התלות הפסיכולוגית של נפתלי בנט הגיעה לקיצה

לראשונה נפתלי בנט התייצב ללא מורא מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונתן פייט מול המצלמות. תגובתו של נתניהו הוכיחה כי הוא לא היה מוכן לכך שהמשא ומתן בין הצדדים יצא מהחדרים הסגורים בצורה כזאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: ללא קרדיט

יום רביעי היה ערב שבו המשא ומתן, או בשמו האמתי קרב הדמים, בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנפתלי בנט יצא מהחדרים הסגורים. לעיני כל אזרחי מדינת ישראל ובשידור חי, השתלחו נתניהו ובנט אחד בשני בנאומים שלא הצליחו להסתיר את המוטיבציות האמיתיות שלהם והאגרסיות שהיו חבויות בדבריהם - אגרסיות שסיפרו את הסיפור האמיתי על המאבק שמתחולל כבר שנים רבות בין השניים.

מערכת היחסים בין בנט לנתניהו היא אחת המורכבות שידעה הפוליטיקה הישראלית. מה שקרה אמש אינו עוד קרב סתמי בין שני פוליטיקאים. הקרב שהתחולל אתמול (ד') היה משמעותי מאין כמוהו וסימן נקודת מפנה במערכת היחסים ההרסנית בין השניים. בנט, עד נקודה זו, נראה כסובל מאישיות תלותית. בעל אישיות תלותית סובל מחרדת נטישה קשה, והוא חש צורך בלתי פוסק במישהו שיגיד לו מה לעשות.

מאחורי הצורך הזה עומדת תחושה עיקשת וקיצונית של חוסר ביטחון וחוסר יכולת לתפקד באופן עצמאי. התלות הקשה הזו מתבטאת בחוסר יכולת כמעט מוחלט לקבל החלטות לבד. כמובן שיכול להיווצר מצב שבו האדם התלותי אינו מסכים עם החלטותיו של האדם שבו הוא תלוי. אך גם במצב זה, החרדה מפני האפשרות לאבד את האדם החשוב הזה כה גדולה, שהוא מעדיף לוותר ולהיכנע, ולא להראות כלל את התנגדותו ואת כעסו. נקודת השיא של בנט באה לידי ביטוי בהסכמתו לחתום בערוץ 20 על מסמך שבו הוא מתחייב שלא לאפשר ללפיד להיות ראש ממשלה.

לאורך כל קמפיין הבחירות של בנט הוא לא הסכים לומר בשום ראיון שלא ישב עם נתניהו. התנהגות שהובילה לביקורות רבות מהתקשורת אבל יותר מכך -  התנהגותו הביאה לפליאה והשתוממות. אף אחד לא הצליח להבין מדוע, על אף שיש לו הזדמנות פז להחליף את נתניהו הוא לא תופס אותה בשתי ידיים. הכתובת היתה על הקיר. בנט היה במצב של תלות פסיכולוגית. במצבים אלה קשה מאוד עד בלתי אפשרי לפעול באופן עצמאי.

אך אתמול נפל דבר. חל שינוי אצל בנט. לראשונה הוא התייצב ללא מורא מול נתניהו ונתן פייט אל מול המצלמות. בנט נשא נאום שבו הקפיד מאוד לשמור על ממלכתית. בטון רגוע בנט הבהיר בצורה חד משמעית שהוא מתכוון להפר ברגל גסה את הבטחת הבחירות שלו לטובת הקמת ממשלה עם יאיר לפיד.

בנט הבהיר שאין לו כוונה למצמץ ושכל זה יקרה מיד אחרי שנתניהו ייכשל באופן סופי במאמצים להרכיב ממשלה. ״כדי שלא יהיו ספקות – הנה סדר הדברים מבחינתי. בראש ובראשונה – להקים ממשלת ימין. נתניהו יש לך אותנו. לך תקים ממשלת ימין. אם בליכוד בכל זאת ייכשלו במשימה אז בעדיפות שנייה אני אפעל להקים ממשלת אחדות לאומית. התנאי שלי זו שתהיה ממשלה טובה, יציבה, אמיתית ומתפקדת ושאני אוכל לשמור על העקרונות שלי..״, הוא אמר.

הזכרנו קודם מערכת יחסים מורכבת בין השניים? מערכת יחסים שבה מתפתחים יחסי תלות היא לא חד צדדית. הצד הדומיננטי במערכת היחסים, במקרה הזה נתניהו, נקט בטקטיקה הקרויה גזלייטנג ((Gaslighting – שבה אדם מפעיל מניפולציה פסיכולוגית בוטה על אדם אחר, שתכליתה לערער אותו ולפקפק בעצמו, בזהותו ובערכיו. במסגרת הטקטיקה מוליכים את הקורבן שולל, וגורמים לו להטיל ספק בבוחן המציאות שלו וביכולת השיפוט שלו.

מיד לאחר דבריו של בנט, ראש הממשלה נתניהו הודיע שבכוונתו גם לשאת הצהרה. נתניהו הגיע לא מוכן, אפילו קצת מבולבל, ותקף בחריפות את נפתלי בנט. זהו סימפטום של אדם שהיה רגיל לדומיננטיות פסיכולוגית על אדם אחר, ולפתע מאבד את השליטה בו. מצבים אלה עשויים להוציא את הדמות הסמכותית מדעתה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו. היה מבולבל ולא מוכןצילום: יונתן זינדל/פלאש90

נתניהו אמר כי ״אני חייב להגיד בני. אתה לא ניהלת איתנו משא ומתן – אתה רק דרשת רוטציה. עכשיו אתה רק מנסה למשוך זמן. בזמן שהמנדט אצלנו סגרת דיל עם לפיד על ממשלת שמאל ושמאל קיצוני.. הוא נתלה פעם בסמוטריץ', פעם בגדעון.. תאוות השררה שלו, הרצון להיות ראש ממשלה. אתה יודע, אני חושב לפעמים, אולי ניתן לו סופ״ש בבלפור שכבר ימצה את הרצון הזה, את התאווה הזו.

״אתה קורא לזה ממשלת אחדות לאומית - איזה מכבסת מילים להונות את הציבור. בפועל זו ממשלה עם 50 חברי כנסת של שמאל ושמאל קיצוני. יחד איתך, 7 מנדטים, דבר שלא היה במדינה, זו פשוט יריקה בפרצוף של הדמוקרטיה, בהתחייבויות המפורשות שנתת שלא תשב עם לפיד והשמאל. אתה לא רק אמרת את זה, אתה חתמת על זה באופן דרמטי במסמך בערוץ 20".

נתניהו פועל מתוך פאניקה

על פי לן אוקס, פסיכולוג אוסטרי, אחד המאפיינים של מנהיגים מוצלחים הוא אישיות נרקיסיסטית, עוצמה פנימית שמניעה תחושת אמון בלתי מתפשרת ובהירות לגבי הדרך שבה הם הולכים. לא משנה כמה ביקורות מופנות כלפיהם - לא מלוות אותם תחושות של ספק, חרדה או אשמה שמאפיינות אנשים אחרים. הם בטוחים בצדקת דרכם.

ג'רולד פוסט, פרופסור לפסיכיאטריה שעבד במשך 21 שנים עם הCIA-, ניתח בספרו "נרקיסיזם ופוליטיקה: חלומות על גדולה״ מנהיגים בעלי מבנה אישיות פתולוגי. הוא מתמקד במנהיגים בעלי הפרעת אישיות נרקיסיסטית, שמונעים על ידי חלומות לגדלות ותהילת עולם. אחד מביטוייה המובהקים של הפרעת אישיות נרקיסיסטית הוא תחושת חשיבות עצמית מוגזמת. האדם שם עצמו במרכז, ויש לו צורך עמוק בהערצה וצימאון גדול להכרה. לזה מתלוות התובענות של "מגיע לי" והתחושה שנולד לגדולה.

נתניהו מתאפיין בדפוסי אישיות סמכותנית. אנשים בעלי אישיות זו מפתחים צורת חשיבה נוקשה שבה העולם מתחלק לטוב ורע. הוא שייך לטובים, וכל מי שלא תומך בו שייך לקבוצת הרעים. בשלב זה בנט נהפך לגורם הרע בסיפור וכל האנרגיה מופנית אליו. נתניהו מרגיש שבנט מצליח להפיל לו את כל מגדל הקלפים שבנה והוא פועל מתוך פאניקה. הופעתו בציבור אתמול לא הותירה מקום לספק: נתניהו מרגיש שהוא נלחם את מלחמתו האחרונה - והוא מרגיש שהוא עומד להפסיד בה.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

לירז מרגלית היא בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, עם התמחות בתורת המשחקים וכלכלה התנהגותית. היא מרצה במרכז הבינתחומי ובעלת טור במגזין Psychology Today ובמגזין העסקי CMSWire. מחקריה על התנהגות גולשים זכו לפרס המחקר הטוב ביותר בנוירומרקטינג ובנוסף היא קיבלה פעמיים את התואר "כותבת השנה" (contributor of the year) ב-CMSWire.

ללירז ניסיון מחקרי ויישומי בניתוח תהליכי חשיבה והבנת צרכי משתמשים המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב (Human Computer Interaction). בשנים האחרונות היא חוקרת אספקטים שונים של התנהגות בעולם הדיגיטלי. ספרה "הנדסת התודעה" בהוצאת פרדס אמור לראות אור בקרוב.

לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker