היתרונות שבלהיות צעירה נטולת רכוש ומשפחה

בשבוע שעבר קיבלתי את הצהרת ההון שלי בחזרה מרואה החשבון לעיון וחתימה. אכן, כמו שחשדתי, גם השנה לא אכנס לרשימת 500 עשירי ישראל של TheMarker. יש לאן לשאוף

ליאור שפירא
ליאור שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה עם טבעת  יקרה וכוס יין
אחרי שש שורות שכללו דברים כמו מקרר, לפטופ וקטנוע, סיימתי את כל הרכוש שעלה לי יותר מ-3,000 שקל. בתמונה: לא אניצילום: בלומברג
ליאור שפירא
ליאור שפירא

רואי חשבון עובדים בדרך כלל עם שני תעריפים: תעריף לדו"ח שנתי ותעריף לביצוע הצהרת הון. שאלות על תעריפים של רואי חשבון הן שאלות נפוצות בקבוצות של עצמאים, ובאחת מהקבוצות האלו נתקלתי במישהו שמתלונן שרואה החשבון דרש ממנו סכום שנראה לו גבוה להצהרת הון, וכמה זה לא הגיוני מצדו - כי אין לו הון.

אז הון או לא הון, בתחילת ספטמבר עודכנתי שאני צריכה לבצע הצהרת שכזאת. ידעתי שהצהרת הון עושים אחת לכמה שנים, אבל לתומי חשבתי שהצהרת הון היא משהו שעושים אחת לכמה שנים - בשנים קבועות. מאחר שהיו לי חברים שעשו הצהרת הון ב-2018, חשבתי שלי יהיה פטור עד 2023. מסתבר שלא.

הצהרת הון היא מסמך שאני צריכה להגיש עבור השנה שבה פתחתי את העסק. מאחר ששלי נפתח ב-2019 - זאת השנה שבסופה אני צריכה להצהיר על כל ההון שלי. המטרה של הצהרת הון, כפי שהסביר לי רואה החשבון, היא לתת אינדיקציה בשנים הבאות על מצב ההכנסה שלי והגידול בה, ולבדוק אם אני מעלימה הכנסות או דברים שהם שווי הכנסות.

"שווה הכנסה" פה היא נקודה חשובה, כי למשל במשפט של משפחת רפאלי - אלו לא היו רק הכנסות, אלא גם שווי הכסף שלא דווחו וסיבכו אותם בצרות. אבל אלו משפחת רפאלי והסכומים שלהם, וזאת אני והסכומים שלי.

בר רפאלי ואמה ציפי רפאלי בבית המשפט, בעת מתן גזר הדיןצילום: ARIEL SCHALIT/רויטרס

כמו בדו"ח השנתי, גם פה רואה החשבון שלי שלח לי רשימת שיעורי בית:

פירוט תכולת בית ותכשיטים

בניגוד להצהרות הון עתידיות שבהן אני עשויה להידרש לספק הוכחות להון שברשותי (כלומר להציג קבלות ואסמכתאות), בהצהרת ההון הראשונה כל מה שאני צריכה לעשות הוא להצהיר על נכסים שבבעלותי. שלחתי לרואה החשבון טבלה של כל הדברים שיש בבעלותי שעלו לי יותר מ-3,000 שקל, ולצדם שנת רכישה - כדי לחשב פחת. אחרי שש שורות שכללו דברים כמו מקרר, לפטופ וקטנוע, סיימתי את כל הרכוש שעלה לי יותר מ-3,000 שקל.

נכסים בבעלותי

כחלק מההצהרה הייתי צריכה להציג "חוזים בגין רכישת נכסי מקרקעין ותשלומים (קבלות) עבור רכישתם", "חוזה וקבלות עבור שיפוץ מהותי בנכס קיים", ביטוח חיים ופרטים על משכנתא.

האם זאת הפעם הראשונה בחיי שבה שמחתי, באופן פעיל, שאין בבעלותי שום נכס מקרקעין ואפילו רבע קמ"ר מסכן של קרקע שתופשר למגורים בעשור הקרוב בפרדס חנה? אכן. תודה לכם מחירי דיור מאמירים וחוסר תקווה בקרב דור שלם, שחסכתם ממני כמה טפסים.

בית למכירה ב-68 מיליון דולר בארה"בצילום: Bloomberg

תזרים

מסמך שהייתי צריכה להוציא הוא יתרות שנכונות ל-2019: עו"ש; פקדונות; תוכניות חסכון (קרן); ניירות ערך; קופות גמל (קרן); קופות פנסיה ולקרנות הפנסיה וההשתלמות.

לשמחתי, החומרים כבר היו מוכנים מהדו"ח השנתי של 2019. לא צריך להוציא פעמיים, פשוט ללכת למייל ולשלוף את מה שכבר שלחתי. המסמך היחיד שלא היה לי בשלוף הוא יתרות עו"ש. חיפוש בגוגל "יתרת עו"ש 2019 לאומי" שלח אותי למקום הרלוונטי באתר של הבנק - ומשם תהליך קצרצר וסופר-נוח.

עוד דברים שאני צריכה להצהיר עליהם ואין לי:

אוספים כמו בולים או מטבעות (לא נראה לי שאוסף קלפי הפוקימון שעדיין יש לי הוא אוסף להצהיר עליו); כספת; פוליסות ביטוח לדברים האלו; חשבונות במטבע זר.

התהליך הזה, שבקלות יכול היה להפוך לסיוט של הוצאת מסמכים ונבירה לאיתור הכתובה של הסבתא שמא דמי הכתובה צברו ריבית, היה עבורי - צעירה נטולת רכוש ומשפחה - יחסית פשוט.

בשבוע שעבר קיבלתי את ההצהרה בחזרה מרואה החשבון שלי לעיון וחתימה. אכן, כמו שחשדתי, גם השנה לא אכנס לרשימת 500 עשירי ישראל של TheMarker. יש לאן לשאוף.

נ.ב

מעכשיו ההצהרה הזאת שולחת אותי לשמור כל קבלה של משהו שהוא יותר מ-3,000 שקל, ואסמכתאות אם אני מקבלת מתנות בסכומים כאלה. ברוכה הבאה לניג'וס הזוחל של עצמאות.

ליאור שפירא

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד