מה יקרה בשוק הנדל"ן בארה"ב ביום שאחרי הקורונה?

בניגוד לזינוק בשוק ההון, ענף הנדל"ן האמריקאי לא קיבל בהתלהבות יתר את בשורת החיסונים לקורונה ■ האם הנהירה לפרברים תימשך ומה יהיה בגורל הנדל"ן המניב?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדל"ן למכירה בארה"ב - בית מוצע למכירה
נדל"ן למכירה בארה"ב צילום: רויטרס

הודעת חברת פייזר על הצלחת שלב 3 של ניסוי החיסון לקורונה הביאה לפרץ של אופטימיות בקרב משקיעי שוק ההון. איך עשוי להשפיע החיסון על שוק הנדל"ן בארה"ב בטווח הקצר והארוך, ואילו מגמות צפויות להישאר אתנו גם אחרי הקורונה?

שבוע עבר מאז בישרו החברות פייזר וביונטק על התוצאות המצוינות של הניסוי שלהן בחיסון לקורונה. אך בעוד ששוקי ההון בכל העולם הגיבו בעליות חדות, בשוק הנדל"ן בארה"ב התמונה מעט יותר מורכבת.

מוקדם עדיין לשמוח

ההתקדמות בפיתוח החיסון היא אכן בשורה משמחת, והיה ברור שתגיע במוקדם או במאוחר, לאור ההירתמות של חברות תרופות וגופי מחקר בכל העולם למשימה. אולם מוקדם עדיין לשמוח. לפנינו עוד תהליך לא קצר עד להשלמת הפיתוח והייצור, ועלולים להתגלות עוד מכשולים ועיכובים בדרך אל הפיתרון המיוחל.

גם כשיושלמו תהליכי הפיתוח והאישורים הדרושים, אתגרים רבים לפנינו. האתגר העיקרי צפוי להיות ההפצה, אשר מחייבת איחסון בטמפרטורות נמוכות מאד. אתגרים נוספים הם ייצור חיסונים בהיקף הנדרש לכלל אזרחי העולם, וסירוב אפשרי של חלק מהאוכלוסייה לקבל חיסון שתהליכי הפיתוח שלו היו כה מואצים (בנוסף לאוכלוסייה הגדלה של מי שמתנגדים לחיסונים גם בימי שגרה).

שוק הנדל"ן הגיב במגמה מעורבת

למרות מהמורות אפשריות בדרך לחיסון כלל האוכלוסיה, פרסום ההודעה על הצלחת הניסוי של פייזר וביונטק נתן למשקיעים ודאות מסוימת שהפתרון כבר באופק. ואולם בניגוד לשוקי ההון, שזינקו בעקבות הידיעה, שוק הנדל"ן בארה"ב הגיב במגמה מעורבת. מניות חלק מחברות הבנייה ירדו, בשל ההערכה כי הריבית תעלה בקרוב - ובעקבותיה יתייקרו המשכנתאות. לעומתן, קרנות ההשקעה הגדולות המשקיעות במתחמי דיור (apartment REITs), רשמו דווקא התאוששות הודות לידיעה על חיסון קרוב.

חיסון ניסיוני לקורונה בארה"ב
חיסון ניסיוני לקורונה בארה"בצילום: Ted S. Warren/אי־פי

בחודשים האחרונים ראינו היצע נמוך יותר של נכסים למכירה בעקבות הקורונה, מה שדחף את המחירים למעלה והביא לקיצור מספר הימים של הנכסים בשוק. אמריקאים רבים שנאלצו להישאר סגורים בבית עם הילדים במשך חודשים חיפשו דרך לצאת מהעיר לפרברים, ולעבור לבית מרווח יותר עם גינה. בנוסף, עשרות מיליוני נוטלי משכנתאות ניצלו את הריבית הנמוכה כדי למחזר ולהוזיל את המשכנתא שלהם.

חלון ההזדמנויות מתקצר

עכשיו, כשהפתרון למשבר הקורונה כבר נראה באופק (גם אם עדיין לא ברור מתי זה יקרה), מתקצר חלון ההזדמנויות לפני שהשוק חוזר לשגרה והריבית עולה.

למי שמוכר נכס, יש עדיין זמן עד שהיצע הנכסים למכירה ישוב לרמות הרגילות, ואולי ימשוך את המחירים כלפי מטה. ההתאוששות בקרנות ה-REIT, המשקיעות בדירות להשכרה, מלמדת גם על ציפייה שהחיסון יחזיר אנשים לעבודה ולמגורים במרכזי הערים. שוק הדירות להשכרה מרוויח כשמחירי המשכנתאות עולים, ויותר אנשים בוחרים לגור בשכירות.

קניון אמריקן דרים בניו ג'רזי
קניון אמריקן דרים בניו ג'רזיצילום: צח יוקד

המגמות שיישארו אתנו ביום שאחרי

גם אם כבר אפשר לדמיין את החזרה לשגרת החיים שהכרנו לפני הקורונה, ברור לכולם כי חלק מהשינויים שראינו בשוק הנדל"ן בתקופת הקורונה יישארו אתנו גם אחריה. האפשרויות שנפתחו לקבלת שירותים, למידה ועבודה מרחוק ימשיכו להשפיע על בחירת האמריקאים, בעיקר בעלי המשפחות, להעדיף בית מרווח עם גינה בפרברים. במגדלי דירות ומתחמי דיור נראה יותר פתרונות לשמירה על הגיינה ומניעת הדבקה.

הרגלי הקנייה אונליין שהתחזקו בתקופת הקורונה ימשיכו להשפיע לרעה על אזורי המסחר הפיסיים, אך יגבירו את הצורך במתקנים לוגיסטיים. המשרדים שהתרוקנו אולי ישובו להתמלא, אך יותר אנשים ימשיכו לעבוד מהבית לפחות חלק מהשבוע, כך שהצורך בשטחי משרדים יצטמצם. את כל השינויים האלה יהיה על משקיעי נדל"ן בארה"ב לבדוק ולהביא בחשבון מעתה והלאה.

מתן פרטמן

מתן פרטמן | מתן פרטמן

מייסד ומנכ"ל משותף בחברת השקעות הנדל"ן RM Group. לפני כעשור, אחרי שחרורי מהצבא החלטתי לרכוש את הדירה הראשונה שלי להשקעה בבאר שבע. כיום, יחד עם שותפי רן הראל, אנו מחזיקים ביותר מ-850 נכסים באזורי ביקוש בארה"ב ומקימים את המלון הישראלי הראשון בזנזיבר. הבלוג יביא מפעם לפעם מגמות מסקרנות משוק הנדל"ן בישראל וברחבי העולם, כדי שהקוראים יוכלו להפיק מהם ערך.

גילוי נאות

התכנים שבאתר אינם מהווים ייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או ייעוץ השקעות או אחר ואינם מובאים כתחליף לקבלת ייעוץ מעורך דין ו/או רו"ח ו/או ייעוץ מקצועי אחר והם מהווים מידע כללי בלבד ואין להסתמך עליהם בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הנה על אחריות המשתמש בלבד והח"מ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה. מטרת התכנים המופיעים באתר לסייע למשתמשים להרחיב את בסיס הידע האישי שלהם בלבד בטרם הם פונים לבחון שווקים והזדמנויות עסקיות והם מבטאים את דעתו האישית בלבד של הח"מ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום