הסוד הטמון בחיפוש בגוגל - ומה קרה כשהקלדתי "כיצד מתגברים" - לירז מרגלית - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסוד הטמון בחיפוש בגוגל - ומה קרה כשהקלדתי "כיצד מתגברים"

מבלי שאנו ערים לכך, גוגל לא רק מסייעת לנו במתן מידע, אלא ממלאת פונקציות נוספות המשמעותיות לרווחה הפסיכולוגית שלנו

22תגובות
Zach Cordner/Invision/AP אי–פי

חלמתם פעם שאתם נופלים ונופלים בלי להגיע לקרקע? או לחילופין מנסים לרוץ אבל רגליכם תקועות במקום? אם כן, אתם לא לבד. מוטיבים אלו, הנפוצים בחלומות, מהווים חלק מהלא-מודע הקולקטיבי, המבוסס על חוויות שהצטברו במשך דורי דורות של קיום הגזע האנושי, ונשארו כשרידים בזיכרון. שרידים אלו מועברים בתורשה על ידי הגנים.

קרל גוסטב יונג
Bettmann / CORBIS

על פי הפסיכואנליטיקאי קרל יונג שטבע את המושג, ארכיטיפים אלו מהווים דלת שבעדה ניתן לצפות בתכנים לא מודעים המשותפים לכולנו, כמו למשל אלוהות או ישות עליונה. מושגים אלו יכולים להתבטא בתרבות אחת כאמונה באלילים ובתרבות אחרת כתפישה מונותאיסטית, אך ההבנה הבסיסית של מהי אמונה, משותפת לכולנו.

בניגוד לפרויד, שטען כי הלא-מודע כולל תכנים שהיו נגישים למודעות והודחקו, הלא-מודע הקולקטיבי כולל תכנים שמעולם לא הגיעו לסף המודעות. כך למשל, פוביה מנחשים מתועדת בקרב שיעור גבוה של ילדים, למרות שאצל רובם מעולם לא תועדה התנסות טראומטית עם נחש.

פילוסופים ופסיכולוגים ניסו במשך שנים להבין מהן הדרכים לחשוף את תכני הלא-מודע הקולקטיבי, אותן פוביות, רצונות ומאוויים המשותפים לכולנו, אך חשוכים מדי בכדי שנדבר עליהם. התשובה, כך נראה, מגיעה מכיוון לא צפוי.

העקבות שאנו מותירים בגוגל מהווים דלת ללא מודע הקולקטיבי

גוגל, מנוע החיפוש הפופולרי בעולם, לא רק מאפשר לנו למצוא מענה מהיר לכל שאלותינו, מחיפוש לחיפוש, הוא מצליח להבין טוב יותר למה הגולש התכוון, לעתים טוב יותר מהגולש עצמו. לשם כך מנצל האלגוריתם את כמות הנתונים העצומה שאליה הוא נחשף, מאות מיליוני מבקרים השולחים כ־3 מיליארד שאילתות מדי יום.

חיפוש בגוגל

להבדיל מחיפוש המבוסס על תוכן המלים כמו במילון, המנוע של גוגל לומד מדוגמאות מה אחרים חיפשו. בדוגמה שבתמונה הקלדתי את צמד המילים ״קרם מטוס״. לא רק שאני יכולה להקליד באיזו שפה שמחשק לי והוא יבין (שימו לב שהקלדתי באנגלית), אני גם יכולה לכתוב כל צירוף מלים, עמום ככל שיהיה וגוגל יבין ברמה מאד גבוהה למה התכוונתי.

המנוע הבין שאני לא מחפשת קרם מיוחד לשימוש במטוס, הוא גם הבין שאני לא מחפשת לקנות קרם אלא שואלת האם מותר להעלות קרם למטוס. צמד המלים הזה הוא כל המידע שהמנוע צריך כדי שבעמוד הבא שאליו אכנס הוא כבר יידאג לתת המלצות ליעדים אפשריים לטיסה. מדובר על בינה מלאכותית שלא מחפשת לספק מידע אלא להבין כיצד בני אנוש חושבים.

כך סללה גוגל את הדרך לליבנו

מבלי שאנו ערים לכך, גוגל לא רק מסייעת לנו במתן מידע, אלא ממלאת פונקציות נוספות המשמעותיות לרווחה הפסיכולוגית שלנו. אחת הסיבות העיקריות להיותו של מנוע החיפוש כל כך פופולרי טמונה ביכולתו לגרום לנו להרגיש טוב עם עצמנו.

חיפוש בגוגל

ככל שיותר אנשים חיפשו מונח, צמד מלים או שאלה מסוימת, כך הם יופיעו גבוה יותר ברשימת התוצאות שגוגל משלימה באופן אוטומטי. בהבנה זו טמונה הקלה עצומה. משמעות הדבר שמדובר על בעיה שמטרידה לא רק אותך אלא המון אנשים נוספים. אני לא היחיד בעולם שלא מצליח להתגבר על הפרידה, על קנאה, אהבה נכזבת. ההבנה שהרבה אחרים שותפים לכאב שלך, מוטרדים מאותם דברים, חולקים את אותם פחדים לא רציונליים, שאף אחד לא מעז לדבר עליהם, זה חלק מהסוד הטמון בחיפוש. גם אם לא הצלחתי למצוא תשובה לכיצד מתגברים, עצם העובדה שכל כך הרבה אנשים שותפים לכאב שלי, מספקת הקלה בפני עצמה.

אפקט תרפויטי

עמוד החיפוש של גוגל מתבסס על עקרונות המינימליזם. מינימליזם של המטפל נחשב לעיקרון הטיפולי המשמעותי ביותר בגישה ההומניסטית של רוג'רס. ככל שהמטפל נוכח פחות בטיפול, כך הסיכוי להצלחת הטיפול גבוה יותר. המינימליזם מעודד את המטופל להביא לביטוי את השקפת עולמו עם כמה שפחות התערבות של המטפל. כדי ליישם זאת, המטפל משתמש בטכניקת השיקוף - חזרה על התכנים שהעלה המטופל במלים אחרות - שזה פחות או יותר מה שעושה מנוע החיפוש של גוגל.

העמוד עם הרקע הלבן שבו מופיעה תיבת טקסט מרמז על אנונימיות מוחלטת, אני והמחשב ללא נוכחות אדם אחר. זו בדיוק האוירה שתוביל אותנו להיפתח בפני גוגל ולקבל את האשליה שהכל נשאר בינינו. זה מעודד אותנו לספר לו דברים שלא נספר לאף אדם בעולם.

בריחה לוגית מהבעיות

מאותו הרגע שחבר טוב שלי התבשר שאביו נמצא בשלב מתקדם של מחלה ממארת, הוא בילה כמעט את כל זמנו בגוגל בחיפוש מידע על המחלה, על הסימפטומים, אלטרנטיבות טיפול וסיכויי החלמה. זו אולי נשמעת כמו דרך טבעית להתמודד, אבל היו שני דברים שהפריעו לי בהתנהגותו. הדבר הראשון היה שהחיפוש בא על חשבון פעילויות יומיומיות אחרות כמו עבודה ומשפחה, ומה שיותר הפריע לי היה שההתמודדות שלו הייתה נטולת רגש לחלוטין. בשום שלב הוא לא נראה עצוב או נסער.

פרויד ובתו אנה הניחו כי האגו מפעיל מערכת של מנגנוני הגנה נפשיים, שפועלים למניעת התמודדות עם תכנים מאיימים ומעוררי חרדה. אחד ממנגנונים אלו נקרא אינטלקטואליזציה - על מנת להימנע מהתמודדות עם תחושות לא נוחות, בורח האדם לתוך האספקטים האינטלקטואליים של הסיטואציה, עובדות יבשות, סטטיסטיקות ואיסוף מידע, תוך התעלמות מוחלטת מהאספקטים הרגשיים שלה.

בעידן גוגל, השימוש במנגנון זה שכיח מאי פעם. גוגל במידה מסוימת מעודדת אותנו לכך. מעבר לעובדה שהמידע מצוי במרחק לחיצת כפתור והאופן שבו הוא מוצג מעודד מעבר מנושא אחד לאחר, תוך בילוי שעות בחיפושים. במצבי חוסר וודאות, שבהם אין ביכולתנו לפעול כדי לשפר את המצב,  תהליך החיפוש מספק לנו את התחושה שאנו לא חסרי אונים לחלוטין, שיש משהו שאפשר לעשות ואם רק יהיה לנו יותר זמן מול המסך, נמצא אותו. החיפוש מאפשר לברוח מהבעיות באמתלה של יעילות.

חיפושים מובילים בגוגל ל-2017 - דלג

הצצה ללא מודע הקולקטיבי

גוגל מאפשר לנו לפרוק, לשאול שאלות שמטרידות, למצוא נחמה ולברוח מהבעיות. שירות גוגל טרנדס מאפשר לראות את כמות החיפושים של מונחים שונים במיקומים על פני זמן במיקומים שונים בעולם.

בואו נבחן לרגע את מידת הפופולריות של המלה ׳נרקסיזם׳ בעולם בחמש השנים האחרונות. מבט בגרף מראה שמאז 2013 החיפוש בעלייה מתמדת.

גרף חיפושים בגוגל

טענה הנשמעת תדיר בקרב פסיכולוגים מצביעה על כך שאחת המגפות המסוכנות ביותר לחברה האנושית היא הנרקסיזם, המואץ על ידי הרשתות החברתיות, הבנויות באופן כזה שהכל בן מתרכז סביב האינדווידואל. אנשים מקדישים חלק ניכר מזמנם לטפח את הדמות הווירטואלית שלהם, ועושים דברים יותר ויותר פרובוקטיביים במטרה למשוך את תשומת לבם של העוקבים. לזכותנו ייאמר שיש לנו מספיק מודעות עצמית מכדי שנלך לשאול את גוגל האם אנו מתאימים לתיאור של נרקסיסטיים.

טרנד נוסף שמתקשר לעיסוק בעצמנו מצביע על ירידה הדרגתית בחיפוש אחר אהבה, רגש המופנה כלפי אדם אחר, ולעלייה בחיפוש אחר האושר הפרטי שלנו. ההשוואה בין חיפוש אחר אושר ואהבה בישראל מראה שבשש השנים האחרונות חיפוש הקשור באושר גדל והלך, בעוד חיפוש הקשור באהבה נמצא במגמת ירידה.

גרף חיפושים בגוגל

נתון נוסף שמעיד על הלכי הרוח של הציבור הוא שלמרות המגמה להגדלת השוויון בין המינים, עדיין הורים שואלים בתדירות הרבה יותר גבוהה את גוגל האם הבן שלהם מחונן, ובשכיחות נמוכה באופן משמעותי האם הבת שלהם מחוננת. אמנם קיים שיפור בשנים האחרונות, אך ההקשר המרומז בין בנים למנת משכל גבוהה עדיין דומיננטי.

גרף חיפושים בגוגל

היסטוריית החיפושים שלנו מספקת הצצה ללא מודע, לפחדים, חששות ושאלות המטרידות את כולנו. באופן אירוני, התמונה המצטיירת יכולה היתה להיות שונה לחלוטין אם היינו פונים קצת פחות לגוגל, ויותר אחד לשני.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#