לא רק דירות מגורים: אלטרנטיבות ההשקעה הייחודיות של ענף הנדל"ן

היתרון הגדול ביותר של ההשקעות האלטרנטיביות הוא בכך שהן אינן מושפעות מתנודות שוק ההון. ומלבד השקעה בנדל"ן למגורים, יש עוד כמה אפשרויות שכדאי שתכירו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון קונסרבטוריום במוזיאמפליין באמסטרדם

המושג "השקעות אלטרנטיביות" מוכר בשנים האחרונות כמעט לכל משקיע. השילוב בין סביבת ריבית נמוכה, שלא מאפשרת תשואות גבוהות בפיקדונות, לבין הרצון למצוא ערוץ השקעה שלא סובל מהתנודתיות של שוק ההון, דוחף רבים לחפש חלופות לערוצי ההשקעה המסורתיים, וזה בדיוק מה שמאפשרות ההשקעות האלטרנטיביות.

עולם ההשקעות האלטרנטיביות, שבעבר היה נחלתם של גופי ענק ושל קרנות השקעה גדולות בלבד, נהפך כיום ליותר זמין גם עבור המשקיע הבודד, שמחזיק בתיק השקעות רחב ומחפש אפיקים שיתנו לו תשואה גבוהה יותר, הגנה מפני אינפלציה וגיוון של התיק.

אז מהי השקעה אלטרנטיבית? מקובל להגדיר אותה בעזרת שלושה קריטריונים:

1. זוהי השקעה שאינה סחירה;

2. היא אינה מוסדרת על ידי הרשות לניירות ערך והבורסות השונות;

3. קשה יותר לאמוד את שוויה, שכן בעוד למניה ישנו שווי ברור בכל רגע נתון, להשקעה אלטרנטיבית לא תמיד קיים 'מחיר שוק' מוצהר.

בתי דירות, הולנדצילום: Bloomberg

היתרון הגדול ביותר של ההשקעות האלטרנטיביות הוא בכך שהן אינן מושפעות מתנודות שוק ההון; משבר בשווקים, ירידות שערים במדדים המובילים, צפי למיתון עמוק שמשנה את מצב הרוח – כל אלה אינם רלוונטיים להשקעות האלטרנטיביות. תחום זה מושפע, כמובן, מגורמים אחרים, אך אינו נתון לתנודתיות הרבה של שוק ההון, ולכן הביקוש אליו גדל. 

כיום ישנו מבחר גדול מאוד של השקעות אלטרנטיביות: נדל"ן, סחורות, תשתיות, קרנות הון סיכון, סטארט-אפים, הלוואות P2P (עמית לעמית), השקעות חברתיות ועוד. חלק מהשקעות אלו מתאים בעיקר למשקיעים כשירים ולמשקיעים מנוסים בעלי תיק השקעות רחב, שמבינים כי תיק ההשקעות שלהם חייב לכלול בתוכו גם רכיב אלטרנטיבי, למען הגיוון והפיזור.  

מי נחשב למשקיע כשיר? רשות ניירות ערך הגדירה משקיע כשיר כמי שעומד באחד מהתנאים הבאים: אדם שהשווי הכולל של הנכסים הנזילים שבבעלותו עולה על 8 מיליון שקל, או אדם שגובה הכנסתו בכל שנה מהשנתיים האחרונות עולה על 1.2 מיליון שקל, או אדם שהשווי הכולל של הנכסים הנזילים שבבעלותו עולה על 5 מיליון שקל, וגם שגובה הכנסתו בכל שנה מהשנתיים האחרונות עולה על 600 אלף שקל.

בית מלון ונשיאן מקאו, סיןצילום: Xaume Olleros / בלומברג

אפשרויות חדשות לצד מסורתיות

אחד התחומים האלטרנטיביים המבוקשים ביותר הוא נדל"ן, שמציע אפשרויות רבות. לצד השקעה בנדל"ן למגורים, המשמש אלטרנטיבה למשקיעים כבר שנים רבות, נפתחות בפני משקיעים פרטיים מגוון אפשרויות שבעבר לא היו נגישות להם. אלו חלק מהן:

נדל"ן למגורים: השבחת מתחמים וקרנות השקעה

כך למשל, בתחום הנדל"ן למגורים - כבר אין צורך להסתפק רק ברכישת דירה להשקעה, אלא קיימים סוגים רבים של השקעות: השבחת מתחמי דיור, פרויקטים של בנייה חדשה למכירה, קרנות השקעה ועוד. תחום המגורים צפוי להמשיך ולצמוח הן בישראל והן בעולם, עקב גידול האוכלוסייה הטבעי וקצב בנייה חדשה שלא תמיד מדביק את קצב גידול האוכלוסייה. עליית מחירי הדיור צפויה להימשך גם היא עקב הגידול בביקוש. מציאות זו הופכת את תחום המגורים לערוץ השקעה כדאי, והוא נגיש לכלל ציבור המשקיעים.

תיירות: השקעה במדינות מתפתחות

גם ענף התיירות, למרות המכה הקשה שספג במהלך משבר הקורונה, צפוי להמשיך לצמוח בשנים הבאות, ולהציע הזדמנויות השקעה מעניינות בנדל"ן מלונאי, בעיקר למשקיעים כשירים. הגידול בהזדמנויות בתחום הוא תוצאה של הגידול בתיירות העולמית בעשורים האחרונים, הנובע מהוזלת הטיסות, הגלובליזציה והתפתחות תרבות הפנאי והנופש בכל העולם, ובמיוחד בקרב מעמד הביניים החדש בהודו ובסין. הודות לגידול בתיירות, מוקמים עוד ועוד בתי מלון בארץ ובעולם, שמהווים בראשונה אפיק השקעה אלטרנטיבי גם למשקיעים פרטיים מתוחכמים ולבעלי תיק השקעות מגוון, ולא רק למשקיעים מוסדיים ולגופים גדולים כפי שהיה בעבר.

בשוק זה ניתן למצוא הצעות ייחודיות, ובמיוחד כדאי לשים לב להזדמנויות השקעה ביעדים פופולריים במדינות מתפתחות, שם קיים עדיין פער משמעותי בין עלויות בנייה ותפעול נמוכות של עולם שלישי לבין מחירי אירוח בסטנדרט מערבי – פער שעשוי לייצר למשקיעים רווחים גבוהים ביחס לתעשיית המלונאות בשאר העולם.

מרכזים לוגיסטיים: שטחי אחסון, אריזה ושילוח

סקטור צומח נוסף, שזוכה בשנים האחרונות לתשומת לב גדולה, הוא תחום המרכזים הלוגיסטיים (מרלו"גים). הביקוש לשטחים עבור מרלו"גים גדל והולך, בעיקר הודות להתפתחות המסחר המקוון. זהו תחום שמצריך שטחים גדולים לאחסון, אריזה ושילוח. לכן, בשנים הקרובות צפויה התפתחות מואצת של התחום הזה – הן מבחינת כמות השטחים והן מבחינת מחירי הקרקעות והשכירויות. גם תחום זה נפתח בשנים האחרונות כאפיק השקעה אלטרנטיבי למשקיעים פרטיים ונחשב מבטיח מאוד.

מרכז מיון חבילות, סיןצילום: B.Zhou / Shutterstock.com

מרכזי המידע: השפעת ההתפתחות הטכנולוגית

אפיק רביעי, מסקרן בפני עצמו, אמנם אינו פתוח כלל בפני משקיעים פרטיים, אך חברות גדולות, קרנות וגופים מוסדיים אחרים יכולים כיום ליהנות גם ממנו: תחום מרכזי המידע - Data Centers. זהו תחום חדש יחסית שלא היה קיים בעבר, ומושפע מההתפתחות הטכנולוגית המהירה של ימינו. הביקוש להקמת מרכזי מידע גדולים, שיהוו אכסנייה למידע העצום שצוברים הארגונים הגדולים בעולם, עולה במהירות ונהפך לסקטור נדל"ני בפני עצמו. הצפי הוא כי בשנים הבאות התחום הזה רק יגדל, ועוד שטחים יידרשו עבורו.

לגוון לגוון לגוון

ההשקעות האלטרנטיביות מציעות כיום אפשרויות רבות ועבור המשקיעים, בעיקר הכשירים שבהם. זוהי דרך טובה וחשובה להעשיר ולגוון את תיק ההשקעות. בנדל"ן במיוחד, אנחנו חיים בעידן מרתק ומלא בהזדמנויות, המאפשרות למשקיעים מצד אחד ליהנות מיציבות של קניית נדל"ן באזורים טובים ובריבית נמוכה, ומצד שני להיחשף לענפים מגוונים וצומחים מאוד. 

מתן פרטמן

מתן פרטמן | מתן פרטמן

מייסד ומנכ"ל משותף בחברת השקעות הנדל"ן RM Group. לפני כעשור, אחרי שחרורי מהצבא החלטתי לרכוש את הדירה הראשונה שלי להשקעה בבאר שבע. כיום, יחד עם שותפי רן הראל, אנו מחזיקים ביותר מ-850 נכסים באזורי ביקוש בארה"ב ומקימים את המלון הישראלי הראשון בזנזיבר. הבלוג יביא מפעם לפעם מגמות מסקרנות משוק הנדל"ן בישראל וברחבי העולם, כדי שהקוראים יוכלו להפיק מהם ערך.

גילוי נאות

התכנים שבאתר אינם מהווים ייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או ייעוץ השקעות או אחר ואינם מובאים כתחליף לקבלת ייעוץ מעורך דין ו/או רו"ח ו/או ייעוץ מקצועי אחר והם מהווים מידע כללי בלבד ואין להסתמך עליהם בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הנה על אחריות המשתמש בלבד והח"מ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה. מטרת התכנים המופיעים באתר לסייע למשתמשים להרחיב את בסיס הידע האישי שלהם בלבד בטרם הם פונים לבחון שווקים והזדמנויות עסקיות והם מבטאים את דעתו האישית בלבד של הח"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker