כדי להפסיק להתפזר הייתי צריכה מישהי שתעזור לי להתמקד

בבחירת יועץ עסקי עלולים ליפול על אדם שלא רואה אותנו, שיש לו תבנית ועכשיו המטרה היא לדחוס אותנו לתוכה ■ גם אדם שישאל שאלות קשות אבל לא ידע לכוון אותנו לתשובות רלוונטיות - עלול להיפסל

ליאור שפירא
ליאור שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שתיל תירס בשדה בדרום אפריקה
ליאור שפירא
ליאור שפירא

מחקר טוב מבוסס על שאילת שאלות ומציאת תשובות טובות לשאלות האלו. מנחים טובים (בין אם באקדמיה או בחיים) מסייעים למונחים שלהם שלהם לדייק את השאלה, לאתר מקורות שיעזרו להם לענות עליה, לנפות פרטים לא רלוונטיים ועוד. מנחה טובה תדע להגיד גם "להיכן נסעת? מה הקשר בין השאלה שלך לתשובה?" מה שיחייב אחד משני דברים: לשנות את התשובה או לשנות את השאלה.

יש שתי דרכים לבחור מנחה: האחת היא לבחור השאלה - כשאת יודעת מה השאלה הכללית שעליה את מעוניינת לענות, ולבחור מנחה בהתאם; השנייה היא לבחור במנחה: לדעת מי האדם או מי פרופיל האדם שאת רוצה שינחה אותך, והשאלה תותאם למה שהמנחה יודעת לתת.

כחלק מהניסיון שלי להתפזר פחות מקצועית הגעתי לשתי הבנות קריטיות:
האחת - אני צריכה לחשב מסלול מחדש וצריכה לשאול שאלות חדשות על הכיוון המקצועי שלי; השנייה - אני לא יכולה לעשות את זה לבד וצריכה אדם שינחה אותי.

מאחר שהניסיון להמעיט התפזרות מקצועית כולל חובת דיווח לכם, הקוראים, כדי שנוכל לעשות את הניסוי הזה ביחד - הטור הזה יעסוק בהבנה השנייה: למה חיפשתי מנחה, ממה פחדתי בחיפוש ואיך בחרתי אחת.

לשאול את השאלות הנכונות

עצמאים צריכים לשלוט בכל. שיווק, מכירות, אדמיניסטרציה, כספים, לוגיסטיקה - וגם, בסוף, לעשות את הדבר שממנו הם אמורים להתפרנס. אם זה לא מספיק, הם אמורים גם לדעת לנהל את כל זה. אין שום סיכוי להיות טובה בהכל לבד וצריך לדעת לעשות מיקור חוץ.

יועצת הבית הלבן דבורה בירקס, הנשיא טראמפ, סגן הנשיא פנס ושר הבריאות אזר, החודשצילום: AFP

כשזה נוגע לניווט העסק שלי, לאסטרטגיה ולהגדלה שלו, אני הולכת לאיבוד בים המידע. נוסף על אדם שייקח אותי ביד יש גם ספרים על יזמות ועל עסקים ויש גם פודקאסטים ובלוגים. כל זה טוב ויפה כשרוצים מידע תאורטי, שהוא חשוב מאוד. הוא לא תמיד מעניין, ואני צריכה מענה מיידי לבעיות שלי.

בדרך כלל הפתרון למצב הזה הוא מנטורים או יועצים עסקיים.

בהתחלה קיבלתי ליווי מאמא שלי. קבענו פגישת עבודה כל יום שני בערב והשתמשתי בפז"ם שלה. עם אמא שלי לא שולפים הצעות מחיר מהמותן, עם אמא שלי שולפים אקסלים. בפגישות ישבנו, חידדנו מה אני עושה, חידדנו מספרים - אבל זה שאמא יודעת לנהל עסק ולשאול את השאלות הנכונות בעסק שלה, לא בהכרח אומר שהיא יודעת להחיל את זה על עסקים אחרים, כולל העסק שלי.

מנטורים צצים או משודכים, יועצים עסקיים יותר פשוט למצוא. בניגוד לאקדמיה, שהיא בגדול מועדון די סגור שאפשר להבין בקלות מי השחקנים בו, ובטח מי השחקנים הראשיים, במה כל אחד עוסק ומה הקרדנציות של כל אחד - בשוק החופשי של אימון עסקי המידע אינסופי קשה לדעת מי מוצלח ומתאים לך ומי לא.

איך מודדים יעוץ עסקי טוב?

שני הקריטריונים הכי חשובים בעיני ליעוץ עסקי, הם האם האדם יכול להכווין אותי למידע שלא הייתי מצליחה להגיע אליו לבד; והאם הוא רואה אותי ויודע להתאים את הפתרונות אלי.

הפחד שלי מיעוץ עסקי היה ליפול על אדם שלא רואה אותי. אדם שיש לו תבנית ועכשיו המטרה היא לדחוס אותי לתוכה. יועץ שהיה ממליץ לי על דברים שלא מתאימים לי (כמו לכתוב פוסטים כשאני שוברת שורה כל 4-5 מילים ומסיימת בתמונה מחייכת של עצמי) ייפסל על המקום. יש אנשים שאולי זה עובד להם, אבל יש לי קווים אדומים.

מצד שני גם אדם שישאל אותי שאלות קשות אבל לא ידע להכווין אותי לתשובות רלוונטיות במקומות בהם אני חייבת שיחזיקו לי את היד - ייפסל.

מתוך המגוון הבלתי נגמר של היועצים העסקיים והמאמנים העסקיים (עד היום אני לא יודעת מה ההבדל) שברתי את הראש מה אני צריכה לעשות, למי לפנות ולמי יש ידע רלוונטי שיוכל לסייע לי. 

לאנשים יש דעות. הרבה מהאנשים שסיפרתי להם על החיפוש הציעו לי ללכת לתוכנית ליווי עסקי אחת מסוימת. רוב האנשים שהמליצו לי עליה, לא היו שם בעצמם. כששאלתי אחד או שניים שהיו שם בעצמם, הם אמרו שהיה "פסדר", שזה קצת פחות מ"בסדר". אז למה ידעו להמליץ לי עליהם? כי זה מסובסד. אבל שמעו, יש שירותים שאני מוכנה לשלם עליהם יותר אם הם יכניסו לי יותר. מחיר הוא פקטור אחד, אבל הוא עשוי להתגמד מול ערך מוסף.

דאוס אקס מכינה

את היועצת העסקית שלי מצאתי בלי להתכוון. כלומר ברור שהתכוונתי. האוזניים שלי היו כרויות ויועצים לא נעלמו לי מתחת לרדאר. הייתי המתרגלת שלה בקורס SEO, היא סיפרה לי שזה מה שהיא עושה, היה לנו חיבור טוב - וקניתי ממנה פגישת יעוץ אחת. לפני שאני מתחייבת אליה לתהליך, רציתי לראות איך היא בעבודה.

והיא היתה טובה. לא על הכל הסכמנו. יש לה אמונות ברורות, אבל כשאני לא מוכנה למשהו - היא מסבירה לי למה הוא חשוב, אבל בסוף אני מחליטה. ואם אשה כזאת מצליחה למכור לי לא מעט רעיונות שלא נוח לי איתם באופן אוטומטי (ואני מקווה שיוכיחו את עצמם), אני מוכרחה לכל הפחות ללמוד ממנה את יישום המיומנות הזאת בחיים המקצועיים שלי. על יתר התהליך אדע לספר, אינשאללה, עוד כמה שבועות.

ליאור שפירא

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker