מיתרונות הטרחנות הביורוקרטית: אני יכולה לגלגל את הבעיות שלי למישהו אחר

נהפכתי לעוסקת מורשית לפני כמה חודשים, וכעת, מצוידת בניסיון, הגיע הזמן להסביר את הפרקטיקה למי שלא מוצא את הידיים והרגליים

ליאור שפירא
ליאור שפירא
כאב ראש
צילום: Getty Images IL
ליאור שפירא
ליאור שפירא

בטור הקודם סיפרתי שכשפתחתי את העוסק, חבר איחל לי "שתזכי לשלם הרבה מס". ואכן, בספטמבר האחרון, אחרי שנה מהקמת העסק, נהפכתי לעוסק מורשה - והתחלתי לשלם יותר מס ויותר עלויות ציות. עתה, מצוידת בניסיון, אסביר קצת יותר את הפרקטיקה למי שלא מצליחה למצוא את הידיים ואת הרגליים. אני כמובן לא רואת חשבון (תתייעצו עם אחד!), אבל אלו הדברים העיקריים שלמדתי:

דרישת תשלום, חשבונית מס, קבלה, חשבונית מס/קבלה

כעוסקת פטורה, כשהיו מבקשים ממני חשבונית מס לפני העברת התשלום, הוצאתי מסמך שנקרא "דרישת תשלום". חשבונית מס היא עניין לעוסקים מורשים בלבד, אבל "חשבונית מס" התקבע כשם גנרי, וכעוסקת פטורה מעולם לא עשו לי בעיות על הוצאת דרישת התשלום במקום חשבונית המס.

גם היום, עם המעבר להיות עוסקת מורשית, אני עדיין מעדיפה להוציא דרישת תשלום. הסיבה לכך היא שחשבונית מס אומר שאני מתחייבת לשלם את המסים על הכסף - גם אם עוד לא קיבלתי אותו, להבדיל מהמסמך הנפלא "חשבונית מס/קבלה" שאומר שאני גם מתחייבת לשלם את המס על הכסף (חשבונית מס) - וגם קיבלתי אותו (קבלה).

רק עם קבלת התשלום אוציא חשבונית מס/קבלה עם התשלוםצילום: industryview / Getty Images IL /

חשבונית מס ושוטף פלוס

חשבונית מס היא חלק מהבעיה הגדולה בשיטת השוטף פלוס. מהצד של העוסק, אדם מוציא לגוף חשבונית מס שמחייבת אותו לשלם את המס - אבל את הכסף הוא יקבל רק בעוד אלוהים יודע כמה זמן. מהצד של הלקוח, חשבונית המס שלי מאפשרת לו להתקזז במע"מ ובמס הכנסה - רק מעצם המסמך, ולפני שהלקוח באמת שילם בפועל.

במלים אחרות, עם חשבונית מס ועם תשלום בשוטף פלוס, הלקוח משלם על חשבוני פחות מס, ואילו אני משלמת מס על כסף שעוד לא ראיתי. לכן, ההצעה הראשונה של רואה החשבון שלי היתה שלפני שאני אקבל את הכסף, אוציא דרישות תשלום (או חשבון עסקה, או הזמנת עבודה) ככל שמתאפשר לי. רק עם קבלת התשלום אוציא חשבונית מס/קבלה עם התשלום.

זכיתי, ורק לעתים נדירות מאוד משלמים לי בשוטף פלוס, ובכל זאת טוב לסגל הרגלים בריאים גם בתחום הזה. אם כבר הוצאתי ללקוח חשבונית מס (ולא דרישת תשלום) - ברגע התשלום אני מוציאה קבלה. לא חשבונית מס/קבלה. אם בטעות הוצאתי חשבונית מס/קבלה - אני מוציאה זיכוי. אחרת אני מתחייבת במסים פעמיים, ואף אחד לא רוצה להאכיל את מס הכנסה יותר ממה שחייבים.

יתרונות הטרחנות הביורוקרטית

כל זה עלול להישמע מבהיל, אבל לטרחנות הביורוקרטית הזאת יש גם יתרונות. כעוסקת פטורה, הייתי צריכה להתעסק עם ההוצאות שלי פעם אחת, בדו"ח השנתי, ושילמתי מס הכנסה בעצמי. אמנם יכולתי להגדיר הוראת קבע, אבל בגלל שבשנה הראשונה לא ידעתי לצפות את המחזור שלי, בחרתי לשלם בעצמי בהתאם למחזור.

איך לשלם מס הכנסה באינטרנט? צפו:

עכשיו, כעוסקת מורשית, אחת לחודש אני שולחת את ההוצאות וההכנסות של החודש הקודם להנהלת חשבונות - ומישהו אחר מתעסק לי עם זה! הבעיות האהובות עלי הן בעיות שאחרים צריכים להתעסק איתן.

מע"מ

אה, כן. ומע"מ. לא לשכוח לציין בהצעת המחיר ובקבלות שלכם שהמחירים כוללים מע"מ, או לא כוללים מע"מ. 2,000 שקל לפני מע"מ ו-2,000 שקל אחרי מע"מ הם מספרים שונים מאוד.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן