לגדל שיער בבית השחי מול "פני אינסטגרם": איזה טרנד יתפוס?

הטכנולוגיה עיצבה מחדש את אידיאל היופי שלנו ודואגת להפיץ את הבשורה ברבים. לא ברור מה קדם למה - האם הפילטרים נוצרו בדמותן של המשפיעניות, או שהמשפיעניות עיצבו את פניהן כדי להידמות לעצמי המפולטר שלהן

לירז מרגלית
לירז מרגלית
קים קרדשיאן
קים קרדשיאןצילום: Eduardo Munoz / רויטרס

בזמן שבעולם הפיזי יש התעוררות נגד מודל היופי שהוכתב לנו במשך שנים, דווקא במרחב הווירטואלי, שם נמצא הדור הבא, ממשיכים לקבוע עבורנו מה נחשב יפה.

שני המאבקים המנוגדים מתנהלים במקביל. בעולם הפיזי, המאבק יוצא כנגד הלחץ הסמוי המופעל על נשים להתאים את עצמן לאידיאל יופי לא מציאותי. כחלק מהמאבק הוצגו באמצעי תקשורת שונים נשים שממדי גופן חורגים מהאידיאל. כל אותן נשים שהודרו עד כה משערי המגזינים, מסדרות הטלוויזיה ומסדר היום הציבורי, נהפכו ל"לגיטימיות". במקביל, החל טרנד של מובילות דעה להעלות לרשתות החברתיות תמונות שלהן ללא איפור, ואף תמונות שבהן הן מבליטות את שיער גופן בבית השחי או ברגליים.

לרשת חוקים משלה

ובינתיים, בעוד תהליכים משני סדרי עולם מתקיימים בעולם האמיתי, הרשתות מתפקדות במידה מסוימת כישות על פלנטה אחרת שלה חוקים משלה. שם אידיאל היופי מקצין והולך ללא שום חסמים ובלמים. הרשת לא כפופה לחוקים של מה מותר ומה אסור להעלות.

דוגמה המתארת יפה את תהליכי ההקצנה המתרחשים ברשת היא טאי, הצ'ט בוט שפותח על ידי מיקרוסופט, שאמור היה לדמות נערה מתבגרת שהזמינה גולשים לתקשר עמה באמצעות חשבון טוויטר, במטרה להפוך לישות וירטואלית אינטליגנטית הלומדת במהירות את האנושות דרך הרשת.

בתוך שעות ספורות מרגע שעלתה לאוויר, נהפכה מאפליקציה תמימה שעונה על שאלות כמו מהי תחזית מזג האוויר או מסעדות מומלצות, לניאו נאצית החולקת עם הגולשים את שנאתה ליהודים, אהדתה להיטלר ומקללת בני אדם המומים. היא למדה שהמועמד החביב על ניאו נאצים, דונלד טראמפ, הוא "מגניב לגמרי" ושצריך לקלל פמיניסטיות. מיקרוסופט נאלצה להפסיק את הניסוי ולפרסם התנצלות פומבית.

הסיפור של טאי נותן לנו שיעור חשוב בתהליכי ההקצנה שעוברים על המין האנושי ברשתות. בהיעדר מסגרת כללים של מותר ואסור, ההקצנה תמיד תהא לכיוון שני הכוחות המניעים אותנו, אגרסיה ומיניות. אם נחזור למודל היופי, לא רק שאינו מקדם אידיאל יופי בריא יותר, הוא רק הולך ומקצין.

טאי צ'אט בוט של מיקורסופט
הצעות מגונות של הצ'אט בוט "טאי"צילום: צילום מסך מחשבון הטוויטר של "טאי"

"פני אינסטגרם"

הטכנולוגיה עיצבה מחדש את אידיאל היופי שלנו ודואגת להפיץ את הבשורה ברבים. אחת הירושות המוזרות של העשור החולף היא הפופולריות של "מראה הסייבורג", שאומץ בקרב מובילות דעה פופולריות. מדובר במראה פנים צעירות ומעוגלות, עור חלק ומתוח, עצמות לחיים גבוהות ומודגשות, עיניים חתוליות, גבות משורטטות, אף קטן וסולד ושפתיים בשרניות בהגזמה המשורבבות החוצה - מה שנקרא "פני אינסטגרם", או לחילופין מראה קים קרדשיאן, בלה חדיד, קנדל ג׳נר, ומשפיעניות רשת נוספות.

התיאור הקולע ביותר שראיתי לתופעה הוצע על ידי ג'יה טולנטינו (Jia Tolentino) מ"הניו יורקר": "פניהן נראות כמו הכלאה בין פנים חתוליות לפני תינוק".

במאמרה, טולנטינו מצביעה על כך שאידיאל היופי בחסות האינסטגרם משלב מוטיבים השואבים השראה מכמה מקורות. הבסיס הוא נשים לבנות עם אף סולד, גוון העור הוא יחסית שזוף בהשפעה דרום אמריקאית, השפתיים הבשרניות מקבלות השפעת דרום אפריקאית, עיצוב הגבות והעיניים שואל מוטיבים אסיאתיים ומבנה הלחיים מושפע מהאינדיאנים (American natives), בשילוב נגיעה מזרח תיכונית.

לא ברור מה קדם למה. האם הפילטרים נוצרו בדמותן של המשפיעניות, או שהמשפיעניות עיצבו את פניהן כדי להידמות לעצמי המפולטר שלהן. כך או כך, המראה הסייבורגי התפשט במהירות, וכיום פני האינסטגרם נהפכו לאידיאל היופי החדש.

הפנמה מהירה של נורמות היופי המקובלות

ההפנמה של נורמות היופי המקובלות יעילה הרבה יותר כשיש מעורבות אקטיבית בתהליך הלמידה. המעורבות האקטיבית של המשתמשים באה לידי ביטוי  באינטראקציה המשחקית שמציעות הפלטפורמות, היכולת לתת לייק, לכתוב הערה, להשוות, לשתף.

אחרי שאידיאל היופי הרצוי הופנם, המשתמשים מקבלים כלים לשנות את המראה שלהם, כך שיתאים לאידיאל היופי המקובל כמו ללטש את התמונה, לבחור את הפילטר האידיאלי, את הרקע הנכון.

סקר שנערך על ידי Renfrew Center Foundation בקרב 1,710 מתבגרים בארה"ב, חשף שיותר מ-50% מהמשתמשים מפלטרים את התמונות לפני שמעלים אותן לרשתות. ולא תתפלאו לשמוע, שחלק הארי של המפלטרים הן נשים. אחת ההשלכות המשמעותיות של ההתעסקות האובססיבית עם הפילטרים היא הנטייה לחפצון עצמי. התייחסות לעצמי כגוף שלישי, כאל אובייקט שיש להתבונן עליו ולהעריך אותו, בדיוק כמו שהאחר מתבונן ושופט אותן מהצד.

הרשתות מעודדות את המשתמשות להיות מעורבות ולקחת חלק אקטיבי בתהליך ההחפצה של אחרים ושל עצמן. המשתמשות בוחנות את תמונותיהן, מלטשות ומעצבות אותן כדי להתאימן לאידיאל היופי המקובל.

View this post on Instagram

set days .. 🖤📸

A post shared by Kylie ✨ (@kyliejenner) on

הפרעת סנאפצ'ט

ההשפעה של הפילטרים היא כבר הרבה מעבר לשעשוע חביב או קוסמטיקה של תמונה. הפילטרים וכל המשחק המתנהל ברשתות משפיעים על הבריאות המנטלית של המשתמשים. על פי מחקר שפורסם בג'אמה, הג'ורנל הרפואי האמריקאי לניתוחים פלסטיים, אפליקציות כמו אינסטגרם, סנאפצ'ט ו-FaceTune מאפשרות למשתמשות להשיג רמה של שלמות שלפני כן נצפתה רק במגזינים של יופי - רק שהפעם הן בתפקיד הדוגמנית.

הפלסטיקאי טיג'יון אשו שם לב לכך שאם בעבר מטופלות הגיעו אליו והביאו עמן תמונות של סלבריטאים, היום הן מגיעות לייעוץ עם תמונות מפולטרות של עצמן. התופעה של אנשים המבקשים להיראות כמו הפרסונה הדיגיטלית שלהם מכונה הפרעת סנאפצ'ט (Snapchat dysmorphia). על פי מחקר שנעשה באקדמיה האמריקאית לניתוח פנים, 55% מהפלסטיקאים העידו כי בשנה האחרונה ביצעו ניתוחים פלסטיים שמטרתם לעזור לנשים להידמות לדמותן בסנפצ'אט.

אז למרות שהאנושות הוקירה יופי מאז ומתמיד, בעשור האחרון האובססיה שלנו לחיצוניות הגיעה לשיא חסר תקדים. הזמן שמבלים ברשתות החברתיות מייצר דחף להשגת אידאל יופי בלתי אפשרי שהדבר היחיד שיפתור אותו אינו התערבות קוסמטית, אלא טיפול נפשי.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | |אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker