התכחשתי לעובדה שהמסלול שעליו אני צועדת לא טוב לי. ואז התחלתי לשאול שאלות

לשאול שאלות זה קריטי, אבל לפעמים לוקח זמן להבין שיש בכך טעם. אפשר לעבור שבועות של תסכול רק כדי להבין שלא מדובר בבעיה רגעית - ואז אין ברירה אלא לפרק את התסכול ולהתמודד עמו

ליאור שפירא
ליאור שפירא
מתוך הסרט "אליס בארץ הפלאות"
מתוך הסרט "אליס בארץ הפלאות"צילום: Leah Gallo
ליאור שפירא
ליאור שפירא

היכולת לשאול את השאלות הנכונות קריטית להבנת תהליכים וליצירתם. אי אפשר לעבוד שום תהליך - אישי או ארגוני - בלי להיות מסוגלים לשאול את השאלות הנכונות. כשאנחנו העסק, האישי והארגוני קשורים אחד בשני.

את הטור הקודם פתחתי בתיאור של מחקר טוב. כזה שמבוסס על שאילת שאלות ומציאת תשובות טובות לשאלות האלה. קשר חלש בין השאלות לתשובות יחייב אחד משני דברים: לשנות את התשובה או לשנות את השאלה.

בטור הקודם כתבתי גם שיש שתי דרכים לבחור מנחה: האחת היא לבחור את המנחה כשאת כבר יודעת מה השאלות שאת שואלת; והשנייה היא לבחור את השאלות אחרי שאת כבר יודעת מי האדם שילווה אותך בדרך לשאלות הנכונות ולתשובות אליהן. אפשר לשאול "מה אני עושה", ואפשר גם לשאול "מה אני רוצה לעשות", "במה אני טובה", "איפה יש כסף", "איך מגיעים לכסף הזה" ועוד.

לימוד גמרא. שם למדתי לשאול שאלות (למצולמת אין קשר לכתבה)

מהאופן שבו סיפרתי את סיפור מציאת היועצת שלי, אפשר היה לחשוב שרק אחרי שמצאתי את המנחה - התחלתי לשאול את השאלות. במציאות, זה היה הפוך.

על איזו שאלה אני עונה כרגע

את היכולות לשאול אם יש קשר בין התשובה שנתתי לשאלה ששאלו אותי, ולתהות על איזו שאלה אני בכלל עונה כרגע, אני חייבת לשנים של לימוד גמרא בפרספקטיבה אקדמית. עבורי, השאלות האלה חזרו להיות רלוונטיות כשהתחלתי לעסוק בשיווק דיגיטלי: כל שאלה על הצלחה - האם הקמפיין, האתר או האסטרטגיה הצליחו - יכולה להיענות בשאלה אחרת: איך היית מגדירה הצלחה?

גם במסלול ההתאפסות המקצועית שלי, הצלחה נמדדת לפי השאלה לאן אני רוצה להגיע. מה היעד אליו אני שואפת? הוספת עובדים? הגדלת הכנסות? להפסיק להיות כלבויניקית? לעבוד פחות שעות ביום? ברגע שאני מגדירה את הקריטריון להצלחה, כלומר מצליחה לענות על השאלה איך אני מודדת הצלחה - אני יכולה לשאול מה אני צריכה לעשות כדי להגיע לשם.

השאלות המנחות

השאלה שהוציאה אותי למסע הזה היתה שאלה כלכלית. כשהקמתי את העסק, היעד הראשון שהגדרתי, או שאלת ה"לאן את רוצה להגיע?" הראשונה - היתה להגיד לרמת הכנסה מסוימת. הגעתי אליו די מהר, אבל למדרגה הבאה שהצבתי לעצמי כבר לא הצלחתי להגיע. הרגשתי שאני עובדת יותר מדי קשה בשביל תגמול שרחוק מאוד מלהיות מספק.

אחרי תחקיר קצר של מה הגורמים האלה ולמה זה קרה (לא את כל הכשלים אפשר לתלות בקורונה או במוות של אח שלי), הייתי צריכה להבין מה אני יכולה לעשות כדי להתחיל להתקרב ליעד.

השאלה "איך אני מתחילה להרוויח יותר?" הובילה למסקנה שאני חייבת לשנות דברים בהתנהלות שלי. קצת הרס יצירתי ליד הקפה של הבוקר. אחת התשובה לשאלה "מה אני צריכה לשנות" היתה להפסיק להתפזר מקצועית. עייפתי מלהיות כלבויניקית של דיגיטל, אני רוצה להתמקצע במקום שבו נמצא היתרון היחסי שלי.

רחוב עזה בירושלים. הבנתי בצער שאני צריכה לחזור למרכזצילום: אוהד צויגנברג

עוד תשובה, מצערת מאוד, היתה לעזוב את ירושלים ולחזור למרכז (היום, כשאני עוד לא ביעד אבל יותר קרובה אליו, אחת השאלות שברקע העבודה שלי היא "איך אני מאפשרת לעצמי לחזור אליה?"). תשובה נוספת היתה שהכישורים שלי יכולים להביא אותי רק עד לנקודה מסוימת, ואני צריכה למצוא יועצת עסקית טובה.

מתי להתחיל לשאול שאלות

קריטי לשאול שאלות בזמן אמת, אבל לפעמים לוקח זמן להבין שיש בכלל טעם לשאול. בעסקים חדשים זה יכול לקחת יותר זמן, וכך גם בעסק של אדם אחד. עצמאים יכולים לעבור שבועות של תסכול רק כדי להבין שלא מדובר בבעיה רגעית - ולכן יש טעם להתחיל לשאול שאלות. לי, למשל, לקחה בערך שנה להבין שאני מאוד מתוסכלת, בין היתר מקצועית. בתוך השנה היתה תקופה שבה התכחשתי באופן פעיל לזה שהמסלול עליו אני צועדת מאוד לא טוב לי.

אחר כך, לוקח זמן להתחיל לפרק את חוסר שביעות הרצון, כלומר להיות מסוגלים לא רק לשים לב לתסכול - אלא לשאול ממה הוא נגרם. לא מחייב שתגיעו להרס יצירתי. אפשר לנקוט בצעדים מינוריים יותר כמו להבין מה אתם רוצים ולסרב להצעות שלא טובות לכם, או להחליף ספקים.

נ.ב.

מהטורים האחרונים עשוי להשתמע שהתהליך שאני עוברת הוא קצר. תוך שבועיים הבנתי שיש בעיה, שבועיים אחר כך הבנתי שאני צריכה ייעוץ, וכעבור שבועיים אני שואלת את השאלות. זה כמובן לא המצב.

את הדברים שאני עושה אני כותבת אחרי שעבר קצת זמן, ואחרי שאני צוברת פרספקטיבה. דברים קורים בתהליך הזה באופן קבוע, אבל כשאני נמצאת בעין הסערה - קשה לי למפות מה בדיוק קורה. יש דברים שאני צריכה להמתין כמה חודשים כדי להתחיל לתעד. בתהליך ההרס היצירתי והבנייה המחודשת יש אבק שצריך לרדת כדי שאוכל לראות מה קורה ולספר עליו בצורה אחראית.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"