החיים קצרים מכדי לעסוק במשהו שאנחנו לא אוהבים

משבר שנוצר בעקבות פיטורים או תחושת מיצוי, מהווה הזדמנות לשינוי קריירה. כך תעשו אותו בצורה נכונה

מאשה דשקוב
מאשה דשקוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש מתעצבן בעבודה. אילוסטרציה
איש מתעצבן בעבודה. אילוסטרציה
מאשה דשקוב
מאשה דשקוב

זה בדרך כלל מתחיל במשבר שנוצר בעקבות פיטורים או תחושת מיצוי וחוסר סיפוק. המשבר דוחק בנו לחפש כיוון חדש בחיים. זה יכול לקרות אחרי הלימודים באוניברסיטה, כשאנחנו מבינים שאין לנו סיכוי או רצון לעסוק בתחום שקשור בתואר שהרגע סיימנו. זה יכול לקרות במשבר גיל ה-30, ה-40 או ה-50. התחושה שתמיד מתלווה לכך היא תחושה של כישלון. בנקודה זאת כדאי מאוד לשנות את זווית הראיה ולהתחבר להזדמנות שטמונה בכל שינוי. אבל, כאנשים רציונליים ומסודרים, כדאי שנדע שתהליך של שינוי קריירה הוא תהליך שלוקח זמן. אני קוראת לו תהליך הסבה תלת שנתי.

השנה הראשונה – המורכבת והעמוסה ביותר

אנחנו נמצאים בחיפוש מתמיד אחר רמזים, קוראים ספרים עם המון תובנות חכמות, רואים סרטים שמדליקים בנו ניצוץ של תקווה ומדברים עם אנשים "חכמים" שהחיים שלהם נראים מסודרים יותר משלנו באותם רגעים. מאותם אנשים מתחילים לשמוע עצות לגבי כיוונים מקצועיים חדשים, שבדרך כלל מבוססות על החוויות האישיות שלהם או על חוויות של אנשים שהם מכירים. בשלב זה מומלץ להכין רשימה של אותן עצות ולהתחיל לבדוק אותן יותר לעומק.

בתוך כך, עליכם להתנהל כמו חוקרים פרטיים ולאתר מידע על המקצוע החדש שאתם שוקלים הסבה אליו. תקראו תיאורי תפקידים במודעות דרושים, תצפו בהרצאות של אנשי מקצוע שעוסקים באותו תחום ותשתתפו בכנסים (גם מקוונים) על מנת לשמוע מה מטריד את אנשי המקצוע. החשוב ביותר הוא לקחת חלק בקבוצות מקצועיות של אנשים שעוסקים בתחום ולשוחח איתם. לפי השיחות, עדיף למפות את הערכים שחשובים לכם במקום העבודה – ותבדוק אם תוכלו לממש אותם במקצוע החדש.

אחרי שקיבלתם החלטה, חשוב לחפש את המסלול הטוב והמהיר ביותר לעבודה במקצוע החדש. בדרך כלל השלב הזה יכלול לימודי הסבה מסודרים. יש מעט אנשים שמסוגלים לעשות הסבה מקצועית באמצעות למידה עצמית. אם אתם כאלה - חסכתם הרבה כסף. הלימודים חשובים לא רק בזכות הידע המקצועי וההתנסות המעשית שתרכשו, אלא גם בזכות ההיכרות עם אנשי מקצוע וחיבור ישיר למעסיקים שמרכז הכשרה יכול להעמיד לרשותכם. אל תסמכו על הבטחות בסגנון "נמצא לך עבודה" או "אנחנו מחוברים לכל המעסיקים בתחום". תשאלו בקבוצות מקצועיות באיזה בית ספר עוזרים לתלמידים ואיך.

קורסי הסבה הם קורסים של בין 100 שעות אקדמיות ל-150 שעות אקדמיות. חלקם נלמדים בשיטת בוטקאמפס (לימודים אינטנסיביים ויומיומיים שלא מאפשרת לעבוד במקביל) וחלקם בתדירות שבועית בשעות הערב. מאוד חשוב לבחור קורס שמדמה תהליך עבודה בפועל, כדי שתרגישו את העיסוק במה שבחרתם. בנוסף, חשוב מאוד למצות את זמן הלימודים לבניית קשרים וחיבורים אישיים עם אנשי מקצוע בתחום העיסוק העתידי שלכם.

קורס הכשרה מקצועית. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

במחצית השנייה של הקורס או מיד אחריו מתחיל השלב המרגש – מציאת מקום עבודה ראשון בתחום החדש. תהליך זה יכול לקחת בממוצע בין חודשיים לארבעה חודשים. לפי הסטטיסטיקה, על כל 10 ראיונות תקבלו הצעת עבודה אחת לכן תהיו סבלניים. חשוב שתבינו שהעבודה הראשונה שתקבלו אחרי קורס הסבה לא תהיה עבודת החלומות שלכם. החדשות הטובות הן שמדובר רק בצעד ראשון בדרך למקצוע חדש, מפרנס ומספק.

השנה השנייה – מתחילים להרגיש אנשי מקצוע

אתם עדיין בלי ותק משמעותי, אבל עם ביטחון עצמי גבוה יותר. המנהלים שלכם מעריכים אתכם יותר ומפרגנים לכם. למרות זאת, זכרו שעבור המעסיק שלכם זאת עדיין שנה של מבחן. הוא משקיע בכם המון משאבים ועדיין לא רואה החזר על ההשקעה מהתפקיד שלכם. לכן, חשוב, מעבר להתקדמות מקצועית, להראות גם תכונות ניהוליות כגון מנהיגות וכריזמה.

סביר להניח שבשנה הזאת תעשו כמה וכמה סדנאות מקצועיות ממוקדות שמטרתן לשדרג את היכולות שלכם. אלה יכולות להיות סדנאות קצרות שמתייחסות רק לנושא ספציפי, אך עדיין חשוב לשים לב מי מעביר את הסדנה וללמוד ממנו.

במקרה שבו התחלתם בחברה שמובילה בתחומה, ייתכן שתתחילו לקבל הצעות עבודה מפתות מחברות מתחרות, קטנות יותר, לאחר כשנה. אל תתפתו להסכים בקלות. אומנם אלפי שקלים יכולים להיות תוספת מאוד משמעותית לשכר, אבל בטווח הארוך אתם עלולים לאבד קידום ניהולי משמעותי והזדמנויות מקצועיות מעניינות שקיימות בחברה שלכם. אם התחלתם בחברה קטנה ופנו אליכם מחברה גדולה יותר – שווה לשקול את ההזדמנות.

השנה השלישית – מסמנים וי ובונים תוכנית לשלוש השנים הבאות

זאת שנת הניצחון שלכם. אתם אנשי מקצוע עם שנתיים פלוס ניסיון ואתם "הדבר החם" בשוק. אם הוכחתם את עצמכם גם מבחינה ניהולית, אתם בוודאי קודמתם לתפקידי Team Leader והשכר שלכם עלה משמעותית. סביר להניח גם שיש לכם שפע של הזדמנויות תעסוקה ונהפכתם לאדם החשוב בחדר.

בשנה הזאת חשובה מאוד למידת ההמשך. הפעם תבחרו למידה שתעניק לכם יתרון יחסי בתפקיד הבא שלכם ומקום הכשרה שיעניק לכם אפשרויות נטוורקינג איכותי ורלוונטי לקריירה. בשלב הזה של השינוי חשוב לשבת ולבנות תוכנית לשלוש השנים הבאות. במסגרת התוכנית תמפו מסלולי קידום אפשריים ותבחנו ענפי תעשייה שונים. תשאלו את עצמכם מה אתם אוהבים יותר? איפה צפויה הצמיחה בשנים הקרובות? ותתחילו לפגוש אנשים שיקרבו אתכם למטרות אלה.

תהליך הסבה מקצועית הוא תהליך תלת שנתי, כל שלב בונה את הבא באופן מיטבי ואין קיצורי דרך. תהליך כזה ידרוש מכם סובלנות, התמדה, יכולת להצטמצם מבחינה כלכלית בשנה הראשונה על מנת לממן את הלימודים וגם את פערי השכר. עם זאת, זאת עסקה שווה ביותר: החיים קצרים מדי כדי לעסוק במשהו שאנחנו לא אוהבים.

מאשה דשקוב

מאשה דשקוב | לעשות מזה קריירה

מאשה דשקוב היא מייסדת ומנכ"לית בית ספר דיגיטאלנט. בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים ממכללת אונו. מאשה היא יועצת קריירה ומלווה מאות אנשים בשנה בתהליכי שינוי קריירה.

הבלוג יעסוק בנושאים הקשורים לניהול קריירה נכון בתקופות משבר, במקצועות החדשים, בדרכים לבצע הסבת מקצוע בצורה נכונה, במעברים משכיר לעצמאי ובחזרה, בבניית מיתוג אישי בערוצים דיגיטליים ועוד.

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים