סוד ההצלחה של שמפו טמון ביכולת ההקצפה שלו - ועוד סיבות מוזרות שבגללן אתם קונים מוצרים

נסו לחשוב כמה פעמים קרה שנכנסתם לרכב, התחלתם לנסוע ולפתע נזכרתם שאתם לא בטוחים שנעלתם את דלת הבית. הסיבה שלא זכרתם היא כי הפעולה מתרחשת באופן אוטומטי. זוהי גם הסיבה לכך שאין לנו הערכת זמן כשזה נוגע לבילוי שלנו בטוויטר, פייסבוק או אפליקציות נוספות

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לירז מרגלית
לירז מרגלית

ההבדל בין מותגים מצליחים לכאלו שאינם נעוץ ביכולתם לייצר הרגלים אצל המשתמשים. מחקרים הראו ש-45% מהפעולות שאנו עושים מדי יום הן הרגלים - בין אם מדובר בעישון, צחצוח שיניים או גלישה בפייסבוק. הרגלים לא צריכים חשיבה מודעת. לכן המוח שלנו כל כך אוהב אותם.

נשמע מופרך? נסו לחשוב כמה פעמים קרה שנכנסתם לרכב, התחלתם לנסוע ולפתע נזכרתם שאתם לא בטוחים שנעלתם את דלת הבית. אני יכולה לחתום לכם שביותר מ-99% מהמקרים נעלתם את דלת. הסיבה שלא זכרתם היא כי הפעולה מתרחשת באופן אוטומטי. זוהי גם הסיבה לכך שאין לנו הערכת זמן כשזה נוגע לבילוי שלנו בטוויטר, פייסבוק או אפליקציות נוספות.

אתם אולי חושבים שאתם שולטים בזמן שאתם מבלים בנייד, אך למעשה מדובר בהרגל. זה בדיוק מה שהחברות מנסות לעשות, להפוך את השימוש במוצרים מהתנהגות נשלטת להרגל, ולכך יש נוסחה ברורה שנקראת לולאת ההרגל. אז כיצד מהנדסים הרגלים?  

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

לירז מרגלית היא בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, עם התמחות בתורת המשחקים וכלכלה התנהגותית. היא מרצה במרכז הבינתחומי ובעלת טור במגזין Psychology Today ובמגזין העסקי CMSWire. מחקריה על התנהגות גולשים זכו לפרס המחקר הטוב ביותר בנוירומרקטינג ובנוסף היא קיבלה פעמיים את התואר "כותבת השנה" (contributor of the year) ב-CMSWire.

ללירז ניסיון מחקרי ויישומי בניתוח תהליכי חשיבה והבנת צרכי משתמשים המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב (Human Computer Interaction). בשנים האחרונות היא חוקרת אספקטים שונים של התנהגות בעולם הדיגיטלי. ספרה "הנדסת התודעה" בהוצאת פרדס אמור לראות אור בקרוב.

לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker