מסמס כשהיא מדברת איתך? הסיכוי שתתגרשו עולה - אם לפרויד היה סמארטפון - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מסמס כשהיא מדברת איתך? הסיכוי שתתגרשו עולה

מחקר שנערך ב-2016 הראה כי 70% מהנשים סיפרו שהניידים השפיעו לרעה על היחסים שלהן. ככל שדיווחו הנשים על יותר הפרעות מצד הנייד במהלך האינטראקציה עם בן הזוג, כך מידת שביעות הרצון שלהן מהיחסים ירדה והן הביעו פחות סיפוק מחייהן באופן כללי

20תגובות
זוג רב, הגבר בנייד
fizkes / Getty Images / iStockphoto

נתחיל בשתי שאלות:

יצא לכם לבדוק את הנייד בזמן שאתם משוחחים עם מישהו שנמצא לידכם, רק כדי לדעת מי שלח הודעה?

אם עניתם כן, נניח שמדובר בהודעה מחבר ששאל מתי תתפנו לשוחח. האם תענו לו בזמן השיחה, או תחכו לסיומה?

באופן מפתיע הרבה אנשים אומרים שעם בן זוג הרבה יותר קל להם להתנהג כך מכיוון שבני הזוג יהיו יותר סלחניים להתנהגות כזו, אך למעשה התנהגות זו מעידה על זלזול ופוגעת במערכת היחסים. בדיקת הנייד במהלך שיחה או גרוע מזה, שליחת הודעה במהלך שיחה, זהו אקט שמשדר לצד השני שמי ששלח את ההודעה ככל הנראה יותר חשוב לכם ממנו עכשיו.

מחקר שנערך ב-2016 הראה כי 70% מהנשים סיפרו שהניידים השפיעו לרעה על היחסים שלהן. יותר משליש אמרו כי בן הזוג שלהן הגיב להתראות בזמן ששוחחו ואחת מארבע נשים אמרה שבן זוגה שולח הודעות תוך כדי שיחה. ככל שדיווחו הנשים על יותר הפרעות מצד הנייד במהלך האינטראקציה עם בן הזוג, כך מידת שביעות הרצון שלהן מהיחסים ירדה והן הביעו פחות סיפוק מחייהן באופן כללי.

נוכחות הנייד מסמנת את גבולות האינטימיות

החוקרת אליני מירסא ביקשה מ-100 זוגות בבית קפה לנהל שיחה. היא הראתה שבכל פעם שאחד מהם שלח יד לנייד והציץ בהתראה שהופיעה על המסך, תחושת האינטימיות נפגעה. אפילו כשהנייד רק הונח על השולחן במהלך השיחה, נושאי השיחה היו סתמיים אפילו אם הנייד לא השמיע צלילי התראה. אך כשהנייד לא היה על השולחן, השיחה העמיקה והפכה אינטימית.

טלפון על השולחן בזמן דייט
UfaBizPhoto / Shutterstock.com

עצם היותו של הנייד בקרבת מקום זה רמז לכך שהוא עלול להשמיע קול ולגזול את תשומת ליבנו, לכן הימצאותו במקום פוגעת במידת הקרבה והאינטימיות. נוכחות הנייד כאילו מסמנת את גבולות האינטימיות; אני לא אספר לך שאבא שלי בבית חולים אם כל רגע עלול הנייד לגנוב את הקשב שלך.

פרופ' ג'ון גוטמן, שבמשך 30 שנה חקר זוגות נשואים, פיתח שיטה לנבא בדיוק של יותר מ-90%, על סמך התבוננות של כמה דקות בדינמיקה בין בני הזוג במהלך שיחה, אם הזוג עתיד להתגרש. כדי להסיק על הדינמיקה באינטראקציה, מנתח גוטמן את הניואנסים הרגשיים, המדדים הפיזיולוגיים, שפת הגוף, התוכן והאינטונציה, ובאמצעות הניתוח חושף מידע עשיר אודות הדינמיקה של הזוג, יציבות הקשר, הנכונות להקשיב לצד השני, לקבל אותו, לגלות אמפתיה כלפיו ולשרוד את הקשיים של חיי הזוגיות.

הוא מצא שמערכות יחסים בעייתיות הן כאלה שמכילות שני רבדים - רובד גלוי ורובד סמוי. הרובד בגלוי הוא מה שנאמר במלים, אך לא תמיד מה שנאמר במלים חושף את הבעיות בקשר. לעתים צריך להתבונן יותר מקרוב על הקשר כדי לחשוף את הרובד הסמוי, את יחסי הכוחות, מריבות על שליטה ודומיננטיות או זלזול והשטחה של הצד השני. באיזו מידה אנו זקוקים לצד השני לאישור, עד כמה אנחנו פתוחים להביע את רגשותינו, האם יש דפוסי התגוננות, בוז, ביקורתיות או תסכול.

למרות שרוב האנשים חושבים שביקורתיות במערכת יחסים היא הסממן המשמעותי לפגיעה בקשר זוגי, נמצא שיש הבדל משמעותי בין ביקורתיות לזלזול. ביקורתיות זה לומר: "אתה אף פעם לא מקשיב, אתה אנוכי ולא מתחשב", אך זלזול זו אמירה ששמה את האדם השני במעמד נמוך יותר ממך, ומחקרים אף מראים שזלזול פוגע במערכת החיסונית. אם נרשם סימן לזלזול אצל אחד מבני הזוג במערכת היחסים, אין צורך בשום מידע נוסף. עתיד היחסים ברור.

מענה להודעה במהלך שיחה עם אדם אחר זהו רמז לכך שהאדם בצד השני יותר חשוב מזה שמולך. זהו סממן לזלזול באדם השני ובהכנסה של גורם חיצוני למרחב הפרטי שלכם.

מייל בסלולרי
Dreamstime

מה קורה במוח בזמן זלזול או דחייה חברתית?

במחקר שערכה הפסיכולוגית נעמי אייזנברג ב-2003, הנבדקים חבשו משקפי מציאות מדומה שמבעדן ראו הנבדקים שתי דמויות נוספות. המשימה היתה פשוטה, להתמסר ביניהם בכדור. תוך כדי המשחק, מוחם של הנבדקים נסרק. המשחק תוכנן כך שבהתחלה הנבדק מתמסר עם שני השחקנים האחרים אבל כמה דקות לאחר מכן השחקנים המדומים החלו להתמסר בינם לבין עצמם והתעלמו מהנבדק. מטרת הניסוי לגרום לנבדק לחוות דחייה חברתית כדי לראות מה קורה במוחו.

ככל שעוצמת הדחייה הייתה גבוהה יותר, כך נצפו רמות גבוהות יותר של פעילות מוחית באיזורים הקשורים לכאב פיזי. במילים אחרות: דחייה מפעילה את אותם מעגלי נוירונים המעורבים בפציעה ממשית, והיא נחווית ככאב. מענה להודעה בזמן שיחה מהווה סוג של דחייה, סוג של התמסרות בכדור עם מישהו אחר בזמן שאני אמור להתמסר אתך.

בהשוואה ליונקים אחרים, קיים אצלנו אזור במוח שאחראי לפירוש והבנה של אינטראקציות חברתיות. איננו יכולים שלא לנסות להבין על מה חושב האדם הבא עמנו באינטראקציה, מה מביעות פניו, מהן כוונותיו ועוד. אנחנו נדרשים להיות מעורבים בשיחה, כאן ועכשיו, להגיב לדבריו, להקשיב, להכיל. השקעה זו היא שהופכת את האינטראקציה עם אדם נוסף לתובענית. לכן התחושה הפסיכולוגית היא שיותר נוח לברוח לנייד, לאינטראקציה מרוחקת ונשלטת שלא דורשת מעורבות רגשית. אך לבריחה הזו יש תשלום שלא בטוח שאנחנו מעוניינים לשלם. לכן, בפעם הבאה, כשאתם בשיחה, כדי למנוע את הפיתוי, שימו את הנייד על שקט. בימינו – אין מחווה יותר מרגשת מזו.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

איש מכירות

משפך המכירות: באתי, ראיתי, מכרתי

משפך מכירות הוא כנראה אחד המונחים שסובלים משימוש יתר, עד שנדמה שנהפך לקלישאה. אבל מדובר באחד הכלים השימושיים ביותר לגיוס ושימור לקוחות. הטור הזה מרענן את החשיבה על המשפך ומסיר אבק מפעולות שהן כל כך שגורות - שנדמה שהן שקופות. וגם בונוס – איך להפוך את המשפך לשעון חול

גשם בירושלים

ישראל לא בנויה לשני דברים: גשמי חורף ובלוקצ'יין

בלוקצ'יין היא המצאה נפלאה מבחינה הנדסית, אך היא יקרה בהרבה לעומת מסד נתונים מרכזי. היא שימושית כשרוצים לייצר פלטפורמה עבור מספר רב של משתמשים וארגונים – ובמיוחד כשאלו אינם מוכנים או יכולים לסמוך על ישות מרכזית שתיקח אחריות על ניהול המסד המרכזי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו

ראשות הממשלה היא לא פרס על התנהגות טובה: נתניהו הוא המנכ"ל המוצלח ביותר שיש לישראל

נתניהו אולי אינו "מגדלור של התנהגות מוסרית, חוקית וחברית", אבל העיקר הוא מי יהיה ראש הממשלה הטוב ביותר למדינת ישראל, והתשובה לשאלה זו ברורה. גם הימין וגם השמאל לא מצליחים להעמיד אדם שמתקרב לכישוריו, יכולותיו וניסיונו של בנימין נתניהו - הנכס הלאומי של כולנו

כתבות שאולי פיספסתם

*#