האם ״יציבות נפשית״ היא הטירוף החדש? - אם לפרויד היה סמארטפון - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם ״יציבות נפשית״ היא הטירוף החדש?

אם אתם עונים להגדרה של יציבות נפשית – אין לכם את הכישורים הנדרשים להתמודדות עם האתגרים שהמציאות הלא שפויה שבה אנו חיים מציבה בפנינו. התמודדות יעילה מחייבת שריטות

14תגובות
וינונה ריידר ב"נערה בהפרעה"
Columbia Pictures, Inc.

תואר ראשון בפסיכולוגיה, שנה ראשונה. בין שאר קורסי המבואות, הקורס "אבנורמלית", שלו חיכיתי במיוחד. אז עוד הייתי בטוחה שאהיה פסיכולוגית קלינית ואעסוק בטיפול ובכלל, הפרעות נפש תמיד משכו אותי (למה – זו כבר נושא לטור אחר...). חומר הקריאה לקורס היה ספר בשם "פסיכופתולוגיה והחיים המודרניים" שבו נלמדו מצבים שונים של הפתולוגיה הנפשית. בספר תוארו הפרעת נפש והפרעות אישיות כמו הפרעת לחץ פוסט טראומטית, הפרעת אישיות גבולית, סכיזופרניה ולאחר כל תיאור מופיעה רשימה המאפיינים.

עוד לפני השיעור הראשון בקורס, התחלתי לקרוא בספר להנאתי. בעודי מעיינת בהפרעות הנפש השונות, עברתי ממצב של עניין וסקרנות למצב של חרדה קיומית, בעודי נוכחת לגלות שכמעט ולא קיימת הפרעת בספר שלא נמצאת אצלי ברמה כזו או אחרת. נוכחתי לגלות שיש לי סימפטומים של סיכזופרניה פרנואידית, OCD, נוירוזה, הפרעת אישיות אנטי סוציאלית ועוד. בשלב מסוים התחלתי לתהות איזו חוסר אחריות של הממסד שאינו מאתר אנשים כמוני ומאפשר לי להסתובב חופשי.

את השיעור הראשון פתח המרצה ואמר שהוא חש צורך להזהיר אותנו "לא להיבהל אם בעת קריאת הספר אתם מרגישים שאתם עונים לקריטריונים של ההפרעות השונות, זה טבעי, בעיקר לכם תלמידי פסיכולוגיה יקרים".

ניסיתם פעם לחשוב מי עונה להגדרה של "יציב נפשית" או "נורמלי"? ההגדרה היחידה היא "בריא בגופו ובנפשו", אך עם זאת לא קיים אדם נורמלי שלא עבר לו בראש לקפוץ על פסי הרכבת או לשטוף ידיים 5 פעמים אחרת משהו רע יקרה, או שדמיין איך הוא זורק מהחלון חבר שבגד. כשזה קשור להפרעות נפש, כולנו על הספקטרום. גורמי המקצוע בתחום מכירים בכך, ולכן מחלת נפש מוגדרת כמצוקה המפריעה לתפקוד התקין, פוגעת באיכות החיים של האדם או הסובבים אותו.

דן סטיבנס, המגלם את דייוויד הלר, וקייטי אסלטון ב"לגיון"
Chris Large/FX/ yes

מה זה בעצם אומר? שכל עוד אנחנו מצליחים לחיות עם המצוקה בשלום, או לחילופין, כל עוד מצליחים להסוות אותה - מבחינת המערכת, אנחנו בריאים בנפשנו. ואכן, רוב האנשים בוחרים להסוות ולטשטש את החלקים ה"לא-נורמליים" באישיותם ואפילו חיים עמם בשלום. הקורבנות האמיתיים הם אלו המאמינים שמחשבותיהם הן עדות לחוסר הנורמליות שלהם. המאמץ המושקע בהסוואה והסתרה מהסביבה ולעתים גם מעצמם מתיש וגוזל אנרגיות מיותרות.

החשד הקטן ביותר לחוסר נורמליות הוא גורם פאניקה עצום

הבעיה מתחילה בילדות. אחד הפחדים הגדולים ביותר של ההורים הוא שילדם "יחרוג מהנורמה", מה שמתבטא באינספור בדיקות במהלך הלידה ואחריה, לצד השוואות בלתי פוסקות בין התפתחות יורש העצר לזו של ילדים אחרים (דן שלכם עוד לא מדבר? יואב שלי אמר אבא כבר בגיל חודשיים!), כשהחשד הקטן ביותר לחוסר נורמליות הוא גורם פאניקה עצום.

חלק משמעותי מאבחנות היתר האלה מסתיים באבחון שגוי של בעיות שלא קיימות, שבעקבותיו מתן תרופות המשנות את האיזון הכימי ומובילות לבעיות מנטליות שהיו יכולות להימנע, לולא ניתן אבחון השגוי מלכתחילה.

ניתן היה לחשוב שגורמי מקצוע יאזנו את הטירוף, אבל הממסד הפסיכיאטרי בעצמו שוקד ללא הרף על מציאת קטגוריות אבחוניות חדשות, ההופכות שיעורים גדלים והולכים מהאוכלוסייה ל"לא נורמלים". התוויות הניתנות למטופלים גורמות להם לראות עצמם כחולים ומתפקדות כנבואות המגשימות את עצמן.

מתוך "נפלאות התבונה" - דלג

מצב הרוח אינו יציב? זו הפרעה נפשית

ספר האבחנות קובע למשל כי "אגרנות כפייתית" היא הפרעה נפשית. אם תהיתם - "צבירת חפצים ומטלטלים בעקבות רכישה מוגברת או קושי להיפטר מחפצים – ללא קשר לערך הריאלי שלהם". הפרעה נוספת היא  "הפרעת מצב הרוח שאינו יציב" בקרב ילדים עד גיל 18 (מניסיוני, מתבגרים בעלי מצב רוח יציב הם החריגים).

דוגמה נוספת להנמכת רף האבחון נוגעת לאבחון דיכאון אצל אנשים המתאבלים על מותו של אדם אהוב, כשהוא חווה תסמינים כגון מצב רוח ירוד וחוסר אנרגיה (כן, אתם קוראים נכון..).

אלו רק קומץ קטן מתוך מאות קטגוריות של הפרעות הנפשיות המופיעות במדריך האבחון (DSM) של איגוד הפסיכיאטרים האמריקני. האבסורד הוא שלא מעט אנשים כמהים להיות מאובחנים, כי האבחון טומן בחובו הקלה עצומה. משמעותו שיש ל'דבר' הזה שם, הבעיה אינה מנת חלקך בלבד אלא מפריעה לרבים. העובדה שכל כך הרבה אנשים שותפים לכאב שלנו מספקת הקלה עצומה.

קרוב ל-50% מהאוכלוסייה יסבלו ממחלה נפשית לפחות פעם אחת בחיים, אך שאלונים אלו, שדגמו אלפי משתתפים, אינם משקפים את המציאות מכיוון שהתבססו על דיווח עצמי. במחקר חדש מ-2017, שבו אנשי מקצוע ערכו אבחוני עומק כל כמה שנים, נמצא כי 80% סובלים מאפיזודה נפשית לפחות פעם בחיים. ממצאים אלו קיבלו תיקוף נוסף, כשארגון בשם Mental Health America פיתח שאלון דיגיטלי המאפשר אבחון עצמי ודיווח על יותר מ-3,000 אבחונים עצמיים מדי יום.

מתוך "סקראבס". שטיפת ידיים כפייתית - דלג
מתוך "סקראבס". שטיפת ידיים כפייתית

הנורמליזציה של ה"לא נורמלי"

למרות שההגדרה של  "נורמלי" היא "בריא בגופו ובנפשו", לטענת ד"ר אלדוס הוקסלי, "הקורבנות האמיתיים של מחלות הנפש הם אלו הנראים לכאורה הכי נורמליים. אנחנו רגילים לחשוב על אנשים המנותקים מהמציאות כלוקים בנפשם, אבל אלו המעוגנים יתר על המידה במציאות, מנותקים מעולם הנפש ואינם נוטים להתבונן פנימה, הם החולים האמיתיים. הרבה מהם 'נורמליים' מכיוון שהסתגלו כל כך טוב לדרך הקיום הבלתי אפשרית שלנו. הניצוץ האנושי הושתק בשלב כה מוקדם בחייהם שהם אפילו לא מנסים להיאבק, ללא מצבי רוח, ללא נוירוזות, במילים אחרות – ללא אנושיות".

האבולוציה מתגמלת חוסר כשירות

בעוד חוסר שפיות קיצוני אינו כוונת הבריאה, הברירה הטבעית במידה מסוימת מתגמלת חוסר יציבות. אחת היכולות שמבחינות בינינו לבין מינים אחרים היא מודעות וחשיבה מסדר גבוה. יתרון יחסי זה יעיל עד גבול מסוים, מכיוון שבעיות נפש רבות הן תוצר לוואי של קוגניציה אנושית בתפקוד יתר. בעוד שאר בעלי חיים אחרים מתמקדים בכאן ועכשיו, בסכנה המיידית, המין האנושי מסוגל לחשוב על העתיד, לדמיין תרחישים, לדאוג לגבי מה יקרה עוד 3 שנים מהיום, מה שמוביל בהרבה מקרים לנטיות אובססיביות ולחרדה. באותה מידה, גם דיכאון יכול להוות יתרון משמעותי המאפשר לנו להתכנס בעצמנו ולהבין מה לא עבד.

הפסיכולוג האבולוציוני רנדלוף נס (Randolph Nesse) טען שבדיוק כשם שסוס מירוצים נבחר בגלל רגליו הארוכות והרזות - המקנות יתרון תחרותי אך מועדות להיסדק - יכולות קוגניטיביות אמנם מהוות יתרון עצום, אך בה בעת אחראיות לרוב הפרעות הנפש שלנו. בהקשר זה טען פרויד ש"הרעיון שלפיו נועדנו להיות מאושרים מעולם לא נכתב בתוכנית הבריאה". הדרך לאנושיות עוברת ביכולתנו לשאת כאב וסבל.

"אכן דלים אנו אם איננו אלא שפויים" (דונלד וויניקוט)

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

מפגין בצרפת

מתי עברנו משלטון העם לשלטון ההון - ואיך להציל את הדמוקרטיה

העולם המערבי עובר אט אט מדמוקרטיה לפלוטוקרטיה - שלטון בעלי ההון. קל להאשים את הקפיטליזם, אבל הבעיה העיקרית אינה טמונה בו אלא באופן היישום שלו. לא הכל אבוד: יש דרך ליצור משקל נגד לעוצמה הפוליטית של המיליארדרים

כתבות שאולי פיספסתם

*#