בשביל קורת גג לא צריך לקנות את הדירה

הנהירה של רבים לרכישת דירות נובעת מהיעדר הביטחון שבלשכור דירה בישראל. הפתרון הוא לא להציף את השוק בעוד דירות לרכישה, אלא לפתח את שוק השכירות

מתן פרטמן
מתן פרטמן
דירה
צילום: תומר אפלבאום

בפוסט הקודם תיארנו כיצד המילניאלס משנים את שוק הדיור ברחבי העולם. המגמה העיקרית שכל העולם הולך אליה (ארה"ב מובילה וישראל בעקבותיה) היא שיותר ויותר אנשים עוברים לגור בשכירות. שיעורי הבעלות של משקי בית על דירות יורדים בכל רחבי העולם.

האמונה המיושנת שקיימת בישראל, שלפיה כל אחד חייב להיות בעל נכס, מקבלת חיזוק על ידי פעולות המדינה, דבר ששונה וסותר את המגמה בעולם בכלל ובישראל בפרט. כיום עומד שיעור הבעלות על דירות בישראל על 66.5%, וההנחה היא שבקרב משפחות צעירות - על כל משפחה שרוכשת דירה, יש משפחה ששוכרת אחרת. בכל העולם שיעורי הבעלות על דירות יורדים והמגמה הזאת לא פוסחת על ישראל, שמאמצת יותר ויותר נורמות מערביות.

כמו כן, צריך לזכור שהמדינה לא יכולה להילחם כנגד מגמות בהתהוות דרך שכנוע הציבור כי הוא חייב לרכוש דירות, מאחר שיוזמות כאלה אולי מייצרות דירות בפריפריה, אך גורמות למחסור גובר באזור המרכז. כך או כך, הגם שלתוכנית מחיר למשתכן היו יתרונות רבים, וגם חסרונות, עבור מי שרוצה לרכוש דירה, רבים שבכלל לא היו מעוניינים בכך רכשו את דירות מחיר למשתכן כדי להניב הכנסה משכירות שתשמש אותם בהשכרת דירה בעיר שבה הם רוצים לגור.

הדור הצעיר כיום הוא הרבה יותר נייד ופחות תלותי וקשור למקום אחד (תלוי בעבודה בעיקר), בנוסף, העובדה שהצעירים רוצים לגור בערים גדולות ומרכזיות, שם לרוב המחירים יקרים יותר, מקשה עליהם לרכוש נכס. מה גם שעצם הנהירה של רבים לרכישת דירות נובעת מהיעדר הביטחון שבלשכור דירה בישראל.

מתוך מתחם WeLive בניו יורק
מתוך מתחם WeLive בניו יורקצילום: בלומברג

השוכר נכנס לדירה ואין לו ודאות של כמה שנים יוכל להתגורר בה; אם יצטרך לעזוב אותה מתחיל מרוץ למציאת דירה חלופית, כשלמעשה היצע דירות מצומצם באותו אזור מאלץ אותו להתפשר כמה וכמה פעמים: על המיקום, על איכות התחזוקה של הדירה, על גודלה וכל זה תמיד בא לידי ביטוי במחירה. התוצאה היא ששוכרים רבים משלמים את מלוא התמורה ואף למעלה מכך, אך לא מקבלים את מה שהם צריכים באמת. הסיבה לכל המצב הזה הוא היעדר שוק מוסדי אמיתי ומשמעותי לדיור להשכרה.

העתקת מודל המולטי פמילי מארה"ב לישראל הוא פתרון לצורכי הדיור שיכול להצליח בישראל, בכפוף לשינויים רגולטורים והבנה אמיתית של ועדות התכנון ברשויות המקומיות שזהו באמת הפתרון המתאים באזור המרכז. פתרונות הדיור בישראל לעתים מגיעים במנותק מהצרכים האמיתיים של הצעירים בפועל, אותם תיארתי היטב בפוסט הקודם.

המגורים המשותפים בארה"ב גדלים מהר

מהו בכלל מולטי פמילי? מדובר במתחם דירות המיועדות להשכרה המאוגדות תחת קומפלקס יחיד במבנה אחד או יותר, הרשומות בטאבו כיחידה אחת. כל המתחם נמצא תחת בעלות אחת כשאין פרצלציה, כל הדירות מיועדות להשכרה ולא ניתן למכור דירות בנפרד. בדרך כלל המתחם כולל גם שירותים נלווים כגון חדר כושר, חדר כביסה, בריכה, חניית דיירים וכו'. לרוב, הדיירים נהנים מניהול של הדירות וכל המתחם על ידי חברת ניהול ותחזוקה. השוכרים מצידם מקבלים ראש שקט ואיכות חיים גבוהה. כל זאת לצד ודאות כי הם יכולים לגור בדירות לטווחים ארוכים של עשרות שנים קדימה ולזכות בתחזוקה ברמה גבוהה, כל עוד הם עומדים בהתחייבויות שלהם.

נתוני ארגון הקבלנים האמריקאי (NAHB), המוצגים מטה, מצביעים על כך שהמשבר הפיננסי של 2008, כמו גם שינויים בטעמי הצרכנים, הביאו לכך שקצב התחלות הבנייה של בתים מסוג מולטי פמילי הוא גבוה פי כמה לעומת בתים יחידים, סינגל פמילי. ניתן לראות שמדד הבנייה האמריקאי לבתים חדשים שהגיע לשיא ב-2006 חזר לרמתו מ-2003 רק ב-2018.

בונים פחות

בעבר מספר יחידות הדיור בבתים פרטיים גדל בקצב זהה לזה של בתים משותפים. כיום המגמה היא קצב בנייה נמוך של בתים פרטיים, שעלות הבנייה שלהם יקרה יותר ומיועדים לרכישה פרטית, בהשוואה למולטי פמילי המיועדים כמעט תמיד להחזקה בידי משקיעים ומושכרים. ניתוח המגמה בארה"ב מלמד שמשקל הבתים המושכרים רק גדל והולך ביחס לבתים שנמצאים בבעלות אמריקאית.

מה קורה בישראל?

אחת הבעיות שמהן סובל שוק הדיור הישראלי היא היעדר השקעות של גופים מוסדיים בדיור להשכרה. הם הרי מחזיקים את האמצעים בהיקפים הנכונים, מכירים היטב את השוק, המגמות והשחקנים. אבל משהו בכל זאת מונע מהם לעשות את הצעד ולהיכנס להשקעה שהיא יחסית סולידית ולטווחים ארוכים שמתאימים לכסף מוסדי.

בין הסיבות לכף ניתן למנות את התשואות הנמוכות ברוטו שאפשר להניב מדיור להשכרה; אלה עומדות באזור המרכז על 2%-3%, אם הן לא יעלו ל-5%-6% לפחות, אף קרן פנסיה לא תשקיע את כספה בשוק הדיור הישראלי.

את המשוואה הזאת ניתן לשנות דרך תכנון נכון של מגורים להשכרה, במודל דומה למתחמי המולטי פמילי האמריקאים עם התאמות ספציפיות לצרכים בישראל.

מה הוא מלאי הדירות להשכרה בישראל? על השאלה הזאת איש אינו יודע לענות, כמו גם כמה משקי בית שוכרים דירות בישראל והאם המספר הזה צומח או לא. בהיעדר נתונים רשמיים ומחקר, הגופים הממשלתיים והמוסדיים לא יכולים לקבל החלטות.

מתחם WeLive של חברת WeWork בניו יורק
מתחם WeLive של חברת WeWork בניו יורקצילום: בלומברג

כיצד אפשר ליישם את מודל המולטי פמילי בישראל ולסייע לשוכרים?

כאמור, אחת הבעיות בישראל היא היעדר בנייה להשכרה בהיקפים שתואמים את צורכי השוק, הבנייה להשכרה אפילו לא מדגדגת את הביקוש בישראל. הציבור שאינו מעוניין או שאין לו צורך ברכישת דירת מגורים רק עולה והולך. כאמור, גם הטעמים משתנים ורבים אינם מעוניינים ברכישת דירת מגורים.

הפתרון צריך להיות משולב בין הרשויות המקומיות וועדות התכנון, בכפוף לחקיקה ותמריצי עידוד ממשלתיים שמרביתם כמעט ולא עולים כסף לקופת המדינה, כמו זכויות בנייה מוגברות עבור מתחמי דיור להשכרה.

במרכזי הערים ניתן לתכנן מתחמי דיור להשכרה ובהן יהיו גם יחידות דיור קטנות של 3-2 חדרים. התכנון הזה מראש של דירות קטנות עם מטבחים קטנים יאפשר ניצול טוב יותר של השטח. גם מודל תכנון שבו יהיו בבניין אזורים שיתופיים כמו מנוי אינטרנט שאליו יחובר כל הבניין, מחסן דיירים משותף ואפילו מתחמים גדולים שבהם 2 הקומות הראשונות יהיו מיועדות לחנויות ומסחר בשילוב של חללי עבודה משותפים, יכולים לייצר מודל מיוחד שיגדיל את התשואה להשכרה ויאפשר להגיע לתשואות מספקות שיתאימו למשקיעים מוסדיים ופרטיים. באותם מתחמים יכולים היזמים לזכות בהקלות להפעלה של חניונים ציבוריים תת קרקעיים בתשלום ובכך לשפר עוד יותר את המודל העסקי והכדאיות.

ההתאמות הנדרשות כדי ליישם את מודל הדיור בישראל

כדי להגדיל את האטרקטיביות לדיירים, העיריות בישראל שהן חפצות חיים וכן מעוניינות בתושבים חדשים, יכולות להחליט על הנחה בארנונה לדיירים באותם המתחמים כששטחי מסחר שייבנו כחלק מהם יוכלו לפצות על ההנחות בארנונה שתעניק העירייה לדיירים. באמצעות תכנון נכון של אותם המתחמים ניתן להוזיל את דמי השכירות למגורים בשיעור של 15%-20% לעומת מחירי השוק.

מדינת ישראל החליטה כי 25% מהדירות בפרויקטים של חברת דירה להשכיר יהיו דירות במחיר מפוקח. עם כל הרצון הטוב, בידי המדינה אין יכולת אמיתית לייצר מספיק דירות להשכרה בשוק ובאיכות גבוהה, ולכן דרושה התערבות של המגזר הפרטי.

מתחם דירה להשכיר, רמת השרון
מתחם דירה להשכיר, רמת השרוןצילום: תומר אפלבאום

מי שעוד יוכל לרכוש את הדירות במתחמי הדיור להשכרה הן קרנות השקעה פרטיות של אנשים פרטיים מהציבור הרחב שמחפשים אפיקי השקעה בנדל"ן, וכיום מרבית הכספים הללו מופנים להשקעות מעבר לים. על פי ההערכות של גופי מחקר בינלאומיים, היקף הכספים של אזרחים ישראלים שמושקע בנדל"ן אמריקאי עומד על מיליארדי דולרים, וזאת עוד מבלי לכלול כספי פנסיה ושל גופים מוסדיים, אלא השקעות פרטיות בלבד. הכספים הללו נדדו מעבר לים במקום שהכספים הללו ימשיכו להיות מושקעים בישראל וישמשו לבניית דירות.

מודל של WIN-WIN-WIN

בנייה של מתחמי מגורים להשכרה בהיקפים גדולים היא התרופה המתבקשת לשוק הדיור הישראלי, וזאת מבלי להגדיל את ההוצאה הממשלתית למימונה. תוכנית כזאת תגדיל גם את היקף ההשקעות במשק, תגדיל בעתיד את ההכנסות ממסים ואף תפחית את המוטיבציה לבצע השקעות נדל"ן בחו"ל.

כסף מוסדי חדש שייכנס להקמה של יחידות דיור להשכרה במרכזי הערים יסייע בפיתוחן וייצור עוד מקומות תעסוקה והכנסות ממסים למדינה. בנוסף, משקיעים פרטיים או קבוצות השקעה לא יצטרכו להשתמש במודל של שימוש ב-100% מהונם, אלא יוכלו לממן חלק באמצעות הבנקים בעלויות זולות משמעותית אפילו משיעורי הריבית הממוצעים על משכנתאות, מהסיבה הפשוטה שלבנק נוח לבחון את הפרויקט, ומכיוון שמדובר בפרויקט מניב ובעל פיזור סיכון, נוצר מצב שהסיכון של הבנק יורד וכך הריבית יכולה להיות אטרקטיבית יותר.

ערים רבות בישראל שבהן מחירי הנדל"ן עלו והאמירו סובלות מהזדקנות של האוכלוסייה, היות שהדור הצעיר לא מסוגל לרכוש בהן דירות. כך שמתחמי ההשכרה יבטיחו את האיזון שבקיום אוכלוסייה מעורבת.

מתן פרטמן

מתן פרטמן | |מתן פרטמן

מייסד ומנכ"ל משותף בחברת השקעות הנדל"ן RM Group. לפני כעשור, אחרי שחרורי מהצבא החלטתי לרכוש את הדירה הראשונה שלי להשקעה בבאר שבע. כיום, יחד עם שותפי רן הראל, אנו מחזיקים ביותר מ-850 נכסים באזורי ביקוש בארה"ב ומקימים את המלון הישראלי הראשון בזנזיבר. הבלוג יביא מפעם לפעם מגמות מסקרנות משוק הנדל"ן בישראל וברחבי העולם, כדי שהקוראים יוכלו להפיק מהם ערך.

גילוי נאות

התכנים שבאתר אינם מהווים ייעוץ משפטי ו/או כלכלי ו/או ייעוץ השקעות או אחר ואינם מובאים כתחליף לקבלת ייעוץ מעורך דין ו/או רו"ח ו/או ייעוץ מקצועי אחר והם מהווים מידע כללי בלבד ואין להסתמך עליהם בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הנה על אחריות המשתמש בלבד והח"מ אינו אחראי בשום צורה ואופן לתוצאות השימוש במידע המובא באתר זה. מטרת התכנים המופיעים באתר לסייע למשתמשים להרחיב את בסיס הידע האישי שלהם בלבד בטרם הם פונים לבחון שווקים והזדמנויות עסקיות והם מבטאים את דעתו האישית בלבד של הח"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker