פוסטים אחרונים

למה 28 מיליון זוגות בעולם נפרדו סתם - ואיך הווי הכחול בוואטסאפ משגע אותנו

הוספת הוויים הכחולים בוואטסאפ הפכה את האינטראקציה לדומה יותר לשיחה פנים אל פנים - שבה היעדר תגובה מיידית משחק לידי חוסר הביטחון שלנו ומעצים נטיות חרדתיות

"שלחתי לו את ההודעה כבר לפני שעתיים"

"תירגעי, לא כולם כמוך, מחוברים לנייד 24/7, הוא יחזור אלייך"

תקריב של אשה בוכה. אילוסטרציה
getty images IL
להמשך הפוסט

מחשב מסלול מחדש: כך המוח שלנו משתנה - ואיך זה קשור גם לווייז

ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות תשפיע מאוד על האבולוציה של בני האדם ■ כבר עכשיו רואים שינויים באזורי המוח האחראים על הניווט וההתמצאות עקב השימוש בתוכנות כמו ווייז ■ ואיך זה קשור לכעס שלנו על סרטונים שמתנגנים אוטומטית?

מיליוני שנות אבולוציה עיצבו אותנו באופן מיטבי להתמודדות עם אתגרי החיים בטבע. בשנים אלו האדם שילש את מוחו, עבר לעמוד על שתי רגליים והפך למין הדומיננטי בקרב בעלי החיים. רק ששום דבר מאלו לא הכין אותנו להתמודדות עם הסביבה הדיגיטלית שמאתגרת את הנטיות הטבעיות שלנו בכל פעם מחדש. בשנים האחרונות הסביבה השתנתה בקצב כל כך מהיר שלא מאפשר לכוחות האבולוציה לעשות את ההתאמות הנדרשות מה שמותיר אותנו עם ארגז כלים האנושי, שהתפתח במשך מיליוני שנות אבולוציה, אך אינו מותאם לסביבה הדיגיטלית.

מהי פסיכולוגיה אבולוציונית?

אשה מתבוננת בהדמייה של מוח בעת האזנה למוזיקה קלאסית
AFP
להמשך הפוסט

גברים ממאדים נשים מנגה, גם באונליין?

ידוע שקיים הבדל משמעותי באופן שבו גברים ונשים מפרשים את האינטראקציה ביניהם ■ אך האם כל זה נכון גם במרחב הדיגיטלי? ■ "כשאני כותבת מייל לגבר, אהיה יותר פלרטטנית", מספרת לי דינה, נציגת מכירות שעובדת עם השוק האמריקאי

כניסת הטכנולוגיה לחיינו הביאה לכך שמרבית התקשורת עברה לערוצים הדיגיטליים. האינטראקציות הדיגיטליות מבוססות ברובן על טקסט. הרובד הסמוי של האינטראקציה לכאורה נעלם. חוקרים העוסקים בניתוח אינטראקציה בין-אישית שיערו שכתוצאה מהיעדרות הרמזים הבלתי מילוליים, התקשורת תהיה נטולת רמזי מגדר שמשחק תפקיד מהותי בתקשורת הבין-אישית. במפתיע או שלא, נמצא שלא כך הדבר.

גברים ונשים מבטאים סגנונות דיגיטליים שונים המהדהדים את ההבדלים התרבותיים בחברה. ניתוח של מאות מיילים לא פורמליים בין עובדים בארגון העלה כי לנשים וגברים יש שתי דרכים שונות ומושרשות לומר את כוונתם.

נשים לומדות קידוד בטוקיו
בלומברג
להמשך הפוסט

יושבים בדייט ומחפשים את הריגוש הבא: האם הטכנולוגיה שינתה את האהבה?

אחד הגורמים המרכזיים לקושי למצוא בן זוג בימינו הוא הריגוש שבחיפוש. אנו מתמכרים למשחק, לתשוקה, לתחושה שכל האפשרויות פתוחות בפנינו

על פי נתונים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לכבוד ט"ו באב, גיל הנישואין הממוצע בישראל עולה משמעותית בשנים האחרונות. מחצית מהנשים וכשני שליש מהגברים מתחת לגיל 30 עדיין רווקים, כ-40% מהנשאלים סבורים שמוסד הנישואים מיותר ואחד מתוך שלושה זוגות יסיימו בגירושים.

"מבחינתי הדיפולט זה לא להתחתן", אומר לי אמיר, בן 35 מתל אביב. "אני כבר 8 שנים בזוגיות וטוב לשנינו ככה, כשאת מתחתנת את שמה גבולות ובשביל מה? כדי לומר לעולם, אני נמצא במערכת יחסים מחייבת? זה גבול מלאכותי שלא צריך לשים על זוגיות". אני שואלת אותו מה עם ילדים, והוא עונה. "נראה, לא סגור על זה, חושב שזה יגיע יום אחד. זו פגיעה מאד גדולה בחופש".

אילוסטרציה חברים מסמסים בבר
להמשך הפוסט

האם הטכנולוגיה פוגעת ברמת המשכל?

מחקרים חדשים מראים כי חשיפת ילדים לטאבלטים פוגעת בהתפתחות מוחם באופן בלתי הפיך

כשהפסיכולוג ג׳ימס פלין בחן לפני 28 שנים את האינטליגנציה של בני שלושה דורות, אבות, בנים ונכדים, הוא מצא עלייה עקבית במנת המשכל (IQ) הממוצעת עם התקדמות דורות. פלין החליט לבחון את הנושא לעומק, ומצא כי מאז סוף מלחמת העולם השנייה יש עלייה קבועה ויציבה של שלוש נקודות לעשור במנת המשכל הממוצעת, תופעה הידועה היום כאפקט פלין. לרוב מייחסים אפקט זה לשיפור בתזונה, בבריאות ובחינוך. אבל רגע לפני שאתם אומרים לעצמכם שהנכד באמת חכם בצורה בלתי רגילה, אנחנו נאלצים להשבית את השמחה. מחקרים חדשים מספרים לנו שהאנושות כבר הגיעה לשיאה האינטלקטואלי, ושבעשורים האחרונים נמצאת האינטליגנציה הממוצעת של האדם במגמת ירידה.

מחקר של מרכז רגנר פריש (Ragnar Frisch Centre) בנורבגיה, שעקב אחרי 730 אלף נבדקים ב-2009-1975, מצא כי מ-1975 ואילך אנחנו הופכים פחות ופחות אינטליגנטיים, וליתר דיוק חלה ירידה של 7 נקודות במנת המשכל הממוצעת בכל דור. אפקט דומה נמדד במחקרים בבריטניה דנמרק ואוסטרליה.

ילד עם טאבלט אייפד ילדים
ניו יורק טיימס
להמשך הפוסט

רוצים להשקיע בסטארט-אפ? סמכו על האינטואיציה

באמצעות עיבוד אוטומטי של אותות בלתי מילוליים - כמו טון הקול, מחוות גופניות, הבעות פנים ומנח הגוף - אנו יודעים להעריך מי עומד מולנו ומהן כוונותיו ■ יכולת זו מייתרת תהליך קבלת החלטות לוגי ומחושב - בדיוק כפי שקורה ברכיבה על אופניים

"אתה יכול להסביר מה גרם לך, מתוך כל היזמים שפגשת היום, להזמין לפגישה נוספת דווקא את טום?" - כך שאלתי את דן, שותף בחברת השקעות, שהגיע במיוחד מניו יורק לאירוע בסגנון "ספיד דייטינג" (Speed Dating) למשקיעים, כדי לגלות מי מבין עשרות היזמים שהתקבצו להציג את הסטארט-אפ שלהם, יהיה הדבר הבא. 

הרעיון של ספיד דייטינג, שהחל ב-1998 כדי לעזור לרווקים ורווקות יהודים למצוא בן זוג, מתבסס על ההנחה כי לא נחוצות יותר מכמה דקות כדי ליצור רושם על האדם שמולך, ולדעת האם תרצה לפגוש אותו בשנית. מאז צבר הקונספט הזה תאוצה ברחבי העולם - כדרך להכיר בן זוג, להשקיע בחברת סטארט-אפ, לבחור דולה לזוגות בהריון, ואפילו לאמץ כלב חסר בית. 

ביל גייטס ב-1991
AP
להמשך הפוסט

כמו סמים: מה קורה במוחם של המכורים למשחקי וידיאו?

ארגון הבריאות העולמי קבע לאחרונה כי התמכרות למשחקי מחשב היא התמכרות לכל דבר ועניין ■ אז מה קורה במוחם של "המכורים" ואיך המשחקים גורמים לנו להתמכר?

עד לא מזמן, העמדה הרשמית של איגוד הפסיכיאטריה הייתה שעוד חסרים נתונים כדי לקבוע האם התמכרות למשחקים היא אכן הפרעה נפשית. דיווחים של אנשי מקצוע ופניות רבות שהגיעו מהורים מודאגים בשנים האחרונות, הובילו את ארגון הבריאות העולמי להכיר בהתמכרות למשחקי וידאו ומחשב כמחלה לכל דבר ועניין. בעדכון החדש שיצא לספר האבחנות DSM -5 נקראת המחלה “הפרעת גיימינג״ (“Gaming Disorder”) .

התמכרות עובדת על אזורי התגמול במוחנו. אותם אזורים שגורמים לנו לתחושת סיפוק והנאה. היא מוגדרת כהתנהגות שתכיפותה גוברת בהדרגה ללא יכולת שליטה, כאשר עם הזמן יש צורך במינונים גבוהים יותר על מנת להשיג את אותן רמות סיפוק.

סימולציה של גיימינג, פלייסטיישן, יד אוחזרת בשלט של פלייסטיישן
Scyther5 | Dreamstime
להמשך הפוסט

החומר הקסום שאפליקציות ההיכרויות לעולם לא יוכלו להחליף

צעירים אמנם טוענים שקל יותר להתחיל עם מישהי או מישהו באמצעות אפליקציות, וגם ההתמודדות עם דחייה קלה יותר בעולם ההיכרויות הווירטואלי, אולם במפגש פנים אל פנים יש הרבה יותר ערך מוסף ממה שחשבתם

מראיונות עם בני 20 ומעלה בישראל ובעולם, עולה כי בימינו כבר לא מקובל "להתחיל" עם מישהי בבר. גברים מעדיפים להכיר נשים דרך אפליקציות היכרויות.

דורין, 28, עמה שוחחתי באחרונה, מתארת סיטואציה שמוכרת לרבים. היא וחברותיה יוצאות יחד לבר. יש אווירה טובה, מוסיקה מעולה מתנגנת ברקע, אנשים יפים, או בקיצור, כל התנאים הנדרשים כדי לאפשר התחלה של משהו זוגי. למרות זאת, היא טוענת, ש"שום אינטראקציה לא מתפתחת".

דייט ראשון
צילומסך
להמשך הפוסט

הקשר בין השנה הראשונה בחיינו להתנהלות בעולם הדיגיטלי

מחקרים מצביעים על קשר בין ההתנהגות שלנו בשנה הראשונה לחיינו לבין ההתנהגות שלנו ברשתות החברתיות ■ אז מה זה אומר על הילדות שלכם אם אתם כל הזמן מדברים על עצמכם בפייסבוק?

יעל נכנסת לחדר במחלקה לפסיכולוגיה התפתחותית באוניברסיטה, מחזיקה את בתה תמר בת השנה בידיה. היא מניחה את תמר על שטיח במרכז החדר שעליו מפוזרים צעצועים אטרקטיביים ומתיישבת על ספה בקרבתה בעוד תמר מתחילה לשחק בצעצועים. לאחר מספר דקות נכנסת אישה זרה לחדר, מתיישבת ליד תמר, לוקחת שתי בובות מהערמה ומתחילה לדובב אותן. תמר מביטה בנעשה בסקרנות. יעל מקבלת סימן מהנסיין, יוצאת מהחדר ומותירה את תמר לבדה עם האישה הזרה. שני פסיכולוגים מתבוננים בנעשה ומתעדים כל רגע בסיטואציה, סקרנים במיוחד לראות כיצד תגיב הפעוטה כשאמה תשוב לחדר.

האופן שבו תמר תגיב כשיעל תשוב לחדר משקף את דפוס ההתקשרות (Attachment Style) שלה לאם. דפוס זה מתעצב בשנה הראשונה לחיי התינוק החל מהפעם הראשונה בה עיניי התינוק והאם נפגשו. דפוס ההתקשרות מושפע מהמידה בה חש הפעוט שהאם נמצאת שם בשבילו ומגלה רגישות לצרכיו. תינוק החש שצרכיו נענים, שהוא מובן ואהוב, מרגיש בטוח מספיק לחקור את סביבתו. כאשר התינוק לא סומך על ההורה שיספק את צרכיו, אין לו את הביטחון להתנסות בעולם שסביבו והוא נותר צמוד להורה מבלי יכולת לשחרר.

תינוקות - עכבר בייבי
Anatoliy Samara | Dreamstime
להמשך הפוסט

הסיכוי להיגמל מהסמארטפון - ואיך זה קשור לסוד להצלחה בחיים

שינוי הרגלים דורש מהגוף אנרגיה מנטלית שתאפשר למערכת להילחם בפיתויים. לא ניתן להחליט על דיאטה בלי להותיר לגוף אנרגיה להתמודד עם הפיתוי

מנתונים חדשים עולה כי קיימת מגמה של הפחתת השימוש בסמים ואלכוהול בקרב בני נוער. תופעה זו נזקפת לזכות לא אחר מאשר השימוש המאסיבי בסמארטפונים, שעלה במקביל לירידה שנרשמה בשימוש בסמים, באלכוהול ואפילו בפורנו. אמנם טרם קיבלנו אינדיקציה לקשר סיבתי בין הדברים, אך ידוע שהשימוש בנייד מערב את מערכת התגמול, אותה מערכת במוחנו המעורבת בהתמכרויות, ועונה על הצורך בריגושים מידיים.

על אף שנשמעו קולות המברכים על השינוי במגמה, מוקדם מדי לשמוח. נראה שהחלפנו התמכרות אחת באחרת, מעט יותר זמינה, חוקית וקלה להשגה. השאלה היא האם מעבר להחלפה של התמכרות אחת באחרת, יש סיכוי להתשחרר מהתלות?

קערת מרשמלו
Getty Images/iStockphoto
להמשך הפוסט

לשקר בשביל דולר: האם העולם השתגע?

המוח האנושי התפתח לתחזק ולשמר את הדעות שבהן אנו אוחזים - וליהפך אטומים לטיעונים המפריכים את דעתנו ■ אז מה הפלא ש"פוסט-אמת" ופייק ניוז נהפכו למושגים המובילים בימינו?

בנאום שנשא דונלד טראמפ מיד לאחר השבעתו לנשיאות ארה"ב, הוא אמר שלהשבעה שלו הגיעו יותר אנשים מאשר לזו של אובמה - מה שעובדתית לא היה נכון. כשבוע לאחר ההשבעה, נשמעה יועצת הנשיא, קליאן קונוויי, אומרת בתגובה לעיתונאי שעימת אותה עם העובדות: "לנו יש עובדות אלטרנטיביות" ("We have alternative facts") - משפט שייחרת בזיכרון הקולקטיבי שלנו עוד זמן רב. המראיין הגיב בכעס, ואמר שעובדות אלטרנטיביות לאמת - הן שקרים.

לא בהכרח. על פי מילון אוקספורד, צמד המילים Post-Truth, שהוכרז כמושג השנה ל-2016, מתאר מצב שבו בנסיבות מסוימות, לעובדות ולנתונים אובייקטיביים יש פחות השפעה על עיצוב דעות הציבור, בהשוואה לאמונות אישיות או פנייה לרגש.

דונלד טראמפ מגיע להשבעתו לנשיאות בבית הלבן
בלומברג
להמשך הפוסט

חופשה או רכישת מוצר: מה יעשה אותנו מאושרים יותר - ואיך זה קשור לזיכרון

קיבלת 5,000 שקל. את יכולה לבחור בין חופשה בת חמישה ימים באירופה, לקנייה של מוצר שבו חשקת מזה זמן רב. מה יגרום לך הנאה רבה יותר?

קיבלת 5,000 שקל. את יכולה לבחור בין חופשה בת חמישה ימים באירופה, לקנייה של מוצר שבו חשקת מזה זמן רב. מה יגרום לך הנאה רבה יותר?

קיימת הנחה לוגית, שלפיה אובייקט פיזי ישרת אותנו תקופה ממושכת, ולכן יגדיל את רמות הסיפוק שלנו למשך זמן רב יותר לעומת חוויה חד-פעמית כמו קונצרט או חופשה, שאחת שנסתיימו, נותרנו ללא כלום. עם זאת, מחקרים שנעשו באחרונה מספקים עדויות לכך שהנחה זו שגויה. אמנם בטווח הקצר אין הבדל ברמת הסיפוק שנמדדו מיד לאחר הרכישה ובתום החופשה, אך כאשר נבחנה רמת האושר לאחר מספר חודשים, נמצא כי חופשה העלתה את רמת האושר משמעותית יותר ממוצר. יותר מכך, רמת הסיפוק מהמוצר ירדה באופן משמעותי.

אילת
עופר וקנין
להמשך הפוסט

איך למכור באינטרנט: אל תגרמו לקונים שלכם לחשוב

ההנחה היא שמתן מידע רב ככל האפשר על מוצר מסוים תעלה את הסיכוי שהקונה יבחר לקנות אותו. מחקר חדש מפריך את המיתוס

מה הדבר שהכי חשוב לכם כשאתם מחליטים לרכוש מוצר מסוים? במספר רב של סקרים נמצא כי הגורם המשמעותי בעת ההחלטה על רכישת מוצר מסוים הוא המידע המוצג אודות המוצר. ההנחה הרווחת בקרב קונים ומוכרים היא שככל שניתנים יותר פרטים אודות המוצר, עולה הסבירות לרכישתו.

הנחה זו לגבי רכישת מוצרים מוכרת לי היטב. זו הסיבה שכל כך התפלאתי לראות התנהגות תמוהה של צרכנים בעת שגלשו באתר של אחת מרשתות הקמעונות המובילות בעולם. אותה רשת, המבוססת בארה"ב, פנתה אליי לאחרונה כדי שאעזור לה לנתח אילו גורמים באתר מובילים אנשים לרכוש את המוצרים שלהם.

אילוסטרציה קניות באינטרנט
Getty Images IL
להמשך הפוסט

צילמתם תמונות ואתם רוצים להעלות אותן לאינסטוש? עצרו שנייה

למרות הטרנד הקרוי "כאן ועכשיו" שיוצא נגד צילום אובססיבי של תמונות, ממצאים חדשים מראים שתיעוד החוויה מוביל לרמות מוגברות של הנאה, מעורבות וזיכרון - אך גם עלול לגרום לחרדה

על פי ה"טיימס" אנשים ברחבי העולם מצלמים 1.3 טריליון תמונות בשנה. לצילום תמונות יש שתי מטרות עיקריות: תיעוד של רגע בזמן (capture the moment) וניהול רושם. תיעוד רגע מסוים מאפשר לחלוק את החוויה עם אחרים שלא היו נוכחים ובנוסף, מכיוון שאנו לא זוכרים כל רגע ורגע בחוויה, אנו יכולים להשפיע על הרגעים שנרצה לזכור וכך לחזור ולגעת שוב ברגעים מהעבר.

הרעיון של ״לתפוס את הרגע״, מעלה דילמה אצל רוב האנשים. דמיינו שהלכתם לטיול על חוף הים לצפות בשקיעה, אתם עומדים לצפות באותו רגע ייחודי בו השמש שוקעת לים והנה מגיעה הדילמה, האם לשלוף את הנייד ולתעד את הרגע או לנסות לשקוע ברגע עמוק ככל האפשר?

פארק שעשועים במנילה, הפיליפינים
DONDI TAWATAO/רויטרס
להמשך הפוסט

דור המסכים, עצרו הכל וקראו כמה חשוב להשתעמם

בניגוד לתדמית השלילית שיצאה לו, השעמום מאפשר להקדיש זמן להתבוננות פנימית ההכרחית לגיבוש זכרונות, תכנון העתיד, פתרון בעיות ונטילת פרספקטיבה נוספת על כל מה שמסביבנו

לרגשות ישנה פונקציה אבולוציונית שמטרתה להניע אותנו לפעולה. לכל אחד ממגוון הרגשות יש מטרה שונה. תחושת גועל נועדה לאותת מפני הרעלה, כעס נועד להכין את המערכת לתקיפה ולביסוס מעמדנו, אבל אחת השאלות הכי מסקרנות היא מהי הפונקציה של שעמום, שהיסטורית נתפס כתחושה חסרת תועלת.

אנו נוטים להאשים כמעט כל דבר בשעמום - אם הילד מפריע בכיתה, משתמש סמים, נוהג באלימות, ככל הנראה זוהי תוצאה של שעמום. החשש מתחושת השעמום כה גדול עד כי 85% מהנשאלים השיבו כי יעדיפו לקבל שוק חשמלי חלש מאשר להיות לבד בחדר ללא גירויים במשך רבע שעה.

ילד וילדה מסתכלים דרך משקפות
גטי אימג'ס ישראל
להמשך הפוסט

האם בקרוב רובוטים יוכלו לקבל את ההחלטות הקשות עבורנו?

בין אם נרצה בכך בין אם לאו, כל החלטותינו מבוססות על רגש ■ לכן, במקרים שבהם הרגש אינו חיוני לקבלת ההחלטה, ניתן וצריך להיעזר ברובוט ■ בינתיים, דאגו שהדיון במתן החנינה שלכם ייערך אחרי שהשופט אכל צהריים

אם הייתי מציעה לכם להשתיל אלקטרודה במוח שתקבל עבורכם החלטות חיים קריטיות - כגון עם מי להתחתן, האם להביא ילדים או באיזו קריירה לבחור, והייתי מתחייבת שהאלקטרודה תקבל את ההחלטה הנכונה ותגיע לתוצאה האידיאלית באמצעות שקלול מגוון של נתונים - כגון תכונות אישיות, מצב השוק, בחירות העבר שלכם, התאמה גנטית ועוד; האם הייתם מוכנים לכך?

עד היום, כל מי שנשאל השיב בשלילה.

רובוט מוזג בירה בתערוכה ביפן
בלומברג
להמשך הפוסט

כל פוסט, כל תנועת עכבר: כך החברות הגדולות לומדות עלינו הכל

בקרוב יהיה לכל אחד סטטוס דיגיטלי שיתבסס על העקבות שהשאיר בכל אתר, רשת חברתית או אפליקציה, ויועבר לכל מי שחפץ לערוך עליו בדיקה ■ מי עוד יידע אם יש לנו נטייה לדיכאון ומה הסיכוי שנצליח בעבודה החדשה? ברוכים הבאים לתור הזהב של המודלים לניבוי התנהגות

אדם בשנות החמישים לחייו נכנס לסניף טרגט (Target) מחוץ למיניאפוליס ודורש לראות את המנהל. האיש מחזיק בידו קופונים שנשלחו לבתו, 16, בדיוור ישיר, ונראה נסער ועצבני. "בתי קבלה את זה בדואר", הוא צועק בעודו מנופף בקופונים, "היא עדיין בתיכון ואתם שולחים לה קופונים לבגדי תינוקות? מה בדיוק אתם מנסים לעשות פה? לעודד אותה להיכנס להריון?".

למנהל לא היה מושג על מה האיש מדבר, הוא הסתכל על השם והכתובת לוודא שהם נכונים. אכן, הקופונים מוענו לבת. המנהל שחש מאד לא נעים, התנצל כמה פעמים ואמר שהוא ידאג שזה לא יחזור על עצמו. לאחר מספר ימים התקשר להתנצל שוב. האב, מצדו השני של הקו, ענה בקול שקט שהוא זה שצריך להתנצל. הוא שוחח עם בתו ומסתבר שקרו כמה דברים לאחרונה בחייה שהוא לא היה מודע להם. היא צפויה ללדת באוגוסט.

הצעות להלוואה ב–SMS. "פרסום אגרסיבי ומטעה"
להמשך הפוסט

זה עלול להיות קטלני: למה אנחנו בודקים את הסלולר כל כמה דקות

דמיינו שכל מלה שלכם זוכה להשתאות ולמחיאות כפיים. זה בדיוק מה שמוחנו חווה בסביבה הדיגיטלית ■ כשחולפות דקות בלי שנשמע צליל מהנייד זה מוביל לחוסר נוחות, לבדיקה מתמדת ואף לדימיונות על צלילים ורטט

באחרונה פורסמה כתבה על קבוצה של כמה מהעובדים הראשונים של פייסבוק וגוגל, שהזדעזעו מההשפעות השליליות של הרשתות החברתיות והסמארטפונים, והחליטו להתאגד בגוף חדש שיוצא נגד החברות שהם בעצמם עזרו להקים. מטרת הארגון היא לחנך תלמידים, הורים ומורים לגבי הסכנות הטמונות בטכנולוגיה. "אנחנו היינו בפנים", אמר טריסטן האריס - לשעבר הממונה על האתיקה בגוגל - שעומד בראש הארגון החדש. "אנחנו יודעים מה החברות מודדות, איך הן מדברות, אנחנו יודעים איך ההנדסה עובדת".

אז איך ההנדסה עובדת?

סלולר
AP
להמשך הפוסט

למה מתיזים מים על הפירות שאנחנו קונים, ואיך צבע ירוק גורם לנו לקנות אוכל באינטרנט

והתבוננות בגולשים בזמן שהם מבקרים באתרי קניות חשפה אילו חוויות מעוררות רגש חיובי ואילו חוויות נרשמות כשליליות

"איך בסוף הגעתי לסכום כזה, נכנסתי רק כדי לקנות כמה דברים שהיו חסרים ..פעם הבאה אני נצמדת לרשימה", מחשבה זו מאפיינת הבנה שגויה לחלוטין של מה באמת משפיע עלינו לקנות (הרבה) יותר ממה שאנחנו צריכים. רשימה לא נמצאה יעילה במיוחד אצל חלק גדול מהצרכנים. מסקרים שנערכו, נמצא כי כ-80% מהצרכנים קונם הרבה מעבר לרשום. למעשה נתונים מראים שיותר מ-50% מהרכישות בסופר מוגדרות כרכישה אימפולסיבית או רגשית - רכישה של מוצר שלא תכננו לקנות, אבל ברגע שראינו אותו, התעורר בנו הצורך המיידי לרכוש אותו.

קניות בסופר מרגע שנכנסנו ועד התשלום בקופה הן תהליך מהונדס שכל מטרתו להוביל אותנו לקנות כמה שיותר כתוצאה משילוב בין הסופר שמעוצב במטרה לעודד אותנו לקנות כמה שיותר - ובין המבנה הייחודי של המערכת הקוגניטיבית שלנו.

פירות וירקות בסניף מגה בת"א
אייל טואג
להמשך הפוסט