נוירוטיים, מוחצנים או נרקיסיסטיים: מה הפרופיל בפייסבוק אומר עליכם?

מחקרים פסיכולוגיים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי מלבד המידע הגלוי, ההתנהגות הדיגיטלית שלנו חושפת מידע סמוי שלא בטוח שאנו מעוניינים לחשוף, כגון תכונות אישיות, נטייה לדיכאון, לחץ, חרדה, תלותיות ואפילו הפרעות אישיות ומחלות נפש

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשים על רקע לוגו פייסבוק
אנשים על רקע לוגו פייסבוקצילום: Dado Ruvic/רויטרס

לפני כשנתיים פוטרה מתפקידה מהנדסת תוכנה לאחר שהמנהלת שלה גילתה שה"מיגרנה", שמנעה ממנה להגיע באותו יום לעבודה, התבררה כשקר. התרמית נחשפה לאחר שהמנהלת, שהיתה חברה שלה בפייסבוק, ראתה ססטוס שלה "מרגישה נפלא" בחוף הים בדיוק באותו היום.

כמובן שבמקרה זו מדובר על התנהגות טיפשית במיוחד, שעם קצת מחשבה ומודעות ניתן היה בקלות למנוע. אבל גם אלו מביניכם שמקדישים מחשבה לפוסטים שהם מעלים, לא יכולים לשלוט במה שהפרופילים שלכם בפייסבוק, אינסטגרם וטוויטר חושפים עליכם בין השורות.

מחקרים פסיכולוגיים שנערכו בשנים האחרונות מראים כי מלבד המידע הגלוי, ההתנהגות הדיגיטלית שלנו חושפת מידע סמוי שלא בטוח שאנו מעוניינים לחשוף, כגון תכונות אישיות, נטייה לדיכאון, לחץ, חרדה, תלותיות ואפילו הפרעות אישיות ומחלות נפש.

המילים הן הצצה לנפש

אנו יודעים כיום שהדרך היעילה ביותר לנפשו של אדם היא באמצעות דרכים לא ישירות. במקום לבקש ממישהו לספר לי על עצמו, הרבה יותר יעיל לעשות שימוש בעקבות המרומזים שהוא משאיר מבלי שהוא מודע לכך.

כיצד זה עובד?

את אותו רעיון ניתן לבטא בכמה אופנים. האופן הייחודי שבו אתם מבטאים אותו מאפשר הצצה למבנה האישיות שלכם. למשל: "החולצה שלך יפה", או "יואו, איזו חולצה מהממת, יושבת עלייך סוף, פשוט מוש".

אנשים מחזיקים מסכות של אייקונים מחייכים
צילום: Rawpixelimages | Dreamstime.com

הציוצים בטוויטר והפוסטים בפייסבוק מאפשרים לנו לבחון באיזו מידה אתם עושים שימוש במלים עם ייחוס לעצמכם, כמו "אני" או "שלי", באיזו מידה אתם עושים שימוש במלים המביעות רגש, מלים המביעות היסוס, סימני פיסוק ואימוג'י. כל אלו מאפשרים להבין מי אתם, כשכיום ניתן לפתח מודלים שמסוגלים לנתח טקסטים אלו באופן מדויק למדי.

אחד מהמודלים המקובלים ביותר לבחינת אישיותיו של אדם הוא מודל חמשת הגדולים (The big 5 Model), המציע שניתן לסווג את אישיותו של אדם באמצעות הציון שהוא מקבל על אחד מחמישה ממדים: מופנמות–מוחצנות, נועם הליכות, מצפוניות, נוירוטיות ופתיחות מחשבתית.

כך למשל, אנשים הגבוהים בנוירוטיות, המתאפיינים ברגישות יתר, חוסר יציבות רגשית וחרדתיות, נוטים לעשות שימוש במלים המביעות חרדה ורגש שלילי כמו דואג, שונא, בעייתי, אבוד, נמאס. הרשתות החברתיות מאפשרות להם להפחית תחושות בדידות וליצור תחושת שייכות לקבוצה.

אנשים המדורגים גבוה על התכונה נועם הליכות, המתאפיינת בטוב לב, נדיבות ונכונות לשתף פעולה, נוטים לעשות שימוש במילות הסכמה, במלים המביעות רגש חיובי כמו בכיף או בשמחה, ונוטים לעשות שימוש גבוה במחמאות.

אנשים המדורגים גבוה במוחצנות, המתאפיינים בהחצנת רגשות, אימפולסיביות ופעלתנות, ייטו לעשות שימוש במלים כגון מדהים, וואו, לא יכול לחכות, מטורף. נוסף על כך, נראה אצלם שינוי תדיר של תמונת הפרופיל ועדכונים יומיומיים. הם חברים בקבוצות רבות ויש להם מספר רב של חברים.

מה קורה באינסטגרם?

אבחנות אלו לא פסחו על האינסטגרם, שנהפך לפופולרי בקרב צעירים בשנים האחרונות. התמונות שאתם מעלים יכולות לחשוף הרבה יותר מאשר מה אכלתם לארוחת בוקר או שהיה לכם היום אימון מדהים בחדר כושר.

חשבון אינסטגרם
מה חשבון האינטסגרם שלנו אומר עלינו?צילום: מתוך חשבון האינסט

מחקר שנעשה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת הרווארד הצליח לנבא סימנים לדיכאון בקרב משתמשי אינסטגרם. נמצא כי תמונות שפורסמו על ידי משתמשים בדיכאון היו יותר מטושטשות, אפורות וכהות (על ידי שימוש בפילטרים כמו Inkwell או Black & White), וכן משתמשים שהיו בדיכאון נטו לפרסם יותר תמונות עם פנים אך עם פחות אנשים בכל תמונה. ככל הנראה כיוון שאנשים המצויים בדיכאון נוטים לבלות בחברה מצומצמת.

מעבר לסממני דיכאון ניתן לנבא את מידת הביטחון שאתם חשים בקשר זוגי. נמצא ששיתוף תמונות של בן הזוג עם כיתובים כמו מתוק שלי או אהבת חיי עשויים להעיד על חוסר ביטחון במערכת יחסים ורכושנות, ונעשה לרוב על מנת למסך על בעיות בקשר הזוגי. לעומת זאת, תמונות מחדר הכושר, מפעילויות אקסטרים ותמונות המדגישות מראה חיצוני הם למעשה ביטויים נרקסיסטיים.

ומה בנוגע להפרעות נפש?

נראה שיש קשר בין פסיכוטיות ונוירוטיות לבין תשוקה גבוהה לבילוי במרחב הדיגיטלי. זה נובע מכך שהוא מספק למשתמשים מצע נוח לביטוי היבטים פנימיים שלהם שלא באים לידי ביטוי בסביבת המציאות היומיומית. עבור נוירוטיים, המאופיינים בביישנות וחרדה, גילוי מחשבות ורגשות אישיים עלול להיות קשה מנשוא, אולם המרחב המקוון מאפשר לחוש פחות מאוימים. עבור פסיכוטיים המתקשים להשתלב בחברה, האינטרנט מספקת אפשרויות שונות להתמזגות.

חוקרים קנדים מצאו לאחרונה קשר הדוק בין "טרולים", השואבים הנאה מלעורר מחלוקות ברשת, לתכונות אישיות המאפיינות סאדיזם. המונח סאדיסט מצוי מתייחס לאנשים בתפקוד נורמלי שאינם בהכרח רוצחים סדרתיים או סוטי מין, אך שואבים סיפוק רגשי מסוים מגרימת סבל לאחרים או פשוט מצפייה בו. הן טרולים והן סאדיסטים חשים שמחה ממצוקתם של אחרים. "הטרולים פשוט רוצים ליהנות... והאינטרנט הוא מגרש המשחקים שלהם", אמרו החוקרים.

אז קחו בחשבון שההתנהגות הדיגיטלית שלכם חושפת הרבה יותר ממה שרובכם מוכנים לחשוף, ואם אתם לא מעוניינים בחשיפה הזו, אני מניחה שאתם מבינים מה נדרש לעשות.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker