אחרי שצפיתי במישל טרוני, אני מאמינה שהוא לא נוכל. הוא נראה לי פתי

הסיפור עם דניס ומישל טרוני שובר לי את הלב כי הוא טרגדיה מהסוג שאנחנו מכירים עוד מהסיפור על דדלוס ואיקרוס. אנשים שנפלו בתרמית לכאורה של דניס ומישל חשבו שהם מצאו כנפיים. זה נגמר בכסף שירד לטמיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניס ומישלקרדיט: מתוך עמוד הפייסבוק של מישל טרוני / ערוץ כאן 11
ליאור שפירא

"חיים, חירות והמרדף אחר האושר", יודע כל מי שהאזין לקרב הקבינט הראשון בהמילטון, הוא ציטוט מהצהרת העצמאות האמריקאית. עד היום זה מה שרובנו רוצים. לא ניתן לנתק את "המרדף אחר האושר" ממצבנו הכלכלי. 

הסיפור עם דניס ומישל שובר לי את הלב כי הוא טרגדיה מהסוג שאנחנו מכירים עוד מהסיפור על דדלוס ואיקרוס. דדלוס האב תיכנן את המבוך של מידאס לכלוא בו את המינוטאור, ואחריו נכלאו הוא ובנו כדי שלא יגלו את הפתרון. דדלוס האב יצר לשניהם כנפיים מנוצות ושעווה, כדי שיוכלו לעוף לחופשי. איקרוס הבן הנלהב לא הקשיב לאזהרות של אבא שלו, עף קרוב מדי לשמש - הכנפיים שלו נמסו והוא נפל לים. מרוב התלהבות שיש לך פתרון שיחלץ אותך, אתה נופל.

אנשים שנפלו בתרמית לכאורה של דניס ומישל חשבו שהם מצאו כנפיים. באמצעות באז וורדז כמו "נכס דיגיטלי" ו"משפכים שיווקיים" אנשים השקיעו כסף וציפו לקבל תמורה. זה נגמר בכסף שירד לטמיון, במשהו שנראה כמו הרע בהונאת פירמידה והונאת פונזי גם יחד.

נפילתו של איקרוסצילום: Musée Antoine Vivenel

איך לא להיות איקרוס?

דדלוס בנה את הכנפיים. הוא ידע איך הן פועלות ומה נקודות התורפה שלהן. איקרוס קיבל את הכנפיים מן המוכן, עם הוראות שימוש אבל בלי להבין את המנגנון. זה חלק ממה שהפיל אותו.

חמש דרכים לא ליפול בפח של משווקים ולא להיות איקרוס. לגזור ולשמור:

1. כבר כתבתי כאן שצריך להיזהר מאנשים שמבטיחים הבטחות מפוצצות. הם מביאים לכם דוגמאות בפרסומת? אל תקנו על אוטומט. מפרסמים יודעים להגיד לכם שהמבצע נגמר ולשים שעון עצר ולהגיד שעוד רגע המחיר עולה. אם תפסידו את המחיר הזה - יהיה מחיר אחר או מוצר אחר. כלום לא בוער ותחושת התכיפות מסייעת למכירה. אם זה טוב מכדי להיות אמיתי - יש מצב שזה אכן כך עבור צד אחד. זה לא בהכרח הצד שלכם.

2. תבקשו לראות הוכחות בעיניים. לא רק את מה שמוכרים, בין אם זה קמפיינים או אתר. אם מבטיחים קמפיין - תבקשו לראות קמפיין. אם מוכרים קרקע שתופשר למגורים עוד 20 שנה - מסמכים משפטיים או חומר רלוונטי אחר. לא בטוחים מה אתם צריכים לבקש לראות? תתייעצו עם איש מקצוע. גם אם זה יעלה לכם כסף - זה שווה לכם במקרה של הונאה.

3. אל תיכנסו אם אתם לא מבינים הכל במאה אחוז. תהיו נודניקים. תהיו מעפנים. תהיו התלמידה המעצבנת שאף אחת לא רוצה להיות ותשאלו את כל השאלות. אם אנשים לא מצליחים להסביר לכם בפשטות מה הם עושים ואיך זה עוזר לכם - פה תחשדו. העבודה של אנשי מכירות היא העברת מידע. אם הם לא מצליחים להסביר לכם בבהירות אז או שהם לא מבינים בעצמם, או שהם לא מאוד רוצים שאתם תבינו שיש להם חורים בתוכנית.

הרמיוני גריינג'ר, מתוך הארי פוטר. תהיו התלמידה המעצבנת שאף אחת לא רוצה להיות ותשאלו את כל השאלות

4. אל תשקיעו סכומים שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם להפסיד. בטח בתור התחלה. אין לי כלל אצבע, אבל אל תסכנו סכומים שגדולים לכם. מתישהו אכן חייבים לקפוץ למים, אבל כדאי לקפוץ למים הרדודים (ורצוי עם מציל בסביבה) כדי לוודא שאתם באמת יודעים לשחות.

5. לא להיכנס לתחום השקעות בלי להבין אותו. קראתי שלוש שנים את הסולידית ועיתונות כלכלית מגיל 14, וזה עוד לא הכשיר אותי להשקיע בחברות או במניות. לפני שנה הבנתי שאני רוצה להיכנס לשוק ההון יותר ברצינות - אז התחלתי לקרוא ספציפית על שוק ההון, ויותר ממקום אחד: טוויטר, עיתונים, בלוגים - וכמובן דיברתי עם המון אנשים שידעתי שמשקיעים. אני עדיין לא מבינה מספיק לטעמי, אבל מבינה מספיק כדי להתחיל להשקיע קצת, ובזהירות, ורק בסכומים שאני יכולה להרשות לעצמי להוציא מהחיים שלי ורק לטווח ארוך ולא במסחר יומי שנחשב מסוכן יותר. אלו טונות של דיסקליימרים, כי אם אני רוצה גם להרוויח ולא רק ליהנות מהאדרנלין - אני צריכה להיות זהירה. מדי פעם אפשר להתפרע עם איזו קניית מניות חצי-אימפולסיבית ב-2,500 שקל (סיפור אמיתי), אבל גם זה אחרי התייעצות קצרה עם אדם שמבין ואחרי שאני יודעת להסביר למה אני מאמינה בתחום ובחברה.

שלוש שנים אני מקדמת אתרים בגוגל ורק לפני שנה התחלתי להיכנס לתחום הנכסים הדיגיטליים ולייצר לעצמי כאלה. ולא, הם עוד לא רווחיים, אבל אני יודעת בדיוק מאיפה אני אביא את הרווחים, מאיפה אפשר להביא עוד רווח עם יותר מאמץ, ובערך כמה אצטרך להשקיע ולאיזו תקופה כדי שזה יקרה. אני לא זורקת אלפי שקלים בלי להבין את המנגנון ואז מקווה לטוב.

כן, באתי להוריד. אבל אתם יודעים מה יותר מוריד ממני? לאבד מלא כסף כי התנהלתם איתו כמו פתיים נלהבים.

ארנק ריק. אם אני רוצה גם להרוויח ולא רק ליהנות מהאדרנלין - אני צריכה להיות זהירהצילום: Getty Images IL

טוויסט בעלילה

אני לא יודעת מה היה שם בין השותפים ועם פאפא דיגיטל, אבל אחרי שצפיתי במישל אצל גיא לרר בצינור, אני מאמינה שהוא לא נוכל. היה לי קשה לצפות. הוא נראה לי פתי, הוא לחלוטין לא מבין איך דברים עובדים - אבל אני סבורה שנוכל הוא לא.

במשך חצי שעה, כשהוא על סף בכי או נואם מונולוג - נעתי במבוכה מוחלטת כשהוא הולך סחור סחור וזורק מונחים כמו אפיליאט ומשפכים - מונחים אמיתיים שנראה שהוא יודע לדקלם אבל לא להסביר. "אפיליאט" או "שיווק שותפים" הוא לקבל תשלום כמשווק של מוצר שלא אתה מוכר. זה אכן יכול להיות מוצר דיגיטלי כמו קמפיין או שטח פרסום. אבל כשהמוצר הוא קמפיין שלא קיים - יש בעיה. כשהוא לא יודע לאן הלך הכסף - יש בעיה. כשהוא לא מצליח להסביר מה הבעיה באדם שהרוויח בהתחלה 80,000 שקל בלי לדעת כמה הוא השקיע ושהוא פרילנסר בחברה - יש בעיה.

ניכר שהאיש מלא בכוונות טובות ואין לו שום מושג איך דברים מתנהלים. אני אפילו לא בטוחה אם יש בסיפור הזה ארכי-נבל, או שיש פה אנשים שנכנסו להרפתקה, לא הבינו איך הכנפיים האלו עובדות וגררו איתם למצולות המוני אנשים ומיליוני שקלים.

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker