יצאתם פחות משלושה דייטים? אתם רשאים לסיים את הקשר בוואטסאפ - אם לפרויד היה סמארטפון - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יצאתם פחות משלושה דייטים? אתם רשאים לסיים את הקשר בוואטסאפ

מכיוון שמרבית האינטראקציות בעולמנו נהפכו לדיגיטליות, כללי המשחק השתנו. שיחה טלפונית נתפשת כיום כדרך תקשורת פרימיטיבית ולא מקובלת. במקביל, גם גבולות הפרטיות נחצו

17תגובות
דייט
צילומסך

לפני שבועיים הלכתי לבקר חברה מהעבודה שישבה שבעה. תוך כדי שיחה היא מספרת לי שניר מהשיווק אמור להגיע בשתיים ושדפנה מהנהלת חשבונות תגיע ביום ראשון. ממתי שבעה הפכה להיות אירוע כל כך מאורגן אתם תוהים? ממתי אנשים מודיעים מתי הם מגיעים? גם אני תהיתי. הרי טרם עידן 'פלטפורמות המסרים המיידיים' אנשים לא היו מתקשרים להודיע שהם מגיעים, הם פשוט היו מופיעים בזמנים המקובלים, אז מה השתנה?

מה ההבדל בין להרים טלפון ל'לשלוח הודעה'?

אז מסתבר שיש הבדל תהומי. להתקשר זה מוגזם, זה אישי, פולשני, "נראה לך שאני אטריד אדם אבל שיושב שבעה?". בהיעדר אפשרויות נוספות, אנשים היו פשוט מגיעים. אבל הטכנולוגיה סיפקה לנו אפשרות ביניים ששינתה לחלוטין את הכללים ולא רק בהקשר הביקורים בשבעה.

ללכת עם ולהרגיש בלי

כשביקשתי מאנשים לתת לי דוגמאות לאופן שבו וואטסאפ הקל על חייהם,הם ענו – "הודעתי שאני מגיע לשבעה אבל לא הצקתי"; "התעניינתי בשלומו של חבר חולה, ללא צורך לשאת את מועקת ה'סמול טוק' ולהתעניין בשלומם של הילדים"; "הודעתי לאמא שהגעתי לבסיס בלי שהיא תחפור לי". וואטסאפ קיבלה את מקום הכבוד של "לתקשר מבלי לדבר", לעשות את חובתנו לעולם מבלי לשלם את המחיר הכרוך בשיחה מעיקה.

מכיוון שמרבית האינטראקציות בעולמנו נהפכו לדיגיטליות, כללי המשחק השתנו. שיחה טלפונית איבדה פופולריות. היא נתפשת כיום כדרך תקשורת פרימיטיבית ולא מקובלת. וואטסאפ קבעה נורומות חדשות שלפיהן כבר לא מקובל 'סתם להרים טלפון למישהו, אנחנו מצפים להכנה מראש. האם אתה מתקשר מבלי לשלוח הודעה לפני? אחוז הולך וגדל של אנשים מדווח כי אינו עונה לטלפון גם אם הם מזהים את המספר. "למי יש כוח לזה, יש משהו מאד מעיק בשיחה, קשה לי להסביר בדיוק מה".

טראמפ מדבר בטלפון
JONATHAN ERNST/רויטרס

אז מה זה בדיוק המשהו המאוד מעיק?

הגורם הבעייתי מבחינתנו הוא הצורך להיות קשוב לאדם אחר, להבין את הסאבטקסט, האינטונציה, הרמזים הבלתי מילוליים. פרשנות זו של רמזים בלתי מילוליים גובה מאתנו אנרגיה מנטלית בהשוואה לכתיבת הודעה: הצורך להגיב בזמן אמת במקום למחוק, לערוך, לענות בזמן שמתאים לנו; להביא את עצמנו לתוך השיחה, להיות נוכחים.

כשאנו משוחחים, ישנו אזור במוחנו, האחראי על הבנת כוונת האחר, שמשמקיע מאמץ בניתוח מדוקדק של הטון, האינטונציה, גוון הקול. הוא דולה את המצב הרגשי של האחר - זהו הבסיס להזדהות ואמפתיה. אבל פרשנות זו גובה משאבים קוגניטיביים. לכן, מוחנו, שאוהב לחסוך במשאבים, אחרי שהוא התרגל לאינטראקציה שחוסכת ממנו את המאמץ לפרש מסרים בלתי מילוליים, כבר לא ירצה לחזור אחורה. אך המחיר שאנו משלמים הוא במחסור באינטימיות.

אילו עוד פונקציות הוסיפה וואטסאפ לחיינו?

להיפרד בהודעה: תופעה נוספת שקיבלה תאוצה מאז עידן הוואטסאפ היא לסיים קשר בהודעה. ניתוח התגובות לשאלה "האם יצא לך לסיים קשר בהודעה?" הראה שיש כללים ברורים שידועים לכולם למרות שאינם כתובים בשום מקום. ראיונות עם אנשים הבקיאים בתרבות הדייטים חושפים שהקריטריון המכריע לסיום קשר בהודעה הוא עומק הקשר. וכיצד זה נמדד? במספר הדייטים שהתקיימו. פחות משלושה דייטים – אפשר לסיים את השיחה בהודעת וואטסאפ.

להחליט האם להעביר את ההתאמה בטינדר לפגישה ממשית: שיחות הוואטסאפ משמשות כלי נהדר לבחינת הדינמיקה בין אנשים. כיצד זה עובד? הסתכלו על שתי השיחות הבאות:

שיחה בין דנה ליואב

שיחת וואסאפ
צילום מסך

שיחה בין דור לאווה

שיחת וואסאפ
צילום מסך

האם ניתן להסיק על כימיה מתוך שיחת צ'אט? למרות היעדרם של סימנים בלתי מילוליים כמו אינטונציה, באינטראקציות דיגיטליות קיים רובד סמוי. כל שיחה מאורגת על פי חוקיות ידועה, ושזורים בה סימנים הניתנים לפענוח כמו פסיביות, התגוננות, הדדיות ועוד. מתוך ניתוח האינטראקציה ניתן לקבל מידע רב על הדינמיקה, על אופי היחסים ועל בעיות בתקשורת.

השיחה הראשונה בין דנה ויואב מתפתחת בקצב מהיר, מתקדמת בקפיצות קלילות מאחד לשנייה. למרות שדנה ויואב לא מכירים, יש ביניהם דינמיקה מצויינת ושוררת ביניהם הבנות משותפות, מה שמייתר את הצורך בהסברים והבהרות נוספות.

לאור השיחה הזו, בוא נבחן את השיחה בין דור ואווה. ניתוח האינטראקציה מאפשר להבין מיד שלא בטוח אם הם ימשיכו לצאת יחד גם בעתיד. השיחה לא זורמת בצורה חלקה, היא רובוטית, כבדה ואין בה שום מוטיב אישי.

הודעות בסופ"ש: טרם עידן הוואטסאפ, לא היתה לגיטימציה לקבל הודעות מאנשים שאינם במעגלים הקרובים בסופ"ש. מאז כניסת הווטסאפ לחיינו, הגבול הזה נחצה ובגדול. נתחיל בקבוצות הגן וביה"ס עם הורים שרק מבקשים לדעת מה היו שיעורי הבית, נמשיך עם הבוס שלא מסתפק בלשלוח מייל ומעוניין לוודא שקיבלתם את ההודעה על הקרייסס עם הלקוח, או בשכנה שמעוניינת לבקש מתכון לעוגה.

פלטפורמת מסרים מיידיים: כשמם כן הם – מידיים. גם אצל אלו שהחליטו להציב לעצמם גבולות ולא לענות בסופ"ש, הודעת וואטסאפ שלא נענית יוצרת תחושת עוררות לא נעימה. וואטסאפ תעשה הכל כדי שנהיה מודעים לכך שיש הודעה ממתינה למענה, מה שמאוד מקשה עלינו להתעלם ממנה, בהשוואה למייל שאף אחד לא מצפה ממך להשיב לו באופן מיידי. קבוצות הוואטסאפ רק מחמירות את המצב, מכיוון שהן מקלות באופן משמעותי את הפלישה לפרטיות - אתה לא מציק לאדם אחד, אתה כותב לקבוצה ומי שירצה יענה.

אייקון וואטסאפ
Dado Ruvic/רויטרס

כיום הנורמות הן שזה לגיטימי לשלוח הודעות עד 11 בלילה, בסופ"ש, בחגים. מבלי שהרגשנו, הצליחה הפלטפורמה לחדור יותר ויותר גבולות אישיים ופלשה לכל מרחב שעד היום היה נחשב פרטי.

מאז שוואטסאפ נכנסה לחיינו, הנורמות שהיו מקובלות עד עתה השתנו. הודעה לא נתפשת בעינינו כמשהו פולשני וחודרני - אם האדם בצד השני לא ירצה, הוא לא יענה. אך באופן אירוני, דווקא בגלל האופן הלכאורה לא פולשני, הפלטפורמה טישטשה לחלוטין את כל גבולות הפרטיות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

מפגין בצרפת

מתי עברנו משלטון העם לשלטון ההון - ואיך להציל את הדמוקרטיה

העולם המערבי עובר אט אט מדמוקרטיה לפלוטוקרטיה - שלטון בעלי ההון. קל להאשים את הקפיטליזם, אבל הבעיה העיקרית אינה טמונה בו אלא באופן היישום שלו. לא הכל אבוד: יש דרך ליצור משקל נגד לעוצמה הפוליטית של המיליארדרים

כתבות שאולי פיספסתם

*#