"שתזכי לשלם הרבה מס", איחל לי חבר. ולשמחתי הרבה, זה מה שקרה

כשאדם נהפך לעצמאי - הוא מתחיל כעוסק פטור, ונהפך לעוסק מורשה כשהוא עובר תקרה שהיא קצת יותר מ-100 אלף שקל במהלך השנה. עד מתי נשארים עוסקים מורשים? עד שמבחינת מיסוי משתלם לי יותר להפוך לחברה בע"מ. אנשאללה גם לשם נגיע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטבעות
צילום: marchmeena29 / Getty Images/iSto

כשפתחתי את העוסק חבר איחל לי "שתזכי לשלם הרבה מס". בשעה טובה ומוצלחת, בשבח והודיה להשי"ת - בספטמבר האחרון, אחרי שנה מהקמת העסק, נהפכתי לעוסק מורשה והתחלתי לשלם יותר מס ויותר עלויות ציות.

עלות

לעוסק מורשה יש שתי משמעויות עיקריות כלכליות עיקריות:

1. בניגוד לעוסק פטור, עוסק מורשה גובה מע"מ. מע"מ הוא תוספת של 17% על המחיר, שהולכת כולה לכיס של המדינה. אתם משלמים אותה פעם בחודשיים, ועם הדו"ח השנתי אתם מתקזזים עליה.

אם אתם מספקים שירותים לעסקים (מה שנקרא B2B - ביזנס טו ביזנס), כלומר לחברות או לעוסקים מורשים אחרים, המע"מ לא מאוד משנה לכם. אתם משלמים אותו, אבל גם מתקזזים עליו כמו עוד סוג של הוצאה מוכרת

אם אתם מספקים שירותים לאנשים פרטיים (B2C - ביזנס טו קונסומר) או לעמותות/מלכ"רים/עוסקים/ארגונים ממשלתיים - המע"מ מייקר ללקוחת שלכם את העסקה. בשבוע שבו נהפכתי לעוסק מורשה, הפסדתי לקוח כי ההצעה הנגדית לא כללה מע"מ. כדאי לקחת את זה בחשבון לקראת העלאת המע"מ שמדברים עליה מאז 2019.

2. עלויות הציות גבוהות יותר. הדו"ח השנתי מסובך יותר ויש צורך בהנהלת חשבונות - שגם לה יש עלות. אם לא היה לכם רו"ח כעוסקים פטורים - מזל טוב, עכשיו יהיה לכם. גם את עלויות הציות האלו (רו"ח+הנה"ח) אתם מגלגלים על הלקוחות שלכם (ואז השירות שלכם יעלה יותר), או סופגים בעצמכם (ואז הרווח שלכם יורד).

רשות המסים (למצולם אין קשר לנאמר)צילום: ליאור מזרחי

מתי נהפכים לעוסק מורשה

ברוב התחומים ואלא אם החוק קובע אחרת, כשאדם נהפך לעצמאי - הוא מתחיל כעוסק פטור, ונהפך לעוסק מורשה כשהוא עובר תקרה שהיא קצת יותר מ-100 אלף שקל במהלך השנה.

במקרה שלי, עד אוגוסט הייתי עוסקת פטורה, בספטמבר העסק הכניס את השקל ה-100,000 וקצת שלו - ורואה החשבון שליט"א שינה את הסטטוס שלי. 

אני גם ארגיע אתכם: לא הייתי צריכה להוסיף מע"מ בדיעבד. כל שקל שהכנסתי עד אוגוסט לא היה חייב במע"מ, ואת המע"מ גביתי רק מרגע שנהפכתי לעוסקת מורשית, כלומר רק על ההכנסות מספטמבר עד דצמבר. את 2021 כבר התחלתי כעוסקת מורשית.

יוצאי דופן הם רשימה סגורה של תחומים שבהם אתם חייבים להפוך לעוסקים מורשים ולא משנה כמה מעט אתם מכניסים. 

לצד תחומים רווחיים או עם פוטנציאל רווחיות, ברשימה הזאת מופיעים גם תחומים שהשכר בהם ידוע כנמוך, כמו תרגום, עריכה ופיקוח על מבחנים. אבל לא אלמן ישראל. בחלק מהתחומים האלו רואי חשבון כבר יודעים לרשום את הלקוחות להם הם פותחים תיק - בתחומים קרובים שיחסכו ללקוחות שלהם את ההתעסקות - ולשמחתי השירותים שאני מציעה לא קרובים לאחד בתחומי האלה.

אבינו שבשמים, הב לי רפורמה שתצמצם את התחומים האלו. המדינה אולי רעבה להכנסות, אבל כמי שעובדת עם מתרגמים ועורכים (ובעיקר מתרגמות ועורכות) - הסכומים כל כך נמוכים, ורואי החשבון כל כך מנוסים יותר ורושמים ככל יכולתם על תחום קרוב ופטור, שלא מהן תבוא הישועה. כבר עדיף להשאיר את מעט הכסף הפנוי אצלן, להוזיל את השירותים ולעודד צריכה.

כמי שעובדת עם מתרגמים ועורכים - הסכומים כל כך נמוכים, שלא מהן תבוא הישועה. כבר עדיף להשאיר את מעט הכסף הפנוי אצלן, להוזיל את השירותים ולעודד צריכהצילום: אוהד צויגנברג

לעבור לבריכה של הגדולים

הדבר הכי טוב שקרה לי כשנהפכתי לעוסק מורשה הוא שהפסקתי לפחד להפוך לעוסק מורשה. עם זאת, עוסק מורשה הוא ברירת המחדל של העצמאים. מרבית העצמאים והעסקים הם עוסקים מורשים, כשעוסק פטור הוא של סוג של הטבה לעסקים שהמחזור שלהם נמוך. כלומר, להיות עוסק פטור אומר או שאת מתחילה, או שהמדינה מניחה שהדבר שעבורו את מוציאה קבלות הוא הכנסה מהצד ועוד לא עסק של ממש. לעבור להיות עוסקת מורשית אומר שיצאתי מבריכת הילדים ועברתי לבריכה של הגדולים.

עד מתי נשארים עוסקים מורשים? עד שמבחינת מיסוי משתלם לי יותר להפוך לחברה בע"מ. אנשאללה גם לשם נגיע.

ליאור שפירא

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker