עזבו אתכם מקנאביס - מה היה קורה אם ביל גייטס היה לוקח LSD - אם לפרויד היה סמארטפון - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עזבו אתכם מקנאביס - מה היה קורה אם ביל גייטס היה לוקח LSD

בניגוד לתפישה הרווחת לגבי סמים פסיכדליים, מחקרים מראים שהם דווקא מפחיתים את הפעילות המוחית. הם לא משפיעים על החוויות שלנו אלא מאפשרים אותן - מעין מגבר למה שמתרחש בלא מודע

29תגובות
דג פסיכדלי. גלו צדדים חבויים של הנפש
AP

חוקרים באוניברסיטת ניו יורק וג'ון הופקינס, נתנו פסילוסיבין (Psilocybin), החומר הפעיל בפטריית קסם, לאנשים שאובחנו עם סרטן - חלקם חולים סופניים - בתקווה שהם יחוו חוויה מיסטית שתשנה את הגישה שלהם בנוגע למוות, ותסייע להם למות בשלוות נפש. לפני הטיפול, התמודדו החולים עם דיכאון, חרדה ופחד. לאחר מנה אחת של הסם חוו כל החולים, הפחתה מיידית ברמות החרדה והדיכאון, הם הפסיקו לפחד מהמוות.

מייקל פולאן מספר בספרו “How to change your mind” על דיינה בייזר, בת 60, שלא השתמשה בסמים בחייה. היא אובחנה עם סרטן כבד שטופל בהצלחה, אך רק המחשבה שהסרטן עלול לחזור, הוציאה אותה מתפקוד. היא נרשמה לתוכנית ניסויים באוניברסיטת ניו יורק שבמהלכה לוקחים המטופלים מנה אחת של LSD. הניסוי שונה מכל דימוי שאולי יש לכם, של לקחת פטריה וללכת לחוף הים. מדובר על ניסוי מבוקר שמודרך על ידי מטפלים מנוסים שמכינים את המטופל במהלך 7 מפגשים לחוויה.

תיכנע לחוויה

ההוראות לקראת המסע מכונות על ידי החוקרים "הוראות טיסה" (Flight instructions) והן מפרטות מה צריך לעשות אם החוויה יוצאת משליטה. העצה המרכזית - "לזרום". אתה רואה גרם מדרגות, תעלה; אתה רואה דלת, תפתח אותה; אתה רואה מפלצת - אל תברח, תתעמת; תשאל - מה את עושה בראשי, מה יש לך ללמד אותי. במילים אחרות - תכנע לחוויה. עצות אלו הן מה שעושה את ההבדל בין "טריפ" טוב ל"טריפ" רע.

במהלך המסע, המטפלים יושבים עם המטופל וקשובים לתהליך שהוא עובר. מטרתם לסייע למטופל להגיע למקומות שמעולם לא ביקר בנפשו. אבל רגע המפתח אינו החוויה עצמה, אלא "סשן האינטרגרציה" - התהליך בו מייצרים משמעות מהחוויה בסיומה. אותה דיינה מספרת שהיא נכנסה לתוך גופה, וראתה לפתע גוש שחור מתחת לכלוב הצלעות שלה. זה לא היה הסרטן כי הוא לא היה במיקום הנכון. היא הבינה שזה הפחד שלה והחלה לצרוח עליו - "צא לי לעזאזל מהגוף". והוא אכן נעלם. המסע גרם לה להבין שהיא לא יכולה לשלוט בסרטן אבל היא יכולה לשלוט בפחד שלה".

למרות מה שנהוג לחשוב, הסם לא מכתיב את החוויה, הוא רק מאפשר אותה, מעין מגבר למה שמתרחש בלא מודע.

LSD
Santi Visalli / Getty Images

מה קורה במוחנו תחת השפעת LSD?

התבוננות בפעילות המוחית של אנשים תחת השפעת LSD חשפה תופעה מוזרה שכלל לא תואמת את סערת החושים שאנשים מתארים. במקום לראות פעילות מוחית סוערת ב"רשת ברירת המחדל" (The default mode network) המעורבת בנדידת מחשבות, התבוננות פנימית והעלאת זכרונות, הרשת השתתקה, הפעילות המוחית הופחתה באופן משמעותי.

רשת ברירת המחדל היא הכתובת לתחושת האגו או העצמי שתבע פרויד. האגו מאפשר תחושת זהות יציבה, היכולת להתעורר בכל יום ולדעת מי אני, מה אני אוהב, מה עשיתי אתמול ומה אני אמור לעשות היום. האגו הוא גם השומר בכניסה, הוא דואג לשמור מחוץ למודעות דברים המאיימים עלינו, להדחיק  מחשבות מעוררות חרדה. הסם מייצר שינוי רדיקלי במודעות, ומאפשר להיפרד למספר שעות מתחושת העצמי שכה מרכזית בחיינו.

התפוררות האגו - נפרדים מהעצמי

פירוש המונח פסיכדלי הוא שילוב בין המילה היוונית נפש או תודעה (psychē) עם המילה גלוי (dclôsē). הכוונה היא ליכולתם של הסמים לגלות צדדים חבויים של הנפש. הסמים הפסיכדליים מחלישים את חומת ההגנות של האגו. זוהי הסיבה שתחת השפעת הסם ישנה "התפוררות האגו" (ego dissolution), אין מודעות או תחושת עצמי ואת מקומה תופסת תחושת חיבור עמוקה לסביבה. אנשים לראשונה בחייהם מבינים שהם לא זהים לאגו שלהם.

אלברט הופמן כותב ב"דלתות לתודעה", שהתודעה מגבילה יותר משהיא מייצרת, היא מצמצמת את החוויה שלנו לפס צר של מידע המאפשר תפקוד תקין. הסם מאפשר לפתוח את דלתות התודעה כך שהרבה יותר מידע נכנס פנימה ממסתורי הנפש וכן מהסביבה.

לחזור לילדות

דרך יעילה להבין את האופן שבו סמים פסיכדליים עובדים היא לחשוב על איך זה להיות תינוק. הכל חדש, מעניין, מסקרן, גם גירויים מוכרים נחווים מחדש, כל משחק או גירוי חדש עשוי לרגש. הדמיון נכנס לפעולה כי אינו מדוכא על ידי המציאות. ככל שאנו מתבגרים המוח הופך עצור, בשליטה, ישנן יותר הגבלות. הסם גורם למערכת המוחית לחזור למבנה יותר פשוט וחופשי.

"אין זו הגזמה לומר שכאשר עושים שימוש אחראי וזהיר בסמים פסיכדליים, הם יהיו עבור פסיכיאטריה מה שהמיקרוסקופ לביולוגיה או הטלסקופ לאסטרונומיה. כלי זה מאפשר ללמוד על תהליכים חשובים שבמצב רגיל, אינם זמינים להתבוננות ישירה" (גרוף, 1980), מדובר על ההתערבות הנפשית הכי יעילה שנצפתה במחקר הפסיכיאטרי עד היום.  

LSD. איך זה מרגיש? - דלג
LSD. איך זה מרגיש?

למה הסם יצא משימוש?

בשנות ה-60 השימוש בסמים פסיכדלים היה נפוץ, כחלק אינטגרלי מהתרבות, ככלי טיפולי המאפשר להוריד את הגנות המטופל, ככלי מחקר שהניב תוצאות מבטיחות בטיפול באלכוהול, בדיכאון, חרדה ואובססיות ואפילו ה-CIA עשה בו שימוש בחקירות. עד ש ב-1970 חתם נשיא ארה"ב ריצ'ארד ניקסון על מסמך שהוציא את כל הסמים הפסיכדליים מחוץ לחוק כולל לצרכי מחקר, וגרם לנו להפסיד 35 שנות מחקר מבטיח.

הסיבה הגלויה היתה מספר אפיזודות של אנשים עם נטיות לדיכאון או סכיזופרניה שבעקבות שימוש לא מבוקר בסם, קפצו מבניין, נכנסו לדיכאון או חשבו שהם דמות משיחית. זו בדיוק הסיבה שישנה חשיבות להדרכה ולסינון האנשים המורשים לעשות שימוש בסם. אם יש נטייה מוקדמת להפרעה נפשית כמו סיכוזפרניה - שימוש בסמים מכל סוג, כולל קנאביס, עשוי להעיר אותה.

טענה נוספת היתה שהשימוש גורם לפלאשבקים ופסיכוזה, אך למעשה מבחינה פיזיולוגית, בהשוואה למשככי כאבים שאנו לוקחים באופן קבוע, סמים פסיכדליים אינם רעילים, אינם גורמים להתמכרות, אין להם השפעה גופנית, המולקולות נשטפות מהמוח במהירות ולרוב לאנשים אין אפיזודות אלימות לאחר השימוש. התימה החוזרת לאחר השימוש הינה שאהבה זה הכוח החשוב ביקום.

הסיבה הסמויה היא, שהסמים הוצאו מחוץ לחוק כיוון שהחוויה הפסיכדלית שוברת מבנים חברתיים, משפחתיים ובפרט ממשלתיים שעליהם גדלנו והתקבעו כנורמות המאפשרות תפקוד תקין כחברה. החוויה מאפשרת ניתוק מכל ה"אמיתות" הקיימות, מה שמוביל לערעור על מבני שלטון מסורתיים. עדות לכך ניתן למצוא במה שקרה לחברה האמריקאית בשנות ה-60 במהלך המהפכה של תרבות הנגד שכונו "ילדי הפרחים". הם התנגדו לאורתודוקסיה הפוליטית והחברתית והטיפו לשלום ואחווה בין בני האדם.

האם יש ערך בשימוש בסמים פסיכדליים לשאר האוכלוסייה?

מדיווחים ראשוניים עולה כי לקיחת מנות קטנות (10 מ"ג) של LSD על בסיס קבוע (microdose) יעילה לשיפור הרווחה הנפשית של אנשים בריאים (The betterment of well people). הם מסייעים לחרדה, דיכאון, מצב רוח ומגבירה יצירתיות. בשנים האחרונות ישנו רנסנס בכל הנוגע לשימוש בסמים פסיכדליים. זו אחת הסצנות המרכזיות בסיליקון ואלי, חברות טכנולוגיה עושות בהם שימוש בתהליכי הכשרת מנהלים ועידוד היצירתיות בקרב מפתחים.

"windows היתה יכולה להיות מוצלחת בהרבה אם ביל גייטס היה לוקח LSD“

מכיוון שהסם מייצר קשרים חדשים במוחנו, הוא מסייע למציאת דפוסים שלא ניתן היה לראות קודם. אחת ממפתחי הצ'יפ הראשונים עשה זאת תחת השפעת LSD ובהקשר זה סטיב ג'ובס טען ש-LSD זה מה שיצר את ההבדל בין אפל למיקרוסופט, "מערכת ההפעלה windows היתה יכולה להיות מוצלחת בהרבה אם ביל גייטס היה לוקח LSD". ואחד הסיפורים המפורסמים הוא שפרנסיס קריק הצליח לגלות את מבנה ה-DNA  תחת השפעת הסם.

ואסיים במילותיו של סידני כהן: "The effects on the mind... are so fantastic that most experimenters insist words are not the right medium for describing them".

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה תל אביב - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

כתבות שאולי פיספסתם

*#