"כולנו נהנים ממעט סדיזם": תגידו, הטרלתם פעם?

מכירים את הטרולים ברשת? אלו שמטרתם היחידה היא לגרום לאחר תחושה רעה או להפריע לדיון? מתברר שיש קשר הדוק בין טרולים לתכונות אישיות סדיסטיות

טרול
לירז מרגלית
לירז מרגלית

אם יצא לכם להיות בסביבה לאחרונה, בטוח נתקלתם במושג טרולים ברשת. הכוונה היא להתבטאות בריונית ותוקפנית שכל מטרתה היא לפגוע בדיון או באדם אחר ולעורר מחלוקת, כשלרוב אין להם שום אג'נדה ברורה, אין להתנהגות שלהם שום תכלית עניינית, הם פשוט מעוניינים לעורר פרובוקציות, וזה ממש לא משנה אם הם מאמינים בזה או לא.

מטרתן היחידה של תגובות אלה היא לגרום לתחושה רעה לאחר או להפריע לדיון. הטרולים ישקרו, יגזימו, יתבטאו בצורה פרובוקטיבית ולרוב יצליחו למשוך אחרים להגיב אליהם.

רוצים דוגמה? בבקשה. בתגובה לטור שפירסמתי על רושם ראשוני במקומות עבודה אחד המגיבים שאל:

תגובה 1: שאלה על ראיון עובד מבוגר

הנה התשובה שהוא קיבל:

תגובה 2: "אל תגיע למצב שאתה מראיין מבוגר, ואם קרה - תתאבד"

וכאן עוד מדובר במקרה קל יחסית. טרולים הם הגרסה הקיצונית ביותר של טוקבקיסטים מרושעים; אך לא מדובר בטוקבקיסטים גסי רוח שמשהו הרגיז אותם, והם גלשו מהר מדי לגידופים ולהצקות, אלא באנשים שבאים לעשות בלגן. הם מפרסמים מסרים מתסיסים בקהילה אינטרנטית כמו פורום, צ'ט או בלוג, בכוונה להרגיז את הקוראים ולגרום להם להגיב באופן רגשי.

הנאה מגרימת סבל

לעתים מאמצים הטרולים זהויות לגיטימיות למראה ומתחילים שיחות הגיוניות כדי למשוך אנשים למלכודת שלהם. במהרה השיחה מידרדרת לקללות ואף לאיומים. לפעמים נדמה שיש להם מטרה מסוימת, שהם פועלים נגד אתר מסוים או נושא מסוים; פעמים אחרות נדמה שהם פועלים איפה שהם מצליחים, ובעיקר במקום שבו יש עוד טרולים כמותם. בכל אופן, הם שואבים הנאה מפורשת מגרימת סבל או השפלה לאחרים.

במחקר שהתפרסם בכתב העת Personality and Individual Differences. נמצא שיש קשר הדוק בין טרולים לתכונת אישיות סדיסטיות. "הן טרולים והן סדיסטים חשים שמחה סדיסטית אל מצוקתם של אחרים. הטרולים פשוט רוצים ליהנות… והאינטרנט הוא מגרש המשחקים שלהם", כותבים החוקרים. "הסדיסט המצוי" מתייחס לאנשים בתפקוד נורמלי "שאינם בהכרח רוצחים סדרתיים או סוטי מין, אך שואבים סיפוק רגשי מסוים מגרימת סבל לאחרים או פשוט מצפייה בו".

המאמר מתבסס על שני מחקרים מקוונים, שבהם נשאלו 418 משיבים שאלות אישיות. נמצא קשר מובהק בין טרולים ומה שפסיכולוגים מכנים הרביעייה האפלה. סדיזם (הנאה מהסבל של האחר) פסיכופתיה (היעדר אמפתיה כלפי האחר), נרקיסיזם (אגואיזם ואובססיה עצמית) ומקיאווליזם (הנכונות להונות ולרמות אחרים).

רק לצורך הבהרה, ההבדל בין פסיכופת לסאדיסט: לפסיכופתים אין בעיה לפגוע באנשים כדי להשיג את מטרתם. סדיסטים, לעומת זאת, שואבים הנאה מפגיעה באחרים.

דבר נוסף המאפיין טרולים הן תכונות אישיות נרקסיסטיות, בפרט התשוקה לתשומת לב. תשוקה זו מגיעה מהצורך לקבל הכרה, שמקורו בהתעלמות שנחוותה בשלב מסוים בילדות. כשהנרקסיזם הוא פתולוגי, האדם מלא בחשיבות עצמית עד לרמה כזו שהאחר נהפך במובן מסוים לאובייקט שרגשותיו מושטחים.

טרול, הארי פוטר

מדוע האינטרנט משמש כמגרש המשחקים של הטרולים?

האינטרנט מאפשר ביטוי של חלקים מסוימים ב'אני', בעוד חלקים אחרים של האישיות נשארים חבויים. החלקים הבאים לידי ביטוי ברשת הם אותם חלקים הנחשפים כתוצאה מכך שהרשת מאפשרת אנונימיות, ולא מחייבת חשיפה של את המשתמש. אלו בדיוק אותם חלקים שליליים שיש בכל אחד מאתנו, אותם חלקים שלא יקבלו לגיטימציה אצל רובנו בחיי היומיום ולרוב אינם קבילים מבחינה חברתית.

כתוצאה מכך שהאינטרנט מאפשר אינטראקציה אנונימית, הוא גם משיל מאיתנו את האחריות להתבטאויותנו. האנונימיות מאפשרת להתעלם מהחלקים המוסריים של העצמי. האינטרנט משול למקום שבו כל ההגנות ששומרות על האיד נחלשות ואנו נחשפים במקומות השליליים ביותר שלנו, מי יותר ומי פחות.

אותן הגנות ששומרות עלינו שלא להגיד לאנשים מה אנו חושבים עליהם באמת או לנשק בחורה באמצע הרחוב ללא הסכמתה. אנשים אומרים ועושים ברשת דברים שלא היו אומרים או עושים בעולם ה"פנים–אל–פנים" שלהם, תופעה המכונה "אפקט הסרת העכבות".

כתוצאה מכך, היצרים החבויים שלנו שנמצאים בשליטה בעולם האמיתי נותנים לעצמם דרור. בנוסף, עצם זה שאנו חווים את האחר דרך האינרטנט מאפשר לנו לא לחוות את האחר כאדם אלא כאובייקט, ולכן להתנהג בחוסר רגישות לצרכיו.

שימוש באינטרנט
האינטרנט מאפשר אינטראקציה אנונימיתצילום: SHIHO FUKADA / NYT

הנכונות שלנו להשיל הגנות מושפעת רבות מהבדלים בין-אישיים

לכולנו קיימים האספקטים השליליים והלא מוסריים באישיותנו, אך כמו בכל דבר יש כאלה שנאבקים יותר כדי להילחם בהם ויש את אלו שפחות - אלו בדיוק האנשים המצויים בספקטרום של הפרעת אישיות. תכונות אישיות אלו שכיחות יותר אצל אנשים המאפשרים ביטוי של הצדדים השליליים באישיותם ויותר מכך – הם כלל לא מרגישים רע עם זה.

אנשים המאופיינים בתכונות אלו נמצאים יותר בסביבה המקוונת כיוון שהיא מאפשרת פלטפורמה זמינה לביטוי תכונות אלו בלא חשש. חשוב להבין שהאינטרנט אינו יוצר את המפלצות, אלא רק נותן אפשרויות ביטוי לאנשים שהתאפיינו בסאדיזם ללא קשר לאינטרנט.

אחד הדברים שלמדנו מפרויד הוא ש"כולנו נהנים ממעט סדיזם" מפעם לפעם, אך הכניסה של העולם הדיגיטלי לחיינו, שחשפה עד כמה עוצמתית היא הההנאה מסבלם של אחרים, היתה מפתיע אפילו את פרויד.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | |אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker