חמש דרכים להמציא את עצמכם מחדש בשוק העבודה

במקרה של חוסר ודאות אנחנו נוטים להתנהג בצורה שמרנית - וקשה לנו להתחיל בדרך חדשה. למרות זאת, ניתן לאזן בין הצורך לשרוד לבין הצורך להגשים חלום

מאשה דשקוב
מאשה דשקוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עובדים בחברות סטארט-אפ
עובדים בחברות סטארט-אפצילום: בלומברג
מאשה דשקוב
מאשה דשקוב

אירועים לא צפויים נוטים לשבש את השגרה שלנו, מסיטים אותנו מאזורי הנוחות ומובילים אותנו לשאול שאלות בנוגע למה חשוב ומה יהיה בעתיד. לכן, לא מפתיע שמגפת הקורונה הובילה אנשים רבים לחשב מסלול מחדש. השאלה היא האם זה הזמן הנכון לעשות זאת?

המגפה הגבירה את תחושת האי ודאות גם אצל אנשים שלא חלו, לא היו צריכים לדאוג למישהו חולה ולא היו צריכים לדאוג לפרנסה. לפי פסיכולוגים, סיטואציות מאיימות גורמות לנו להתנהג בצורה שמרנית – הפוך מהדרך שבה יש להתנהג כאשר אנחנו שוקלים לשנות את הקריירה שלנו. במקרה של חוסר ודאות – קשה לקפוץ למים ולהמציא את עצמנו מחדש בשוק העבודה.

כיצד ניתן לאזן בין הצורך לשרוד לבין הצורך להגשים חלום

תשתמשו באישיויות שלכם

תחפשו מגוון של אפשרויות שיספקו לכם הכנסה. גם בתקופות טובות, שינוי קריירה אינו תהליך לינארי לחלוטין. מדובר במסע חקירה עצמי מייגע וסיזיפי שכדי לעשות אותו נכון עליכם להתנסות, וללמוד את מגוון האישיויות שלכם. בזמן משבר, חשוב במיוחד שתדמיינו כמה שיותר אופציות.

תחבקו את התקופה הלימינאלית

סימן ההיכר של תהליך שינוי קריירה הוא לחץ שמתפתח סביב תקופה לימינאלית, התקופה שבין העבר לעתיד הלא ידוע. תקופה זאת מאופיינת בתחושה לא נעימה והרבה אנשים מרגישים במהלכה חוסר ביטחון. משבר הקורונה עשוי להאריך את התקופה הלימניאלית, אבל למרות התסכול יש לכך יתרונות. מדובר בשלב הכרחי במסע לעבר קריירה חדשה והוא מאפשר לעבד רגשות מורכבים ורצונות סותרים - ומונע פספוס הזדמנויות. בסופו של דבר שלב זה חיוני לא רק לחידוש האנרגיות שלנו, אלא גם לקבל מוטיבציה, לגבש תוכנית פעולה ולתכן את העתיד.

תתחילו לעבוד על פרויקטים שונים

הדרך הנפוצה ביותר להמציא את עצמך מחדש בשוק העבודה היא ביצוע פרויקטים נוספים. פיתוח מיומנויות חדשות או למידת נושא חדש עוזרים להחליט בנוגע לשינויים שתרצו לעשות. בנוסף, בנסיבות הקיימות קל יותר להקצות זמן ומשאבים לפרויקטים שבעבר נדחו.

נוכחתי לגלות כי לא מעט אנשים עובדים על כמה פרויקטים במקביל, מה שמאפשר להם לשקול את היתרונות והחסרונות של מגוון תחומים ולשאול את עצמם שאלות בנוגע למניעים לשינוי קריירה - למשל מי אני רוצה להיות ואיפה אוכל לתרום בצורה הטובה ביותר?

בתוך כך, עבודה על פרויקטים חדשים עם אנשים אחרים תאפשר לכם ללמוד דברים נוספים על עצמכם, מה אתם אוהבים וסוגי האנשים שמוציאים מכם את הטוב ביותר.

תעירו קשרים רדומים

כלל הזהב של נטוורקינג לצורך שינוי קריירה הוא לחזק את הקשרים החלשים שלכם. כלומר, לחזק את היחסים עם אנשים שאתם לא מכירים טוב או שלא רואים לעתים קרובות, כדי למקסם את הסיכויים שלכם ללמוד דברים חדשים. מדובר בהליך שיש בו קושי שכן הסיכויים שאנשים מסוג זה ירצו לעזור לכם הוא נמוך מכיוון שהם לא מכירים אתכם מספיק טוב.

הפתרון במקרה זה הוא לפנות רק לאנשים שהיית פעם קרוב אליהם, אבל לא דיברת איתם בשנים האחרונות. הסיכויים שאנשים מסוג זה ירצו לעזור לכם הוא גבוה יותר.

תשתפו את הסובבים אתכם בתהליך

חשיבה מתבצעת בצורה הטובה ביותר כאשר משתפים אותה עם אנשים אחרים. בעזרת עצה מאנשים שקרובים אליך, אתה יכול למקד את החשיבה שלך ולהבין מה הצעד הנכון עבורך. אמנם במצב הנוכחי יש קושי בלהיפגש עם אנשים, בעקבות הריחוק החברתי, אבל עם קצת יצירתיות ניתן לפתור את הקשיים. ניתן למשל לערוך פגישות של אחד על אחד, או במקום פיזי או בזום, ולהצטרף לקהילות ברשתות חברתיות.

כשאתם חושבים על קריירה חדשה בזמן משבר, תזכרו את הנקודה החשובה הזו: למרות הקושי, הזמן לצאת לדרך הוא עכשיו - אבל אל תלכו בה לבד.

מאשה דשקוב

מאשה דשקוב | לעשות מזה קריירה

מאשה דשקוב היא מייסדת ומנכ"לית בית ספר דיגיטאלנט. בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים ממכללת אונו. מאשה היא יועצת קריירה ומלווה מאות אנשים בשנה בתהליכי שינוי קריירה.

הבלוג יעסוק בנושאים הקשורים לניהול קריירה נכון בתקופות משבר, במקצועות החדשים, בדרכים לבצע הסבת מקצוע בצורה נכונה, במעברים משכיר לעצמאי ובחזרה, בבניית מיתוג אישי בערוצים דיגיטליים ועוד.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט