כמה עולה לנו לעמוד בדרישות החוק?

מצד אחד, היכולת לשלם באינטרנט מעידה שהמצב טוב יותר מבגופים ממשלתיים אחרים, וברוך שחסך מאתנו את הצורך למלא פנקסים ולשלם בדואר. מצד שני, זה שהתהליך יותר פשוט – עדיין לא אומר שהוא באמת פשוט

ליאור שפירא
ליאור שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטבע רומי מ-235-225 לפנה"ס
מטבע רומי מ-235-225 לפנה"סקרדיט: The Portable Antiquities Scheme, Eleana Vandyk,

כשהפרושים (שהיו הרעים בברית החדשה אבל הטובים במִּשנָה) החליטו להטריל את ישו ולשאול אותו האם לשלם מס לקיסר, הוא ביקש לראות את המטבעות שאתם הם רצו לשלם. "מי הדמות שמוטבעת כאן?" הוא שאל. "הקיסר", ענו לו. לכך ענה ישו, "תנו לקיסר את אשר לקיסר ולאלוהים אשר לאלוהים". ואני, כל מה שרציתי היה לתת לקיסר את אשר לקיסר ולשלם מסים למדינה בה אני חיה. אלוהים, מה כבר ביקשתי.

מס הכנסה וביטוח לאומי מחושבים באופן שנתי. לשכירים הסכום יורד מהמשכורת ואם ירד להם יותר מדי, מה שיכול לקרות למשל כשהשכר לא קבוע או כשעובדים ביותר מעבודה אחת, הם יכולים לבקש החזר מס והחזר ביטוח לאומי או לעשות תיאום מס. 

עצמאים צריכים להעריך מראש כמה ירוויחו במהלך השנה, או לשלם רטרואקטיבית, ובכל מקרה עם הדו"ח השנתי אפשר לגלות אם שילמנו יותר מדי או מעט מדי – ולהתנהל בהתאם. עוסקים מורשים וחברות מעסיקים הנהלת חשבונות או שירותי משרד שישלמו עבורם. עוסקים פטורים קטנים בלי הנהלת חשבונות צמודה, כמוני, צריכים לטפל בתשלום בעצמם.

על התהליך עד לתשלום בפועל כתבתי באחד הטורים קודמים. כשרואה החשבון ואני ניהלנו את השיחה לקראת תשלום המסים בתחילת מארס, הסכומים שחשבתי שאכניס היו גבוהים יותר. ואז באה הקורונה ובמאי התחזית השנתית כבר היתה אחרת. 

מקדמות לביטוח לאומי

אין עצמאים בלי טענות על ביטוח לאומי, שממילא צפוי לקרוס, אבל לפחות התשלום אליהם היה פשוט יחסית. כדי לשלם מקדמות לביטוח לאומי, מילאתי טופס 1601 עם הערכת ההכנסות שלי ל-2020 בניכוי הוצאות מוכרות משוערות, ושלחתי לרואה החשבון כדי שיגדיר הוראת קבע לביטוח לאומי בכרטיס האשראי שלי. לשם כך הייתי צריכה לעשות משהו שדחיינתי כמעט 9 חודשים: להוציא כרטיס אשראי לעסק. הזמנתי, המתנתי, וכשהגיע כרטיס האשראי נתתי לרואה החשבון את הפרטים כדי שיגדיר הוראת קבע. וזהו. 

החוב עד אפריל 2020 שולם והוא ימשיך להיות משולם באופן אוטומטי בהוראת קבע, במקום להטריד אותי כל פעם מחדש. וזה הדבר הכי טוב שתשמעו ממני על התנהלות ביטוח לאומי.

תור לסניף של הביטוח הלאומי במהלך הקורונה (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: תומר אפלבאום

מקדמות למס הכנסה

תשלום המקדמות למס הכנסה היה יותר מסורבל ממסובך. הוא התחיל בטלפון לרואה החשבון, ששאל כמה אני מעריכה שאכניס השנה. הסתכלתי על הקבלות שהוצאתי, נתתי מספר, ואחר כך חיפשתי בגוגל מקדמות מס הכנסה. הגעתי לעמוד הרלוונטי ובו מילאתי את הפרטים שלי: מספר התיק (ת.ז), מספר סידורי שקיבלתי מרואה החשבון, וכתובת מייל; הועברתי לדף אחר, בתוכו בחרתי "תשלום על חשבון מקדמות לשנה שוטפת", מה שפתח לי קישור שהוביל אותי לעמוד נוסף. 

אחרי שנכנסתי לעמוד הרלוונטי, הייתי צריכה לבחור לשלם על ינואר-פברואר או על מארס-אפריל. בחרתי לשלם על ינואר-פברואר, הכנסתי את הסכום לתשלום המקדמה, הכנסתי פרטי אשראי – ואפילו קיבלתי למייל אסמכתא על התשלום!

כשסיימתי לשלם מס הכנסה לינואר-פברואר הייתי צריכה לשלם גם על מארס-אפריל. לא יכולתי לשלם פעמיים ברצף מאותו דפדפן אז נכנסתי מדפדפן הגלישה בסתר (מי אמר שאין לאינקוגניטו שימושים מוסריים?) ושילמתי שוב. חודשיים אחר כך, ביולי, הייתי צריכה לשלם על מאי-יוני ולחזור על התהליך. 

לסיכום עניין התשלום

מצד אחד, היכולת לשלם באינטרנט מעידה שהמצב טוב יותר מבגופים ממשלתיים אחרים, וברוך שחסך מאתנו את הצורך למלא פנקסים ולשלם בדואר.

מצד שני, זה שהתהליך יותר פשוט – עדיין לא אומר שהוא באמת פשוט. אני מילא, אני עסק של אדם אחד ואני לא פוחדת מביורוקרטיה. עסקים אחרים בגודל שלי שחוששים יותר מביורוקרטיה, צריכים להשקיע הרבה יותר עבודה (בעצמם) או כסף (לאשת מקצוע) בשביל לשלם מסים כחוק. בכלכלנית זה נקרא "עלויות ציות": כמה צריך להשקיע בשביל לעמוד בדרישות החוק, במקרה הזה - פשוט לשלם מס.

נ.ב

בחזרה לבית שני. "טמיון" הוא אוצר, ובמשנה חז"ל משתמשים במלה לתאר את אוצר המדינה. "להוריד לטמיון" אם כן – אומר בפשטות "לשלם מס", כשההקשר שבו זה נאמר – היה שלילי. אני מקווה שהממשלה תגלה אחריות (או לפחות לא תעשה נזק) ושכל הכסף ששילמנו לה לפחות ינוהל בצורה חכמה.

ליאור שפירא

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker