ליאור שפירא
ליאור שפירא

אלוהים לא מרחם על הורי ילדי הגן ופחות מזה על הורי ילדי בית הספר. בחמישי האחרון התקבלה הודעה על השבתת בתי הספר ואתמול (שבת) נוספו גם הפעוטונים וגני הילדים. בנוסף על הדאגה מהמיתון הצפוי ומהשבתות במשק, הורים לילדים דואגים ומחפשים תעסוקה לילדיהם לחודש הקרוב במקביל לעבודה. זה כמו החופש הגדול רק בלי קייטנות ועם ציבור יותר מבוהל.

בין ההורים לילדים שיושבתו יש לא מעט עצמאים שמנסים לתפעל עסק במקביל להורות, אבל לא רק. ההשבתה נפלה גם על שכירים בחברות שבהן הודיעו על יותר עבודה מהבית. 

אני לא בת-סמכא לייעץ בגידול ילדים. לכל משפחה יש את הערכים שלה והמשאבים החברתיים, המשפחתיים והכלכליים שעומדים לרשותה. אך בכל זאת, קיבצתי עצות מעצמאים שהם גם הורים לילדים בגילים שונים: איך לעבוד כשהילדים שבבית. אני סומכת עליכם שאם רעיון נראה לכם – תבצעו בו את ההתאמות הנדרשות לאורח החיים של המשפחה שלכם  ובהתאם להנחיות העדכניות ביותר של משרד הבריאות.

מסכים

הפתרון הפשוט: מסכים הם הפתרון הפשוט והנוח. לא בכל בית ולא בכל חינוך זה מתאים, אבל מסך יקנה לכם שקט לעבודה ולפעמים לקנות שקט מהילדים הוא מחיר שכדאי לשלם.

הפתרון הסמי-חינוכי: אפשר לנתב את המסך גם לדברים סמי-חינוכיים, למשל להפעיל להם פודקאסט שמתאים גם לילדים תוך כדי משחק המחשב.

הפתרון החינוכי: להושיב את הילדים מול אתרים דידקטיים יותר כמו משחקי תכנות לילדים, שיעורים אינטרקטיביים ועוד.

גן ילדים סגור בתל אביבצילום: עופר וקנין

גיבוי משפחתי

המובן מאליו הבא, אחרי המסכים, הוא המשפחה: לחלק את זמני העבודה והילדים לפי ימים שלמים או חלקי ימים ביניכם ההורים, בהתאם ליכולות ולצורכי העבודה, לשלוח ל"קייטנת סבתא" ולגייס קרובי משפחה להגיע להיות עם הילדים, או להביא את הילדים אליהם.

סדר יום

הגדרת סדר יום: ילדים, בעיקר קטנים, צריכים שגרה מובנית וסדר יום. כדאי ליצור לילדים בבית סדר יום קבוע, שיהיה ברור להם שיש הגיון ברצף השעות: עכשיו מחשב; עכשיו קריאה; עכשיו חברים. 

לעייף את הילדים: ילדים קטנים יותר, שישנים צהרים, אפשר להעסיק בבוקר עם פעילות שקשורות להפעלת המוח או הגוף (בניגוד למסך שלא מעייף אותם בשום צורה): פאזלים, חול קינטי, ציור, מחבואים וכו'. 

זמני זמינות: את סדר היום הזה אפשר להחיל גם עליכם: הגדירו לעצמכם זמני עבודה מסודרים ותגידו לילדים "תנו לי עד [שעה מסוימת] לעבודה ואחר כך אני זמינ/ה לבקשות". במידת הצורך, אפשר לקחת הפסקות משותפות שבמהלכן אתם יחד, וביתר הזמן לא להיות נגישים לילדים.

לתכנן מהיום למחר: כל ערב תכננו סדר יום ליום הבא שכולל, למשל, קריאת ספר, מחשב (כולל למידה מרחוק), טלוויזיה, משחק בחוץ ומפגש עם חבר/חברה אחד/אחת. בבוקר מסבירים לילדים שההורים עכשיו "בעבודה" ושניפגש בארוחות. הילדים אחראים לסדר היום שלהם. 

עידוד להתמיד בשגרה: אם הילדים צריכים, או אם זה עוזר, מכינים לוח ניקוד עם תגמול הולם. מובן שכל העסק הזה תלוי גיל ומספר ילדים.

סדר היום של ההורים

אחרי שהילדים ישנים: להתכונן נפשית לזה שחלקים גדולים יותר מהעבודה יצטרכו להתבצע אחרי שהילדים הולכים לישון או כשהם בחוגים (אם עדיין יש).

פיזור שעות: לפזר את שעות העבודה עם יותר הפסקות מתודיות להיות עם הילדים, על חשבון סיום מוקדם.

במשרד

ארון משחקים משרדי: אפשר לסדר במשרד ארון עם משחקים, צבעים ודפי צביעה לילדים שבאים איתכם ליום עבודה.

חדר משחקים ייעודי לילדי המשרד: אם אתם עובדים בהאב או במשרד מרווח דיו, אפשר לבדוק אפשרות להקצות חדר משחקים ייעודי לילדים שבאים עם ההורים לעבוד.

חיי חברה

קייטנת הורים: כמו בחופש הגדול, גם פה אפשר לעשות "קייטנת הורים" שבה קבוצת הורים מתאגדת, ובכל יום אחריות הורה אחר לדאוג להפעלה. 

חברים: אפשר להזמין חברים ולשלוח את הילדים לחברים.

משחקים: הצטיידו במשחקי קופסה וקלפים חדשים. אפשר לשאול מחברים או לקפוץ לחנות ולרכוש משחקים חדשים. אם הילדים לא יודעים מה הם רוצים, אפשר להתייעץ עם הורים ולבחור במשהו שנראה גם לכם מהנה.

מטלות הבית

אחים: גיוס האחים הגדולים באופן יזום כבייביסיטר לשעות האלה, תוך הגדרה ברורה למה אתם מצפים מהם כשהם עם האחים הקטנים. 

ביצוע מטלות: ילדים גדולים יותר יכולים לקבל על עצמם חלק ממשימות הבישול או ההתארגנות. הם יכולים ללכת לסופר ולקנות מצרכים ולהכין אוכל בהתאם לכישורי הבישול. בנוסף על הזמן שאתם מרוויחים עם ילדים עסוקים, להאציל מטלות בית עליהם מפנה לכם את הזמן שהייתם מקדישים לזה.

תכנון קדימה: אפשר לתכנן קדימה ולהעסיק אותם למשל בבישולים לסוף השבוע ולא רק בארוחות של היום. אפשר פרויקטים של מיון וסידור חפצים שיד אדם לא נגעה בהם שנים, או להתחיל את הניקיונות לפסח.

ועוד מובן מאליו אחד, לסיום: אם יש לכם פחות עבודה, או שאתם יכולים להרשות לעצמכם, אפשר לנצל את מיעוט העבודה כדי לבלות יותר עם הילדים. 

נ.ב

קצת לפני גיל 22 עברתי מהבית של ההורים ברמת גן לדירת שותפות בירושלים. בבניין שלי גרה משפחה עם שתי בנות קטנות, וכשרציתי אווירה של בית, הייתי יורדת אליהם לספוג בית ומשפחה. עם ההודעה על ביטול הלימודים, שלחתי הודעה והצעתי לקפוץ לכמה שעות להיות עם הבנות ולשחרר את ההורים "לעשות דברים של מבוגרים". אם אין לכם ילדים משלכם אבל יש הורים לילדים שיקרים ללבכם וגרים קרוב – תנו יד. לוגיסטית זאת יכולה להיות עזרה קטנה אבל נפשית זאת יכולה להיות עזרה ענקית.

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

ליאור שפירא

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker