הטור הזה יחסוך לכם כסף על ניתוחי בוטוקס ומומחים להעצמה אישית

עיון קצר בספרי ההדרכה של "מומחים להעצמה אישית" מראה שהטכניקות חוזרות על עצמן בשינויים קלים. לרעיונות האלה ישנו ביסוס מדעי, אז מספיק שתקשיבו מה למדע יש לומר בנושא ותחסכו אלפי שקלים, אה, ותוסיפו לזה את החיסכון על ניתוחי בוטוקס

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ניתוח פלסטי של הזרקת בוטוקס
ניתוח פלסטי של הזרקת בוטוקסצילום: Getty Images

אני רוצה להתחיל הפעם בווידוי אישי. זה אמנם מאד לא טריוויאלי בעידן המיינדפולנס והפסיכולוגיה החיובית אבל אם יש משהו שמערער את שלוות הנפש שלי (נניח שיש כזו) אלו הם המומחים מטעם עצמם לאושר - תעשייה שלמה שמיסחרה את הצורך ב"העצמה אישית", "מצא את האני הפנימי שלך" ו"חיפוש משמעות".

כל אדם שנחה עליו הרוח רשאי בימינו להתהדר בתואר מומחה להעצמה אישית ולהציע לכם "6 מפגשים שישנו לכם את החיים". "מדעני האושר" הם תעשייה שלמה של מומחים לעזרה עצמית ששואבת את זכות הקיום שלה מהחיפוש המתמיד שלנו אחר האושר. עיון קצר בספרי ההדרכה ובאתרים מראה שהטכניקות חוזרות על עצמן בשינויים קלים בין הגרסאות השונות. הבאתי לכם כמה שתוכלו להתרשם.

"אתה אינך מביא לביטוי את מי שאתה באמת, והמאמץ הזה גובה ממך מחיר ברמת האושר בחייך. כדי להיות מאושר, אין טעם לנסות להיות מי שאינך, כי מי שאתה באמת ממש עכשיו, הוא כבר הכי טוב שיש, אז עדיף שתתמקד בלהיות הגרסה האותנטית ביותר שלך. כשאתה מקבל את מי שאתה באמת בשלמות וחולק זאת עם אחרים, רמת הלחץ יורדת ורמת האושר עולה".

"אם אתם רוצים לחיות חיים מלאים יותר – התחילו בהבנה של כוחן של המלים. קחו מחויבות לנהל שיחות יותר חיוביות על דברים משמעותיים ולא על אנשים אחרים, ותהיו מופתעים מהשיפור באיכות חייכם וברמת האושר שלכם".

"היו אסירי תודה על כל חוויה שחוויתם, בזמן שאתם מודעים לכך שעכשיו זה כל מה שיש – לכן עדיף ליהנות מהרגע הזה כפי שהוא. ובכל פעם שאתם חשים שאתם שוקעים במחשבות על מה היה, ומה יכול היה להיות, ואיך היה אם היה אחרת, פשוט תעצרו – תנשמו – ותביאו את המודעות לכאן ועכשיו. תנו לעצמכם את המתנה של להיות בהווה".

אז אני לא אומרת שהכל שטויות, ממש לא. האמונה שלנו שלטיפול מסוים יש יעילות היא חלק מרכזי בטיפול עצמו, כמו במקרה של פלסבו שהוכח בעשרות מחקרים שמביא לשיפור משמעותי. אבל זה מעבר לאפקט פלסבו. לרעיונות האלה ישנו ביסוס מדעי שאני כלל לא בטוחה שה"המומחים" מודעים אליו, אבל כן אומר לכם שאתם לא באמת צריכים קואוצ'רים, ספרים והדרכות כדי להיות מאושרים, מספיק שתקשיבו למה שלמדע יש לומר בנושא - וחסכתם לכם אלפי שקלים.

ברווז סופר כסף
מה תעשו עם כל הכסף שחסכתם?

תעשו כאילו

נתחיל בלספר לכם על אחד הניסויים המשעשעים ביותר, ששם סוף לוויכוח בין הפסיכולוגים באותה תקופה. אני אתרגם את הוויכוח למושגים שיתאימו לרוח התקופה הנוכחית. השאלה היא כזו, האם נרגיש טוב רק לאחר שנפתור את הבעיות והקונפליקטים הפנימיים, המונעים מאתנו להיות מאושרים, או שאולי אם נעשה את עצמנו כאילו הכול מושלם, אז מישהו שם בפנים ישתכנע?

כדי לבחון זאת, נערך ניסוי שבו נתנו לאנשים לצפות בסרטונים מצוירים. קבוצה אחת של נבדקים החזיקה עיפרון בין השיניים כך שהבעת הפנים הביעה רגש חיובי (דמוי חיוך) וקבוצה שנייה של נבדקים החזיקה את העיפרון באמצעות השפתיים באופן המייצר הבעת פנים שלילית (דמוי כעס). בתום הצפייה בסרטונים נמדדו תחושות הנבדקים.

נבדקים ש"נכפה" עליהם לראות את הסרט בעודם מחייכים, הביעו תחושות חיוביות משמעותית בהשוואה לנבדקים שצפו בסרט בפנים זעופות. בנוסף, אלו שחייכו, דירגו את הסרטונים כמצחיקים בהרבה. תופעה זו ידועה בשם היפותזת משוב הפנים, שלפיה מעבר לפונקציה של לתקשר לאחרים איך אנו מרגישים, הבעות הפנים שלנו משמשות כטריגר לתחושות שלנו ומעצימות אותן. למעשה, אם אתם עצובים, תלבישו חיוך על הפנים זה יגרום לכם לתחושה טובה יותר.

טוב, זה שוב נשמע לי כמו הבולשיט שכל הקואוצ'רים מנסים למכור...

אז למרות שזה נשמע מוזר, יש לכך הסבר פשוט. המרכיב הבולט ברגש הוא אמנם התחושה הסובייקטיבית שאותה אנו "חשים", כועסים, מפחדים, שמחים וכו', אך לתחושה זו נלוות גם עוררות פיזיולוגית כגון שינויים בזרימת הדם, בדופק, שינויים הורמונליים ועוד. אז למעשה, בזמן שאתם מחייכים גם אם רק באופן מלאכותי, כיווץ שרירי הפנים המעורבים בחיוך מפעיל שינויים פיזיולוגים המעורבים ברגשות חיוביים, וכיווץ של שרירי הפנים המעורבים בכעס מפעיל שינויים פיזיולוגיים המעורבים ברגשות שליליים.

אחד הדרכים המעניינות לבחון זאת היא באמצעות ניתוח הבוטוקס שנהפך לפופולרי בשנים האחרונות. בוטוקס הוא השם המסחרי של החומר "בוטוליניום טוקסין", הנחשב לרעלן קטלני העשוי לגרום למוות, אך כשמוזרק באופן מבוקר ישירות לשרירים המעורבים בהבעות פנים הוא גורם לשיפור משמעותי בקמטים. רק מה? הוא גורם לשיתוק קל של השרירים המעורבים בהבעות פנים, והתהליכים הפיזיולוגים המניעים רגש לא יכולים להתקיים באותה יעילות.

נשמע הזוי? שמעו סיפור.

בוטוקס ו(חוסר)אמפתיה

ארבעים נשים החליטו להזריק בוטוקס לראשונה בחייהן על מנת לטפל בקמטי הזעף במצחן (תעשו פרצוף כועס ותבינו על איזה שרירים אני מדברת). בטרם נכנסו לניתוח, הן התבקשו לקרוא משפטים המתארים חוויה רגשית חיובית, שלילית או ניטרלית. שבועיים לאחר הניתוח, הן נתבקשו לקרוא סט נוסף של משפטים המתארים חוויות.

מה לדעתכם קרה? ניחשתם נכון. כתוצאה מהשפעת הבוטוקס, לנשים היה קושי בעיבוד משפטים המביעים תחושות שליליות. הבעות הפנים שלנו הן חלק משמעותי ביכולת לחוש רגש, לא רק פנימי אלא גם כלפי אדם אחר, והן מעורבות גם ביכולת שלנו להזדהות עם רגש שאדם אחר מביע, מה שאנו מכנים אמפתיה.

בניגוד להילה הרומנטית המיוחסת להיותנו אמפתיים או אנושיים, הבסיס לאמפתיה הוא תאי עצב בשם נוירוני מראה, שכל תפקידם "לחקות" את פעולת האחר. אם אני יושבת מולכם, ובמהלך שיחתנו הרמתם את יד ימין, בתגובה, תא העצב האחראי על הנעת יד ימין במוחי יופעל. אם כואב לכם, אזורי הכאב אצלי מופעלים. כך אני "מרגישה" מה שאתם מרגישים. הדרך להבין מה עובר על זה היושב מולכם עוברת דרך חיקוי לא מודע של התנהגותו. הבוטוקס לא מאפשר חיקוי יעיל של הבעות הפנים של הצד השני ולכן עשוי לפגוע ביכולת לחוש אמפתיה.

אבל אין צורך ללכת כל כך רחוק. נמצא שחשיפה של פחות משנייה למלה "לא" מובילה לשחרור הורמני לחץ, והתבוננות בפנים כעוסות מובילה לפגיעה בתפקודים קוגניטיביים. מוחנו אדיש לשאלה האם אנו ניצבים בפני חיית טרף או שהאדם שמולנו דיבר בכעס. בשני המקרים נשלחים מסרי אזעקה למוח שמפריעים למרכזי קבלת החלטות באונות הפרונטליות ומשבשות את התפקוד.

אז חזרה למדעי האושר, חוקרת הפסיכולוגיה החיובית ברברה פרדריקסון הגיעה לנוסחה שלפיה 3 מחשבות חיוביות על כל אחת שלילית מהווה את יחס הזהב לרווחה נפשית. מאז, יחס זה הופרך על ידי חוקרים אחרים ואני ממש לא ממליצה להתחיל "לספור מחשבות", רק קחו בחשבון שכדי לאזן השפעה שלילית ולהביא לשיפור ברווחה הנפשית, יש צורך שמידת החיוביות תהא גבוהה משמעותית ממידת השליליות שאנו חווים, וחיוך, גם אם מזויף, יגביר תחושות חיוביות.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | |אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker