"מה אתה היית עושה?" או איך להשקיע בנדל"ן בחו"ל?

צמיחת עולם ההשקעות האלטרנטיביות, ביחד עם העובדה שהעולם נהיה גלובלי, הביאו לצמיחה של ענף ההשקעות בנדל"ן בחו"ל. עבור משקיעים רבים, קבלת ההחלטה האם להשקיע וכיצד היא קשה מאוד ובצדק. אז זה מה שאני הייתי עושה

מתן פרטמן
מתן פרטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנהטן
מנהטןצילום: בלומברג

בעשור האחרון אנחנו חיים בסביבת ריבית אפסית; עולם ההשקעות שבעבר היה פשוט והסתכם בהשקעות המסורתיות נהפך למורכב יותר ויותר. לעולם ההשקעות נכנסו בסערה השקעות אלטרנטיביות מסוגים שונים - השקעות נדל"ן בחו"ל, הלוואות חברתיות, השקעות בנכסים דיגיטליים ועוד, ואלו לאט לאט נוגסות נתח שגדל והולך מכלל ההשקעות.

צמיחת עולם ההשקעות האלטרנטיביות, ביחד עם העובדה שהעולם נהיה גלובלי, הביאו לצמיחה של ענף ההשקעות בנדל"ן בחו"ל. אין כיום כמעט מישהו שלא השקיע או מכיר מישהו שהשקיע מעבר לים, חברות רבות לליווי משקיעים ולהשקעות מעבר לים קמו והיום בגלישה מהירה בפייסבוק אי אפשר לפספס את מגוון ההצעות הקיימות כמעט בכל נקודה בגלובוס.

עבור משקיעים רבים, קבלת ההחלטה האם להשקיע וכיצד היא קשה מאוד ובצדק, והתוצאה היא פעמים רבות ישיבה ממושכת על הגדר ובסופו של דבר צער, תחושת פספוס גדולה וגם הפסד כספי מכך שהכסף נשחק ולא ייצר רווח פוטנציאלי. במסגרת הפגישות שלי עם משקיעים אני נתקל רבות בשאלה, "אם היית במקומי, מה היית עושה?", והתשובה שלי תמיד מתחלקת ל-2:

1. קודם כל הבנה שהשקעה היא דבר אישי. השקעה שיכולה להיות מדהימה עבורי יכולה להיות נוראית למשקיע אחר. ברגע שמבינים זאת, הצעד הראשון שהייתי עושה הוא להבין מה המטרה שלי, לכמה זמן אני רוצה להשקיע, מה רמת הסיכון שאני יכול ומוכן לקחת, מה סכום ההשקעה שאני מעוניין להשקיע, האם אני צריך תשואה שוטפת וכמה ועוד.

ברגע שעניתי על הנקודות האלה, אבחן איזו השקעה יכולה לקדם אותי לעבר המטרות שלי, ובמקום לרוץ לאינסוף פגישות ולברר על עשרות השקעות, הייתי מתפקס ומשקיע את המאמצים במה שנכון עבורי, ועל הדרך חוסך גם המון תסכול וזמן.

2. בעיניים של משקיע, ככל הנראה איעזר בחברה שתלווה אותי, כי למעשה אין לי את הידע המקצועי והמשאבים שצריך כדי לבחון את העסקה ולנהל אותם, ויותר מכך, ככל הנראה לא אצליח להגיע לעסקה טובה מספיק כמו שאותה חברה שמתמחה בזה יכולה להגיע אליה מבלי להקריב זמן ומשאבים רבים.

אלו הדברים שארצה לבדוק:

■ מה הסיכונים בהשקעה: ארצה לשמוע כיצד החברה מתייחסת לסיכונים ואיך היא מגדרת אותם, חברה שתגיד שאין סיכון, או שיש תשואה מובטחת וכד' תגרום לי להתרחק ממנה, כי בכל השקעה יש סיכון.

■ זהות אינטרסים: כיוון שאני תלוי כמעט לחלוטין בחברה שמנהלת לי את ההשקעה, ארצה לראות שיש זהות אינטרסים - שהחברה משקיעה גם מכספה, ושרוב הכסף שהיא מרוויחה מבוסס על ביצועים והצלחה. מהניסיון שלי למדתי שכשיש זהות אינטרסים מלאה הסבירות שהשקעה תצליח גדל משמעותית.

■ מה האסטרטגיה של החברה: מדוע היא בחרה להשקיע דווקא בסוג ההשקעה המדובר ובחרה להתמקד במיקום הספציפי בו הפרויקט נמצא.

■ מה ניסיון של החברה, כמה פרויקטים דומים היא ביצעה ומה למדה לאורך השנים.

■ ממליצים ומשקיעים שעברו את התהליך עם החברה: תמיד טוב לשמוע מישהו שעבר או עובר את חוויית ההשקעה עם אותה החברה, ולשאול אותו למידת שביעות הרצון שלו ולביצועים של החברה לעומת מה שציפה. לא פחות חשוב מהביצועים זה גם רמת השירות והמענה של החברה, אף אחד לא רוצה להשקיע מעבר לים ולרדוף אחרי האנשים אם יש לו שאלה, גם אם ההשקעה עצמה עובדת לפי התכנון.

לסיכום, כולנו מבינים שהשקעה בעולם של היום היא קריטית. אני לא מכיר אנשים שלא היו רוצים להשקיע ולאפשר לכסף שלהם לעבוד ולייצר הכנסה, אבל הרבה מאתנו מבולבלים מעודף אפשרויות ומחוסר בידע מתאים.

כדי להצליח לרדת מהגדר ולהשקיע בצורה נכונה, שקולה ובעיקר מתאימה לכם ולצרכים שלכם, שנייה לפני שרצים ונפגשים עם עשרות חברות ובוחנים מאות פרויקטים, שווה "לחדד את הגרזן". כך נבוא מפוקסים ובסופו של דבר נשקיע בצורה חכמה.

מתן פרטמן

מתן פרטמן | |מתן פרטמן

מייסד ומנכ"ל משותף בחברת השקעות הנדל"ן RM Group. לפני כעשור, אחרי שחרורי מהצבא החלטתי לרכוש את הדירה הראשונה שלי להשקעה בבאר שבע. כיום, יחד עם שותפי רן הראל, אנו מחזיקים ביותר מ-850 נכסים באזורי ביקוש בארה"ב ומקימים את המלון הישראלי הראשון בזנזיבר. הבלוג יביא מפעם לפעם מגמות מסקרנות משוק הנדל"ן בישראל וברחבי העולם, כדי שהקוראים יוכלו להפיק מהם ערך.

גילוי נאות

התכנים שבאתר אינם מהווים ייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או ייעוץ השקעות או אחר ואינם מובאים כתחליף לקבלת ייעוץ מעורך דין ו/או רו"ח ו/או ייעוץ מקצועי אחר והם מהווים מידע כללי בלבד ואין להסתמך עליהם בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הנה על אחריות המשתמש בלבד והח"מ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה. מטרת התכנים המופיעים באתר לסייע למשתמשים להרחיב את בסיס הידע האישי שלהם בלבד בטרם הם פונים לבחון שווקים והזדמנויות עסקיות והם מבטאים את דעתו האישית בלבד של הח"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker