איך לעשות הסבה מקצועית בלי לפגוע בשכר

במרבית המקרים, לאחר הסבת מקצוע, אנחנו נחזור למשרת "ג'וניור" ולכן השכר שנרוויח יהיה בהתאם. מאשה דשקוב מציגה שתי דרכים שונות לביצוע הסבה מקצועית

מאשה דשקוב
מאשה דשקוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סדנאות שוקולד
ללכת עם התשוקה או עם חשבון הבנק?צילום: דן קינן
מאשה דשקוב
מאשה דשקוב

מרבית האנשים שמעוניינים לבצע שינוי מקצועי לא ממהרים לעשות זאת כי הם חוששים מירידה משמעותית בגובה השכר בתקופה הראשונית לאחר השינוי. החשש מוצדק, שכן במרבית המקרים, לאחר הסבת מקצוע, אנחנו נחזור למשרת "ג'וניור" ולכן השכר שנרוויח יהיה בהתאם. מעטים יודעים שקיימת עוד דרך לבצע שינוי מקצועי, המאפשרת לנו להתחדש מבלי לפגוע בשכר.

לכל דרך יתרונות וחסרונות משלה. אלו הדרכים שכדאי שתכירו:

Restart מלא: הולכים עם התשוקה

זו הדרך הקלאסית והנפוצה יותר בתהליכי הסבה. מתחשק לכם לעשות שינוי, אתם מרגישים כי הבחירות שלכם עד כה היו פרקטיות מדי, לא הקשבתם לעצמכם ולא נתתם לעצמכם צ'אנס להיות מי שנועדתם להיות. אולי נכנעתם ללחץ של ההורים "ללמוד מקצוע מפרנס" או פשוט לא הייתם מודעים לתשוקות וליכולות מקצועיות שלכם עד עכשיו.

במה תעסקו? במקרים אלו, בדרך כלל אתם יודעים מה אתם רוצים ללמוד, ומה מתאים לכם. הצעד הבא שתעשו במקרה זה הוא להתחיל בחיפוש אחר מידע על המקצוע - איפה ניתן ללמוד? מה דרגות השכר? אילו הזדמנויות תעסוקה קיימות? כמו כן, בצעו בדיקה לגבי עבודה בתור עצמאי או פרילנס.

האם הניסיון הקודם שלכם רלוונטי? בדרך כלל לא. יתרה מכך, אתם דווקא תרצו לעסוק במשהו מאוד שונה ממה שעשיתם עד כה ותחפשו אחר חוויה מקצועית חדשה.

יתרונות התהליך: המוטיבציה הגבוהה עולה על החשש מהשינוי ונכונות ללכת עד הסוף.

חסרונות התהליך: קיים סיכוי להתאכזב מהמקצוע החדש שעלול לא לעמוד בציפיות הרומנטיות שלכם.

מה קורה עם שכר? במסלול הסבה זה צפויה לנו ירידה משמעותית בשכר. מאוד חשוב לבנות תוכנית מסודרת לעתיד שתאפשר לכם בכל זאת להגיע להכנסה סבירה. בכל אופן, גם אם תחוו פגיעה בשכר, אבל בחירת המקצוע היא מדויקת ונכונה עבורכם, הפגיעה בשכר תהיה זמנית בלבד, וכבר בשנה השנייה המקצוע החדש שלכם ייהפך למקור פרנסה מכובד.

דוגמאות: מהנדס שמחליט לעשות הסבה מקצועית לתחום הוראה ומתחיל ללמד בתיכון; אשת שיווק שמחליטה ללכת ללימודי תכנות ולהיות Fullstack developer; אשת שירות שמחליטה ליהפך לקונדיטורית ולפתוח עסק עצמאי בתחום.

משרד היי-טק. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: עמית גירון

הגישה הפרגמטית: לעשות שינוי ולשמור על השכר

על הגישה הזאת מדברים פחות ומכירים אותה פחות, למרות שבעיני זוהי הגישה המפוכחת והאחראית יותר בתהליכי הסבה מקצועית, במיוחד בתקופות משבר כלכלי ואי ודאות. לפני שניגש לדבר עליה לעומק, ננפץ את המיתוס הקיים שעל מנת לעשות הסבת מקצוע חייבים להתחיל מאפס, שכל ניסיון מקצועי קודם לא שווה שום דבר וכל הצלחה מקצועית קודמת שלכם אינה מהווה ערך. לא נכון! הכירו את הגישה הפרגמטית של הסבה מקצועית - גישה זו מאפשרת לכם לעשות שינוי, תוך שמירה על היתרונות היחסיים שלכם בשוק העבודה ולפיכך גם על השכר. אלו המרכיבים של הגישה הזו שנועדו לעזור לכם לממש אותה.

במה תעסקו? חשוב להבין שהשיטה הזאת מחייבת אתכם לצמצם ולפקס את הבחירות המקצועיות שלכם. פחות "לזרום" עם החלומות והתשוקות, ויותר לחשב על מסלול בטוח וקרוב לעולם המקצועי שממנו אנחנו מגיעים, או כזה שיכול להוות יתרון עבור העיסוק החדש. במקרה זה תהליך חיפוש המידע יתחיל מסקירת האופציות המקצועיות שיכולות להיות אבולוציה של הניסיון שלכם. גם כאן האופציות של שכיר או עצמאי יכולות להביא אתכם ליעד, אך במקרה הזה אני ממליצה קודם להתמקד באפשרויות כשכיר.

האם הניסיון הקודם שלכם רלוונטי? מאוד! זה החלק החשוב בתהליך. למפות את הניסיון שלכם ולהבין איזה מרכיבים ממנו יכולים לשמש בסיס להמשך הקריירה החדשה. גם ניסיון מקצועי וגם ניסיון ניהולי ואפילו ניסיון יזמי-עסקי רלוונטיים לשלב הזה.

יתרונות התהליך: בגישה זו אתם לא מוותרים על מה שהשגתם עד כה אלא עושים אבולוציה מקצועית ששומרת על הערך שלכם, ומאפשרת לכם, אחרי תהליך הכשרה ממוקד, להרחיב את אפשרויות העיסוק תוך שמירה על גובה השכר.

חסרונות ההליך: לפעמים זה לא ירגיש הסבה מקצועית באמת, אלא יותר תהליך התפתחות מקצועית. לכן, זה פחות מתאים לאנשים שנמצאים בחיפוש אחרי דרך חדשה וחוויות חדשות לגמרי.

מה קורה עם השכר? מכיוון ששמירה על השכר היתה המטרה העיקרית של גישה זו, ניתן להניח שתצליחו לעמוד במשימה. במקרים מסוימים אף תצליחו להגדיל את השכר אחרי תהליך השינוי, ובוודאות בטווח של שנה – שנתיים מעכשיו.

דוגמאות: גרפיקאי שמבקש לעשות הסבה לתחום UX (חווית גולשים באתרי אינטרנט ואפליקציות); אשת דיגיטל שמבקשת לעשות הסבה לתחום ניהול e-commerce; מקדמת אתרים שעושה הסבה מקצועית לקידום אפליקציות בתעשיית גיימינג.

סיכום

גישה ההסבה הראשונה מגיעה ממקום של הגשמת חלום, וכוללת התפשרות על תנאי ההעסקה, וזאת מכיוון שברוב המקרים, מה שתעשו עכשיו לא קשור לעבודה שעשיתם קודם לכן. יתרה מכך, מרבית האנשים ייבחרו מראש לעשות שינוי דרמתי כחלק מהגשמת חלום, שכן זה הרצון שלהם מלכתחילה ולכן יהיה להם פחות אכפת מהירידה ברמת השכר.

באפשרות השנייה, התהליך מתחיל בעצם מרצון לעשות אבולוציה מקצועית לתחום מקצועי קרוב לעשייה הנוכחית שלכם. בחירת המקצוע החדש מותנית ברצון להישאר באזור מקצועי קרוב, ועם זאת להגדיל את אפשרויות התעסוקה ולשמור על גובה השכר בטווח הקצר והארוך.

לסיכום, בשתי האפשרויות של תהליך שינוי מקצועי אפשר למצוא נקודות חוזקה שיעזרו לכם לקבל הצעת עבודה טובה יותר מהממוצע בשוק. בסופו של דבר, אתם צריכים להציג את השליטה בידע המקצועי החדש, אך גם להביא את הניסיון האישי, תכונות האופי והאישיות שלכם.

מחקרים אומרים שמעסיקים מקבלים החלטה האם להעסיק מישהו ב-10 השניות הראשונות של הראיון, כלומר, הרבה לפני שהרשמתם עם שליטה בתוכנה שלמדתם בקורס. תנסו להיות האנשים שמעסיקים רוצים לראות בחברה שלהם מדי יום, זה יכול לעזור לכל תהליך שינוי מקצועי להיות הרבה יותר מוצלח.

מאשה דשקוב

מאשה דשקוב | לעשות מזה קריירה

מאשה דשקוב היא מייסדת ומנכ"לית בית ספר דיגיטאלנט. בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים ממכללת אונו. מאשה היא יועצת קריירה ומלווה מאות אנשים בשנה בתהליכי שינוי קריירה.

הבלוג יעסוק בנושאים הקשורים לניהול קריירה נכון בתקופות משבר, במקצועות החדשים, בדרכים לבצע הסבת מקצוע בצורה נכונה, במעברים משכיר לעצמאי ובחזרה, בבניית מיתוג אישי בערוצים דיגיטליים ועוד.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט