מה הכישלון של הברבי המלאה מלמד אותנו על פנטזיות ילדות ופמיניזם?

בכל שנייה נמכרות בעולם 2 בובות ברבי, והיא נתפשת כפריט חובה עבור ילדות. ואולם, ניסיון להתאים את הבובה הנחשקת לפוליטיקלי קורקט של המאה ה-21, ולעצב ברבי עם גזרת גוף מלאה, נחל כישלון. למה זה קרה?

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בובות הברבי החדשות של מאטל, הברבי המלאה שנייה משמאל
בובות הברבי החדשות של מאטל, הברבי המלאה שנייה משמאלצילום: אי־פי

אחד התהליכים שהיוו סמל למאבק שמנסה התנועה הפמיניסטית להוביל באידיאל היופי הנשי, הוא המייקאובר שעברה בובת הברבי המפורסמת. חלק גדול מהמאבק נסב סביב הלחץ שמפועל על נשים להתאים את עצמן לתפישה החברתית בנוגע לאופן בו צריך להיראות מודל הגוף הנשי וכך למדוד את הצלחתן כנשים. לחצים אלו הובילו לדימוי גוף נמוך אצל נערות, הפרעות האכילה (אנורקסיה נרווזה ובולמיה), דיכאון, חרדה, התערבויות רפואיות וניתוחים פלסטיים.

תוצאות המאבק ששאף להעביר את המסר "את יכולה להיות שמנה ועדיין להצליח" כללו את החוק שנחקק ב-2012, הקובע כי אין להציג בפרסומות דוגמן או דוגמנית המצויים, או הנראים כאילו הם מצויים, בתת משקל.

בנוסף, החל מאבק תקשורתי שעיקרו לפגום באידיאל היופי הנשי שהושרש כל כך עמוק בתפישות שלנו, שבא לידי ביטוי בניסיון להציג לראווה את הנשים שממדי גופן חורגים מהאידיאל, את כל אלו שהודרו עד כה משערי המגזינים, מסדרות הטלוויזיה ומסדר היום הציבורי. מאבק זה סלל את הדרך בפני נשים כמו נטע ברזילי להצלחה בינלאומית, אך למרות השינוי המבורך, אידיאל היופי לא באמת השתנה. התפישה הקולקטיבית של צעדים אלו משויכת יותר לפוליטקלי קורקט מאשר לכל דבר אחר.

צעד נוסף בא לידי ביטוי בניסיון לערער את אחד הסמלים הקלאסיים שמנציח את אידיאל היופי הבלתי אפשרי שמוכתב לילדות צעירות: בובת הברבי המפורסמת. הטענה של חברת מאטל, שמשווקת את הבובה, היא שבכל שנייה נמכרות בעולם שתי בובת ברבי, ואכן, ברבי נתפשת כפריט חובה עבור ילדות.

אך במקביל לפופולריות של ברבי, כבר שנים מדברים על כך שהיא משפיעה לרעה על דימוי הגוף של ילדות צעירות בגלל מידות הגוף הבלתי סבירות שלה. הטענה היא שאישה בפרופורציות הגופניות של ברבי לא היתה יכולה לקבל וסת, למשל. אחרי אין ספור מחאות, ב־1997 הורחבו במעט מותניה של הבובה, וב־2016 הוציאה חברת מאטל ליין של ברביות בעלות מבני גוף שונים, ביניהן ברבי עגלגלה בעלת קימורים, שדיגמנה על שער המגזין "טיים" תחת הכותרת "עכשיו אפשר להפסיק לדבר על הגוף שלי?".

ואולם, לאחר שהוצגה בקול תרועה לעולם, הסתבר שניצחון השכל הישר על הרגש נחגג מוקדם מדי. הניסיון לקדם מידות גוף של אישה ממוצעת נחל כישלון חרוץ. המכירות של ברבי צנחו ב-15% לאחר הצגת של הברבי העגלגלה. רות הנדלר, היוצרת של ברבי, היתה מתהפכת בקברה לו הייתה רואה שהברבי, שסימלה עבורה יותר מכל את המאבק הפמיניסטי, נהפכה לסמל המובהק של השוביניזם והאפליה.

שער מגזין טיים: בובת ברבי החדשה. ליד הכיתוב "עכשיו, אפשר להפסיק לדבר על הגוף שלי|"
בובת ברבי החדשה

הפער בין מה שברבי היתה אמורה להיות לבין מה שנהיה ממנה

ביריד הצעצועים באמריקה ב-1959 עמדה להיעשות טעות היסטורית. האנשים הראשונים שראו את בובת הברבי החליטו שאף אחד לעולם לא ירצה לקנות בובה כזו. חברת מאטל שכינתה אותה ״הבובה עם השדיים״ כלל לא רצתה לשמוע עליה, ומנהליה חשו חוסר נוחות לייצר ולשווק בובה כזו.

הסיבה שאנשים לא ניבאו לבובת הברבי המפורסמת הצלחה היתה הנחתם המוטעית לגבי מה ילדות רוצות. הנחה שלפיה ילדות קטנות רוצות לשחק "בלהיות אמא", לשחק "במשפחה". ואולם, על אף שרות הנדלר עצמה היתה נשואה באושר, הרעיון שכל מה שאישה צריכה לקוות לו זה משפחה וילדים מילא אותה בעצב.

בובות ברבי
בובות ברביצילום: אי־פי

האסימון נפל לה, לאחר שעות של צפייה בבתה הקטנה ברברה, שעל שמה נקראה הבובה. רות הבחינה בכך שלבתה היתה דרך מיוחדת לשחק עם בובות נייר: היא דמיינה דרכן את חייה כנערה בוגרת במשחקי תפקידים שלא כללו 'להיות אמא' או 'עקרת בית'. היא יכלה באמצעות בובות הנייר לשחק כל דמות שרק תרצה. כאן ניטע אצל רות הרעיון שילדות קטנות רוצות להעמיד פנים שהן גדולות עם בובות אמיתיות ובגדים אמיתיים.

יש כאן שתי הנחות יסוד שונות בתכלית: האם כל שאיפותיה של ילדה קטנה מסתכמות בלהיות אמא, או שהיא רוצה לשאוף להיות כל דבר שתרצה.

ברבי הביאה לעולם תפישת נשיות חדשה

באופן אירוני, בובת הברבי שנתפשת כיום כסמל למודל היופי המעוות, נוצרה כדי להילחם בתפישות הפטריארכליות המיושנות שלפיהן אישה צריכה לחלום על משפחה וילדים. במובן זה ברבי היתה פורצת דרך.

ברבי, שנוצרה ועוצבה על ידי אישה שפילסה דרכה לעולם העסקים הגברי, הצליחה להביא לאמריקה הבנה חדשה על נשיות. היא לימדה את אמריקה ואחר כך את שאר העולם שנשים יכולות להיות המרכז של חייהן, ולא עוד אביזר של הבעל, המשפחה או הבית. ברבי היא למעשה ייצוג של האני הנכסף שעליו ניתן להשליך את כל הרצונות והמאווים הכמוסים. אך לקח זמן עד שברבי אומצה בחום - הורים לילדות קטנות נרתעו מהמחשבה שהם עומדים לתת לילדות שלהם לשחק עם בובה נשית.

ברבי פרידה קאלו (במרכז) לצד ברביות של אמליה ארהרט וקתרין ג'ונסון
ברבי פרידה קאלו (במרכז) לצד ברביות של אמליה ארהרט וקתרין ג'ונסוןצילום: /אי־פי

חברת מאטל, ששיווקה את הבובה, היתה בבעיה, והחליטה לגייס את הפסיכולוג ארנסט דיכטר להצלה. דיכטר היה מודע לחששות ההורים, והבין שהסיפור השיווקי חייב לענות על הפנטזיות של ההורים לגבי הילדות שלהן. הרעיון היה לשווק את ברבי כמודל לחיקוי לילדות הצעירות, שיהפוך אותן ל'ליידי'. זו היתה השאיפה של ההורים מילדות באותה תקופה. לאחר הפרסומת מאטל קרסה תחת עומס ההזמנות של הבובה.

אבל הסיפור שלנו על הבובה המופלאה לא הסתיים, נותרה שאלה אחת פתוחה.

ברבי מודל 2019. מגוונת אתנית, בעלת מוגבלות ובמידות גדולות
ברבי מודל 2019. מגוונת אתנית, בעלת מוגבלות ובמידות גדולותצילום: Diane Bondareff/אי־פי

מדוע הברבי העגלגלה נחלה כישלון חרוץ?

את הסיבה לכישלון לא תמצאו בספרים המחנכים לדימוי גוף בריא אצל נערות וגם לא במחאות הפמיניסטיות. התשובה נמצאת בחלקים הפרימיטיביים הלא מודעים שלנו. ילדות רוצות שהברבי שלהן תגשים להן פנטזיות, הן רוצות לדמיין את כל מה שהן לא יכולות להיות דרך בובת הברבי שלהן. הטריק השיווקי שהגה דיכטר לא יכול לעבוד הפעם - ההתנגדות לברבי הגיעה מהילדות עצמן, לא מהוריהן.

הסיבה שברבי היתה כזו הצלחה מסחררת בקרב ילדות היא שניתן היה להשליך עליה את כל הפנטזיות. ברבי היתה עבור הילדות כל מה שהן רצו או שאפו להיות. הירידה במכירות היתה אמירה מאוד ברורה – אל תהרסו לנו את הפנטזיה. בפנטזיה אנחנו בלי גרם עודף, עם שיער חלק ומבריק, כשכל הבגדים יושבים עלינו מושלם. ילדות לא רוצות ברבי שתהיה כמוהן, הן רוצות לשחק בנדמה לי, וברבי מלאה או עגלגלה לא יכולה למלא את התפקיד הזה.

יש פה עוד נקודה שחשוב לשים אליה לב. המכירות ירדו אחרי הצגתה לעולם של הברבי המלאה, אבל לא מדובר על מכירות הברבי המלאה אלא על מכירות הברבי בכלל. ירידה זו נזקפת לפיצוץ הבלון, לשבירת הפנטזיה האולטימטיבית. אף ילדה לא רוצה ברבי מלאה ולא רוצה להפנים שברבי יוצאת מעולם הפנטזיות ונכנסת לעולם האמיתי.

ברבי, הגרסה הפמיניסטית
ברבי, הגרסה הפמיניסטיתצילום: צילום מסך מחשבון האינסטגרם של BARBIE

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker