הסבב השני של אתגר הבקבוק - ניצחון מוחץ לנתניהו

החיים בעידן הדיגיטלי הביאו להתפתחות יכולות מסוג חדש – הפקת מידע מתוך כותרת בלבד. אנו מתבססים על רסיסי מידע, קופצים למסקנות, חורצים גורלות ועוברים הלאה לדבר הפרובוקטיבי הבא

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: מארק ישראל סלם

לפני שבוע, במסגרת סדרת הסרטונים "אם לפרויד היה סמארטפון", העלינו לפה סרטון נוסף. התגובות לסרטון היו, איך אנסח זאת? מעניינות. הטוקבקיסטים לרוב לא חוסכים בביקורת. הרי אין כיף גדול מלהעביר ביקורת שלילית על מישהו כשיושבים מאחורי מסך. אבל הפעם התגובות לא היו בניסיון לפגוע, אלא התמקדו סביב אופן ההגשה, הביקורת חזרה על עצמה לפחות חמש פעמים כשהטענה המרכזית הייתה שהקצב אטי מדי.

זה גרם לי לעצור ולחשוב. נזכרתי בשיחה שהייתה לי עם הסטודנטים שלי באוניברסיטה העברית. הם החלו בסדרת קורסים ניסיוניים שבהם מועברות הרצאות בווידאו והסטודנטים יכולים לצפות מהבית. הם סיפרו לי שרוב הסטודנטים רואים את הסרטונים על מהירות 1.5. לקח לי רגע להבין על מה הם מדברים. הם הסבירו שקצב ההרצאה הרגיל הוא אטי מדי עבורם, ומהירות של 1.5 זה בדיוק הקצב שבו המידע מתעכל אצלם באופן האופטימלי. אבל אז, הם אמרו לי, נוצרה בעיה נוספת. כשהם נדרשים לחזור לקורסים הפרונטליים, הם לא מסוגלים לעמוד בזה. "זה פשוט סיוט להקשיב למרצה בקצב הרגיל שלו".

פיתחנו הפרעת קשב קולקטיבית

למה הבאתי כאן את כל ההקדמה הארוכה הזו? כי הדוגמאות האלה אינן מקריות. החיים בעידן הדיגיטלי הביאו להתפתחות הפרעת קשב קולקטיבית ולחיווט מחדש של תהליכי עיבוד מידע במוחנו. האמת הכואבת היא שאנו לא מסוגלים יותר להכיל רגע אחד של שעמום, אין לנו יכולת לעבד מידע לעומק, אנחנו קופצים מכותרת פרובוקטיבית אחת לשנייה, קופצים למסקנות מהירות, מרוממים ומורידים אנשים ברגע ולא עוצרים להרהר בהשלכות.

ואם אתם צריכים הוכחה נוספת, בסבב הבחירות הראשון, לפני כחצי שנה, כתבתי כאן מאמר שכותרתו: "האם גנץ חתיך מספיק כדי להיות ראש ממשלה". המאמר עסק ביכולות שהתפתחו במהלך האבולוציה, להגיע לרשמים מהירים בנוגע לכשירות המנהיגים על סמך סממנים חיצוניים כמו גובה ומראה. אבל שימו לב לזה, לא עסקתי כלל בכשירותו או אי כשירותו של גנץ להנהיג. זה לא שינה כהוא זה. התגובות הזועמות בעמוד הפייסבוק לא איחרו להגיע -"איזה זלזול זה לכתוב כאלה דברים על מועמד לראשות ממשלה" ו-"דה מרקר הידרדרתם".

תרבות ה-copy paste

אני מקבלת לא מעט ביקורות על כך שאני תולה את האשמה בטכנולוגיה, אבל קיימות כבר מספיק עדויות לכך שהטכנולוגיה משנה דפוסי חשיבה, גורמת לעיבוד שטחי במקום מעמיק, לרפרוף במקום קריאה.

מחקר שנערך בקולג' האוניברסיטאי של לונדון מראה שצעירים בימינו כבר לא קוראים טקסטים אלא סורקים אותם. המחקר עקב במשך 5 שנים אחרי התנהגות סטודנטים במנועי חיפוש של מקורות אקדמיים. יותר מ-80% מהגולשים ריפרפו במהירות ממקור אחד לשני, לא חזרו לאותו מקור פעמיים ולא קראו יותר מעמוד אחד או שניים. לטענת החוקרים, היכולת השכלית של צעירים הידרדרה בעשור האחרון. הם מתקשים להבין רעיונות מדעיים בסיסיים.

סטודנטים
סטודנטיםצילום: אילן אסייג

בהשוואה לדורות קודמים שחינך, טוען מבקר הספרות סוון בירקרטס, שלתלמידים של היום חסרות מיומנויות הנדרשות לעיבוד מעמיק של מידע. לטענתו ההשפעות ארוכות הטווח על התודעה עדיין אינן ידועות, אך מה שכן ידוע זה שבעשורים האחרונים נמצאת האינטליגנציה הממוצעת של האדם במגמת ירידה.

מחקר של מרכז רגנר פריש (Ragnar Frisch Centre) בנורווגיה, שעקב אחרי 730 אלף נבדקים ב-2009-1975, מצא כי מ-1975 ואילך אנחנו נהפכים לפחות ופחות אינטליגנטיים, וליתר דיוק חלה ירידה של 7 נקודות במנת המשכל הממוצעת בכל דור. אפקט דומה נמדד במחקרים בבריטניה, דנמרק ואוסטרליה.

במצב של קהות חושים יש דרך אחת ללכוד את תשומת הלב

העולם הדיגיטלי רווי בהסחות דעת. ההשלכות של הסחות דעת על הביצועים שלנו מגיעה דווקא מעולם הרפואה. Alert Fatigue היא תופעה המצביעה על הצפה של התראות המובילה לחוסר יכולת של הרופאים להבחין בין הדחוף לתפל. באותה מידה שטף הנוטיפקציות וההתראות המגיעות בלי סוף מהנייד פוגעת ביכולת להתרכז, לעבד מידע לעומק ולהפנות קשב למה שחשוב. שימוש קבוע באינטרנט משפיע לרעה על יכולות קשב וריכוז.

בעולם שבו התראות מגיעות בקצב של 5 בדקה, הדרך היחידה ללכוד את תשומת הלב שלנו היא לייצר פרובוקציות וריגושים זולים. טראמפ הביא את העיקרון הזה לדרגת אומנות והפוליטיקאים שלנו מיהרו לאמץ את השיטה. הם הפנימו שממש לא משנה אם הדברים נכונים או לא, הרי אף אחד לא עוצר לבדוק את העובדות. הפעולה המנטלית של בדיקת העובדות מצריכה מאמץ רב מדי מהמערכת.

התאדה לכם המוח בשרב?

בסרטונים שהעלו נתניהו וברק לאחרונה, ניכר היה כי הם ויתרו על אסטרטגיית "תבחרו בי כי יש באפשרותי לשפר את מצבכם" אלא הלכו על אתגר הפקק במקום. למה להתאמץ לחשוב על מצע ואידיאולוגיה אם אף אחד לא קורא?

גם התקשורת הקלאסית הבינה שכדי לשרוד היא חייבת לשחק את המשחק. חדשות 12, 13 וגלי צה"ל ספגו ביקורת קשה ברשתות בעקבות אופן סיקור החשד לאונס קבוצתי בקפריסין. שתי חברות החדשות נתנו לסיפור האונס את הכותרת "ההסתבכות בקפריסין". בתגובה, מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית תל אביב כתב: "חדשות 12, תגידו, התאדה לכם המוח בשרב? למי שם זה נראה הגיוני לשים תמונות אילוסטרציה שהן על גבול הפורנו בכתבה שמסקרת חשד לאונס קבוצתי?? לקרוא לזה 'הסתבכות'?"

אבל באבולוציה של הרשתות, ככל שהמידע יותר פרובוקטיבי, יש לו יותר סיכוי ליהפך לוויראלי.

כשסף הרגישות והקשב יורדים, הפרובוקציות נהפכות למהות הכל. אנו מתבססים על רסיסי מידע, קופצים למסקנות, חורצים גורלות ועוברים הלאה לדבר הפרובוקטיבי הבא. כך, כשהמקרה של סלומון טקה רק פורסם, ירי השוטר היווה עדות לגזענות הישראלית המכוערת. כשהתבררו פרטי מידע נוספים, השוטר נהפך סמל לאזרחות טובה והדגשת הברבריות של האתיופים. אנשים פיתחו בימינו יכולות מסוג חדש – הפקת מידע מתוך כותרת בלבד. יכולת זו מייתרת לחלוטין התעמקות במידע, המתנה לקבלת התמונה המלאה ובעיקר הקשבה ואמפטיה, זה כבר דורש יותר מדי משאבים.

זו הסיבה שנתתי גם לטור זה כותרת פרובוקטיבית, לבחון האם גם הפעם אנשים ירשו לעצמם להגיב על סמך כותרות בלבד. נמתין בציפייה.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | |אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker