התוכנית האמריקאית שתציל את השכונות המתפוררות בפריפריה הישראלית

Opportunity Zones היא תוכנית אמריקאית שמטרתה להקטין את גובה המס על רווחים שרושמים משקיעים באותן שכונות פריפריה. המטרה היא להעביר חלק מחלוקת ההון וההשקעות גם אל המעמדות החלשים בחברה האמריקאית ולייצר עבורם שוויון הזדמנויות

מתן פרטמן
מתן פרטמן
בית נטוש
בית נטושצילום: בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עלה לשלטון בזכות המעמדות הנמוכים בארה"ב - אותם כורי פחם ועובדי ייצור שאיבדו את פרנסתם בשל הגלובליזציה. טראמפ נקט במדיניות כלכלית שהחזירה את החברות האמריקאיות לארה"ב, והגה גם תוכנית שתשקם את השכונות המוזנחות בפריפריה דרך הטבות במיסוי על השקעות המתבצעות בהן, בעיקר בתחומי הדיור, אך לא רק - מי שהקים עסקים באזורים מסוימים זכה להטבות מס. מדובר על חלק מתכונית ההקלות במסים שהגה טראמפ עם כניסתו לתפקיד בתחילת 2017.

Opportunity Zones היא תוכנית אמריקאית שחוקקה כחוק שנכנס לתוקף ב-2017, ומטרתה להקטין את גובה המס על רווחים שרושמים משקיעים באותן שכונות פריפריה. אזור הטבה הוגדר על ידי הממשל האמריקאי כאזור שבו שיעור העוני עומד על 20%, או שההכנסה החציונית בו אינה עולה על 80% מההכנסה החציונית של אותו אזור מטרופולין. על פי ההגדרות האלה מדובר על אזורים שבהם גרים 30 מיליון תושבים אמריקאים, כ-10% מהאוכלוסייה בארה"ב.

המטרה ברורה: להעביר חלק מחלוקת ההון וההשקעות גם אל המעמדות החלשים בחברה האמריקאית ולייצר עבורם שוויון הזדמנויות. בעוד מדינות רבות הטילו מגבלות על משקיעים זרים, Opportunity Zones, תרמה לעלייה בהשקעות הזרות באותם אזורים עניים בציפייה לחיסכון במס.

התוכנית עד כה נחלה הצלחה גם במישור הנדל"ני ובמראה העיר, כשבתים רבים עברו שיפוץ וחידוש. ההצלחה לא התבטאה רק בחידוש השכונות והבתים בארה"ב, אלא גם במשיכה והגדלה של ההשקעות בחינוך ובבניית מוסדות ציבור באותם האזורים.

אחת הבעיות שכבר תיארנו בפוסטים קודמים נוגעות להתחזקות האזורים המרכזיים והעשירים והיחלשות יחסית של אזורי הפריפריה. כלומר, ערי הפריפריה ברחבי העולם סובלות במקרים רבים מהגירה שלילית של תושבים ובעיות נוספות כמו היעדר תעסוקה. לכן, תוכנית כזאת לחיזוק הפריפריה יכולה להועיל בשיפור מראה השכונות ללא הוצאה ממשלתית בפועל בגין אותם פרויקטים, למעט הוויתור על הכנסות ממסים שעליו תפצה העלייה בפעילות הכלכלית.

כיצד התוכנית יכולה לסייע לפריפריה בישראל?

ערי הפריפריה סובלות מחיסרון יחסי במיקום גיאוגרפי, מאוכלוסייה חלשה יותר, שיעורי אבטלה גבוהים באופן יחסי וממשרות בשכר נמוך בהשוואה לאזור תל אביב והמרכז. עד היום אף תוכנית ממשלתית משמעותית לא הביאה לצמצום הפערים הללו.

ביישובים רבים בישראל, התושבים משלמים מס הכנסה נמוך משמעותית בהשוואה לזה שמשולם בערי המרכז, לכן הגיוני כי באותם הישובים שנתפשים כפחות אטרקטיביים, ואיכות החיים בהם נחשבת לפחות טובה, יהיו תמריצים נוספים לטובת שיפור פני העיר ושדרוג של שכונות קיימות. התושבים כיום מפסידים פעמיים: השכונות הישנות נהפכות למוזנחות ומתפוררות, והרכב האוכלוסייה מזדקן ומונע מהצעירים להישאר.

אפילו בישראל הצפופה מראה של דירות מתפוררות ואפילו בניינים נטושים קיים בחלק מהשכונות בישראל. המצב הוא שדיירים בשכונות רבות בפריפריה אינם יכולים לשאת בהשקעות הנדרשות לחיזוק הבניינים, ונראה שאם המדינה תעניק ליזמים ומשקיעים פרטיים שורה של הקלות כמו פטור ממיסוי וזכויות בנייה עודפות, ייתכן שבחלק מהשכונות הללו כן יצאו אל הפועל פרויקטים של התחדשות עירונית כנדרש. אחת מהבעיות של מחיר למשתכן היתה יצירת שכונות חדשות בפריפריה במנותק מהשכונות הקיימות ואפשר לתקן את המצב הזה.

מתן פרטמן

מתן פרטמן | |מתן פרטמן

מייסד ומנכ"ל משותף בחברת השקעות הנדל"ן RM Group. לפני כעשור, אחרי שחרורי מהצבא החלטתי לרכוש את הדירה הראשונה שלי להשקעה בבאר שבע. כיום, יחד עם שותפי רן הראל, אנו מחזיקים ביותר מ-850 נכסים באזורי ביקוש בארה"ב ומקימים את המלון הישראלי הראשון בזנזיבר. הבלוג יביא מפעם לפעם מגמות מסקרנות משוק הנדל"ן בישראל וברחבי העולם, כדי שהקוראים יוכלו להפיק מהם ערך.

גילוי נאות

התכנים שבאתר אינם מהווים ייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או ייעוץ השקעות או אחר ואינם מובאים כתחליף לקבלת ייעוץ מעורך דין ו/או רו"ח ו/או ייעוץ מקצועי אחר והם מהווים מידע כללי בלבד ואין להסתמך עליהם בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הנה על אחריות המשתמש בלבד והח"מ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה. מטרת התכנים המופיעים באתר לסייע למשתמשים להרחיב את בסיס הידע האישי שלהם בלבד בטרם הם פונים לבחון שווקים והזדמנויות עסקיות והם מבטאים את דעתו האישית בלבד של הח"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker