מדוע שוק השכירות בארה"ב לא נפגע ממשבר הקורונה?

לפי ה-NMHC, למעלה מ-90% מהשוכרים בארה"ב שילמו את שכר הדירה שלהם בחודשים אפריל ומאי. לנתון זה יש מספר סיבות. אחת מהן היא תשלום דמי אבטלה גבוהים יותר

מתן פרטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית להשכרה
בית להשכרה צילום: בלומברג

משבר הקורונה החל כמשבר בריאותי, אבל כיום הוא חולש על תחומים רבים - ובהם התחום הכלכלי. האבטלה בעולם, בארה"ב בפרט, רשמה שיאים שליליים, דווקא אחרי שבארה"ב נרשמו נתוני האבטלה החיוביים ביותר מזה 50 שנה. אנשים רבים איבדו את מקום עבודתם, אחרים עובדים בשכר חלקי וגם עצמאים ובעלי עסקים נפגעו כלכלית.

בהתחשב בעובדה שהציבור האמריקאי לא מאופיין כציבור חסכן (לפי נתונים מדצמבר 2019, 69% מהאמריקאים צברו בחשבונות החיסכון שלהם סכום הנמוך מ-1,000 דולר) ניתן להניח שיכולתו לשלם שכר דירה בתקופת הקורונה נמוכה במיוחד.

למרבה ההפתעה, לפי ה-NMHC (המועצה הלאומית לדיור מסוג מולטי פמילי - מתחם דירות המיועד להשכרה) למעלה מ-90% מהשוכרים שילמו את שכר הדירה שלהם בחודשים אפריל ומאי. הבדיקה נעשתה בשיתוף חמש החברות המובילות בניהול נכסים בארה"ב, והנתונים תואמים לתוצאות הגבייה בנכסים שהחברה שלנו מנהלת.

יש מספר סיבות לנתון שהציגה המועצה. נדל"ן למגורים נחשב למוצר צריכה בסיסי. כאשר משק בית נמצא בקשיים כלכליים, הוא ישאף לצמצם הוצאות אחרות, שכן הוא עלול למצוא את עצמו תוך זמן קצר ללא קורת גג.

מי שצפוי היה להתקשות יותר בתשלומי שכר דירה הינה האוכלוסייה שנמצאת במעמד סוציו אקונומי נמוך, ומתגוררת בנכסים המסווגים כ-C-Class. השכר של אוכלוסייה זו הינו נמוך יחסית, ורבים ממנה עובדים בענפים שנפגעו בצורה קשה יותר כגון קמעונאות ואירוח. למרות זאת, קביעת דמי אבטלה גבוהים יותר, במסגרת חוק Coronavirus Aid Relief and Economic Security Act, עזרה לה לשלם שכר דירה.

משמעות החוק הוא שכל מובטל יקבל 600 דולר בשבוע, על מנת לכסות את הפער בין דמי האבטלה הממוצעים בארה"ב, בסך של 370 דולר בשבוע, לשכר הממוצע, 970 דולר בשבוע. בנוסף, הממשל האמריקאי חילק סכומי כסף נוספים לכל תושב בארה"ב במסגרת תוכניות נוספות. התוצאה היא שהציבור האמריקאי, בעיקר השכבות מהמעמד הסוציו אקונומי הנמוך, קיבל חמצן כלכלי ותשלומי שכר הדירה התבצעו כמעט כסדרם.

עוד לא ניתן לדעת כיצד הקורונה תשפיע בטווח הארוך, אך עבור משקיעים בשווקים שונים ברחבי העולם, המשבר הזה מוכיח את הצורך בהשקעה במדינות עם כלכלה חזקה ויציבה. למדינות אלה יש כלים רבים ומגוונים להתמודד עם המשבר ולעצור אותו בשלבים מוקדמים.

מתן פרטמן

מתן פרטמן | מתן פרטמן

מייסד ומנכ"ל משותף בחברת השקעות הנדל"ן RM Group. לפני כעשור, אחרי שחרורי מהצבא החלטתי לרכוש את הדירה הראשונה שלי להשקעה בבאר שבע. כיום, יחד עם שותפי רן הראל, אנו מחזיקים ביותר מ-850 נכסים באזורי ביקוש בארה"ב ומקימים את המלון הישראלי הראשון בזנזיבר. הבלוג יביא מפעם לפעם מגמות מסקרנות משוק הנדל"ן בישראל וברחבי העולם, כדי שהקוראים יוכלו להפיק מהם ערך.

גילוי נאות

התכנים שבאתר אינם מהווים ייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או ייעוץ השקעות או אחר ואינם מובאים כתחליף לקבלת ייעוץ מעורך דין ו/או רו"ח ו/או ייעוץ מקצועי אחר והם מהווים מידע כללי בלבד ואין להסתמך עליהם בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הנה על אחריות המשתמש בלבד והח"מ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה. מטרת התכנים המופיעים באתר לסייע למשתמשים להרחיב את בסיס הידע האישי שלהם בלבד בטרם הם פונים לבחון שווקים והזדמנויות עסקיות והם מבטאים את דעתו האישית בלבד של הח"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker