הסעיף האחרון בכל מודעת דרושים הוא זה שמעכב אתכם בקריירה

הבאזז סביב חשיבות המיומנויות הרכות גובר והולך, וכיום חוקרים רבים סוברים כי מיומנויות רכות יהיו המיומנויות החשובות ביותר למרבית המקצועות של העולם החדש

מאשה דשקוב
מאשה דשקוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראיון עבודה (אילוסטרציה)
התגובה הקלאסית בראיונות עבודה היא בעלת סיכון גדול יותר בימינוצילום: monkeybusinessimages / Getty Ima
מאשה דשקוב
מאשה דשקוב

בטור הזה אני רוצה לעסוק בסעיף האחרון בכל מודעת דרושים. סעיף שעל פניו מקבל פחות מקום ומופיע תמיד אחרון, אחרי רשימה מאוד מפורטת של מיומנויות מקצועיות, דרישות וניסיון. אבל הסעיף הקטן הזה יקבע בסופו של דבר האם תתקבלו לתפקיד.

כן, אני מדברת על מיומנויות רכות. אבל לפני שנצלול עמוק לתוך הנושא, חשוב להבין מה הכוונה. מיומנויות רכות הן מכלול של מיומנויות אוניברסליות שעוזרות לנו לבצע את התפקיד שלנו, הן קשות מאוד למדידה כמותנית ולעתים מתבלבלים בינן לבין תכונות אופי (שללא ספק משפיעות על הנכונות שלנו לרכוש מיומנות רכה כזו או אחרת).

במקור, ההגדרה של מיומנויות רכות נולדה ב-1968 בצבא האמריקאי, בתהליכי המיון והערכה של החיילים. ההערכה נחלקה למיומנויות קשות – מיומנויות עבודה עם "מכונות וציוד", ומיומנויות רכות – מיומנויות עבודה עם "אנשים וניירות".

הבאזז סביב חשיבות המיומנויות הרכות גובר והולך, וכיום חוקרים רבים סוברים כי מיומנויות רכות יהיו המיומנויות החשובות ביותר למרבית המקצועות של העולם החדש – בין היתר מקצועות הניהול, דיגיטל, תקשורת, ייעוץ ועוד.

הנה תרגיל קטן שיעזור לכם להבין האם אתם זקוקים לפתח מיומנויות רכות. שאלו את עצמכם 3 שאלות:

1. עד כמה הקריירה שלי מושפעת מהיכולות שלי בתחום התקשורת הבין-אישית עם עובדים ומנהלים אחרים (לקוחות/ספקים)?

2. האם עובדים לצדי אנשים בתפקידים דומים שמתקדמים מהר יותר ממני? (או: האם יש עצמאים שמצליחים להביא יותר לקוחות ממני?)

3. האם הדרך שבה אני מגיב/ה על מצבים שונים בעבודה מעכבת את הקידום שלי?

אישה עובדת. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבהצילום: Maggie Zhang / AP

אם עניתם "כן" לשתי תשובות לפחות – אתם צריכים לטפח ולפתח את המיומנויות הרכות שלכם. כעת נבחן ארבע מיומנויות רכות שעל פי מרבית המחקרים הן המשפיעות ביותר על הקידום והקריירה שלנו כשכירים וגם (אם לא יותר) כעצמאים:

מיומנות דיבור מול קהל: לא מדובר כמובן על הופעה מול אלפי אנשים, אבל גם העברת מסרים לשניים-שלושה אנשים, שאמורים להסכים אתכם או לשתף פעולה, דורשת מיומנות ותכנון. בנוסף, כמעט בכל תחום עיסוק כיום יש צורך להעביר מצגת או הדרכה. איך תתרגלו את המיומנות הזאת? תייצרו לעצמכם הזדמנויות לעמוד מול קהל, להרצות, ללמד, להדריך - גם במסגרת העבודה שלכם וגם במסגרות אחרות. אנשי קריירה רבים מתנדבים להרצות באקדמיה ולהעביר סדנאות מקצועיות כמרצים אורחים רק כדי לחזק מיומנות זו.

מיומנות עבודה בצוות: כל אחד מאתנו עובד עם קבוצה של אנשים – לפעמים אלו אנשים ממחלקות שונות שאנחנו נדרשים לרתום לפרויקט שלנו, או צוות ייעודי שאנחנו מקימים ומנהלים באופן ישיר. בתחום הזה מאוד חשובות היכולות של הטלת סמכויות, ניהול דיונים אפקטיביים ורתימת הצוות למטרה משותפת. איך תתרגלו את המיומנות הזאת? אם אופי העבודה שלכם הוא לא צוותי, תבקשו לקחת חלק בפרויקטים שיחייבו אתכם לחוות את המיומנות. ואם אתם עצמאים – כדאי לחפש מסגרות של התנדבות שבהן יש עבודת צוות.

גמישות מחשבתית ויכולת להשתנות: כפי שדרווין אמר, "לא החזק שורד, אלא זה המסתגל במהירות לשינוי". מיומנות זו תאפשר לנו להסתכל על סיטואציה מזוויות שונות וכובעים שונים, לנתח ולהבין את המפה ואם יש שינוי, להתאים את עצמנו אליו. מיומנות זו קרובה ללבם של אנשים בעלי חשיבה אנליטית, רגישים לסביבה ובעלי אוריינטציה לפתרון בעיות. איך נתרגל את המיומנות? תתחילו לנסוע לעבודה כל פעם בדרך קצת שונה; תזמינו בבית קפה מאכלים שלא אכלתם עדיין, או תתנסו בדברים שאתם לא רגילים לעשות.

מנהיגות: זאת מיומנות שחשובה לא רק למנהלים אלא לכולם. מהרגע הראשון בעבודה החדשה כג'וניור או אפילו כפרילנס שרק פתח עוסק מורשה. מנהיגות זאת תפישת מציאות ותחושת אחריות שאנחנו לוקחים על הסביבה הקרובה שלנו – בעבודה, בבית ועם חברים. זה כולל את היכולת לנהל שגרת עבודה או חיים תחת לחץ, לקבל החלטות, להציב מטרות, לתעדף ולעודד צמיחה. איך נתרגל את המיומנות הזאת? קחו בעלות על כל משימה מקצועית או אישית שאתם עושים - מניהול פרויקט שאתם לוקחים עליו אחריות בעבודה (מבלי שנתבקשתם, אלא התנדבתם) ועד לארגון הארוחה משפחתית הקרובה.

עבודת צוות (אילוסטרציה). חשוב לפתח את היכולות של הטלת סמכויות, ניהול דיונים אפקטיביים ורתימת הצוות למטרה משותפתצילום: SFIO CRACHO / Shutterstock

לסיום, להלן כמה טיפים והמלצות לטיפוח מיומנויות רכות שניתן לעשות באופן עצמאי:

לימוד עצמי: קראו ספרים ומאמרים, תקשיבו לפודקאסטים, עקבו אחרי אנשים ועמודים עסקיים של גופים שמעבירים וובינארים ועוד. חשוב שתחפשו תוכן שמתאר מודלים מוצלחים של קריירה, קידום והצלחה.

שיחות פידבק: תפנו לקולגות שלכם, תשאלו אותם מה דעתם על סיטואציה שהייתם מעורבים בה, תקשיבו לטיפים ולהמלצות שלהם. הפכו את זה להרגל ואולי אפילו למועדון של כמה חברים שנפגשים בתדירות קבועה, כדי לעזור אחד לשני לנהל סיטואציות שונות בקריירה שלכם.

מנטורינג: חפשו בסביבה הקרובה שלכם מישהו שתמיד (לדעתכם) עושה את הדבר הנכון, יודע לנהל כל סיטואציה ולהפיק ממנה את המיטב. הפכו אותו למנטור שלכם. במקביל, תציעו מנטורינג למישהו הרבה פחות מנוסה מכם שבדיוק מתמודד עם סוגיות שאתם כבר מרגישים בטוחים בהן.

בניית תוכנית עבודה: עשו רשימה של מיומנויות שהייתם רוצים לשפר בתקופה הקרובה, ותאתגרו את עצמכם. קחו משימות ניהוליות או עסקיות שלא כלולות בדרישות הבסיסיות של התפקיד שלכם או לא מצופות מכם כלל. אם אתם מרגישים שהמשימה שלקחתם על עצמכם תשפר לפחות אחת מהמיומנויות שהחלטתם לשפר, סימן שזה נכון עבורכם.

מאשה דשקוב

מאשה דשקוב | לעשות מזה קריירה

מאשה דשקוב היא מייסדת ומנכ"לית בית ספר דיגיטאלנט. בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים ממכללת אונו. מאשה היא יועצת קריירה ומלווה מאות אנשים בשנה בתהליכי שינוי קריירה.

הבלוג יעסוק בנושאים הקשורים לניהול קריירה נכון בתקופות משבר, במקצועות החדשים, בדרכים לבצע הסבת מקצוע בצורה נכונה, במעברים משכיר לעצמאי ובחזרה, בבניית מיתוג אישי בערוצים דיגיטליים ועוד.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט