"דני מוסך": מה אפשר ללמוד עליכם מהאופן שבו אתם שומרים אנשי קשר?

אנחנו משאירים אחרינו עקבות דיגיטליים בכל מקום, בלי לדעת בכלל. מילאתם טופס מקוון? שמרתם איש קשר? אפשר לדעת עליכם הרבה יותר מאשר רק המידע שמסרתם

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמירת איש קשר
שמירת איש קשרקרדיט: צילום מסך

אחת הפעולות המציקות ביותר שאנו נדרשים לבצע, שאולי רק עמידה בתור או חיפוש חניה בתל אביב מצויות לפניה בדירוג, היא מילוי טופס. אנו מתבקשים למלא שאלון פרטים אישיים בעת הגשת מועמדות לעבודה, הצטרפות לפוליסת ביטוח, הרשמה למועדון לקוחות או רכישת מוצר אונליין.

למרות שהטכנולוגיה הדיגיטלית מתפתחת בקצב מהיר, זוהי אחת הפעולות שעדיין לא הצלחנו למצוא להן תחליף שלא יגזול מאתנו זמן ואנרגיה נפשית. למעשה, קיימים בשוק פתרונות טכנולוגיים כמו העברת הפרטים האישיים באמצעות טביעת אצבע או הצטרפות באמצעות רשתות חברתיות, אך כשמדובר בטפסים מקוונים, לחלק מהחברות יש אינטרס לבקש מאתנו למלא פרטים וחלקן לא ימהרו למצוא קיצורי דרך.

למרות שאנו לא חושבים על זה, מילוי טפסים מקוונים באתרי אינטרנט ואפליקציות חושפת עלינו המון מידע מעבר לפרטים האישיים אותם אנו מספקים בעת מילוי הטופס.

כיצד נקבע הציון שלכם?

הדירוג הקלאסי מספק ציון על פי הפרטים שמסרתם. דירוג זה מתבסס על משתנים כמו רמת הכנסה, השכלה או מצב בריאותי (פוליסת ביטוח רכב למשל תיקח בחשבון את מספר התאונות הקודמות, וביטוח בריאות ייקח בחשבון את ההיסטוריה הרפואית שלכם וידרג אתכם בהתאם).

אחת הבעיות המרכזיות של חברות ביטוח ובנקים בבואן לבטח אדם או לתת הלוואה, היא ההתמודדות עם הונאות או מסירת פרטים לא נכונים. אנשים לא ממהרים להצהיר על עבר של מחלות נפשיות, עישון כבד או פזרנות יתר, מה שעשוי לגרום נזקים כלכליים לחברות הביטוח ולבנקים.

אחד הפתרונות לכך הוא שימוש במניפולציות מתחום הכלכלה ההתנהגותית, למשל מסגור שונה של השאלה. במקום לשאול "כמה סיגריות אתה מעשן ביום" הן שואלות "מתי עישנת לאחרונה". דרך התמודדות נוספת ויעילה בהרבה לבחון את הסיכוי שאדם יחזיר הלוואה או מה מידת האמינות שלו, היא שימוש בפרטים שהלקוח לא מספק באופן ישיר.

מילוי טופס
צילום: Getty Images IL

החשיבות של שפת הגוף בשיפוט והערכה

דמיינו שאתם מבקשים לקבל הלוואה לפתיחת עסק. לאחר ששלפתם את החולצה המחויטת מתחתית הארון והקפדתם להתגלח, אתם מתיישבים מול הפקיד בבנק שמנסה לשקלל את כל הרמזים האפשריים כדי להבין האם ניתן לתת בכם אמון שאכן תחזירו את ההלוואה במלואה.

מעבר להיסטוריה הפיננסית שלכם, ינסה הפקיד לדלות כמה שיותר פרטים מהתנהגותכם: האם אתם נראים מתוחים, עצבניים או מחויכים. הסיגנלים האלו הם חלק משמעותי לא פחות מהיסטוריית האשראי שלכם.

עכשיו נסו לדמיין שאתם יושבים מול טופס מקוון ומתחילים למלא את השדות. נניח שהיססתם לפני שהתחלתם למלא שדה מסוים; נניח שהקלדתם בשדה מסוים בקצב אטי במיוחד, בהשוואה לקצב ההקלדה שלכם בשדות אחרים; נניח שהחלטתם לדלג על שדה ולחזור אליו רק בסוף. פעולות אלו מנוטרות ומשמשות את העסק כדי לייצר עליכם הערכה כוללת.

היסוס יכול לעלות ביוקר

במסגרת עבודתי, נתבקשתי לייעץ לאחת מחברות הביטוח הגדולות בארה"ב, בנוגע לחוויית המשתמש בזמן מילוי טופס הבקשה לביטוח בריאות. אחד הדברים הראשונים שעשיתי היה להתבונן על המשתמשים בזמן שהם ממלאים את הפרטים. תוך כדי צפייה באחד המשתמשים, ראיתי התנהגות שנראתה לי מוזרה.

אותו משתמש נשאל האם הוא מעשן. לשאלה זו הוא השיב בחיוב. השאלה הבאה היתה כמה סיגריות הוא מעשן ביום. כאן הוא לא מיהר לענות, היה נראה שהוא מהסס, הוא השתהה זמן ארוך יחסית ולבסוף נקב במספר מסוים של סיגריות והמשיך הלאה. בסיום מילוי הטופס המקוון הוא התבקש להצהיר שהפרטים שמסר נכונים ולחתום את שמו. בקשה זו מלווה בהצהרה שלפיה אם הפרטים לא נכונים, החברה שומרת לעצמה את הזכות לנקוט בצעדים משפטיים. הצהרה זו בצירוף חתימה נמצאה יעילה למטרות הרתעה. לאחר שהמשתמש קרא את ההצהרה, הוא ככל הנראה נלחץ, חזר אחורה ושינה את ההצהרה שנתן בנוגע למספר הסיגריות שהוא מעשן ביום למספר גבוה יותר.

עישון

לאחר שניתחתי את התנהגותו באותו עמוד, מצאתי שאותו משתמש לא רק היסס זמן ממושך לפני שענה בפעם הראשונה, הוא גם מילא את שדות הבאים אחרי השדה המדובר באופן אטי יותר. שקר גורם לנו לעוררות מוגברת, ואחת הדרכים של המערכת להתמודד עם העוררות היא האטה כללית של פעולותינו, מה שבא לידי ביטוי בקצב מילוי השדות שנהפך לאטי יותר לאחר שהמשתמש שיקר.

מעבר לשפת הגוף הדיגיטלית בעת מילוי הטופס, ניתן לבחון גם את מידת היציבות של אדם על בסיס נתונים שניתן לשלוף בקלות, כמו הוצאות חודשיות. אם נבחן את ההוצאות של אדם לאורך כמה חודשים, נוכל לקבל תמונה של מידת היציבות שלו. נניח שבחודש מסוים סך ההוצאות עמד על 8,000 שקל, בחודש אחריו על 20,000 שקל ובחודש לאחר מכן על 3,000 שקל. האדם ידורג מיד כלא יציב. עוד דרך יצירתית לבחון יציבות היא ניתוח שיחות הוואטסאפ. נמצא שאנשים המרבים לשוחח עם בני משפחה וחברים נחשבים יציבים יותר מכאלו ללא בסיס תומך.

כך ניתן לפתח מודל שמאפשר לסמן אנשים כאמינים או יציבים, ללא קשר לפרטים האישיים שמסרו, אלא רק באמצעות העקבות הדיגיטליים שהם משאירים.

איך אתם שומרים איש קשר בנייד?

אחת הדוגמאות המעניינות היא האופן שבו אתם מוסיפים איש קשר חדש. נמצא שאנשים הממלאים כל פרט במקום המיועד לו, שם, חברה וכו', הם בעלי תכונות אישיות שונות מאנשים שממלאים את כל הפרטים במקום אחד, או נותנים לאנשים כינויים כדי לזכור אותם, כמו למשל "יוסי מוסך איילון" או "רונה מנקה חדשה קריית חיים".

אותם אנשים המקפידים למלא את הפרטים בשדות הייעודיים נמצאו כאנשים מאורגנים יותר, אובססיביים יותר ויכולות בינאישיות נמוכות בהשוואה לאלו שהכניסו איש קשר חדש באופן לא פורמלי.

בעתיד הקרוב, לכל אחד מאתנו יהיה סטטוס דיגיטלי שיתבסס על העקבות שאנו משאירים בכל אתר, רשת חברתית או אפליקציה, ויועבר לכל מי שחפץ לערוך עלינו בדיקה. אז פעם הבאה תחשבו פעמיים לפני שאתם מהססים בעת מילוי טופס דיגיטלי או מוסיפים איש קשר חדש לרשימת אנשי הקשר.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker