חופשה או רכישת מוצר: מה יעשה אותנו מאושרים יותר - ואיך זה קשור לזיכרון - לירז מרגלית - הבלוג של לירז מרגלית - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חופשה או רכישת מוצר: מה יעשה אותנו מאושרים יותר - ואיך זה קשור לזיכרון

קיבלת 5,000 שקל. את יכולה לבחור בין חופשה בת חמישה ימים באירופה, לקנייה של מוצר שבו חשקת מזה זמן רב. מה יגרום לך הנאה רבה יותר?

אילת
עופר וקנין

קיבלת 5,000 שקל. את יכולה לבחור בין חופשה בת חמישה ימים באירופה, לקנייה של מוצר שבו חשקת מזה זמן רב. מה יגרום לך הנאה רבה יותר?

קיימת הנחה לוגית, שלפיה אובייקט פיזי ישרת אותנו תקופה ממושכת, ולכן יגדיל את רמות הסיפוק שלנו למשך זמן רב יותר לעומת חוויה חד-פעמית כמו קונצרט או חופשה, שאחת שנסתיימו, נותרנו ללא כלום. עם זאת, מחקרים שנעשו באחרונה מספקים עדויות לכך שהנחה זו שגויה. אמנם בטווח הקצר אין הבדל ברמת הסיפוק שנמדדו מיד לאחר הרכישה ובתום החופשה, אך כאשר נבחנה רמת האושר לאחר מספר חודשים, נמצא כי חופשה העלתה את רמת האושר משמעותית יותר ממוצר. יותר מכך, רמת הסיפוק מהמוצר ירדה באופן משמעותי.

על פי ד"ר תומס גילוביץ', "אחד מאויבי האושר הוא הנטייה האנושית להסתגל במהירות לדברים. אנחנו קונים מוצרים מסוימים כיוון שאנו סבורים שהם ייעשו אותנו מאושרים, אך מידת ההנאה ממוצר פיזי מוגבלת בזמן. לאחר ההתרגשות ההתחלתית, קיימת התרגלות שמושרשת בנו מלידה, תופעה הנקראת אדפטציה הדונית (hedonic adaptation), ומוגדרת כנטייה אנושית להתרגל לדברים שנתפסו כמרגשים".

במחקר נוסף נבחנה מידת האושר של אנשים שזכו בלוטו (סכום הנע בין 50 אלף דולר למיליון דולר) בהשוואה למידת האושר של אנשים שעברו באחרונה תאונת דרכים חמורה, שבעקבותיה סבלו משיתוק בגפיים. אמנם הזוכים בלוטו דיווחו על רמת אושר גבוהה יותר מיד לאחר הזכייה, אך שנה לאחר מכן לא נמצאו הבדלים בין שתי הקבוצות.  

הריגוש לעולם לא נותר בשיא. אין זה משנה אם התקבלת ללימודי רפואה, אם הבחורה שרצית כבר תקופה ממושכת הסכימה סוף סוף לצאת אתך או אם קיבלת הצעת עבודה חלומית. לאחר תקופה מסוימת, ההנאה מתחושת הזכייה תישחק בהדרגה, וגם האירועים המרגשים ביותר יפסיקו להשפיע. 

אירועים אלה הופכים להיות נקודת הייחוס החדשה שעל פיה אנו מעריכים את מה שקורה לנו. כך, לאחר שהתקבלנו לתפקיד שבו חשקנו, התפקיד בשלב מסוים מפסיק לרגש, ועל מנת להגיע לאותן רמות סיפוק, יהיה צורך בתפקיד מרגש אף יותר. 

בנוסף, לתחושת האושר יש מרכיב גנטי חזק. לאנשים יש נקודת שיווי משקל לאושר (happiness set point) שמעוצבת על ידי הגנטיקה. יש לנו רמת בסיס סובייקטיבית שמאפיינת אותנו ומהווה חלק מאישיותנו. לכן, תקופה מסוימת לאחר סערת הרגשות שנגרמת מאירוע מסוים, חיובי או שלילי, אנו נחזור לרמת הבסיס שמאפיינת אותנו.

מדוע רכישה של חוויות מעלה את רמת האושר בהשוואה למוצר פיזי?

העובדה שפריט נוכח פיזית בסביבתנו עובד לרעתו, ומביא לכך שיהיה קל יותר להסתגל אליו. הוא הופך לסטטוס קוו, לנורמלי החדש. אם בתחילה המוח משקיע אנרגיה מנטלית בעיבוד של גירוי חדש, לאחר חשיפה ממושכת לאותו גירוי, כבר לא נדרשת השקעת משאבים, והגירוי כבר לא מוביל לאותה רמה של עוררות מוחית. לעומת זאת, כאשר מדובר ברכישה של חוויות, ערכן עולה עם הזמן. הסיפורים וזכרם הופכים נעימים יותר עם הזמן. גם חוויה שלילית עשויה ליהפך לסיפור טוב. 

הזיכרון שלנו נתון לשינויים

"איך הכרנו את רוצה לדעת?" השיב לי רועי בן 42, מהנדס מערכת, נשוי תשע שנים לנירית בת ה-39. "אני זוכר את זה כאילו זה קרה אתמול. יצאתי עם כמה חברים לפאב בצפון, והיא היתה שם עם חברה. הן ישבו מולנו בבר, ואחרי שהחלפנו כמה מבטים היא התחילה איתי". "מה?! אני לא מאמינה שאמרת את זה, על מה אתה מדבר?", הרימה נירית את הקול ספק בפליאה ספק בכעס. "אתה התחלת איתי".

המקרה הזה לא מפתיע. מובן שיש רק אמת אחת, אבל אצל זוגות רבים שעונים לשאלה זו, מתגלה חוסר התאמה בין הגרסאות. מהיכן נובע חוסר הסנכרון בין הסיפורים? 

הפסיכולוגית אליזבת לופטוס הראתה שהזיכרון שלנו לאירוע גמיש ונוטה להשתנות, מבלי שיש לנו יכולת לחוש בשינוי. שבוע לאחר שצפו בתאונת דרכים מצולמת, נשאלו הנבדקים האם ראו זכוכיות שבורות על המדרכה בזמן שהרכבים "התנגשו" (Smashed) זה בזה, כאשר בתנאי השני נעשה שימוש בפועל "פגעו" (Hit) במקום התנגשו. למרות שלא נראו זכוכיות שבורות בסרט, נבדקים בתנאי הפועל "התנגשו" דיווחו שראו זכוכיות שבורות.

כיצד חוויה שגרתית עשויה להפוך לסיפור מסעיר ולהפך?

הזיכרון שלנו מחוויה הוא דינאמי וסופג. בדיוק כשם שאופן השאלה משפיע על הזיכרון, גם הציפיות שלנו ותפישת העצמי משפיעות עליו. בכל פעם שאנו שולפים חוויה מסוימת מהזיכרון הארוך-טווח ומביאים אותה למודעות, החוויה משתנה מעט, חוברת לפריטי מידע נוספים שצפו בזמן ששלפנו את הזיכרון. הזיכרון יאוחסן שוב בגרסתו החדשה אך ללא רישום על התרחשותם של שינויים אלה. תהליך זה גורם לשינוי במבנה העצבי של התאים.

מפרספקטיבה אבולוציונית, הזיכרון קיים על מנת לדאוג שנקבל החלטות נכונות בעתיד, על בסיס ניסיון העבר. כדי להתאים את ההחלטות שלנו למציאות המשתנה, הזיכרון חייב להיות גמיש. לכן, לא משנה מה באמת התרחש. מה שמשנה זה מה שאנו זוכרים מהחוויה. 

באחת מהרצאותיו של פרופ' דניאל כהנמן, בחלק של השאלות והתשובות, הרים איש מבוגר את ידו וסיפר שהקשיב לסימפוניה במשך דקות ארוכות. המנגינה היתה מרגשת. בעודו מתמכר לצלילים, נהנה מכל רגע, נשמע לפתע צליל חריקה נוראי. "זה הרס לי את כל החוויה", הוסיף האיש בהתרגשות. אם נחשוב לרגע על מה שקרה פה, החוויה עצמה התרחשה, האיש הזה חווה 20 דקות של מוזיקה מרגשת. מה שהשתמר בזיכרון הוא הקידוד של החוויה כחיובי או שלילי. לכן, כלל לא משנה מה אירע בפועל, מה שמשנה זה מה שנזכור מתוך החוויה.

כיצד הזיכרון משפיע על החוויות שלנו?

הזיכרון מחוויה מתחיל הרבה לפני החוויה עצמה. נמצא כי רמות הדופמין, הנוירוטרנסמיטר שמעלה את רמות ההנאה, נמצא ברמתו הגבוהה ביותר בציפייה. בזמן הציפייה לחופשה, ניתן לדמיין תרחישים שונים לאופן שבו תתרקם החוויה, לעומת רכישה מטריאליסטית שבה אתה פחות או יותר יודע מה אתה עומד לקבל, ולכן יש פחות מקום למשחק עם הדמיון.

בנוסף, כאמור, כתוצאה מהאופי הדינמי של הזיכרון, ערכן של חוויות עולה עם הזמן. המידה שבה אנו מעריכים אירוע כשלילי משתנה עם הזמן, והופכת חיובית יותר. לכן, אירוע שהיה מפחיד או מעורר חרדה בעבר עשוי להפוך לסיפור מצחיק או בונה אופי. 

בנוסף, לחוויות שלנו יש אספקט חברתי. אנו צורכים חוויות עם אחרים, וגם אם הם כבר לא חלק מחיינו, הם עדיין חלק ממכלול הסיפורים שאנו מספרים לעצמנו. החוויה הופכת להיות חלק אינטגרלי מהזהות שלנו, בעוד לא משנה כמה אנו קושרים לחפצים שלנו, אין להם יכולת לעצב את העתיד שלנו ולהיות חלק מהזהות שלנו.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

TheMarker default image

פרטיות ולמידת מכונה: ראיון עם רן גלעד, חוקר במיקרוסופט

הבעיה הכי קשה בתחום למידת המכונה היא להגיע למידע ■ עקב הרגולציות להידוק מנגנוני הסודיות והפרטיות, מערכי הצפנה הפכו חשובים ביותר בכל מודל של למידת מכונה להסקת תובנות ■ איך אנחנו יכולים להבטיח שלא נוכל להסיק את המשכורת של כל אחד מאיתנו או תוצאה של בדיקת דם?

מיטאפ

המעצבים החזקים בתעשיית הגיימינג בישראל חולקים תובנות מבפנים

שם האירוע – Artists Meet Games ■ מקום – PLAYSTUDIOS ■ תאריך – 09.07.2019 ■ דוברים:אלון אסקרוב, אנימטור ומנהל צוות תוכן ב-PLAYSTUDIOS ישראל; אלכסנדרה ברנשטיין, פרילנסרית, ציירת, מאיירת, מעצבת דמויות ואנימטורית דו מימד; עידן חן, אנימטור ב-MOON ACTIVE; שהם רותם אלבז, אנימטורית ב- Jelly Button

כתבות שאולי פיספסתם

*#