"פתאום נאלצתי להכיר את האדם שאני חי אתו": מדוע שיעור הבקשות לגירושין עולה?

נגיף הקורונה גרם לנו לחזור למציאות, גם בתחום הזוגיות. כך צפיה לבד בסדרה בלי בן או בת הזוג נהפכה לבגידה החמורה ביותר

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג רב. אילוסטרציה
זוג רב. אילוסטרציה

אין זה מקרי כי מאז תחילת משבר הקורונה עלה אחוז הגירושין ברחבי העולם באופן משמעותי. השבועות הארוכים של הסגר השפיעו באופן שלילי לא רק על התחום הכלכלי, אלא גם על המישור הזוגי והמשפחתי. אף על פי שקולות רבים התנבאו כי הסגר יוביל ל״בייבי בום״ כתוצאה מהזמן הממושך שזוגות מבלים ביחד, אנחנו רואים דווקא מגמה הפוכה. זוגות רבים מדווחים על עליה בקשיים שהם חווים בתחום הזוגיות. השהייה הממושכת של בני זוג יחד בשל הגבלות הבידוד הביתי מציפה משברים ומחלוקות.

הממשל הסיני נכנס ללחץ

בסין, למשל, נפתחו מחדש בסוף פברואר משרדי הרישום לנישואין וגירושין. התורים להסדרת גירושין נחטפו במהירות. מנהל משרד רישום בעיר דאנג'ואו במחוז סצ‘ואן סיפר בראיון כי מ-24 בפברואר עד 24 במארס חלה עלייה חדה במספר הבקשות לגירושין, ביחס לתקופה שקדמה לפרוץ המגפה, עד שבשלב מסוים מספר המתגרשים עלה על מספר הנישאים.

הממשל בסין, שנכנס ללחץ, החליט על תקנה חדשה לפיה זוגות הנרשמים לגירושין מחויבים בתקופת צינון, כדי לאפשר להם לשקול מחדש את הבקשה. אך לא מדובר רק בסין. מדינות בכל רחבי העולם מדווחות של אחוז וגדל והולך של בקשות לגירושין בעקבות המשבר.

ברשת רצות בדיחות וסרטונים מצחיקים שהנושא שלהן - ניסיונות הבריחה של בני הזוג אחד מהשני בצל הקורונה. אחד הסרטונים שנחשפתי אליהם היה "חילוץ" של יאיר אורבך על ידי חבריו שמתחזים לכוח רפואי, שמודיע לו שהוא חולה קורונה וצריך לצאת מביתו.

נשיא סין שי ג'ינפינגצילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויטרס

השיא מבחינתי היה שאחד השותפים בחברה שמספקת שירותים של חללי עבודה משותפים ליזמים וסטארט-אפיסטים סיפר לי שבעקבות הקורונה הם שינו את הצעת הערך של החברה. במקום לשווק לסטארט-אפיסטים, המסר שונה ל״בוא לעבוד בשקט שלך״. מדובר במסר שוביניסטי כי גם אנחנו צריכות את השקט שלנו. "את לא מבינה", הוא סיפר לי והוסיף כי "זה עבד נהדר". תוך שבוע וחצי המקום התמלא בגברים שעד אז נאלצו לעבוד מהבית.

נתיב, נשוי + 3, מספר כי "הריחוק מאשתי והבעיות בזוגיות פחות מורגשות מכיוון שאתה תמיד מחובר. אני מוצא את עצמי משחק משחקי מחשב עם שחקנים נוספים מרחבי והזמן טס". גם דקלה, בת 36, מתארת חוויה דומה. "אני מוצאת ריגושים בדברים אחרים, ולכן אני לא חושבת על זה שאני ובעלי כבר לא מתפקדים בזוגיות״, היא אומרת.

עבור רבים המצב נהפך לבלתי נסבל. הסגר שכפה על אנשים לבלות זמן יחד הביא לגל של מתגרשים. גם אם הם לא יכולים להתגרש, אז הם מתקשרים לייעוץ מקדמי. עורכת דין שעוסקת בגישור מספרת כי "באמצע הלילה קיבלתי שיחת טלפון מלקוחה שמבינה שאין לה שום דבר במשותף עם בעלה מלבד הילדים". בחור אחר שחי בארצות הברית מצא עצמו בבית עם אשתו והוא לפתע נאלץ לדבר איתה. באחד הערבים הוא התקשר לשאול את אותה מגשרת "האם אפשר כבר להתחיל בתהליך הגירושין?". אך כידוע, בימים אלה בתי המשפט לא עובדים במתכונת רגילה אלא בעבור מקרי חירום.

כיצד הטכנולוגיה והעולם הדיגיטלי קשורים לסיפור הזה?

כדי להבין מה קורה פה יש ללכת לתקופה של לפני הקורונה (אם תתאמצו יש סיכוי קל שתצליחו לדמיין את העולם ללא קורונה..). שגרה זו היתה מאופיינת במה ששרי טרקל מכנה Together Alone. מעולם לא היתה תקופה בהיסטוריה שבה היה כל כך פשוט להיות ביחד ולבד כמו התקופה הנוכחית. הטכנולוגיה מאפשרת להמון זוגות שחוקים להמשיך להיות ביחד, לתחזק זוגיות ומשפחה מתפקדת עם ״צילומי סטודיו משפחתיים בראש השנה בפייס״ ותמונות מאילת בקיץ באינסטוש, כל זאת מבלי ש״ייאלצו״ לבלות ביחד. אם בעבר המשפחות היו מתנקזות לסלון לערב משפחתי, היום כל אחד נמצא עם הנייד שלו בעולם שלו ואין לו שום צורך לבלות עם בן הזוג זמן מיותר מעבר לתיאומים של מי ייקח את הילדים לגן.

עולם הזוגיות כיום שואב מוטיבים מעולם השופינג, שהמוטיב המרכזי בו הוא הבחירה המרובה. בעולם זה לא נדרש יותר מהינף יד, פשוטו כמשמעו, כדי למצוא מגוון אינסופי של מוצרים ושירותים. ריבוי החלופות עשוי להפוך לחוויה שמציפה את החושים ומנטרלת את היכולת לבחור. הידיעה שיכולה להיות אי שם אפשרות טובה יותר, מוצר טוב יותר או רחמנא ליצלן - בחור טוב יותר, מניעה אותנו למצוא אותו.

"פתאום נאלצתי להכיר את האדם שאני חי איתו בבית"

לא מדובר רק על זוגות ותיקים. צעירים בימינו מקיימים פחות יחסי מין מבעבר. המחקר השווה נתונים מסוף שנות ה־90 לנתונים משנת 2010 ואילך. צעירים שגדלו עם גישה למסכים דיווחו בסקר של נטפליקס על השכיחות הנמוכה ביותר של קיום יחסי מין. ביפן, לדוגמה, אחת המדינות המתקדמות ביותר מבחינה טכנולוגית, תדירות קיום יחסי המין בקרב צעירים שואפת לאפס.

נטפליקסצילום: בלומברג

חלק מהאנשים שהשיבו על הסקר הראו שאחד הדברים שהם לא יסלחו לבן הזוג שלהם עליו הוא "בגידה", אבל אל תטעו - לא בגידה מינית, אלא בגידה שמתבטאת בכך שבן הזוג המשיך לצפות לבד בסדרה שהתחילו לצפות בה יחד. זו נחשבת בגידה חמורה בקשר.

הרשתות החברתיות, משחקי מחשב כמו "פורטנייט" וכמובן גם נטפליקס עובדות על אזורי התגמול במוחנו, ומייצרות רמות סיפוק שהטבע לא מכיר. מעבר לתחושת הסיפוק, הן מהוות תחליף לתחושת הקרבה המושגת בקשר ובכך מצליחות לספק את כל הצרכים שלנו - הן הרגשיים והן החברתיים. 

תקופת הסגר הממושך שינתה את כל זה, או כמו שאחד המרואיינים שלי סיפר: ״פתאום נאצלתי להכיר את האדם שאני חי איתו בבית״. עורך דין לענייני גירושין סיפר לי: ״אנשים פתאום קולטים שהם לא סובלים אחד את השנייה". הטכנולוגיה למעשה הביאה לכך שזוגות יחיו ביחד מבלי להכיר אחד את השני מצד אחד ומצד שני חשפה אנשים לשפע מדומה של גירויים וריגושים טכנולוגיים. נגיף הקורונה, בהרבה מובנים, גרם לנו לחזור למציאות. גם בתחום הזוגיות.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

לירז מרגלית היא בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, עם התמחות בתורת המשחקים וכלכלה התנהגותית. היא מרצה במרכז הבינתחומי ובעלת טור במגזין Psychology Today ובמגזין העסקי CMSWire. מחקריה על התנהגות גולשים זכו לפרס המחקר הטוב ביותר בנוירומרקטינג ובנוסף היא קיבלה פעמיים את התואר "כותבת השנה" (contributor of the year) ב-CMSWire.

ללירז ניסיון מחקרי ויישומי בניתוח תהליכי חשיבה והבנת צרכי משתמשים המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב (Human Computer Interaction). בשנים האחרונות היא חוקרת אספקטים שונים של התנהגות בעולם הדיגיטלי. ספרה "הנדסת התודעה" בהוצאת פרדס אמור לראות אור בקרוב.

לאתר של לירז

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker