הוא העלה פוסט מרגש ליום האהבה? כדאי שתתחילי לדאוג

ברשתות החברתיות אנחנו נותנים הרבה כוח לאחרים, בכך שאנחנו מצפים מהם לתת לנו משוב שיאשש או יפריך את הערכת השווי שלנו לגבי עצמנו. הצורך לקבל לייקים ותגובות על תמונה אינטימית מחיי הזוגיות מעידה על כך שהאושר הוא כלפי חוץ

לירז מרגלית
לירז מרגלית
זוג מתנשק ביום האהבה בצרפת
זוג מתנשק ביום האהבה בצרפתצילום: Thibault Camus / AP
לירז מרגלית
לירז מרגלית

"רק לפני מספר דקות אמרתי לך שלום ואני כבר מתגעגעת. אתה טס רק לשבוע ועדיין... לא מצליחה לעצור את הדמעות. שיהיה לך ברור דוני שלי, אני כל כך שמחה בשבילך שאתה טס, אחרי כל העבודה הקשה שלך סביב השעון, מגיע לך 'הברייק' הזה, אבל זאת הפעם הראשונה שאנחנו נפרדים לזמן כה ממושך... שומעת בדרך חזרה מהשדה את השיר שלנו: 'אתה פה חסר לי'".

מתחת לפוסט המרגש הזה הודבק סלפי דביק של השניים, שבו היא מדביקה לו נשיקה בעוד הוא מצלם אותם. המיקום: נמל תעופה בן-גוריון. כשריפרפתי בפיד ונתקלתי בפוסט הזה שאלתי את עצמי אם אני נותנת להם חודשיים או שלושה עד לפירוק חבילת האושר הצרוף הזה. לא, אני לא עוסקת בניבוי עתידות, רק בהבנה פשוטה של החלקים הסמויים והלא מודעים של התנהגות אנשים ברשת.

בבסיס של "אקטינג אאוט" (acting out) או "החצנת התנהגות" עומדת הנטייה של אלה שאינם מסוגלים להתבונן פנימה ולהתמודד עם מצוקות וקונפליקטים פנימיים – והם חייבים לבטא אותם באמצעות התנהגות מוחצנת. כך, למשל, בחור שמאוהב בחברה של בת הזוג שלו יתנהג כלפיה באופן שלילי ומשפיל, או בחורה שלא הצליחה למצוא זוגיות תסביר בכל הזדמנות אפשרית כמה מוסד הנישואים מיותר. דוגמה אחרת היא כשבחור בעל נטייה הומוסקסואליות מתחתן עם אישה. ביטויי התנהגות אלה חוסכים מאותו אדם את הצורך להתמודד עם הקונפליקטים הפנימיים שלו.

הרשתות החברתיות מהוות פלטפורמה נוחה לביטויי "אקטינג אאוט". הן מאפשרות תרפיה לחלקים הלא מודעים בנפשנו, באמצעות חשיפה של פרטים אינטימיים ושיתופם עם מאות ולעתים אלפי חברי פייסבוק, שאת רובם איננו מכירים.

שיתוף ברשתות עונה על הצורך להימנע מהתמודדות עם בעיות וקונפליקטים פנימיים. פייסבוק מאפשרת למשתמשיה יכולת פורקן מיידי לצרכים ולאובססיות. למשל, אנשים מוחצנים נוטים להחליף את תמונת הפרופיל, דואגים להודיע לעולם על כל שינוי בסטטוס וחולקים מידע עם אחרים בתדירות גבוהה. באותו אופן, השיתוף של החיים האישיים בסטורי מספק מצג שווא שעל פיו החיים האישיים שלי חשובים ומעניינים. טוויטר מאפשרת לאנשים לבטא אגרסיות חבויות בתואנה של קונפליקט על רקע פוליטי.

מחקר שפורסם ב"Personality and Social Psychology Bulletin" ובחן 217 משתתפים, מצא שלאנשים בעלי התקשרות אמביוולנטית יש צורך להצהיר לעולם שהם במערכת יחסים. אנחנו רואים קשר בין הצורך של זוגות או לרוב של אחד מבני הזוג לשתף רגעים אינטימיים מחיי הזוגיות למידת הביטחון בקשר הזוגי. בקשר זוגי בריא המבוסס על אינטימיות, כל אחד מבני הזוג מרגישים בנוח לבטא את עצמו ואת כל החולשות והמורכבויות שלו. החצנה של האינטימיות כלפי חוץ מהווה ניסיון להראות כמה טוב לי בקשר, על חשבון פגיעה באינטימיות הזוגית.

על מה עונה הצורך בשיתוף תמונות זוגיות?

אנשים בעלי דפוס התקשרות אמביוולנטי מנסים לפצות על תחושת החסך באהבה שהם חשים דרך קבע, באמצעות החצנת התנהגותם ברשתות. הם מרבים לפרסם פוסטים בעלי תוכן אישי על מנת לקבל אישור לכך שהם אהובים, מה שמוביל לבדיקה אובססיבית של כמות הלייקים שהם מקבלים. אנשים אלה נוטים להחליף תשומת לב וירטואלית בתחושות אהבה.

אנשים בעלי דפוס אמביוולנטי חשים חוסר ביטחון בקשר. בהתאם לכך, הם מביעים ספק מתמיד באהבה של בן זוגם וקשה לספק אותם מבחינה רגשית. הם זקוקים לחיזוקים בלתי פוסקים. זאת הסיבה שהם עושים שימוש ברשתות החברתיות - כדי לתת תוקף ליחסיהם הרומנטיים. הם מנסים לפצות על תחושת חוסר הביטחון ביחסים באמצעות יצירת נראות של הקשר - פרסום תמונות מחיי הזוגיות. מדובר בניסיון לא מודע לשכנע את עצמם ואת הסביבה שהם מצויים בקשר משגשג.

על פי תיאוריית התפישה העצמית של בם, אנשים מגבשים תפישות באמצעות התבוננות בהתנהגות של עצמם ומסיקים מסקנות אודות התנהגות זו, בדיוק כשם שהם מנסים לנתח התנהגות של מישהו שבו הם צופים מהצד. כך ניתן להבין כיצד שיתוף תמונות רומנטיות מחיי הזוגיות עשויות לתרום לרווחה הפסיכולוגית של אנשים שחווים חוסר ביטחון בקשר. בכך הם משדרים מסר לעולם ולעצמם שהם נמצאים במערכת יחסים יציבה.

הרשתות, למעשה, מאפשרות לשלוט באופן שבו אנו מציגים את עצמנו ואת הזוגיות שלנו לעולם. באינטרנט אנחנו עסוקים הרבה בפרסונה, כלומר באיך שאנחנו רוצים להיות מוצגים. אנחנו נותנים הרבה כוח לאחרים, בכך שאנחנו מצפים מהם לתת לנו משוב שיאשש או יפריך את הערכת השווי שלנו לגבי עצמנו. בסופו של דבר, אנשים מתמכרים לאישור הזה.

כמובן שלא ניתן להכליל את כל הזוגות, אבל ככלל - שיתוף והחצנה של מערכת היחסים נעשית כדי לפצות על חוסר ביטחון בקשר הזוגי, וצורך להראות לעולם שאני במערכת יחסים אוהבת. מעבר לכך, יש פה ההתאהבות ברעיון של הימצאות במערכת היחסים ולא בבן הזוג עצמו. במקרים אלה העובדה שאני נמצא במערכת יחסים מספקת אישור לכך שאני מוצלח. סוג של הישג שאותו אדם מעוניין להראות לעולם, לכן יש לו צורך בנראות והחצנה של היחסים. הצורך לקבל לייקים ותגובות על תמונה אינטימית מחיי הזוגיות מעידה על כך שהאושר הוא כלפי חוץ. צורך בכך שהתגובות והלייקים יהוו אישור ליחסים.

לירז מרגלית

לירז מרגלית | אם לפרויד היה סמארטפון

לירז מרגלית היא בעלת דוקטורט בפסיכולוגיה, עם התמחות בתורת המשחקים וכלכלה התנהגותית. היא מרצה במרכז הבינתחומי ובעלת טור במגזין Psychology Today ובמגזין העסקי CMSWire. מחקריה על התנהגות גולשים זכו לפרס המחקר הטוב ביותר בנוירומרקטינג ובנוסף היא קיבלה פעמיים את התואר "כותבת השנה" (contributor of the year) ב-CMSWire.

ללירז ניסיון מחקרי ויישומי בניתוח תהליכי חשיבה והבנת צרכי משתמשים המשלבת את חקר המוח, תהליכים קוגניטיביים ואינטראקציית אדם מחשב (Human Computer Interaction). בשנים האחרונות היא חוקרת אספקטים שונים של התנהגות בעולם הדיגיטלי. מחברת הספר "עיצוב התודעה".

לאתר של לירז

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?