איך עושים 20% בשנה ממכונות כביסה? - השקעות עם ערך - הבלוג של מתי אלון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך עושים 20% בשנה ממכונות כביסה?

ווירלפול היא חברת מוצרי החשמל מהמפורסמות בעולם ובעלת נתח השוק הגדול בצפון אמריקה. המודל של החברה נשען על מותג שנבנה במשך שנים, ועל בסיסו בנו נתח שוק

מכונות כביסה
Bloomberg

בשנים האחרונות נראה שמי שלא משקיע בחברות הצמיחה המפורסמות, בין השאר אלו שזכו לכינוי "FANG"  (פייסבוק, אמזון, נטפליקס וגוגל), מפספס את היכולת לייצר ערך בשוק ההון. למעשה, אם אתה מנהל השקעות כיום ולא מחזיק את אחת מהחברות האלה, סביר להניח שהמשקיעים יחשבו שמשהו לא בסדר אתך.

ואולם, אחד המשקיעים הגדולים בדורנו, אדגר ווקנהים (אד), מייצר תשואה דו ספרתית, ונמצא כבר שנים באחוז הזעום שמכה את השווקים במשך כמה עשורים - וכל זה מבלי להשקיע במה שחם, או יותר נכון - במה שהוא לא מבין.

בפוסט שלי בשבוע שעבר דיברתי על כלי שבאמצעותו ניתן לייצר ערך מוסף בהשקעות, והבטחתי שאכתוב עליו - פורטל The Trade. אז לפני שאחזור לאיך אד עושה 20% בשנה מהשקעה במכונות כביסה וברעיון ששיבטתי ממנו, ראוי שיהיה הסבר על פורטל The Trade ואיך הכל מתקשר לאד.

הפורטל מחובר באלגוריתם לאתר טיפרנקס, שמרכז סטטיסטיקות רבות על שוק ההון, החל מדירוג של אנליסטים, דרך דירוג של חברות ועד דירוג של מנהלי השקעות. הגישה שלי היא שבשוק ההון רק דבר אחד קובע, וזה התוצאות הממוצעות בטווח הארוך - כל מה שמעבר הוא לא יותר מאשר סיפור טוב שמוכרים למשקיעים. כך שאם לומדים נכון את האתר, ניתן להשתמש בו כדי למצוא את אותם יצרני ערך שאת ההצלחה שלהם ניתן לשבט.

התרומה העיקרית של האתר עבור המשקיעים יכולה להיות מקור למציאת כוכבים עם הוכחות, שמהם תוכלו ללמוד, ולעקוב אחריהם כדי לקבל רעיונות. חוקי שוק ההון (הרשות לניירות ערך) מאוד נוקשים ודורשים (לפי קריטריונים מסוימים) מכל מנהל לדווח בתוך זמן קצוב על ביצוע פעולה כזו או אחרת בחברה ציבורית.

לדוגמה, בכל פעם שאתם קוראים שבאפט קנה או מכר מניה, זה בעקבות הודעה מיידית שדיווחה חברת האחזקות שלו לבורסה. אבל כפי שאתם זוכרים, לא כל אחד הוא באפט, ולכן רבים לא מקבלים במה על שינויים שהם עושים במדיה הכללית. פורטל TheTrade מתמצת עבורכם הקוראים בכל זמן נתון את הדירוגים של ה-5 הכי טובים בכל אחת מהקטגוריות המובילות. כמובן שמשם ניתן לעבור לאתר טיפרנקס בכדי להרחיב את המחקר יותר לעומק ולמצוא יותר מ-5.

לצורך כתיבת הפוסט נכנסתי לפורטל לראות מי המדורגים הגבוהים, וממש במקרה, אם כי באופן מושלם, אד הופיע בראש הרשימה של דירוג עסקות בולטות.

צילום מסך מתוך פורטל TheTrade

אד, שהחל את פעילותו בשנות ה-90, ייצר (ועדיין מייצר) תשואה ממוצעת הקרובה ל-20% בשנה, מבלי להשקיע בחברות צמיחה מפורסמות אלא בהשקעה בחברות תעשייה פשוטות שכולכם מכירים. אחת מהן היא חברת מוצרי החשמל ווירלפול, שעליה ארחיב בהמשך.

אד פירסם לפני כמה שנים ספר בשם Common Stocks and Common Sense, ובו הוא מספר על צורת החשיבה שלו, איך הוא רואה ערך ומסביר את התזה על החברות שבהן הוא משקיע, ברובן הוא עוד מחזיק. אני כבר מתריע - אל תצפו למודלים מורכבים, הבחור חושב בצורה פשוטה ומשקיע בצורה שנשענת יותר על אומנות מאשר כמות - גישה שאני אישית מאוד מצודד בה. זה עדיין לא משנה את העובדה שבסוף הכמות (או המחיר שמשלמים) הוא מה שיקבע את התשואה שנקבל, אבל בהשקעות אין מספר מדויק וצריך להבין את העסק ואת התהליכים בו, כדי להגיע לערך כלכלי משוער שיהיה מאחוריו ערך איכותי, ולכן מדובר יותר באומנות בכל מה שקשור להשקעות.

אחרי שלומדים את ההיסטוריה של אד, ניתן מהר מאוד להבין למה הוא אחד מהאנשים שתרצו להכניס לרשימת המעקב.

מכונות כביסה בהנחה

אחת מהאחזקות של אד מאוד עניינה אותי בשנה שעברה, בעיקר לאור המחיר שלה: ווירלפול היא חברת מוצרי החשמל מהמפורסמות בעולם ובעלת נתח השוק הגדול בצפון אמריקה. המודל הכלכלי והאיכותי של החברה יחסית פשוט להבנה. המודל נשען על מותג שנבנה במשך שנים, ועל בסיסו בנו נתח שוק והגיעו לנפח כזה שהופך את המודל להיות עם חפיר מסוים, אם כי חשוף למחזוריות שתלויה במצבו של הצרכן.

החברה שרדה את משבר הסאב-פריים ב-2008 איתנה, ונהנתה מהצמיחה כשהמחזור נהפך לחיובי, מה שהוביל אותה לייצר הרבה מזומנים. ווירלפול התרכזה בעיקר בארה"ב, שוק שחזר ליציבות אחרי משבר גדול והיה רווחי ויציב עבור החברה עם שולי רווח מאוד גבוהים, בעוד כל העולם המשיך להיות בבעיות.

ואולם, הנהלות טובות ככל שיהיו עלולות לעשות טעויות כשנותר להן מזומן והמאזן שלהן חזק, ובווירלפול זה לא היה שונה. המנכ"ל עשה החלטה מטופשת, ובמקום להיות סבלני ולתת לעסק להמשיך לצמוח בצורה אורגנית, הוא מיהר ב-2014 לרכוש חברה מקומית באירופה - אינדסיט - עם שולי רווח נמוכים ומוצר נחות, בפנטזיה שסינרגיות יהפכו את העסקה למשתלמת. לפי מה שאד כתב בספרו, כבר אז היה נראה שהרכישה היא טעות.

חבלי הלידה היו קשים ביותר, ולצד זה גם התזמון היה גרוע. עיקר החשיפה של אינדסיט היא לשוק הרוסי, אנגלי והטורקי, מה שהפך את ההשקעה הזו ללא פחות מנאחס, שכן מדובר על שלוש מדינות שסבלו (ועדיין סובלות) הכי הרבה בשנים האחרונות.

לצורך הרכישה, החברה העמיסה חוב על המאזן, מה שהביא את היחס חוב להון מ-0.3 ל-0.7 (לפני התחייבויות לפנסיה). הדבר האחרון שמשקיע רוצה בחברה מחזורית זה מאזן עם חוב גדול שאותו יהיה בעיה לשרת כשתהיה האטה תזרימית.

בכדי להתמודד עם הבעיות, ביצעה החברה כמה שינויים ותהליכי ייעול. אחד מהם היה למכור פעילות שאינה אסטרטגית בסך של מיליארד דולר. זו היתה יכולה להיות עסקה מעולה, ואולם החברה מיהרה להכריז על רכישת מניות חוזרת בשווי המכירה, וביצעה את הרכישה במחיר הקרוב ל-150 דולר למניה, מה שהביא את החברה למכפיל חוב להון של 1 - הגבוה ביותר שראתה החברה מזה עשור. עכשיו כבר הכל החל להיות מאוד בעייתי ומסוכן. ברבעון השלישי החל גל של חשש מהאטה חדה בכלכלה האמריקאית לאור העלאות הריבית, מה שהוביל להאטה חדה ברכישת בתים וריסק כל חברה שחשופה לצרכן עם דגש ישיר לדיור, ו-ווירלפול ביניהן.

המניה ירדה לשפל רב שנתי של 99 דולר - 60% מהשיא שלה. המשקיע הנבון היה צריך להתעלם מהשוק ולנתח את הסיטואציה כי לכל דבר יש מחיר בסוף - האם המודל מת? האם המותג מת? האם הבעיות ניתנות לתיקון? ומה הסיכון האמיתי של החוב במקרים שונים? אל מול זה, מה מרווח הביטחון שאני מקבל במחיר שאני משלם?

במחיר של 100 דולר, ווירלפול היתה מאוד זולה בהתחשב במכלול שהיה זמין לאותה הנקודה. הסתכלתי על זה כך: עם קבלת הכסף מהמכירה (מיליארד דולר) החוב היה קטן ליחס של 0.7 (עדיין גבוה). נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהטיל מכסים על יבוא מסין, למעשה נתן לחברה מתנה, והיא בתורה העלתה מחירים, וכפי שאתם זוכרים - מדובר על השוק החזק ביותר שלה, מה שעכשיו יכניס לה עוד יותר מזומנים.

כך שעכשיו, כשסיימה את הוצאות הארגון מחדש, התזרים של החברה לפי החישובים שלי אמור להוריד את החוב לרמה נמוכה עוד יותר בסוף השנה הנוכחית. ולגבי המותג של החברה? הוא חזק מתמיד. במחיר הזה קיבל המשקיע את החברה עם אחד מהמותגים החזקים בעולם, עם נתח שוק מספר אחד בארה"ב במכפיל נמוך מ-9 פעמים רווח (מתואם), בשנה שאירופה בכלל לא מייצרת לחברה רווח.

איזה מכפיל הייתם נותנים לחברה כזאת? אני הייתי בדעה שיותר מ-9. כמובן שמאז עברו עוד מים בנהר, ואני אשאיר לכם קצת עבודה ללמוד מה קרה מאז ולהחליט בנוגע לערך הנוכחי (אחרי הכל החברה כבר ביקרה ב-150 דולר השנה), אבל נחזור לפואנטה של הפוסט.

מציאת משקיעים טובים יכולה לתת ערך מוסף, והפורטל הוא מקום מעולה בשביל זה. חשוב לי להזכיר לקוראים את הנקודה שלי מהפוסט הראשון, זה שאד או כל משקיע (הכי טוב שלא יהיה) מחזיק בחברה כזאת או אחרת לא מהווה סיבה לבצע פעולה בשוק ההון - כי המשמעות תהיה שאתם מעתיקים ולא משבטים את ההצלחה שלו.

גילוי נאות: יובהר כי למתי אלון ו/או לחברה שבה הוא מועסק ו/או לחברות קשורות אליה ו/או לשותפות פאלאדיס קפיטל עשוי להיות עניין אישי ו/או החזקות בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים ו/או באפיקי ההשקעה המוזכרים בתוכן זה. אין הכתוב מהווה ייעוץ/שיווק/המלצה להשקעות ו/או לפעולה כל שהיא בשוק ההון והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ו/או מתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/מנהל השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. השותפות פאלאדיס קפיטל מציעה את יחידותיה אך ורק ללקוחות מסווגים/מתוחכמים ואין לראות בשום צורה בבלוג זה מעין הצעה לציבור.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה תל אביב - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

כתבות שאולי פיספסתם

*#