הבשורות הרעות: אתם מטורפים. הבשורות הטובות: אתם לא לבד

אחת הדרכים היצירתיות להתגרות באקס היא לחכות שיהיה מחובר בוואטסאפ, להקליד, אבל לא לשלוח את ההודעה; אחת ההתנהגויות הנפוצות באתרי eCommerce, היא למלא את סל הקניות במוצרים, להשאיר אותם בסל ולחזור להתבונן בהם. חכו, הטירוף רק מתחיל

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך מוואטסאפ
לירז מרגלית
לירז מרגלית

אחד הסטודנטים שלי ניגש אליי בסוף השיעור ואמר שהוא חייב לספר לי משהו, שהוא תוהה אם יש לי הסבר. באחד הקורסים שהוא לוקח יושבת לידו סטודנטית עדינה, מופנמת, בקושי מוציאה מלה מהפה, עונה לקונית לכל שאלה שהוא שואל, כאילו מפחדת לדבר. אבל היה בה משהו שסיקרן אותו אז הוא חיפש את הפרופיל שלה בפייסבוק. התמונה שנתגלתה שם גרמה לו להלם מוחלט. הוא גלל בפרופיל שלה וראה שלא רק שהיא מעלה פוסטים לפחות אחת לשעה, היא כותבת בשנינות ובבוטות, חושפת על עצמה דברים אישיים ואפילו מצטלמת באופן פרובוקטיבי למדי. "כאילו מדובר בשתי בחורות שונות", הוא אמר.  

באינטרנט מתגלה האני האמיתי

כשזה רק אנחנו והמסך, אנחנו מרשים לעצמנו להתנהג בצורה אחרת לגמרי. האינטרנט נתפש כאמצעי תקשורת "בטוח" מבחינה פסיכולוגית, לכן אנשים חושפים בקלות יתרה מידע אישי ומאפשרים לעצמם לחשוף את האני האמיתי שלהם, שאותו הם מתקשים לבטא בסביבה הפיזית, בגלל גורמים כמו הצורך למלא אחר ציפיות הזולת, הצורך "לשחק תפקיד" ועוד.

צופה שיתבונן מהצד יחשוב שמדובר בשני אנשים שונים בתכלית. המסך מאפשר ביטוי לכל אותם חלקים חבויים שיש בכל אחד מאתנו. אנשים אומרים ועושים ברשת דברים שלא היו אומרים או עושים בעולם הפנים–מול–פנים שלהם.

מוחצנות, נרקסיזם וצורך כמעט אובסיסיבי בתשומת לב

דמיינו לעצמכם אדם שמגיע למפגש חברתי ושואל את מכריו האם הם מעוניינים להתבונן בתמונותיו או שולף אלבום ומתחיל להראות את התמונות מהטיול האחרון לתאילנד. הוא מיד ייתפש כאחד ששובר מוסכמות חברתיות. באינטרנט, לעומת זאת, אנשים משתפים תמונות בלי סוף, מכל מקום ובכל מצב שניתן להעלות על הדעת. בין אם במהלך אימון כושר, אחרי שהכינו עוף בתנור או בבית בזמן שהם מתכוננים לאירוע, נמצאים בו או חזרו ממנו.

עוף בתנור
עוף בתנור. הרבה פחות מסעיר כשזה לא באינסטגרםצילום: תומר אפלבאום

מחוץ לגבולות הדיגיטל סביר להניח שלא תראו בנות מסתובבות עם אזנים ואף של ארנבת המזכירים מועדון חשפנות או סרטי פורנו (אם לא הגיע פורים), אך בדיגיטל, פילטרים של סנאפצ'ט נהפכו לפופולריים, מה שמעיד על הצורך לבטא מיניות באופן שייתפש כלגיטימי.

עכשיו דמיינו תרחיש נוסף, אדם שאתם מכירים באופן שטחי למדי, שבכל מפגש עמו הוא חש צורך לשתף אתכם באיזה מצב רוח הוא נמצא. "אהלן, היום אני חש משועשע, או לחילופין חש נפלא, מוטרד או במצב רוח היתולי (ראה Feeling amused)". התנהגות זו, שתסמן אותו כהזוי ותרחיק אותו ממעגלים חברתיים, נחשבת ללגיטימית ברשת החברתית.

הצצה לאופן שבו אתם רוכשים בדיגיטל

גם התנהגות הרכישה של אנשים חושפת אובבססיות שרוב האנשים לא יעזו להציג בציבור. אחת ההתנהגויות הכי נפוצות באתרי eCommerce, המאפיינת בעיקר נשים בגילי 35-22, היא למלא את סל הקניות (Cart) בהמון מוצרים ולהשאיר אותם בסל. בכל ביקור נוסף באתר הן מוסיפות פריטים לסל, אבל רוב הזמן הביקור מסתיים ללא קנייה. עצם זה שהפריטים נותרים בסל וניתן לחזור לראות אותם בכל כניסה לאתר גורם להן לפתח תחושת שייכות כלפי המוצרים. רוב הסיכויים שלא תתקלו בהתנהגות זו בזארה או קסטרו, נשים שממלאות את העגלה בפריטים, מתבוננות בהן ויוצאות מהחנות בלי לקנות כלום.

אחד הביטויים הנפוצים לאובססיביות היא גולשים האוהבים לעבור מוצר מוצר, להתעכב על כל אחד מהמוצרים, לקרוא את כל הפרטים והנתונים על המוצר אפילו אם מדובר רק בכיסוי לנייד ולהמשיך הלאה למוצר הבא, לפעמים במשך שעות. זה כמו שתלכו לקניות בסופר ותראו אדם שנעצר ליד קופסאות דגני הבוקר, שולף כל אחת מהקופסאות במדף, קורא את כל האותיות הקטנות ומחזיר את הקופסה. זוהי התנהגות לא נורמטיבית בעליל, אך באונליין זו אחת ההתנהגויות הנפוצות שיש.

סל קניות באסוס מלא בפריטים
אחת ההתנהגויות הכי נפוצות באתרי eCommerce היא למלא את סל הקניות בהמון מוצרים ולהשאיר אותם בסלצילום: צילום מסך

אפילו עדכוני חדשות נקראים אחרת באונליין. התבוננות באנשים קוראים עיתון ברכבת מראה שרוב האנשים מתחילים ממדורי האקטואליה, ולאט לאט מגיעים לרכילות ולכל הכתבות המשעשעות שיש בסוף העיתון. ומה קורה בדגיטל? ניתוח של אינטראקציות הגולשים בדסקטופ ובמובייל הראתה שאחוז גבוה של אנשים מתחיל ברכילות, בספורט, בכל מה שנחשב "ג'וסי", ורק אחר כך מגיעים לאקטואליה. לפני שאנו מאמצים את החלקים הקוגניטיביים במוחנו, אנחנו מעדיפים להשקיט את החלקים הפרימיטיביים שלא אוהבים לחשוב, ורוצים סיפוק מיידי כאן ועכשיו.

הדיגיטל חושף גם את האובססיות שלנו בתחום הרומנטי: זה ידוע שבתהליך הפרידה מחשבות על האקס מציפות אותנו ללא שליטה. הבעיה היא שמאז שנכנס הדיגיטל לחיינו, הוא הציף את האובססיות והעצים אותן. אנשים נהפכים לסטוקרים, מרגלים אחרי האקס, נכנסים לפרופיל שלו כמה פעמים ביום, בודקים למי עשה לייק, למי התחבר, האם הוא זמין בוואטסאפ, מיהו האדם שעמו הוא משוחח. אנשים נכנסים ללופ, מבלים שעות ארוכות במעקב ולא מסוגלים לחזור לתפקד ביעילות. ההשלכות הפסיכולוגיות הקשות של האובבסיות האלו עשויות להיות מרחיקות לכת.

מתוך "האקסית המטורפת שלי"
מתוך "האקסית המטורפת שלי"צילום: IGN

התנהגות אובססיבית מובילה לפתרונות אובססיביים

סטודנטים שלי סיפרו לי שאחת הדרכים היצירתיות להתגרות באקס היא לחכות שיהיה אונליין בוואטסאפ, להניח שהוא נמצא על החשבון שלנו ולהתחיל להקליד, אבל לא לשלוח אף ההודעה. מבחינתם, זו אחת הדרכים היעילות ביותר להטריף את האקס בעידן הדגיטלי.

הרשתות כדרך המלך ללא מודע

למרות שפרויד נפטר הרבה לפני היווסדן של טוויטר, פייסבוק או אינסטגרם, הוא היה רואה את המרחב הווירטואלי כשלוחה של מצבנו הנפשי, כעולם של פנטזיות המשקפות את הצרכים הלא מודעים שלנו, שבו הם מקבלים לפתע לגיטימיות. פנטזיות של האגו שאנו לא מסוגלים לממש כתוצאה מהפחד מתגובת הצד השני. מול מסך, האחריות של האגו מתרופפת, וכך מתאפשר לדחפים ולתשוקות להתבטא  ביתר קלות.

אישה מקלידה בסמארטפון
חושבים שהאקס שלה בצד השני?צילום: ללא קרדיט
לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker