יותר רובוטיים ופחות אנושיים: כך משפיע עלינו היעדר חוש הריח בעולם הדיגיטלי - לירז מרגלית - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יותר רובוטיים ופחות אנושיים: כך משפיע עלינו היעדר חוש הריח בעולם הדיגיטלי

מבנה המוח גורם לכך שחוש הריח מקושר באופן הדוק יותר לזיכרונות ורגשות. בעולם שבו רוב האינטראקציות שלנו נעשות בדיגיטל, לא רק שאנו מוותרים על התקשורת הבלתי מילולית שנותנת עומק ומשמעות לשיחה, אנו גם מפסידים נתיב לזיכרון

13תגובות
הנסיך צ'ארלס מריח פרח
Sang Tan / AP

לפני כחצי שנה, באחת מנסיעותיי לחו"ל במסגרת העבודה, עשיתי עצירה בפורטלנד, לבקר את אחותי שלומדת שם. בערב, אחרי שטיילנו ברחובותיה המקסימים של העיר והתרשמנו מהסצנה הקולינרית הפורחת, השווקים ועגלות המזון הייחודיים לעיר, הלכנו לאכול במסעדה בסגנון אסייאתי. עם האוכל הגישו לנו תה בכלי יפהיפה מחרסינה. המלצר מזג את התה המהביל לכוסות מיניאטוריות מעוטרות פרחים בוורוד ותכלת. ריחו של התה התפשט באוויר. "וואו, הריח הזה מזכיר לי משהו", אמרה אחותי בהתרגשות. בדיוק מה שהתכוונתי לומר, אמרתי. לאחר רגע של שתיקה, הוספתי: "אני יודעת את מה הוא מזכיר, זה הריח של התה שסבתא היתה מכינה בסוף הארוחה, כשהיינו מגיעים אליה בשבתות".

המלצר לא דיבר עברית, אבל שמע את ההתרגשות בקולנו, ולא הצליח להבין מדוע התה הסטנדרטי שהגיש לשולחן הצליח לעורר בנו כזו התרגשות. אותו רמז חושי פשוט בדמות מולקולת ריח עורר זיכרונות ורגשות שהעלו תמונה עשירה מהעבר.

אפקט פרוסט מתייחס ליכולתם הייחודית של ריחות להציף אותנו בחוויות רגשיות מהעבר, ובפרט זיכרונות ילדות, מקומות או אנשים הקרובים לליבנו. סריקות מוח מראות כי עצם החשיפה לריח מובילה לפעילות מוגברת במערכת הלימבית האחראית על התגובות הרגשיות שלנו. יכולת זו לעורר רגש לא נמצאה באופנות החושים האחרות, כמו שמיעה או ראייה, למרות שאלו נתפשים כהרבה יותר משמעותיים להתנהלות היומיומית שלנו. כך למשל, החשיפה לקלט חזותי כמו המילה ורד לא תוביל להצפה של רגש, אך אם אתן לכם להריח ורד, אזורי הרגש מיד יגיבו בחוזקה.

מדוע ריח מעורר בנו זיכרונות רגשיים?

התשובה טמונה במבנה המוח ובקשרים הייחודים בין אזורי הריח עם אזורי הרגש והזיכרון במוחנו. בואו ניקח רגע להתבונן במסע שעוברים החושים בדרך ליצירת משמעות. לכל המידע החושי, למעט ריח, יש עצירה בתחנת ביניים בדרך ליעדם הסופי. תחנת זו ידועה גם בשמה תלמוס. בתחנה זו מתחיל תהליך העיבוד ומשם מועברים החושים להמשך עיבוד ומתן משמעות בקליפת המוח. לפני שגלי אור הופכים למה שאנו מכירים כחתול, הם עוצרים בתלמוס לעיבוד ראשוני, ורק אז מועברים לקורטקס הראייה הראשוני לעיבוד גבוה. בקורטקס נעשית אינטגרציה של כל הקלט שהתקבל, ואנו מתוודעים למשמעות החתולית של הגירוי הניצב לפנינו.

שף מריח אוכל
ללא קרדיט

לעומת הקלט משאר החושים, מולקולות הריח הנישאות באוויר הן הקלט היחידי שלא עוצר להתרעננות בתלמוס. הן מגיעות ישירות למרכז הריח הממוקם בסמיכות לאזורי הרגש והזיכרון - האמיגדלה וההיפוקמפוס. אזור הריח מקיים מערכת של קשרים הדדיים עם המערכת הרגשית, ולכן הריח, יותר מכל חוש אחר, מעורר זכרונות רגשיים. חיבור זה לרגש הנו שריד אבולוציוני מתקופות שבהן חוש הריח שיחק תפקיד מרכזי בהתנהלותינו היומיומית.

הריח הזה מזכיר לי משהו...

החלק המרתק בסיפור הוא שלא רק שהרגש מעורר זיכרונות, הוא עושה זאת מבלי שנהיה מודעים לכך. נסו לחשוב על הפעם האחרונה שהציף אתכם ריח מוכר. לקח לכם כמה שניות לזהות מה הריח מזכיר לכם, נכון?

זאת מכיוון שהתלמוס, אותה תחנת עצירה של החושים האחרים, קשור גם בחוויה המודעת שלנו. מכיוון שהקלט מחוש הריח לא עובר בתלמוס, אנו מוצפים ברגש בלי להבין לאן לשייך אותו. רק לאחר מכן, אזורי העיבוד הגבוהים נכנסים לפעולה ומחברים בין הריח שהתפשט לזיכרון הרלוונטי.

ריח נחשב לאחת הדרכים העתיקות והעשירות להעביר ידע מהסביבה למוח. הוא שולח אותות רגשיים, שליליים או חיוביים, במטרה להדריך אותנו בנתיב עוקף מודעות, אם להתקרב לגירוי מסוים או להתרחק ממנו. זו גם הסיבה לכך שריח הוא החוש היחיד הפעיל בזמן שינה או תרדמת.

אפקט הראשוניות

לא סתם אומרים שהחוויות הראשוניות הן המשמעותיות ביותר. כשאנו מריחים לראשונה ריח חדש, אנו נקשר אותו לאירוע, אדם או רגע בזמן. חוקרים מאוניבריסטת בראון הדגימו שאנו נזכור את החוויה הראשונה המקושרת לריח טוב יותר מאת החוויות שיבואו לאחריה.

בזמן חשיפה ראשונה לריח, מתקיימת פעילות חשמלית ייחודית, שמטרתה לסייע בהיווצרות האסוציאציה בין ריח למקום או אדם מסוים. אחרי שריח מסוים כבר "נתפס" על ידי חוויה או אדם, הוא כבר לא ישויך לאדם נוסף. כך, לאחר שילדכם למד לקשר בין אמו וריח בושם מסוים, כשיריח את אותו הבושם על הגננת, הוא לא ייצר אסוציאציה חדשה בין הגננת לבושם, אלא ייזכר באמו.

זו גם הסיבה לכך שלא כולנו אוהבים את אותו הריח. כל אחד מאיתנו יצר סט אסוציאציות שונה. בנוסף, החוויות והתחושות שנקשרו לריח יישארו חקוקות בזיכרון. לכן, אצל אנשים שנולדו ללא חוש ריח או שאיבדו אותו בשלב מסוים בחייהם, קיים קושי בהעלאת זיכרונות רגשיים, ובמקרים קיצוניים, זכרונות הילדות שלהם נפגעים.

נשים מריחות בושם בחנות
דן קינן (אילוסטרציה)

ריח כאסטרטגיית שיווק

ייחודיות זו של חוש הריח הפכה חלק אינטגרלי מאסטרטגיית השיווק של בעלי עסקים. כשאנו הולכים בקניון, קשה לפספס את הריח החזק בכניסה לחנויות של המותגים הגדולים. כיום ניתן למצוא מומחים לריחות, שמטרתם להתאים למותג ריח ייחודי שיהיה מזוהה עימו וייצר אסוציאציה בינו להבין לריח. עסקים אחרים מעדיפים במקום לייצר אסוציאציה חדשה להישען על אסוציאציות קיימות, ולהזכיר לקונה את ריחות ילדותו, כמו ריח הקינמון המופץ בזמן חג המולד מחנויות מסוימות. 

ריחות לא עוברים במסך

לאור זאת שחלק גדול מהאינטראקציות שלנו מתקיימות בדיגיטל, לא רק שאנו מוותרים על התקשורת הבלתי מילולית שנותנת עומק ומשמעות לשיחה, אנו גם מפסידים נתיב לזיכרון. כשאנו מתקשרים דרך מסך ולא מריחים את האדם שעמו אנו מתקשרים, נזכור את הנושאים שעליהם דיברנו, אך הזיכרון הרגשי לא יהיה מבוסס כמו זה הנוצר באינטרקציה בין-אישית. זיכרונות אלו מעצבים את מי שאנחנו, ובלעדיהן אנו מתקדמים צעד נוסף לקראת היותנו יותר רובוטיים ופחות אנושיים. אולי זה הזמן לייצר אפליקציה המעבירה מולקולות ריח דרך המסך.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#