דניס ומישל אמרו הרבה מילים שנשמעו טוב כדי שתשקיעו בהם. אבל מה המשמעות שלהן?

היתרון של נכסים דיגיטליים הוא שהם מחזירים את ההשקעה יחסית מהר. בדרך כלל אפשר להחזיר השקעה תוך בין שנה לשלוש שנים. עם זאת, הנכסים הדיגיטליים הם כמו כל נכס שאתם צריכים לבנות: תצטרכו להשקיע בהם כסף לפני שהם יתחילו להניב לכם רווח

ליאור שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים מול המחשבקרדיט: g-stockstudio / Getty Images/iStockphoto
ליאור שפירא

הטור הקודם על דניס ומישל זכה לתגובות רבות. הרבה תגובות עסקו בסוגייה עצמה, בין אם מסכימים איתי ובין אם לא; במקום השני במצעד התגובות שאהבתי היו אלו שהאשימו אותי שזה טור ממומן. תגובתי: הלוואי; למקום הראשון במצעד התגובות שנהנתי מהן היו השאלות על מה זה כן נכס דיגיטלי, הרי אמרתי שאני בונה לעצמי נכסים.

תיאום ציפיות התחלתי: זה לא מדריך "איך להקים נכס דיגיטלי מניב ולהרוויח 80,000 שקל בחודש", זה מבוא ל"מה זה נכס דיגיטלי". כדי להיכנס לכל תחום השקעות כדאי ללמוד אותו היטב, ונכסים דיגיטליים לא שונים מכך. אז מה זה בעצם?

נכס

"נכס" הוא משאב ששליטה עליו מניבה לכם הכנסה - דרך להכניס כסף שלא תלויה בשעות העבודה שלכם. אפשר לקנות את הנכס, לייצר אותו, ואם יש לכם מזל - לקבל אותו במתנה או לרשת אותו. נכסים הם דרך מצוינת לייצר הכנסה, כי הם לא תלוים בשעות העבודה שלנו. נכסים שמניבים הכנסה יכולים להיות נכסי נדל"ן (דירות, בניינים, מגרשים וכו'), בעלות על תיקי השקעות ותוכניות חיסכון, בעלות על חברות (שהקמנו או שנכנסנו בהן כמשקיעים) ועוד. מכלול הנכסים שבבעלותכם נקראים פורטפוליו.

דיגיטלי

נכס דיגיטלי הוא דרך לייצר הכנסה ברשת.  בין אנשי דיגיטל יש מחלוקת אם בהגדרה של "נכסים דיגיטליים" נכללים כל אמצעי ייצור ההכנסה ברשת (כולל קבוצות פייסבוק, רשימות תפוצה וקבוצות וואטסאפ שיכולות להניב לכם הכנסה) או רק נכסים שאתם שולטים על הפלטפורמה ולא תלוים בגחמות של אלגוריתם - כלומר, אתרי אינטרנט. לא מדובר ב"הכנסה פסיבית" כי נכס דיגיטלי מצריך התעסקות, אבל כן מדובר ב"הכנסה במאמץ נמוך". ההגיון מאחורי נכסים דיגיטליים הוא שלידים, או רכישות, שמגיעים מהפלטפורמה שאתם מייצרים - שווים למישהו כסף. המישהו הזה יכול להיות אתם והעסק שלכם, והמישהו הזה יכול להיות עסק אחר.

סוגי נכסים דיגיטליים

סוגי הנכסים מתחלקים בגסות לפי הקהל שפונים אליו: קהל ישראלי או קהל בחו"ל, בדרך כלל בארה"ב. היתרון של הקהל הישראלי הוא שאנחנו מכירים את הקהל ואת השפה ויכולים לבצע יותר דברים בעצמנו, או להבין יותר. החיסרון הוא שהשוק קטן ובחלק מהמקרים - פוטנציאל הרווח מוגבל. היתרון של אתר שמיועד לקהל בחו"ל הוא שפוטנציאל הרווח גדול יותר. החיסרון הוא שבתור ישראלים קשה לנו יותר לממש אותו.

יש שלוש דרכים עיקריות להרוויח מנכס דיגיטלי:

אפיליאציה

דרך אחת להכניס כסף מאתר היא באמצעות קישורים לרכישת מוצרים. הנכס עליכם, הקישורים - על החברה שמוכרת את המוצרים. על כל רכישה אתם מקבלים עמלה, במה שנקרא אפיליאציה (affiliate marketing), או "שיווק שותפים". למשל, אם יש לכם אתר שעוסק בעיצוב פנים, אתם יכולים להצטרף לתוכנית שותפים של רשת חנויות (בין אם יש להם באתר הזמנה להצטרף לתוכנית שותפים ובין אם אתם מציעים להם בעצמכם) ולהכניס קישורים לרכישת מוצרים בחנות שלהם דרך האתר שלכם. במצב הזה, כל רכישה שתתבצע על ידי לקוח שהגיע מכם - תזכה אתכם בעמלה.

כך גם אם אתם רוצים להתחיל למכור מוצר ייחודי שאין בארץ אבל לא מעוניינים ליהפך ליבואנים. השיטה הזאת היא תוספת הכנסה חמודה לאתרים בארץ, אבל השוק הישראלי קטן ולכן בדרך כלל ההמלצה היא שאתרי אפיליאציה יפנו לקהל גדול שמתעניין בתחום ספציפי, ולרוב יפנו לחו"ל. 

מכירת שטחי פרסום

דרך נוספת להרוויח מאתר היא באמצעות מכירת שטחי פרסום. בהרבה אתרים תראו שיש פרסומות בצדדים. כל לחיצה על פרסומת מניבה הכנסה לבעל האתר. בתוך מכירת שטחי פרסום אפשר להכניס גם שת"פים מסחריים - כשלא פעם בעלי העסק יעדיפו לשלם במוצר/שירות ולא בכסף. גם בכל הדברים האלו, אם פונים לשוק הישראלי, מדובר בסכומים קטנים יחסית.

מכירת לידים

אם אתם רוצים לפנות לקהל ישראלי, הדרך השלישית היא הרווחית בין השלוש. אתם בונים אתר בתחום מסוים, למשל אתר מידע בתחום הנגרות. באתר אתם מכניסים טופס יצירת קשר למי שמעוניין בשירות - ואת פרטי הליד מעבירים לבעל מקצוע רלוונטי, למשל אדם שמעביר קורסי שיפוץ רהיטים. הניג'וס הוא שצריך למצוא לקוח שיקנה את הלידים שאתם מציעים, אחרת בניתם נכס שמביא לידים - ולכם אין מה לעשות איתם. 

אתר אינטרנט. דרך להרוויח מאתר היא באמצעות מכירת שטחי פרסוםצילום: Michael Nagle / בלומברג

כמה זה עולה לכם

אנשים בוחרים להיכנס לתחום הנכסים הדיגיטליים משלוש סיבות עיקריות:

  • כדי לגוון את פורטפוליו ההשקעות והנכסים;
  • כי זה יחסית זול. העלות משתנה בין האתרים אבל מדובר ב-30-20 אלף שיכולים להתפרש על פני שנתיים, בניגוד למשל לתיק השקעות שצריך לפחות 20 אלף שקל כדי לפתוח, וחלק מההוצאות אפשר להמיר בעבודה עצמית;
  • כי זה נגיש וזמין. הרבה אנשי דיגיטל מבינים באתרים יותר משהם מבינים בשוק ההון, וזה מאפשר עשיית כסף ממידע שכבר משמש אותם מקצועית.

היתרון של נכסים דיגיטליים הוא שהם מחזירים את ההשקעה יחסית מהר. בדרך כלל אפשר להחזיר השקעה תוך בין שנה לשלוש שנים. עם זאת, הנכסים הדיגיטליים הם כמו כל נכס שאתם צריכים לבנות: תצטרכו להשקיע בהם כסף לפני שהם יתחילו להניב לכם רווח. ככל שאתם יודעים לעשות יותר דברים בצורה טובה - ככה תצטרכו לשלם פחות כסף לאנשי מקצוע שיעשו את זה עבורכם.

מה העלויות בבניית נכס דיגיטלי

  • בחירת נישה: לא לכל תחום אותו פוטנציאל רווח, ולפחות בהתחלה כדאי לשחק על החוזקות שלכם - תחומים שמעניינים אתכם ואתם מבינים בהם משהו. עוד יותר רלוונטי כשמדובר באתר אפיליאציה שבו צריך לבחור גם חנויות ומוצרים לשווק.
  • דומיין+אחסון
  • בניית אתר: אפשר לבנות אתר לבד ובחינם אבל כדאי שהאתר ייראה טוב ואמין.
  • כתיבת תכנים לאתר. אתר עם עמודים סטטיים לא ממש מכניס כסף.
  • קידום האתר: בצורה אורגנית או באמצעות פרסום ממומן. אי אפשר להרוויח כסף אם אין תנועה לנכס שלכם.

אם חברות מציעות לכם להשקיע עשרות אלפים בבניית נכס דיגיטלי ואז להתחלק איתה ברווחים - כדאי להבין מה פוטנציאל הרווח פה ותוך כמה זמן אתם מחזירים את ההשקעה. זה לצד כל השאלות על אמינות ועל היכולת שלכם לסכן סכומים. הרבה יותר קשה לרמות את מי שמבין את התחום.

גילוי נאות: אני לא בונה או מוכרת נכסים דיגיטליים, אבל אני כן עושה זאת עבור עצמי. האמור בטור אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker