למה אנשים אוהבים להשקיע בחברות עם מנכ"ל בעל מאפייני אישיות פסיכופתיים?

בין 4% ל-12% ממנכ"לים של חברות מתאפיינים במבנה אישיות פסיכופתי - פי ארבעה מהשכיחות באוכלוסייה הכללית ■ מה מושך אותם לתפקידי מפתח, ולמה משקיעים נמשכים אליהם?

לירז מרגלית
לירז מרגלית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חניבעל לקטר. לפסיכופתים תאגידיים יש חלק מהמאפיינים של הדמויות שאנחנו מכירים מסרטים
חניבעל לקטר. לפסיכופתים תאגידיים יש חלק מהמאפיינים של הדמויות שאנחנו מכירים מסרטיםצילום: צילום מסך מתוך שתיקת הכבשים
לירז מרגלית
לירז מרגלית

הוא אחד המנכ"לים הכריזמטיים שפגשתי. הוא מהווה השראה לעובדים, בעל ראייה אסטרטגית ויכולת פתרון בעיות. הוא אחד שיודע לקבל החלטות בקלות - גם אם הן לא פופולריות. מעל הכל, הוא איש מכירות מוכשר, בעל יכולת הבעה, שמסוגל למכור את חזון החברה לכולם, מאחרון העובדים ועד למשקיעים.

התיאור הזה, שמתאים לכאורה למנכ"ל האידיאלי, הוא למעשה דיוקן של מה שמכונה "פסיכופת תאגידי". בין 4% ל-12% מהמנכ"לים מתאפיינים במבנה אישיות פסיכופתי, פי ארבעה מהשכיחות באוכלוסייה הכללית (שיעור הפסיכופתים באוכלוסייה עומד על 1%). הסיבה לכך היא שהרבה מהתכונות של פסיכופתים מתוגמלות כאשר הן באות לידי ביטוי בארגונים.

שיעור הגברים הפסיכופתים, אגב, גבוה משמעותית משיעור הנשים. הם לרוב בעלי אינטליגנציה גבוהה, מניפולטיביים ומקסימים - תכונות שמאפיינות את הסוג החדש של הפסיכופתים. לא מדובר בפסיכופת שמוכר לנו היטב מסרטים או סדרות טלוויזיה כמו חניבעל לקטר או דקסטר, אלא באנשים שיש להם סוג של הפרעת אישיות - שכוללת חלק מהמאפיינים של אותן דמויות.

כשזה מגיע לתעשייה, פסיכופתים תאגידיים אינם אלימים ופועלים במסגרת החוק. הדרך שלהם לצבור כוח היא לטפס בסולם הארגוני - ולקבל הכרה והטבות. הם משגשגים בכאוס ומכיוון שהם יודעים שלמרבית האנשים קשה לפעול בכאוס, הם ידאגו לייצר כאוס בסביבת העבודה. להבדיל מאנשים פסיכוטיים, המנכ"ל הפסיכופט לא מאבד קשר עם המציאות, להפך – הוא ניחן בתפישת מציאות מדויקת, אך מאופיין בחוסר אמפתיה או דאגה להשלכות מעשיו. הפסיכופת התאגידי לא לומד מטעויות או עונשים. הוא יכול לפגוע בעובד, להתנצל, ולמחרת לנהוג בדיוק באותו אופן, מה שמעיד על חוסר יכולת לחוש חרטה והשטחת רגש.

מצבים שאצל מרבית האנשים היו גוררים תגובה רגשית, עוברים לידם. תכונות אלה מאפשרות להם לקבלת החלטות שאנו לעתים מכנים בשוגג "רציונליות" - כלומר, החלטות שלא מביאות בחשבון את המרכיב הרגשי. אין להם בעיה לפטר אנשים, לפגוע באנשים באמצע דיון אם הם לא חושבים כמותם, או לנהוג בחוסר הוגנות.

אליזבת הולמס אחרי שימוע בבית המשפט, ב-2019. היזמות הטכנולוגיות חוטפות את הריקושטיםצילום: Stephen Lam/רויטרס

מה שלרוב מונע מאנשים שאינם פסיכופתים להצליח בסביבה תחרותית הן תחושות חרטה ואשמה, שלרוב יובילו אותם לקבל החלטות המונעות משיקולים רגשיים. אצל פסיכופתים אין תחושת חרטה, מה שמוריד מהם את העול הרגשי.

נראה כי אליזבת הולמס, מייסדת ת'רנוס, מציגה סט דומה של מאפיינים. היא שקרנית פתולוגית שלא תשקט עד שתשיג את מטרתה - ולא תעצור לחשוב על השלכות המעשים שלה. הרצון להידמות לסטיב ג׳ובס ושיכרון הכוח שאיפיינו אותה, שמים אותה בקבוצה אחת עם אותם פסיכופתים תאגידיים. אנשים אלה משתוקקים לכוח ועמדות דומיננטיות, אבל הם מה שמכונה "זיקית חברתית".

במילים אחרות, הם מסוגלים להסוות את חוסר הרחמים וההתנהגות האנטי-חברתית שלהם מתחת למעטה של קסם אישי. ואכן, הולמס הצליחה להקסים את כל המשקיעים, פילסה את דרכה לפסגה בעזרת מניפולציות - והותירה מאחור שורה ארוכה של אנשים מאוכזבים וארנקים מרוקנים. כל זאת ללא מצפון, רגשות אשם או צער. לפי סקר שבוצע לפני שנתיים בבריטניה על ידי הפסיכולוג הבריטי קווין דוטון, נמצא כי התפקיד שהכי מושך אליו פסיכופתים הוא תפקיד המנכ"ל. במקום השני נמצאו עורכי דין, ובשלישי אנשי טלוויזיה ורדיו.

מה הסיכוי של מנכ"ל בעל קווי אופי של פסיכופת תאגידי לקבל השקעה?

למנכ"לי סטארט-אפים בעלי מבנה אישיות פסיכוטי יש סיכוי גדול יותר לשכנע משקיעים להשקיע בחברה שלהם, בהשוואה למנכ"לים שלא ניחנו בתכונות האופי הללו. משקיעים נמשכים למבנה האישיות הפסיכופתי מכיוון שהם סבורים שלאנשים אלה יש יותר סיכוי לקבל החלטות רציונליות וקרות, ולכן הם יחזירו להם את ההשקעה.

פסיכופתים לרוב יודעים להגיד לאנשים את מה שהם רוצים לשמוע, כדי לגייס אותם לתועלתם האישית. הם מודעים ליכולות שלהם ועושים בהן שימוש כדי לעשות מניפולציות - ולדאוג לסובב את הדברים כך שישרתו אותם. הם מתאפיינים גם בערך עצמי גרנדיוזי, מעריכים הערכת יתר את עצמם ואת יכולותיהם, ובטוחים שהם מורמים מעם. פסיכופתים רבים מתמחים בעסקים וכלכלה, מכיוון שתחומים אלה מתגמלים אותם על קר הרוח שלהם.

במחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה ופורסם ב-Personality and Social Psychology Bulletin, רואיינו מנהלים של יותר מ-100 קרנות גידור. בראיונות הם נשאלו שאלות כמו "מהי ההסתכלות שלך על הזדמנויות בשוק הנוכחי?" ו"מהי הפילוסופיה שלך לגבי ניהול סיכונים?"

המדענים דירגו את תשובותיהם ושפת הגוף שלהם עבור סימנים של מה שמכונה "השלשה האפלה" של תכונות אישיות – נרקיסיזם (אגואיזם ואובססיה עצמית), פסיכופתיה (היעדר אמפתיה כלפי האחר), ומקיאווליאניזם (הנכונות להונות ולרמות אחרים). הם מצאו שמנהלים שעונים לתכונות אלה נמצאים בסבירות גבוהה יותר לשכנע אחרים להשקיע בחברה שלהם, כי המשקיעים נותנים בהם אמון שהם יביאו את החברה למקום הנכון.

ובכן, בפעם הבאה שיש לכם תהיות לגבי הבוס שלכם, תבינו שיכול להיות שאתם לא הוזים.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

לירז מרגלית היא בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, עם התמחות בתורת המשחקים וכלכלה התנהגותית. היא מרצה במרכז הבינתחומי ובעלת טור במגזין Psychology Today ובמגזין העסקי CMSWire. מחקריה על התנהגות גולשים זכו לפרס המחקר הטוב ביותר בנוירומרקטינג ובנוסף היא קיבלה פעמיים את התואר "כותבת השנה" (contributor of the year) ב-CMSWire.

ללירז ניסיון מחקרי ויישומי בניתוח תהליכי חשיבה והבנת צרכי משתמשים המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב (Human Computer Interaction). בשנים האחרונות היא חוקרת אספקטים שונים של התנהגות בעולם הדיגיטלי. מחברת הספר "עיצוב התודעה".

לאתר של לירז

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?