עצמאים, היזהרו - זאת שוב התקופה הזאת בשנה

גם אנשים כמוני, שביורוקרטיה לא מפחידה אותם, יודעים להגיד שהדו"ח השנתי הוא אחד הטפסים המושמצים ביותר בהתנהלות מול המדינה. יש שיגידו שהדדליין רחוק, אבל גם אם אמשיך לשחק קנדי קראש או להתעלם מהמייל, החומרים לדו"ח השנתי לא יכינו את עצמם

ליאור שפירא
ליאור שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדה צורחת
צילום: getty images
ליאור שפירא
ליאור שפירא

ב-9 במארס קיבלתי מייל מרואה החשבון שלי. כותרתו היתה תמציתית: "דו"ח שנתי 2019". במייל פירט רואה החשבון שלי שליט"א את רשימת המסמכים הנדרשים לדו"ח השנתי לשנת המס 2019, וחתם "לכל שאלה והבהרה, אשמח לעמוד לרשותך". הדדליין שהוא הקציב היה סוף מאי.

אחד היתרונות והחסרונות הגדולים באבל הוא שהחיים ממשיכים. באופן מפתיע הזמן לא קפא, הימים ממשיכים לעבור, השכירות ממשיכה לרדת, ואמנם מאי רק התחיל ויש שיגידו שהדדליין רחוק, אבל גם אם אמשיך לשחק קנדי קראש או להתעלם מהמייל, החומרים לדו"ח השנתי לא יכינו את עצמם.

אין לנו ממה לפחד אלא מהפחד עצמו

גם אנשים כמוני, שביורוקרטיה לא מפחידה אותם, יודעים להגיד שהדו"ח השנתי הוא אחד הטפסים המושמצים ביותר בהתנהלות מול המדינה. מיקור חוץ הוא חבר, ואני משלמת לרואה החשבון לא רק שיעשה לי סדר בביורוקרטיה ויחסוך לי את הצורך להתקשר לכל מני משרדים שמשאירים אנשים על הקו כתחביב; אני משלמת לרואה החשבון שלי קודם כל על שקט נפשי. על הנהלת חשבונות לעומת זאת אני לא משלמת. דניאל רואה החשבון שלי אומר שעוסקים בסדר הגודל שלי לא חייבים הנהלת חשבונות ושחבל על הכסף, כך שאין לי אלא להכין לו את החומרים בעצמי.

השלב הראשון בדרך להתגברות על הדו"ח היא להבין בדיוק מה אני צריכה לעשות. שיטת ניהול משימות שאני אוהבת היא לפרק כל משימה לביסים קטנים שאני יכולה לבלוע. אם המשימה עדיין נראית לי גדולה מדי – כנראה שלא פירקתי מספיק קטן. אז אחרי חודשיים של דחיינות – בהתחלה כי לא היה לי כוח ורצון ואחר כך כי אבלות, פיניתי יום במטרה לסיים להכין את החומרים לדו"ח השנתי. הביס הראשון: לפתוח תיקייה ולהתחיל להוריד מסמכים.

רשימת המסמכים:

הכנסות מחו"ל; אישור על תקבול דמי ביטוח לאומי שנרשמו עצמאית (כמו דמי לידה, אבטלה ומילואים); שומה ממכירת נכס מקרקעין: טוב, זה ממש קל. אין לי כאלה. נקסט.

טופס 106: לאורך מרבית השנה שעברה הייתי שכירה. התחלתי במשרה מלאה שהצטמצמה והלכה עד שנעלמה. לשמחתי, הבוס נהפך ללקוח ואנחנו ממשיכים עם מנהלת החשבונות שלו, שהיא אדם שקל להתנהל מולו. כמה ימים לפני בוא יום הדו"ח השנתי הגדול והנורא ביקשתי שישלחו לי טופס 106, ובערב היום שפיניתי לי לעסוק בו – הוא אכן הגיע.

טפסי 867 מהבנק: יחסית לטופס שלא ידעתי מה טיבו, להוציא טופס 867 היה סיפור פשוט להפתיע. גוגל קצר "טופס 867 מבנק לאומי" הוביל אותי לעמוד הזה, שהופיע בתוצאות החיפוש בגוגל כ"הפקת אישור ניכוי מס במקור מהכנסות לשנת המס 2016 - בנק לאומי" (מוזמנים לבדוק אותי). למרות השגיאה בשנה, נכנסתי לחשבון שלי בבנק בחלונית אחת, לחצתי על הקישור בחלונית אחרת, ותוך פחות מדקה מרגע שנכנסתי לחשבון שלי – האישור ירד לי למחשב.

אישורי פנסיה/גמל/השלתמות: אני שמחה שיש לי קרן השתלמות. כסף נזיל נוטה להיעלם וכסף שנעול בתוכנית חיסכון נוטה לצבור ריבית, גם אם בימים אלו קצת פחות. לכן ככל שאני יכולה להרשות לעצמי - אין לי בעיה למשוך פחות כסף כל חודש (גם עכשיו במידת היכולת) ולהפקיד כסף בקרן השתלמות.

כמו עם רואה החשבון – מיקור חוץ לטובת שקט נפשי – חודש אחרי שיצאתי לעצמאות ישבתי אצל סוכנת פנסיה שמטפלת לי בקרנות. תיאום בוואטסאפ, הישארות קצרה על הקו כדי לתת לסוכנת את הסיסמאות שהקופות שלחו לי לטלפון – וכל הדו"חות והאישורים אצלי במייל.

אישורי תרומות: החומר קיים ומוכן לשליפה.

נקודות זיכוי מיוחדות: יופי של דרישה, תאמינו לי. את התואר הראשון (והיחיד) שלי סיימתי ב-2017, מה שאומר שאני זכאית לנקודת זיכוי ממס הכנסה ויכולתי לנצל אותה ב-2018 או ב-2019, לבחירתי. ב-2018 הנחתי, בצדק, שההכנסה שלי תעלה ב-2019. שמחתי לשלוח לרואה החשבון שלי את תעודת סיום התואר.

חוץ מהדברים שקשורים להכנסות שלי בשנת המס 2019, רואה החשבון ביקש עוד שלושה דברים שקשורים ישירות לעסק:

ספר תקבולים/תשלומים ל-2019: גם פה - תענוג. מאחר שאני עוסקת פטורה, אני לא חייבת לרכוש את הספרון הירוק ומסתפקת באקסל במבנה דומה.

פנקסי קבלות בגין הכנסות: שיחה עם רואה החשבון הבהירה לי שמדובר בהעברה של פנקס הקבלות הפיזי. מאחר שאין פנקס פיזי – אני לא צריכה להציג אותו ומספיק שאשלח דו"ח מרכז של כל הקבלות מהתוכנה הדיגיטלית. הלאה לסעיף הבא.

חשבוניות בגין הוצאות (להלן: הוצאות מוכרות): הקבלות על ההוצאות המוכרות עוד יזכו לטור בפני עצמן, רק אגיד שעוד לא מצאתי דרך לנהל אותן בצורה יעילה ואני לא יודעת אם מתנהל משא ומתן לחלץ אותי.

בשורה התחתונה, זאת לא הרבה עבודה, הבעיה העיקרית היא הלחץ. ביורוקרטיה היא תענוג קטן מאוד ועיקר ההתעסקות שלי היא לא בארגון החומר עצמו, אלא בהבנה מה זה כל דבר ואיך אני מבצעת אותו. ברגע שהבנתי – מסתמן שמדובר בסיפור די פשוט.

נ.ב

זה שהכנתי את החומר והייתי מסודרת עוד לא אומר שהכל יהיה תקין. זה לא נגמר עד שרואה החשבון אומר שזה נגמר. אמשיך לעדכן.

ליאור שפירא

ליאור שפירא | עצמאית מהבית

דור חמישי לעצמאיות (מצד אמא) ובת לשני עצמאים שונים בתכלית. עוסקת בדיגיטל ובהגברת נוכחות של עסקים באינטרנט. יצאתי לעצמאות בחגים של 2019 ומאז אני בלמידה מתמדת. לאתר של ליאור

אם אתם עוסקים בעולם העבודה והעצמאות או חוקרים את התחום, מוזמנים לדבר איתי: rosary.br@gmail.com

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד