הפרעת זהות בחסות אינסטגרם

אחת התופעות שנהפכו לשכיחות עם הופעתן של הרשתות החברתיות היא הזדהות כמעט מוחלטת עם הדמות המשתקפת מבעד לפלטפורמה הווירטואלית. הסכנה הממשית היא שבשלב מסוים אנשים לא מסוגלים לעשות את ההפרדה בין הדמות הוויטואלית שלהם לדמותם האמיתית

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רואן וינץ'
רואן וינץ' צילום: EVA O'LEARY / NYT

לרואן וינץ' בן ה-15 היו 1.2 מיליון עוקבים באינסטגרם, והוא נהפך להיות מה שאנו מכנים כיום – משפיען. הוא החל להתיידד עם משפיענים נוספים, נהפך למושא להערצה ומספר העוקבים שלו גדל בהדרגה. ככל שהעמוד תפס יותר תאוצה, כך הקדיש רואן יותר ויותר זמן להתעסקות איתו, לחיפוש והעלאת תכנים חדשים, ממים ועוד.

הכל היה נפלא, עד שקיבל לילה אחד הודעה רשמית המבשרת שתקופת התהילה שלו הסתיימה. הניסוח של אינסטגרם היה לקוני - העמוד כבר לא קיים. אינסטגרם סגרה לו, כמו גם לעוד עשרות דפי ממים פופולרים, את החשבון, ללא הסבר. חייו לא חזרו להיות אותו דבר מאז. "הרבה חברים שלי חושבים שאני בדיכאון, ואני חושב שזה נכון.. הרגשתי כאילו יש לי מטרה וכעת אני מרגיש אבוד".

הזדהות מוחלטת

המקרה של רואן אמנם קיצוני, אבל הוא בהחלט לא היחיד. רואן נמנה עוד אלפי צעירים שתולים את ערכם, ביטחונם העצמי, ולמעשה את כל קיומם, בפעילותם הווירטואלית.

אחת התופעות שנהפכו ליותר ויותר שכיחות עם הופעתן של הרשתות החברתיות היא הזדהות כמעט מוחלטת עם עמוד ציבורי, או עם הדמות המשתקפת מבעד לפלטפורמה הווירטואלית. ההזדהות היא טוטאלית, עד כדי זניחה של פעילויות אחרות, איבוד הקשר לעצמי, לכל התחביבים או ההנאות שהיו נחלתם בעבר, לפני שנוצרה הדמות או הפעילות הווירטואלית.

תהליך של התמכרות לדמות

ניתן לראות פה תהליך של התמכרות. כמו כל התמכרות אחרת, גם התמכרות זו עובדת על אזורי התגמול במוחנו - אותם אזורים שגורמים לנו לתחושת סיפוק והנאה, ועשויים להביא לשינוים במנגנוני התגמול במוח. התמכרות מוגדרת כהתנהגות ששכיחותה גוברת בהדרגה, כשעם הזמן יש צורך במינונים גבוהים יותר ויותר על מנת להשיג את אותן רמות סיפוק.

התבוננות על ההתנהגות הדיגיטלית של בני נוער וצעירים באינסטגרם או בטיקטוק חושפת תופעה מדאיגה: חלק ניכר מהיומיום שלהם מוקדש ליצירת תכנים הקשורים בערוץ או בעמוד הווירטואלי שהם יצרו, עד כדי איבוד קשר עם הסביבה.

צילום: Hannibal Hanschke/רויטרס

התכנים יכולים להיות מגוונים, אבל בין אם מדובר על סרטונים, ריקודים, סליימים או שירים, מה שמשותף לכולם זה שהפעילות נהפכה להיות אובססיבית, מבלי שיש לילד יכולת לשלוט בזה. הערוץ הווירטואלי נהפך להיות המטרה העיקרית שלמענה הם חיים, כשכל שאר הפעילויות נהפכות למשניות.

שינוי בשאיפות

כשצעירים בימינו נשאלים אודות השאיפות והתקוות העתידיות שלהם, התשובה הפופולרית ביותר היא להיות "משפיען" באינסטגרם. היתרון הגדול ברצון להיות משפיען הוא שבהשוואה לשאיפות העבר של בני נוער וצעירים, שביקשו להיות שחקן הוליוודי או זמר מצליח, זה שכאן  אין צורך במזל או כישרון מיוחד. כמעט כל ילד שחמוש במוטיבציה ומעט כישרון יכול להגיע לשם.

מצד שני, אחרי שזה נהפך להיות העיסוק העיקרי של הילד, הזמן והאנרגיה המוקדשים להשגת המטרה לא מאפשרים להם לפתח שום יכולות אחרות, לא במישור החברתי ולא במישור הלימודי.

גרסה חיובית של עצמם

רשתות חברתיות כמו פייסבוק ואינסטגרם מאפשרות את הרחבת האגו - הרשתות יכולות להעלות את ההערכה העצמית, באמצעות העובדה שהן מאפשרת הזדמנות להיבנות מחדש ולשלוט באופן שבו אנו מציגים את עצמנו לעולם. הרבה זמן ומאמץ מוקדשים לתהליך, מכיוון שבאופן לא מודע, באמצעות העמוד הם ממציאים מחדש גרסה חיובית יותר של עצמם.

העמוד הוא למעשה פורקן לכל השאיפות והפנטזיות החבויות שלהם, שלפתע מקבלות ביטוי. באותו אופן, עמודים ציבוריים כמו זה של רואן מספקים את הצורך בהשפעה, בפנטזיה להיות פופולריים, מקובלים ואהובים. הסכנה היא שללא העמוד, הם נהפכים לשבר כלי, וכל הדמות החדשה נהפכת ללא יותר מאשליה. בלי העמוד הם מרגישים שהם כלום.

עמודים אלו מהווים מיקרוקוסמוס של הסכמה העצמית. העמוד הוא אמנם ערוץ המשפיע על האופן שבו אותו אדם נתפש על ידי הסביבה, אבל חשוב מכך - הוא משפיע על האופן שבו אותו אדם תופש את עצמו.

אינסטגרם
צילום: AP

את ההשלכות השליליות והכואבות של התופעה ניתן לראות במקרה של רואן. כשחשבון האינסטגרם שלו נסגר, הוא לא הצליח להתגבר או לאסוף את השברים. הוא פיתח תלות מוחלטת בדמות הווירטואלית שלו, ולא מצא טעם בשום דבר אחר בחיים. הוא לא טרח להשקיע את זמנו בשום דבר נוסף שיוכל להוציא אותו מהדיכאון או לעודד את רוחו.

הסכנה הממשית היא שבשלב מסוים אנשים לא מסוגלים לעשות את ההפרדה בין הדמות הוויטואלית שלהם לדמותם האמיתית. במקרים אלו, כשקורה משהו לדמות הווירטואלית, הם לא מצליחים לצאת מהמשבר ולהמשיך הלאה. הערוץ הווירטואלי נהפך לחלק אינטרגרלי בחייהם, ובהעדרו הם חווים את אותו דיכאון שחווים מפורסמים שירדו מהתהילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker