מדוע ככל שהבחירות מתקרבות עולה הנטייה להצביע לימין?

אחת החולשות האנושיות הכי גדולות היא היכולת להעריך מצבים ואירועים בפרספקטיבה של זמן - או יותר נכון, חוסר היכולת. כתוצאה מכך, כשאנשים נשאלים בסקרים חודשיים לפני הבחירות, או יומיים לפני, התשובה שתתקבל תהיה אחרת לגמרי

בני הזוג נתניהו בכנס הליכוד בגני התערוכה
בני הזוג נתניהו בכנס הליכוד בגני התערוכהצילום: תומר אפלבאום
לירז מרגלית
לירז מרגלית

הנייד מצלצל, מהצד השני של הקו נשמע ראש החוג למינהל עסקים, שמבקש ממני לתת הרצאה בכנס שהוא מארגן באילת בעוד שבעה חודשים על כלכלה התנהגותית. כמובן שנענתי להצעה בשמחה, הזדמנות נהדרת לפגוש קולגות, להיחשף למחקרים חדשים בתחום, לטוס לאילת, לא היססתי לרגע.

הזמן עבר, הכנס בעוד שבוע, וככל שהמועד מתקרב, אני מנסה להבין איך הסכמתי לתת הרצאה בכנס של יומיים באילת, מה לעזאזל עבר לי בראש, יש את הקורסים שאני מעבירה בשוטף, אני צריכה לסיים לכתוב מאמר, לבדוק עבודות של סטודנטים, פגישות ייעוץ עם לקוחות, אירוע משפחתי של דודה כלשהי ושלושת הצאצאים לא הולכים לשום מקום, כידוע.

את כל הדברים האלו יכולתי לחזות בקלות גם לפני שבעה חודשים בזמן שהתחייבתי להרצות בכנס, פשוט מכיוון שאלו הדברים המציפים את האאוטלוק שלי דרך קבע, אך כמובן שאז, כשראש החוג התקשר, הכל היה נראה מצוין. כל מה שעבר לי בראש זה ההעשרה האינטלקטואלית, הקולגות שאפגוש, וכמה אני אוהבת את אילת.

האבולוציה לא תיכנתה אצלנו מנגנון שמאפשר להתבונן לעתיד הרחוק

אחת החולשות האנושיות הכי גדולות היא היכולת להעריך מצבים ואירועים בפרספקטיבה של זמן; לקחת בחשבון את השיקולים שישפיעו עלינו בעתיד. זו הסיבה שמטלות רחוקות נראות כל כך בנות ביצוע, זהו בדיוק המנגנון המאפשר לנו להביא עוד ילדים אחרי הילד הראשון.

כשאתם בתוך כל הקושי, חוסר שעות שינה, חיתולים, הנקות, הדבר האחרון שאפשר לחשוב עליו זה ילד נוסף, אבל בעתיד המחשבה היא שזה יהיה נפלא שתהיה לנו משפחה גדולה. תחשבו על התסריט שרץ במחשבות, התסריט של כל המשפחה שיושבת ליד האח בחורף, או על חוף הים בקיץ, ברקע נשמעים קולות הצחוק של הילדים משכשכים במים. התסריט לא מכיל את ההחתלות, חוסר שעות השינה והמריבות עם בן הזוג על מי יקום לילד בלילה.

באותו אופן, אם התקבלנו לעבודה חדשה שממש רצינו, התסריט יציג אותנו במשרד החדש והגבוה עם הנוף לים והמזכירה שמעבירה טלפונים. רק מה שחסר בתסריט הזה, הוא הנסיעה של שעה וחצי כל כיוון לעבודה.

פקק בנתיבי איילון
לא בדיוק תסריט החלומותצילום: מוטי מילרוד

האחראי המרכזי לכישלונות התכנון שלנו – מרחק פסיכולוגי

חשיבה על אירוע בעתיד גורמת לנו להתעלם מכל הפרטים הקטנים שנראים חסרי חשיבות, תופעה המכונה בספרות מרחק פסיכולוגי. תופעה זו עומדת מאחורי הזיכרון הסלקטיבי שלנו. אירוע עתידי תמיד יהיה מיוצג במוחנו במושגים מופשטים ויביא לכך שנדלג מעל הפרטים הקטנים והטכנים של האירוע.

על פי תיאוריית ההבניה, למרחק פסיכולוגי, בין אם מדובר באובייקט המרוחק פיזית מאתנו או בין אם מדובר באירוע רחוק בזמן, יש השפעה על התפישה הסובייקטיבית של אירועים אלה. הזמן האובייקטיבי הוא כמובן אותו הזמן, אבל התפישה הפסיכולוגית שלנו אותו משתנה בהתאם לכמה האירועים מרוחקים מאיתנו. מבחינה אבולוציונית, המערכת שלנו לא תוכנתה לחשוב למרחקים ארוכים. זה לא היה רלוונטי בהיסטוריה האבולוציונית הארוכה שלנו.

תיאוריית ההבנייה מתארת את סוגי הייצוגים המנטליים שבהם אנשים עושים שימוש כלפי אובייקט או אירוע, במלים פשוטות - האם אתם מתמקדים בפרטים הקטנים או ברעיון הכללי. עבור אירועים קרובים בזמן, המערכת מאמצת באופן אוטומטי הבניה מסדר נמוך – אספקטים קונקרטיים, מיקוד פרטים, בסיטואציה עצמה ואילו עבור אירועים רחוקים המערכת מאמצת הבניה מסדר גבוה, שמדגישה את הגורמים המופשטים שלו ללא תלות בסיטואציה עצמה.

התבוננו בתמונה הזו - מה אתם רואים?

איש מצלצל בפעמון הדלת
צילום: franz12 / iStockphoto via Getty Images IL

תיאור מסדר נמוך של התמונה הזו יהיה האיש מצלצל בפעמון ותיאור מסדר גבוה יהיה שהאיש רוצה לבדוק האם יש מישהו בבית. האם אנו מתמקדים בפרטים או בתמונה הגדולה? המעניין הוא שנמצא שאנו נוטים לעשות שימוש בהבניה מסדר נמוך כשאנו חושבים על דברים שהם קרובים אלינו מבחינה פסיכולוגית ובהבניה מסדר גבוה כאשר אנו חושבים על דברים שרחוקים פסיכולוגית.

נניח שאתם מתכננים ללמוד רפואה. קראו את שתי השאלות האלה: למה אתם רוצים להתחיל לימודי רפואה? ואיך תתקבלו ללימודי רפואה?

בתשובה לשאלה השנייה, נענה במושגים קונקרטיים ופונקציונליים, למשל: אשפר פסיכומטרי; אתנדב בכמה מקומות; אגיש מועמדות לכמה בתי ספר.

בתשובה לשאלה הראשונה, נענה במושגים יותר מופשטים, למשל: אני רוצה להציל חיים; אני רוצה לעשות משהו משמעותי בחיי.

עוד דוגמה: נמצא כי נופשים המתכננים חופשה לעתיד הרחוק מתמקדים באלמנטים מופשטים כמו רגיעה, נופש ואושר, בעוד נופשים המתכננים חופשה לעוד שבוע מתמקדים בהיבטים פרקטיים בעת תכנון החופשה, כמו מסעדות באזור, דרכי ההגעה לשדה ומחיר.

חוף הים בזנזיבר
חוף הים בזנזיבר. נופשים המתכננים חופשה לעתיד הרחוק מתמקדים באלמנטים מופשטים כמו רגיעה, נופש ואושר

אז איך כל זה קשור להצבעה בבחירות?

כשמשהו מאד קרוב מבחינת פסיכולוגית, הנטייה היא לתת לו יותר משקל, יותר ערך בהחלטות שלנו, בהשוואה למשהו שהוא רחוק מבחינה פסיכולוגית. לאנשים יש נטייה לחשוב באופן מופשט כשיש עוד זמן רב לבחירות ולכן לתת לערכים מופשטים כמו שלום, שוויון מגדרי, חינוך או חזון משקל גבוה. לכן אם יישאלו למי יצביעו בבחירות, הם ייתנו משקל גבוה לערכים ואידיאולוגיה ולכן יצביעו למפלגה שתאמץ ערכים אלו, אך מה קורה כשמתקרבים למועד הבחירות?

המציאות היומיומית מקבלת משקל רב יותר, אנו מעריכים יתר על המידה את מה שקורה עכשיו בהשוואה לעתיד. גורמים כמו חוסר יכולת לסיים את החודש, טיל שנורה, ציוץ של מנהיג בטוויטר - כל אלו מטים את ההחלטה.

זו הסיבה שכשאנשים נשאלים בסקרים חודשיים לפני הבחירות, או יומיים לפני, התשובה שתתקבל תהיה אחרת לגמרי. כשהבחירות רחוקות, רבים עשויים לחשוב על תקווה ושינוי, וככל שמתקרב המועד צפים דברים פרקטיים.

בסופו של יום, ההצבעה בבחירות תשקף את מי שמסוגל לדבר אתנו במונחים קונקרטיים ולא אבסטרקטיים, את מי שמסוגל לדבר בשפה של העם ולתרגם את האידיאולוגיה שלו למה יעשה מחר בבוקר. 

לירז מרגלית

לירז מרגלית | |אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker