הנזק האמיתי שגרמה הגננת המתעללת אינו ההתעללות

חוסר אונים נרכש הוא מצב שבו ניסיון העבר לימד אותנו שלא משנה מה נעשה, המצב לא בשליטתנו. הקורבן לומד שאין שום דבר שביכולתו לעשות כדי למנוע את המצב, אז הוא מפסיק לנסות ■ מה הם הסימפטומים של חוסר אונים נרכש, ומה אפשר לעשות?

לירז מרגלית
לירז מרגלית
הגננת כרמל מעודה בהארכת מעצר, השבוע
הגננת כרמל מעודה בהארכת מעצר, השבועצילום: אילן אסייג
לירז מרגלית
לירז מרגלית

יצא לכם להיות במצב שבו למרות שהיתה לכם אפשרות לנסות לשפר את מצבכם, אמרתם לעצמכם שאין טעם, שאין ביכולתכם לשנות את המצב אז חבל על המאמץ, הרמתם ידיים מראש?

יש לדבר הזה שם.

מצב זה נקרא חוסר אונים נרכש. במצבים אלו - ניסיון העבר לימד אותנו שלא משנה מה נעשה, המצב לא בשליטתנו. אחרי שילד למד שהבריון השכונתי ירביץ לו גם אם לא עשה שום דבר, אחרי שאישה למדה שבעלה יכה אותה בלי שום קשר למה תעשה ואחרי שקשיש למד שללא קשר למעשיו, המטפל יתעלל בו. מצבים תודעתיים אלו נוצרים כתוצאה מחשיפות חוזרות לגירוי אברסיבי (שלילי) שאין לנו אפשרות לנבא אותו, לברוח או לעשות משהו שימנע אותו.

ללמוד להיות חסרי אונים

לאחר תקופה שבה הקורבן לומד שאין שום דבר שביכולתו לעשות כדי למנוע את המצב, הוא מפסיק לנסות. הוא למעשה למד שאין לו שום אפשרות לשנות את הסיטואציה ולכן בעתיד, גם כשתהיה לו אפשרות לשנות את המצב, הוא כבר לא ינסה לנקוט פעולה. במלים אחרות, הוא למד להיות חסר אונים.

ב-1967, פסיכולוג יהודי אמריקאי בשם מרטין זליגמן נתן לכלבים שוקים חשמליים מבלי שום התראה מוקדמת (כיום ניסוי זה לא היה עובר את ועדת האתיקה). לא היתה לכלבים שום דרך לנבא מתי יגיע השוק החשמלי. ההגיון אומר שהכלב מקרה כזה לא ילמד שום דבר, אבל למידה כלשהי תמיד מתרחשת.

למידה זו מכונה "למידת חוסר אונים" או "חוסר אונים נרכש". אך להבדיל מהכלב של פבלוב, שלמד שהצליל הוא מנבא לאוכל, או לחולדות של סקינר שלמדו ללחוץ על דוושה כדי לקבל מזון, הכלבים בניסוי של זליגמן למדו שאין שום דבר שביכולתם לעשות על מנת למנוע את השוק או לנבא את הגעתו. למעשה, הלמידה החשובה ביותר אינה שהחולדה יכולה לקבל מזון, הלמידה המשמעותית היא שהחולדה שולטת בעתידה, שמעשיה משפיעים על הסביבה.

צילום: Mark Piovesan / Getty Images IL

כיצד "חוסר אונים נרכש" בא לידי ביטוי?

בשלב השני של הניסוי, זליגמן הכניס מחיצה לתא, כך שהכלב יכל בקלות לעבור מצד אחד של התא לצידו השני. בצד שבו שהה הכלב ניתנו שוקים חשמליים, והמחיצה השנייה של הכלוב היתה איזור מוגן בו לא ניתנו שוקים חשמליים. באופן מפתיע, למרות שהכלבים יכלו לשנות את מצבם ולהימנע מהכאב בקלות לו רק יקפצו לחצי השני של התא – הכלבים בחרו שלא לעשות כן. הם למדו קודם שאין ביכולתם לשנות את המצב ולכן הרימו ידיים.

הכללת הלמידה למצבי חיים נוספים

הכלבים הפנימו שאין בכוחם להשפיע על המצב והכלילו תובנה זו למצבים אחרים בחייהם, כלומר הכלבים למדו לא רק שהם חסרי אונים בסיטואציה מסוימת, אלא שהם חסרי אונים באופן כללי גם במצבים אחרים חדשים. למידת חוסר אונים מובילה לייאוש ותסכול בנוגע לאירועים עתידיים.

חשוב להדגיש שכלבים שכן למדו לנבא מתי מגיע השוק, באמצעות צליל שנשמע לפניו, דילגו בקלות למחצית המוגנת של התא.

חיקוי חוסר אונים

החלק המדהים הוא שכשהכניסו לכלוב בו שהו הכלבים המיואשים של זליגמן כלבים חדשים, שלא נחשפו לשוק החשמלי בעבר, הכלבים החדשים חיקו אותם והראו חוסר אונים בהתמודדות עם המצב.

 כיצד זה בא לידי ביטוי בבני אדם?

כשילדים או מבוגרים לומדים שאין להם יכולת שליטה בחייהם, ושאין בכוחם להשפיע על מה שקורה להם כמו במקרה של פעוטות שעברו התעללות, נשים מוכות, אנשים מבוגרים שעוברים השפלות חוזרות, יש בכוחן של חוויות אלו לעצב דפוסי חשיבה - אנשים שמתמודדים עם חוסר אונים נלמד סבורים כי הם אינם מסוגלים לשלוט במצב הנתון או לשנותו, ולכן גם לא מנסים - גם כשזמינות בפניהם הזדמנויות לשינוי.

אם למשל נכשלת במבחן במתמטיקה, אתה יכול להסביר זאת ב "אני טיפש",  או ב"לא למדתי מספיק". אנשים שלמדו להיות חסרי אונים מייחסים לרוב את התוצאות השליליות לעצמן, מכלילים אותם על פני מצבים שונים וסבורים שאין בכוחם לשנות את המצב.

אם אתה מאמין שנכשלת בבחינה כי אתה טיפש, זה ייחוס פנימי (הטיפשות שלי הובילה לכישלון). לעומת זאת, אם נכשלת כי לא למדתי מספיק, זה משהו שניתן לשנות בעתיד. נכשלתי כי אני טיפש, זה ייחוס יציב, כי טיפשות לא תשתנה בין מצבים שונים, אך אם נכשלת כי לא למדת מספיק, זה לא ייחוס יציב, כי בפעם הבאה אתה יכול ללמוד יותר ולהצליח בבחינה. בנוסף, טיפשות היא ייחוס מוכלל שנכון לא רק לגבי שיעורי מתמטיקה אלא גם לגבי כל שיעור אחר, ולכן יסיקו שהם לא יכולים להצליח בשום דבר אחר.

חוסר אונים נלמד מוביל להתפתחות ייחוסים פנימיים, יציבים וגלובליים שמקדמים נטיות דיכאוניות, ובלא מעט מקרים גורמים לחיפוש הקלה ובריחה מהמצב על ידי  סמים או אלכוהול.

חוסר אונים נלמד בילדים

חוסר אונים יכול להילמד בשלבים מאד מוקדמים בחיים. אירועי חיים שליליים בשנות החיים המוקדמות יובילו לביסוס סגנון ייחוס שלילי, מה שמעלה את הסיכון לדיכאון וחוסר יכולת להתמודד בעת מפגש עם אירועי חיים מלחיצים. הילד מפנים שאירועים עתידיים אינם ניתנים לשליטה, שאין שום דבר שהוא יכול לעשות על מנת לשנות את התוצאה ובשלב מסוים לא רק שהוא פשוט מפסיק לנסות, הוא מכליל הבנות אלו להיבטים אחרים בחייו.

סימפטומים המעידים על חוסר אונים נרכש

פסיביות: הילד לא מנסה להשפיע על המצב או לשנות אותו בכיוון הרצוי לו;

ויתור: לא מנסה להתווכח עם מצבים ולשפר מצבים שאינם נוחים לו;

יכולת פתרון בעיות מופחתת (בעיקר באינטראקציות בינאישיות): מעדיף שלא להתמודד;

תסכול: סף תסכול נמוך ותחושות שליליות המופנות כלפי עצמו;

ערך עצמי נמוך: ציפייה להיכשל מבלי שאפילו ניסה.

יש מה לעשות

בבסיס, חוסר אונים נרכש הוא התנייה המבוססת על הרעיון שהתנהגות אנושית נלמדת דרך חיזוקים. אם תוצאה מסוימת מתוגמלת, הסבירות שנחזור עליה תגדל. במטרה למתן את השפעת ההתנייה השלילית שנרכשה במקרים של התעללות, יש לתרגל עם הילד חוויה של סביבה בטוחה, מכילה ומקבלת, אימוץ סגנון הסבר חיובי המייחס תוצאות חיוביות לעצמו. ההתערבות הטיפולית הכוללת שינוי דפוסי חשיבה שליליים והחלפתם בחיוביים יכולה להיות מאד יעילה גם אצל ילדים ופעוטות.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | |אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker