מי ייבחר, גנץ או נתניהו? תלוי במזג האוויר - אם לפרויד היה סמארטפון - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מי ייבחר, גנץ או נתניהו? תלוי במזג האוויר

לידיעת המועמדים: סקרי בחירות לא אומרים הרבה. ההתנהגות והעמדות שלנו מושפעות מהרבה דברים, חלקם יפתיעו אתכם

6תגובות
בני גנץ (מימין) ובנימין נתניהו
תומר אפלבאום ומוטי מילרוד

כשאנו מדברים על סקרי בחירות, אנו לרוב פונים למה שמכונה "הקולות הצפים". אצל שאר האוכלוסייה משני צדי המפה הפוליטית, כמעט ולא משנה מה יקרה, אנשים לא ישנו את דעתם. הבחירות הנוכחיות מתאפיינות בכך ששיעור הקולות הצפים גבוה מאי פעם ולכן חשיבותם עשויה להכריע את הבחירות.

אבל מה באמת הסקרים בודקים? הסקרים מודדים מה בן אדם חש ברגע נתון. הבעיה היא שיש פער מהותי בין תשובתו ברגע השאלה לאופן שבו יצביע בפועל. התנהגותנו מושפעת ממגוון גורמים בסביבה שאנחנו לא בהכרח מודעים אליהם. כך למשל, אנחנו מתנהגים באופן שונה אם אנחנו מחזיקים כוס קפה חמה או קרה, אם היה גשום באותו יום ואפילו האופן שבו מנוסחת השאלה עשוי להשפיע על הבחירה. אנשים עונים שתי תשובות שונות לשאלות מי מתאים להיות ראש ממשלה ולמי יצביעו בבחירות.

נתחיל בשני סיפורים, שניהם אמיתיים. שימו לב לשנה שבה התרחשו לפני שאתם מנחשים כיצד התנהגו האנשים.

השנה היא 1934. פסיכולוג בשם לה-פייר כותב לעשרות בתי מלון מכתב ובו מנוסחת שאלה פשוטה – ״האם תסכימו לשרת אסיאתיים בבית העסק שלכם?״. מה לדעתכם קרה בפועל? - דלג

כיצד התנהגו בתי העסק בפועל? כאשר לה-פייר הגיע עם זוג סינים לבתי העסק, 249 מתוך ה-250 קיבלו אותם ללא שום בעיה ורק מקום אחד סירב לתת להם שירות.

השנה היא 2009, 50 סטודנטים באוניברסיטת יורק שבטורונטו נשאלים על עמדותיהם בנוגע לגזענות, וכולם העידו כי יש להם אפס סובלנות לגזענות. לאחר מכן הם נכנסים לחדר וצופים באקט גזעני - אדם שחור נתקל בטעות באדם לבן. האדם הלבן מסנן: "אופייני לכל השחורים האלה״. מה לדעתכם קרה בפועל? - דלג

האם ניתן לנבא התנהגות באמצעות עמדות?

שאלה זו העסיקה פסיכולוגים במשך שנים. עשרות מחקרים בחנו עמדות בנושאים שונים, ושוב ושוב הגיעו למסקנה כי בלתי אפשרי לנבא התנהגות מתוך עמדות. הנה רק כמה מהדוגמאות:

■ יותר מ-50% מהנשים שדיווחו שהן בעד הנקה ומודעות ליתרונותיה, לא הניקו (ולא כתוצאה מחוסר יכולת להניק).

■ יותר מ-70% מהאנשים שדיווחו על תמיכה בקיימות ובשמירה על איכות הסביבה לא הולכים להפגנות, לא נוקטים צעדים אקטיביים לשמירה על איכות הסביבה וחלק גדול גם לא ממחזרים.

■ אצל 87% מהמנכ"לים שהצהירו כי הם בעד העסקה שוויונית ויפעלו רבות לקדם נשים, הועסקו יותר מ-80% מנהלים גברים.

■ הורים צעירים הצהירו כי לא יתנו לילדיהם נייד לפני גיל 9, ובפועל יותר מ-50% נתנו בגיל 6.

■ רק 20% מתוך האנשים שאמרו שיהיו מוכנים להתנדב עבור הקהילה אכן עסקו בפעילות התנדבותית.

ואלו הן רק חלק מהדוגמאות שמהן אנו לומדים שאין בכוחן של הצהרות לנבא התנהגות.

מהן הסיבות לפערים בין עמדות להתנהגות?

למרות שאנו אוהבים לחשוב על עצמנו כעל אנשים רציונליים, 80% מההחלטות שאנו מקבלים אינם תוצאה של שיקול דעת מעמיק, אלא מושפעות מרמזים בסביבה או תחושות כמו האם אנו עייפים, רעבים או עצובים. לכל אלו השפעה מרחיקת לכת על התנהגותנו, מבלי שנהיה מודעים לכך או שנוכל להעריך את השפעתם.

למשל, נמצא שריח וניל מעודד קניות של מוצרי תינוקות, וריח רע גורם לאנשים להיות שמרנים. כשמבקשים מנבדק להעריך אדם שראה זה עתה, הוא ייטה להעריכו כאדם נעים בעל אישיות חמה אם החזיק בידו ספל קפה חם, וכאדם קר אם אחז בידו משקה ברד. במלים אחרות, מידע חושי מקבל משקל רב בתהליך קבלת ההחלטה, אך השפעתו מתבצעת בנתיב עוקף מודעות.

גם למזג האוויר השפעה לא מבוטלת על התנהגותנו. נמצא כי מזג אוויר סגרירי גורם למשקיעים לקחת פחות סיכונים, הוא מעלה את הצורך בתחושת ביטחון והעדפה של מוכר על פני חדש, בעוד מזג אוויר שמשי מעודד משקיעים לקחת סיכונים ולהיות יותר פתוחים להרפתקאות ולהשקעה במניות חדשות.

לכן אם ביום הבחירות יהיה מזג אויר סגרירי, יש יותר סיכוי לכך שביבי ייבחר. לעומת זאת, מזג אוויר שמשי גורם לנו לרצות לנסות דברים חדשים ולהסתכן, ולכן יעלה את הסיכוי לבחירה בגנץ, המבטיח דרך חדשה.

ואם כל זה לא שיכנע אתכם, אז אפילו ניסוח השאלה משפיע על ההחלטה שנקבל.

טברסקי וכהנמן הציגו לנבדקים את הבעיה הבאה:

החלטתם לראות סרט וקניתם מראש כרטיס ב-50 שקל. אתם מגיעים לקופות ומגלים ששכחתם את הכרטיס. האם תשלמו 50 שקל עבור כרטיס חדש? האם אתם רציונליים? - דלג
החלטתם לראות סרט אבל לא קניתם מראש כרטיס. כשאתם מגיעים לקופות אתם מגלה שאיבדתם שטר של 50 שקל שהיה בארנק. האם עדיין תקנו כרטיס? האם אתם רציונליים? - דלג

שוב, שתי אפשרויות שהן למעשה זהות. בשני המקרים איבדתם משהו בשווי 50 שקל. למרות זאת, רק 46% מהמשיבים היו קונים שוב כרטיס במקרה הראשון, לעומת 88% במקרה השני. למה?

במקרה הראשון אנחנו מרגישים כאילו קנינו כרטיס לסרט במחיר כפול. אחרי שאיבדנו כרטיס, יהיה לנו יותר קשה להוציא כסף על כרטיס נוסף. אבל במקרה השני אין לכאורה קשר בין השטר שאבד לבין הכרטיס לסרט.

עכשיו שימו לב לאותה הבעיה בניסוח שונה:

כשאתם חושבים על ראש הממשלה הבא, תחשבו על מועמד שיוביל מדיניות חוץ המאפשרת התמודדות יעילה עם האתגרים הלאומיים בזירות השונות?

כשאתם חושבים על ראש הממשלה הבא, תחשבו על מועמד שיהיה מסוגל לשמר את האינטרסים של מדינת ישראל מול פוטין, ארדואן, טראמפ ורוחאני?

לשתי השאלות יש אותה משמעות, אך בעוד הניסוח של השאלה הראשונה כללי, הניסוח של השאלה השנייה מחייב להביא למודעות את הדמויות המדוברות. מדובר על דמויות הנתפשות כלא יציבות, כוחניות, דומיננטיות, בעלות אישיות קרימינלית ועל גבול הסוציופתיה.

כעת, השאלה אינה נסובה סביב מדיניות חוץ, אלא איזה מנהיג מסוגל להתמודד ביעילות מול שחקנים אלו. כעת נראה שיש רק תשובה אחת על הפרק.

למרות שלעולם לא נודה בכך, גורמים בסביבה משפיעים על התנהגותנו הרבה יותר ממה שנרצה להאמין. אבל המציאות הפשוטה היא שכדי לדעת מה יהיו תוצאות הבחירות, במקום להשקיע אנרגיה בסקרים, כדאי לבחון את מזג האוויר, את כותרות העיתונים ואת מצב הרוח הלאומי, הם יספקו תשובה הרבה יותר מהימנה.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה תל אביב - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

כתבות שאולי פיספסתם

*#