לירז מרגלית
לירז מרגלית

התבוננו בתמונות הבאות למספר שניות ולחצו על התמונה המתארת אתכם באופן המדויק ביותר.

עד כמה זה התיאור הזה מתאר את אישיותך בין 0 ל-5?

אני מניחה שהתיאור די קולע למציאות. למעשה, תיאור זה, שנלקח מאחד ממדורי האסטרולוגיה, ניתן בלחיצה על כל אחת מהתמונות לעיל. תיאור דומה לזה סיפק פסיכולוג בשם פורר לסטודנטים שלו לאחר שאלו התבקשו לענות על שאלון אישיות. פורר התעלם מתשובותיהם ונתן להם את התיאור לעיל בתואנה שאלו הן תוצאות מבחן האישיות. כשהסטודנטים נתבקשו לדרג עד כמה ההערכה מתארת את אישיותם בין 0 ל-5, הממוצע שהתקבל היה 4.3.

באחת הפעמים נתתי לאנשים את התיאור האמור לאחר שביקשתי מהם שם ותאריך לידה בלבד. אחת הנשים הגיבה בהתרגשות: "וואו זה פשוט מדהים, אני ממש יכולה לחוש את הדברים האלו בעצמי", וגבר נוסף הוסיף: ״אני נדהם שרוב הדברים פה נכונים לגביי".

ניסוי זה מלמד אותנו משהו מאוד בסיסי במנגנון עיבוד המידע שלנו. נטייתנו להאמין בטענה מסוימת, עומדת ביחס ישר לרצון שלנו שטענה זו תהיה נכונה. אפקט פורר, הנקרא על שמו, מציע שאנו ניטה לקבל הצהרות מפוקפקות ואפילו כוזבות לחלוטין ביחס לעצמנו, כל עוד מתקיימים שני תנאים: ראשית, התיאור נראה לנו חיובי או מחמיא דיו, ושנית, התיאור כללי ועמום דיו להיות ישים למגוון רחב של אנשים. זה מה שמכונה הטיית האופטימיות. נטייה זו משחקת ליידי אסטרולוגיים, מגידי עתידות וקוראים בקפה למיניהם, המשכנעים לקוחות שיש להם כוחות על טבעיים.

אחת ההדגמות המשעשעות של הטיית האופטימיות נצפית כשאנשים מתבקשים להעריך את עצמם ביחס לאחרים על כישורים שונים כגון נהיגה, רגישות, חוש הומור ועוד. מסתבר ש-85% מאתנו סבורים כי יש להם יכולת שהיא מעל הממוצע 'להסתדר עם אחרים', 93% מאתנו מאמינים שהם בעשירון העליון כשזה נוגע לכישורי הנהיגה שלהם, ללמעלה מ-90% מהאנשים יש חוש הומור יוצא דופן ויותר מ-80% מאיתנו רגישים באופן משמעותי יותר מאחרים. הרבה מהנשאלים מוכנים היו להמר על כך בכספם.

ישנה רק בעיה קטנה.

סטטיסטית, לא אפשרי שכולנו יותר טובים מכל השאר. אם כולנו מעל הממוצע, אין ערך סטטיסטי לממוצע. אז או שיש בעיה עם האופן שבו מחושב הממוצע בימינו, או שהבעיה טמונה ביכולתנו לשפוט ולהעריך את עצמנו. הממצאים נוטים לטובת ההסבר השני. יש לנו קושי בהערכה אובייקטיבית של מידע הנוגע לעצמנו.

נמצא כי הקושי הוא לא רק להעריך מידע הנוגע ליכולות שלנו, אלא גם מידע הנוגע להסתברויות של אירועים עתידיים. אנו מעריכים בסבירות גבוהה את האפשרות שנחווה אירועים חיוביים ובסבירות נמוכה את האפשרות לאירועים שליליים.

אל תבלבלו אותי עם העובדות

מדהים שלא משנה אילו עובדות או סטטיסטיקות יעמידו בפנינו, או כמה עשיר הוא ניסיון חיינו, הטיה זו עמידה בפניהם. חשיפה של אנשים לסטטיסטיקות נמצאה כלא אפקטיביות בהשפעתם על תפישת האופטימיות, ולא חסרות דוגמאות:

■ למרות שידוע כי שיעור הגירושים בעולם נע סביב 40%, זוגות שזה עתה התחתנו מעריכים את סיכוייהם  להתגרש כ-0%. הערכה זו נמצאה גם בקרב עורכי דין לענייני גירושים.

■ למרות שהסיכוי שלנו להיות מעורבים בתאונת דרכים הוא 33%, אנו מעריכים אותו סביב 5% (הטיית "לי זה לא יקרה").

■ למרות ששיעור הילדים המחוננים עומד על 5%, יותר מ-40% מהאימהות לילדים בגילי שנה סבורות שהילד שלהן מחונן או מוכשר בצורה בלתי רגילה.

■ למרות ש-80% מאלו הבונים בית או משפצים מודים שהם חורגים מהתקציב והזמן שהגדירו לפרויקט, מרבית האנשים סבורים שהם יצליחו לסיים בזמן ולא לחרוג מהתקציב.

אתר בנייה
אתר בנייה. קחו בחשבון שייקח לכם 20% יותר זמן ותקציבצילום: אמיל סלמן

■ למרות שמתוך 5 בתי עסק שנפתחים 4 נסגרים, בעלי עסקים אומדים את סיכויי ההצלחה שלהם ביותר מ-70%.

■ למרות שהסיכוי לחלות בסרטן גדול פי 20 בקרב מעשנים, רוב המעשנים לא חושבים שיש להם סיכוי גבוה מהממוצע לחלות בסרטן. הערכות אלו נמצאו גם בקרב רופאים המעשנים.

האם מדובר על קושי גנרי בשיפוט מידע, או רק כשזה נוגע אלינו?

עבור כל אחת מההערכות לעיל, אנו שופטים באופן ריאלי ומגלים פחות אופטימיות כשזה נוגע לאחרים אך ללא מודעות לעניין. שכשנשאלו, אנשים טענו בנחרצות שהם שופטים את עצמם באותה מידת אובייקטיביות שהם שופטים אדם אחר.

אז מה לעזאזל קורה במוח בזמן עיבוד מידע הנוגע אלינו?

במחקר שנעשה על ידי ד"ר שרוט, נבדקים התבקשו להעריך את הסבירות להתרחשותם של אירועים שליליים שונים בחייהם (כמו הסיכוי לחלות באלצהיימר או הסבירות שיפרצו לביתם). לאחר מכן הוצגה להם הסבירות לכך שאירועים אלו אכן ייקרו. אז נתבקשו הנבדקים לתת הערכה חוזרת. אם למשל נבדק העריך את סיכוייו לחלות בסרטן ב-10%, לאחר שסיפרו לו שהסבירות לחלות במחלה היא 30%, הוא נתבקש לתת הערכה חוזרת. כל זאת בזמן שמוחו נסרק במכשיר fMRI המאפשר לבחון שינויים בזרימת הדם לאזורים שונים במוח, במטרה להבין מהם האזורים המעורבים בתהליך השיפוט.

נמצא שכשהציגו לנבדקים עובדות שליליות יותר מההערכה ההתחלתית (נבדק העריך את סיכוייו לחלות בכ-10% ונאמר לו שהסיכוי הוא 30%) - לא היה שינוי משמעותי בהערכה הראשונית. לעומת זאת, אם ההערכה ההתחלתית היתה 50% ונאמר לו שהסיכוי הוא רק 30%, נצפה תהליך אפקטיבי של למידה ועדכון של ההערכות. כשהתחזית אופטימית ממה שחשבנו, אנו נעדכן את ההערכה ההתחלתית ביעילות.

מוחנו מחווט לקליטה סלקטיבית של מידע 

למעט אנשים הסובלים מדיכאון, שאצלם נצפתה יכולת לנבא אירועים הנוגעים לעצמם באופן מדויק, רובנו מעדכנים את אמונותינו בתגובה למידע חיובי, אך לא לשלילי. הכשל אינו בהבנה של העובדות עצמן. הסלקטיביות מיוחסת לכשל באונות הפרונטליות לקודד מידע שלילי הנוגע לעצמנו. אם המידע לא מקודד, לא ניתן ללמוד ממנו. זוהי הסיבה שלמידע המוצג על קופסאות הסיגריות ישנה אפקטיביות מוגבלת ביכולתו לשכנע שהעישון מזיק. אין פה כשל בהבנה, אנו מבינים מצוין שהעישון מזיק רק לא חושבים שהוא מזיק לנו.

מדוע התפתחה אצלנו הטיית האופטימיות? נראה שהנזק שהיא מביאה רב על התועלת.

לטענת הביולוג Ajit Varki, המין האנושי היה נכחד אילולא המנגנון המוחי העומד בבסיס אשליית האופטימיות. יכולתנו לחשיבה מודעת, אפשרה לנו בשונה מבעלי חיים אחרים, לדמיין את עצמנו בעתיד. הבנה זו שצפויה לנו הידרדרות מנטלית, דעיכה של יכולות קוגניטיביות בגיל מבוגר, מוות או מחלות עשויה לפגוע בתפקוד היומיומי שלנו ולהוביל לדיכאון. כדי לנטרל השפעות אלו, האבולוציה דאגה להתפתחות המנגנון המאפשר את הטיית האופטימיות.

שיקוף פעילות המוח באמצעות מכשירים של fMRI
שיקוף פעילות המוח באמצעות מכשירים של fMRIצילום: הפליקר של Ars Electronica

בחישוב היתרונות לעומת החסרונות, אתם לא רוצים להיות פחות אופטימיים. אופטימיות נקשרת עם ביצועים טובים יותר, בריאות, השגת מטרות ובעיקר – ציפייה. בהשוואה לאנשים פסימיים, לאנשים אופטימיים יש ציפיות גבוהות מהחיים. עצם המחשבה על האירועים החיוביים העתידים להגיע, מתגמלת יותר מהדבר עצמו. כך למשל, תכנון טיול, או חשיבה על פגישה רומנטית, מעלה את רמות הדופמין (הורמון המעורב בתחושת עונג) במוחנו יותר מהאירוע עצמו. אז בואו נמשיך לצפות לטוב, אך להבא כשאתם מתכננים לבנות בית, קחו בחשבון 20% יותר מהתקציב והזמן עליו חשבתם. רק למקרה ש..

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, מתמחה בקבלת החלטות וקוגניציה, מרצה בכנסים בארץ ובעולם. מכונה "הפסיכולוגית של האינטרנט" (Web Psychologist) עקב תפקידה הייחודי המוקדש לניתוח התנהגויות גולשים, והבנת תהליכי קבלת החלטות בעולם הדיגיטלי. ללירז ניסיון עשיר בניתוח והבנת צרכי הלקוח מזווית ייחודית המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב. לאתר של לירז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker