חבריי העצמאים, אני מזמינה אתכם להצטרף אליי לניסוי

מבחינה אסטרטגית, אני מתפזרת לכיוונים לא קשורים. זה אומר שאני עושה לא מעט דברים - אבל הדברים האלו לא מביאים לי לידים. אז אני מזמינה אתכם להצטרף אליי בניסוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודה מהביתצילום: בלומברג

הטור הזה יהיה שונה מטורים קודמים. כשמקימים עסק, בטח עסק ראשון, יש הרבה נעלמים ולא מעט גישושים באפלה. גם אם מגיעים עם ידע מקצועי וניסיון - לא כל דבר אפשר לחזות מראש. אני משתמשת בבלוג הזה כפלטפורמה לניסוי: אני מניחה פה בעיה, ומתכוונת לחזור אליה בעוד שנה מהיום ולראות איפה אני אהיה ביחס אליה.

להתפזר מקצועית

הטור הזה מיועד לאנשים שמרגישים שהם מתפזרים מקצועית: הם עושים המון דברים ולא מצליחים להתמקד במשהו אחד מוגדר. 

זה סיפור שהרבה פרילנסרים מכירים אישית; העבודה שלהם היא אחת, אבל הם עושים עוד כל מני דברים מהצד, בשביל הנשמה או כהשקעה שהם מאמינים שתחזור אליהם איכשהו. אם זה לא עובד להם, הם מרגישים שהם תקועים מקצועית.

יש מצב שהאינסטגרם שלכם פעיל מאוד, או שאתם כוכבי קבוצת הפייסבוק של השכונה או של וואטסאפי ההורים של העיר שלכם. או שאתם מתנדבים בכל סיירות החסד של השכונה או שלסירי האוכל ליולדות שלכן יצא שם בשכונה - ובמקביל יש לכם עסק. ואני בכוונה כותבת "במקביל" - כי אחד הסימנים להתפזרות הוא שאין קשר בין הדבר שאתם משקיעים בו יותר אנרגיה מבסתם תחביב, לבין העבודה שלכם.

ההתפזרות האישית שלי

עד עכשיו התפרנסתי בעיקר משיווק דיגיטלי, אבל לא כתבתי על זה מלה. כלפי חוץ, אני מספרת סיפורים שונים בבמות שונות - ועוד לא הצלחתי לגבש אותם לכדי עלילה אחת קוהרנטית שקשורה למטה לחמי.

אני כותבת כאן על ניהול העסק ובעיקר על הביורוקרטיה הכרוכה בו; אני כותבת פעם בכמה שבועות במקור ראשון טור אישי קצר; אני מלמדת קורסים קצרצרים על עסקים ועל תוכן והיו לי יוזמות נקודתיות זעירות כמו חוברת טריוויה בת 26 שאלונים שהפקתי בסוכות האחרון (והגיעה לכמה אלפי בתים!) או הרצאות על משפחת המלוכה הבריטית.

מימין: קייט הדוכסית מקיימברידג', הנסיך ויליאם, הנסיך הארי, מייגן הדוכסית מסאסקסצילום: Chris Radburn/רויטרס

ההתפזרות היא טעות אסטרטגית שצריכה איסוף. לא עוזר לי שאנשים יודעים שיש ליאור שפירא בעולם אם הם לא יודעים איך הליאור שפירא הזאת יכולה לעזור להם. אני עושה לא מעט דברים, והנשמה שלי עייפה ומרוצה - אבל הדברים האלו לא מביאים לי לידים שמקדמים אותי לחלום שלי: מספיק הון עצמי לבית. מקום להכות בו שורש, במקום לעבור דירה כל שנה בממוצע כמו שאני עושה מאז 2013. זה חלום יקר ואני חייבת מספיק הון עצמי. ובשביל להגיע לחלום הזה, אני צריכה להפסיק להתפזר.

ההנחות

אז אנחנו מבינים מה הכוונה ב"להתפזר מקצועית" (לעשות דברים לא קשורים שמכלים אנרגיה), אנחנו מבינים מה הבעיה בהתפזרות הזאת (אפשר לנתב את האנרגיה לעסק), ואנחנו מבינים מה הפתרון שאני מציעה (לנתב מחדש את האנרגיה). השאלה היא רק איך להגיע לפתרון הזה.

השאלה הגדולה שאני מניחה כאן, ואינשאללה עד נובמבר 2021 אני אענה עליה (בטור מסודר או בטפטופים), היא באיזה אופן אני אנתב מחדש את הדברים שאני עושה ואת האנרגיה שאני משקיעה בהם באופן שיתורגם לפרנסה. 

למשל: מה מהדברים שעשיתי והמקומות שהתפזרתי אליהם ימשיך להיות כיוון מקצועי שלי (או שאני אתפרנס ממנו בהיקף כלשהו), מה יפסיק להיות כיוון מקצועי אבל הכישורים שפיתחתי וחידדתי באמצעותו ישמשו אותי באופן ישיר בהמשך, מה אמשיך לעשות כי זה כיף לי בנשמה - ומה ייזנח כליל.

הזמנה

לכל הטור הלא סטנדרטי הזה יש שתי מטרות:

האחת היא לכרוז לעולם שיש לי בעיה, ולקוות שהכרוז הזה, וההתחייבות לדווח על התקדמות, יחייבו אותי לטפל בה.

השנייה היא להזמין אתכם להצטרף אלי. אין שום סיכוי עלי אדמות שאני העצמאית היחידה שסובלת מזה. אם אתם מכירים את התופעה מקרוב מדי, אני מזמינה אתכם לעשות אתי את הניסוי הזה על העסק שלכם: להבין איפה אתם מתפזרים ומשקיעים אנרגיה במקומות שלא קשורים לעסק, ואיך עוד שנה מה שאתם עושים ינותב למקומות שתומכים את העסק שלכם.

אם אתם מתמודדים עם הבעיה בעצמכם, או אם התמודדתם אתה, התפזרתם והיום אתם אסופים - אני אשמח שתכתבו לי על זה, ואני אשמח למצוא אתכם פתרונות.

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker