לפתוח עסק זאת לא חתונה קתולית, אבל בכל זאת יש כמה דברים שכדאי שתדעו

יש יותר מסיבה אחת להפוך לעצמאי או לפרילנסר בימים אלו, והרבה דרכים להתחיל את התהליך ■ המדריך לעצמאי המתחיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הנסיכה הקסומה
מתוך הנסיכה הקסומהצילום: צילום מסך מיוטיוב

הוציאו אותך לחל"ת ואת מחפשת דרך להתפרנס בלי להיות תלויה באף אחד; הפיטורין הכריחו אותך להודות שאת לא באמת אוהבת את המקצוע שלך; שאתה לא מצליח (או רוצה) למצוא עבודה כשכיר. יש יותר מסיבה אחת להפוך לעצמאי או לפרילנסר בימים אלו, והרבה דרכים להתחיל את התהליך. כמה דברים שחשוב לדעת ויקלו עליכם להוציא את הרעיון מהראש לעולם האמיתי.

הערה לפני שמתחילים: פתיחת תיק והפיכה לעצמאי עשויה לשלול את הזכאות לדמי אבטלה או לחל"ת וכדאי להתייעץ לפני כן עם איש מקצוע.

מי אתם 

מה אתם מציעים ומי הקהל שלכם?

חשוב לחדד את המוצרים/שירותים שאתם מציעים קודם כל עבורכם. לקוחות לא תמיד יודעים מה הם מחפשים ולמה הם צריכים אתכם. מותר להם, הם לקוחות. לכם, לעומת זאת, אין את הפריווילגיה הזאת ביחס לעצמכם.

מה אתם מציעים? רוצים ללמד אנגלית (שירות) או שאתם מוכרים כדים מעוצבים משהו בסט (מוצר)? כמה לקוחות אתם צריכים בחודש? קבועים או מתחלפים? מי הלקוחות שלכם? כל תשובה תצריך תוכנית אחרת לעסק.

קרמיקהצילום: מוטי מילרוד

השאלות של מה אתם מציעים ולמי אתם מציעים את זה מחדדות אחת את השנייה: מתוך המוצרים אפשר יהיה להבין מי הקהל שצריך אותם ומתוך הקהל אפשר יהיה לחדד מה המוצרים שהם צריכים. אפשר להתחיל ממה שנוח לכם, וחשוב לזכור שהתשובות לשאלות לא מנותקות אחת מהשנייה.

אילו מהכישורים הקיימים שלכם אתם יכולים להביא לידי ביטוי?

אם אתם הופכים לעצמאים בתחום שעבדתם בו פעם - יפה לכם. אבל גם אם אתם נכנסים לתחום חדש, מתוקף ההתנהלות שלכם עם בני אדם, ומתוקף זה שעבדתם במשהו אי פעם - אתם לא מגיעים לגמרי חסרי ניסיון. אתם יכולים להיות אשפים בסופט-סקילז כמו תקשורת בין-אישית, להיות מאוד מסודרים או שאפשר לסמוך עליכם בקלות. לדעת מה החוזקות שלכם ולשחק עליהן זה סופר חשוב, ולהרים לעצמכם זאת לא מלה גסה.

פרויקט זמני או קריירה?

מה המטרה שהיציאה לעצמאות משרתת? אתם רוצים להתחיל להתפרנס כל עוד אתם מובטלים ומקסימום תתגלגלו, או שאתם רוצים להקים עסק שיהיה כאן כדי להישאר? כל תשובה תצריך התייחסות שונה. הן ישפיעו למשל על שאלת הביצה והתרנגולת - האם יותר חשוב להקים תשתיות טובות לעסק או שיותר חשוב למצוא לקוחות משלמים ולמעטפת תדאגו אחר כך? 

האם יותר חשוב להקים תשתיות טובות לעסק או שיותר חשוב למצוא לקוחות משלמים?צילום: Getty Images IL

איך תעשו את זה

מה אתם עושים לבד ולמה אתם עושים מיקור חוץ

כמו שבחיים האישיים שלכם אתם לא מצופים לדעת הכל ולפתור כל בעיה לבד, גם בעסק אתם לא צריכים לדעת הכל. אתם כן צריכים למצוא את האנשים שישלימו את הכישורים שלכם אין וידעו לענות לכם על השאלות שאתם עוד לא יודעים לשאול. 

אלו יכולות להיות מיומנויות שהן בתחום העיסוק שלכם: לעצב את האתרים שאתם לא טובים בלעצב, לספק את מערך המשלוחים שאתם לא יכולים לעשות לבד ועוד. כשאתם מוצאים כאלו - תלמדו מהם ידע תאורטי בשפה המקצועית שאתם תצטרכו ללמוד.

אלו יכולות להיות גם מיומנויות שבמעטפת: יועצת עסקית לניווט העסק, אשת שיווק להגעה ללקוחות, שירותי משרד שיחסכו לכם שעות של התעסקות במה שאתם שונאים. כדאי לשקול כל דבר שיאפשר לכם למנף את הזמן שלכם לעיסוק בדברים שאתם אוהבים ושאתם טובים בהם על חשבון מה ששותה לכם זמן ואנרגיה.

כספים ואדמיניסטרציה

אנשי מקצוע, יועצים, קולגות ואנשי שיווק ידברו אתכם על המהות של העיסוק שלכם: שאלות כמו מי אתם, מה הבידול שלכם, מי הקהל ומה אתם מוכרים - אבל יש הרבה אנשים שהמעטפת האדמיניסטרטיבית היא החלק שבאמת מונע מהם לצאת לדרך. המעטפת הזאת היא כל הניירת, הטופסת והכספים שצריכים טיפול אחרי שאתם עושים את מה שאתם אוהבים: 

1. קחו רואה חשבון

אם אין לכם מושג מאיפה להתחיל בעסק ואתם חסרי אונים, אתם לא תפתחו יותר מסוגלות כשיגיע זמן הדו"ח השנתי או כשתצטרכו לשלם ביטוח לאומי ומס הכנסה. רואה חשבון טוב גם אמור למנוע מכם להגיע למצב בו אתם צריכים לשלם קנסות, ורק העלות האלטרנטיבית הזאת היא סיבה טובה להחזיק אחד.

איך לשלם מס הכנסה באינטרנט? צפו:

2. להתחיל לגבות תשלום

ברוב המקרים, כדי להתחיל לקבל כסף מלקוחות, תצטרכו לפתוח עוסק. יש שני סוגי עוסק: עוסק פטור (לשעבר "עוסק זעיר"), שפטור ממע"מ ומעוד דברים שתתוודעו אליהם בהמשך. אפשר ליהנות מהסטטוס הזה עד לתקרה של קצת יותר מ-100 אלף שקל בשנה; עוסק מורשה, שגובה מע"מ ומחויב בדברים נוספים.

איך פותחים עוסק? הדרך המהירה היא לתת לרואת חשבון או ליועצת מס לטפל לכם בזה. לבד זה ניג'וס. עם זאת, אם אתם מספקים שירות ללקוח יחיד יכול להיות שעדיף לכם לפנות לאפיקים אחרים כמו תיאום מס, שאפשר לעשות דיגיטלית באתר רשות המסים.

3. קבלות

כל שקל שנכנס לכם מהעסק מצריך הוצאת קבלה. אפשר להוציא קבלות על תשלום באשראי באמצעות מכשיר סליקה פיזי. אפשר להדפיס פנקס קבלות, אבל ברוב המקרים עדיף לכם לפנות לתוכנה שתוציא לכם קבלות. יש המון כאלו ועוד לא נתקלתי בחברה שהיא לא טובה. 

בין אם הקבלה היא פיזית או דיגיטלית - חשוב מאוד לשמור לעצמכם עותק שלה לטובת דו"חות שתצטרכו להגיש למדינה. היתרון הגדול של קבלות דיגיטליות על פני פיזיות הוא שכל התוכנות מאפשרות להוציא דו"חות נוחים וברורים מאוד שיחסכו לכם עבודה בהמשך.

בין אם הקבלה היא פיזית או דיגיטלית - חשוב מאוד לשמור לעצמכם עותק שלה לטובת דו"חות שתצטרכו להגישצילום: industryview / Getty Images IL /

הימנעו מטעויות של מתחילים

אל תעבדו קשה. תעבדו חכם.

מפתה לספר לעצמנו שהצלחה היא תגמול על עבודה קשה. שאם נעבוד קשה - נצליח, ולהיפך: שאם לא הצלחנו כנראה לא עבדנו קשה מספיק. לשמחתי ולצערי, זה לא המצב. עבודה חכמה יכולה ליצור את ההבדל שבין עסק שזלל לכם זמן וכסף לעסק שאתם יכולים לחיות ממנו כמו שרציתם. לעבוד חכם זה למשל לשאול את השאלות הנכונות על העסק, לענות עליהן ובמידת הצורך להיעזר באיש מקצוע שיכווין אתכם למקומות האלו.

אתם לא חסינים מטעויות

הטיפ האחרון הוא לנשום. הטעות הגדולה שלכם היא לצפות מעצמכם ליותר משהגיוני. אתם תפשלו. זה בלתי נמנע. תעשו פאדיחות מול לקוחות וכשתנסו לתקן תעשו עוד פאשלה קטנה. תתמחרו את עצמכם בחסר ואז תאבדו לקוח, או שהוא יסכים ואתם תעבדו מלא בשביל כלום כסף. אתם תתישו את עצמכם. זה יקרה וזה יהיה מבאס ואתם תרגישו כמו אידיוטים ותתבאסו עד לשד עצמותיכם. הכל בסדר. לכולם זה קורה. גם לשכירים. זה כולה עסק, לא חתונה קתולית.

ליאור שפירא

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker