פוסטים אחרונים

האם השקט שאחרי הסערה יביא עמו גם האטה?

לממרות צמיחה גלובלית נאה, הבנקים המרכזיים ממשיכים לעוות את מחירי הנכסים בשווקים, ושחקני שוק ההון מבינים זאת היטב ומנצלים זאת עד תום

7תגובות

חלפו להם ההוריקנים המסעירים, וגם צפון קוריאה ירדה - לבינתיים - מהכותרות. בהתאם, התנודתיות פחתה והשווקים חזרו להיסחר על בסיס כלכלי יותר. אני מזכיר שהתנאים הבסיסיים כוללים צמיחה נאה בכל העולם ורווחי חברות במגמת עלייה במרבית המדינות. ובנוסף, בכל פעם מחדש מתברר שנגידי הבנקים המרכזיים עדיין נמנעים מהעלאת הריביות או מצמצום ההרחבות הכמותיות. הבנקים המרכזיים ממשיכים לעוות את מחירי הנכסים בשווקים, ושחקני שוק ההון מבינים זאת היטב ומנצלים זאת עד תום.

לפני כשבוע היה זה דראגי, שבתצוגה מביכה דחה את ההחלטה לגבי צמצום ההרחבה הכמותית באירופה מספטמבר לאוקטובר. אם אפשר לדחות, אז למה לא? גם בארה"ב פחתו הסיכויים להעלאת ריבית נוספת השנה, כי מי ירצה להקשות על משק המשתקם מאסונות טבע - גם בטקסס וגם בפלורידה?! ובכלל, בחודשים הקרובים יש כבר תירוץ לנתונים יותר חלשים בקשר לצמיחה בארה"ב - ההוריקנים. בכל מקרה, המחזור הכלכלי הנוכחי - שהחל ב-2009 - יהיה ארוך יותר ממחזורים קודמים, בשל העובדה שאין אינפלציה ושהריביות לא עולות.

פלורידה, ההרס אחרי הסערה
CHIP SOMODEVILLA/אי־אף־פ�
להמשך הפוסט

התחזית: הוריקן דונלד עומד להכות במדיניות המס

חברי הקונגרס יתקשו להתנגד לקיצוץ מסים לחברות וליחידים

8תגובות

בשבוע הבא יחזור הקונגרס האמריקאי לעבודה אחרי חופשת הקיץ. על הפרק ענייני התקציב, נושא תקרת החוב הטכני המטופש ותוכנית קיצוץ המסים של טראמפ. אין ספק שהקונגרס ינסה לעשות את זה לטראמפ הכי קשה שאפשר. גם הרפובליקאים לא אוהבים אותו והדמוקרטים ממש מתעבים אותו. אבל, התנגדות לקיצוץ מסים לחברות וליחידים הוא נושא שיותר קשה לחברי הקונגרס להתנגד לו. זה ייטיב עם האזרח האמריקאי והכלכלה האמריקאית. אם נושא קיצוץ המסים יעבור בארה"ב' זה יהיה שינוי כלכלי דרמטי. מקרון בצרפת ינסה לחקות את המהלך ואולי עוד מדינות באירופה ובעולם.

אולי גם בישראל יורידו עוד מסי חברות ויחידים, כי בישראל בהחלט יש עודפים בתקציב. נושא זה יכול לתרום משמעותית לחיזוק הכלכלות ולצמיחה ולנו זה בטח בהקשר של שוקי המניות. נחזיק אצבעות לטראמפ. אולי סוף סוף הקונגרס האמריקאי יתן לנשיא ליישם את המדיניות שבגינה נבחר לנשיאות.

דונלד טראמפ
ATEF SAFADI/אי־פי
להמשך הפוסט

לחוצים? מודאגים? הנה כמה סיבות להירגע

הבנקים המרכזיים ימשיכו לספק כסף זול, אירופה צומחת ולא מתפרקת (בינתיים), הכלכלה הסינית לא תסבול כנראה מ"נחיתה קשה", העולם מגביר קצבי צמיחה ורווחי החברות עולים

10תגובות

נגידי הבנקים המרכזיים נופשים להם בג'קסון הול ומטיילים בין ההרים. הם משתדלים לא להגיד כלום בנאומים שלהם, ואולי, גם הם לא ממש יודעים מה קורה. בכל מקרה, אין טעם סתם להפחיד את השווקים עם העלאות ריבית באמצע הקיץ, כאגם האינפלציה בירידה בעולם. בפועל, עוד שנה מבוזבזת של משיכת זמן על-ידי הנגידים המרכזיים, שיכלו כבר לבצע נורמליזציה של הריביות.

על אך שהאינפלציה לא דוחקת ונמצאת ברמה של כ-1.5% גם בארה"ב וגם באירופה, אין ממש סיבה לכך שהריבית לא תהיה 2.5% בארה"ב ו-1.5% באירופה. כל עוד זה לא קורה, שסטנלי פישר לא ידבר על בועה בשוק המניות - כי מחירי המניות צריכים להיות גבוהים בתנאים של ריבית ריאלית שלילית כזאת.

מדיטציה בהודו
להמשך הפוסט

יאללה, טראמפ, תשתגע כבר

בעתיד יהיו עוד הזדמנויות קנייה במניות כשנשיא ארה"ב יבהיל את כולם נורא. ובינתיים אצלנו נכנסים לשנה רביעית ברציפות של אינפלציה שלילית

37תגובות

המלחמה הגרעינית בין צפון קוריאה לארה"ב נגמרה - וכל תושבי כדור הארץ שרדו. כנראה שהרבה יותר מסוכן לנסוע בכביש 4 מאשר לעמוד על קו הגבול בין צפון קוריאה לדרום קוריאה. דונלד טראמפ מתחיל להחזיר את ההרתעה של המעצמה העולמית שבראשה הוא עומד, שאבדה כמעט לחלוטין בימיו של ברק אובמה. זו רק ההתחלה, ואנו נחכה לעוד הזדמנויות קנייה בעתיד במניות, כשטראמפ "ישתגע" וכולם יבהלו נורא.

שוק המניות האמריקאי ממשיך להיות חזק, בהובלת "סקטורי טראמפ" וסקטור הטכנולוגיה. כבר רבות נכתב וצויץ על הפער בין האופטימיות של משקיעי וול סטריט, השמים את הכסף ובוטחים בכלכלה האמריקאית, בחברות האמריקאיות ובדרכו הכלכלית של טראמפ, לבין ה"חששות" המבוטאות בכלי התקשורת המוטים לייצר סנסציות וכותרות שליליות ומבהילות. בפועל, הסקטורים שממשיכים להוביל את המדד האמריקאי הם הטכנולוגיה והפיננסים.

דולנד טראמפ
JONATHAN ERNST/רויטרס
להמשך הפוסט

הקטסטרופה שלהם, הרווחים שלנו

עונת דו"חות טובה לרבעון השני 2017 כבר מגולמת במחירי המניות בארה"ב, ואין איזה טריגר חדש באופק שיביא לעוד עליות

6תגובות

מלחמה גרעינית מתקרבת. מה לא שמעתם? האמת, הקונפליקט עם צפון קוריאה הוא תירוץ מצוין למימוש בשוקי המניות שעלו ועלו בעולם. עונת דו"חות טובה לרבעון השני 2017 כבר מגולמת במחירי המניות בארה"ב, ואין איזה טריגר חדש באופק שיביא לעוד עליות, חוץ מהריבית הנמוכה מדי. גם שוק המניות האירופי יתקשה לעלות ברמות הנוכחיות של היורו, שפוגע ביצואניות האירופאיות. במזרח יש, כאמור, מלחמה גרעינית. אז צריך להיזהר מהשוק בשבועות הקרובים. אבל, אסור לשכוח את העובדות: כלכלת העולם מגבירה את קצבי הצמיחה שלה והבנקים המרכזיים לא ימהרו להעלות ריביות.

המשבר עם צפון קוריאה הוא אחלה סיפור להפחדה. יש לנו פה את דונלד טראמפ הנחוש, יש לנו מנהיג מטורף בצפון קוריאה ה"סוציאליסטית" ויש לנו שמועות על נשק גרעיני מוכן להפעלה מיידית. איך הגענו למצב שלמטורף כזה יש, כביכול, יכולת גרעינית? התשובה במלה אחת: אובמה. היו אלה 8 שנים שבהן איבדה ארה"ב את רוב יכולת ההרתעה העולמית שלה והכניסה מדינות טרור כמו איראן וצפון קוריאה חזרה אל "משפחת העמים". לטראמפ השאירו את העבודה השחורה - לטפל בזה.

בתמונה נראה סיילו של טיל במבט על. במרכז הסיילו ניצב טיל. ראש הנפץ פתוח וניתן להביט לתוכו
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

בזמן שהכביסה המלוכלכת של טבע בחוץ

השקל נחלש והיורו מתחזק, בעולם משדרים עסקים כרגיל ופה רק רוצים לקנות מניות אמריקאיות בזול

8תגובות

לא מעט נכתב על מניית טבע בשנה האחרונה. כעת, כשאין מנכ"ל פעיל, הוציאו את כל הרפש החוצה בבת אחת, כי לאף אחד אין שם כבר מה להפסיד. שורה ארוכה של הודעות שליליות חושפות כשלון ניהולי קולוסאלי, שמימדיו נחשפים רק עכשיו.

זה כולל הורדת תחזיות ל-2017; הפחתת הדיווידנד ב-75%; פסימיות מוצהרת של ההנהלה לגבי עסקי הגנריקה בארה"ב, שחווים שחיקת מחירים; הפחתה במאזן של נכסי הרכישה של אקטיוויס מאלרגן; הפסד בפסק הדין נגד בעלי חברת רימסה המקסיקנית, שטבע רכשה וטענה שהונו אותה; מכירת חטיבות; פיטורי עובדים; סגירת מפעלים; יציאה מפעילות ב-40 מדינות; וכמובן - תרופת הקופקסון שתיפגע כנראה מתחרות גנרית בשנה הקרובה.

כביסה תלויה בחוץ
בלומברג
להמשך הפוסט

החלום האמריקאי ותנומת הקיץ הישראלית

החברות האמריקאיות הן, בפער גדול, החברות הטובות בעולם. דו"חות הרבעון השני מציגים עלייה נוספת ברווחיות והיחלשות הדולר בעולם עוזרת ליצואניות האמריקאיות

5תגובות

מדד S&P שוב שובר שיאים. זה סטארט-אפ המדד הזה. כבר כמה שנים שהוא מציג את התשואה הגבוהה ביותר עם הסיכון הנמוך ביותר. זה נגד חוקי הכלכלה... אותי זה לא מפתיע. החברות האמריקאיות הן, בפער גדול, החברות הטובות בעולם. דו"חות הרבעון השני מציגים עלייה נוספת ברווחיות והיחלשות הדולר בעולם עוזרת ליצואניות האמריקאיות – כך גם אל תוך הרבעון השלישי. למי שעדיין לא התייאש ומציין את דונלד טראמפ כגורם סיכון, אני מזכיר שלפוליטיקה תפקיד מינורי בתמחור השווקים ושטראמפ הוא בכלל טוב מאוד לכלכלה האמריקאית.

בארץ, לעומת זאת, העניין בשוק המניות נמס אל תוך הקיץ וכך גם מחזורי המסחר. לי נדמה כאילו מדד המעוף סוגר כל יום על 0. איזה כיף לכותבי האופציות בשני הכיוונים.

בריכה בית לויד בלנקפיין המפטונס
מתוך אתר סוכנות הנדל"ן Corcoran Group
להמשך הפוסט

תנו לשקל לנצח

הנה ההזדמנות לכל היצואנים לגדר את המט"ח (דולר ויורו) לתקופה הקרובה

6תגובות

נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, מנפיק החלטת ריבית די משעממת באירופה. דראגי משאיר את הריבית השלילית על כנה וכך גם את מתווה ההרחבה הכמותית שלו. אני בטוח שדי קשה לו לקבל את ההתחזקות המשמעותית האחרונה של מטבע היורו, אבל לכולם כבר ברור שדראגי יצטרך לנטוש, במוקדם או במאוחר, את ההרחבה הכמותית המיותרת שלו. דראגי עדיין קונה אג"חים ממשלתיים וקונצרניים בשוק, אף שהכלכלה האירופית בהחלט משתפרת והדפלציה באירופה מזמן מאחורינו.

שוק המניות האמריקאי שוב קובע שיאים, בתמיכת עונת הדו"חות הכספיים לרבעון השני של 2017, שבהחלט עונה על הציפיות - בינתיים. המשקיעים החלו להתרגל לעובדה שדונלד טראמפ הוא נשיא ארה"ב, וטראמפ כבר הרבה פחות מפחיד אותם. כשזה קורה, זה מתחיל להפחיד אותי... עד עכשיו היה לי ברור שלשוק האמריקאי יש עוד לאן לעלות, כי היה לשוק "דיסקאונט טראמפ".

אדם מחזיק שטרות של 200 שקל
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

צרות בצרורות והרחבות מצטמצמות

סביבת הצמיחה העולמית בהחלט מתחזקת ברבעון השני וחוצה יבשות - וזו בהחלט תומכת בצמצום מוניטרי

7תגובות

שוק המניות האמריקאי חוזר לרמות השיא שלו, לקראת הדו"חות הכספיים לרבעון השני, שמתחילים להתפרסם בימים אלה. היחלשות הדולר במהלך הרבעון השני צפויה לתמוך ברווחיות החברות האמריקאיות. המשך המגמה החיובית בשוקי המניות תלוי מאוד בעוצמת הדו"חות לרבעון השני, שכן נגידי הבנקים המרכזיים בכל העולם מתבטאים לגבי הרצון להידוק מוניטרי. חשוב להבין כי סביבת הצמיחה העולמית בהחלט מתחזקת ברבעון השני וחוצה יבשות - וזו בהחלט תומכת בצמצום מוניטרי.

איגרות החוב ל-10 שנים של גרמניה עלו לראשונה מזה זמן רב אל מעבר לרף 0.5%. נראה כי המשקיעים צופים שהצעד הבא של הידוק מוניטרי יבוא מאירופה. אכן, יש סיכוי לא רע שנגיד הבנק המרכזי האירופאי, מריו דראגי, יצמצם את תוכנית ההרחבה הכמותית המיותרת שלו באירופה עוד לפני סוף השנה הנוכחית.

נשיא הבנק האירופי, מריו דראגי
רויטרס
להמשך הפוסט

השוק שרק רוצה להיפתח

וגם: למה במשרד האוצר ובפד מדברים יותר מדי

7תגובות
שבוע המסחר התנהל בצל עליית התשואות הארוכות בארה"ב ובאירופה. זה לא שקרה משהו מיוחד השבוע, אבל הבנקים המרכזיים בארה"ב ובאירופה רוצים לפעול לצמצום המדיניות המאוד מרחיבה שלהם, למרות הירידה בקצב האינפלציה לאחרונה. באירופה, גרמניה לוחצת מאוד על מריו דראגי לצמצם את ההרחבה הכמותית מוקדם יותר, שכן בגרמניה הכלכלה נראית ממש טוב. האינפלציה השנתית כ-2% והאבטלה בשפל. בארה"ב, חברי הפד קצת "נעלבו" שהעלאת הריבית שלהם עברה די בשקט והם ממשיכים ברטוריקה נצית. כן, גם במקרה הזה יש לכך הצדקה, שכן ארה"ב היא משק בתעסוקה מלאה עם אינפלציה שמתקרבת ל-2% ובטח אין מקום להחזיק ריבית ריאלית שלילית. העלאת ריבית מהירה או מוקדמת ממה שהשוק צופה, או צמצום קרוב של מאזן הפד האמריקאי, הם הסיכון הגדול ביותר כיום לשוקי ההון.
 
למזלנו, כפי שנוכחנו בשנים האחרונות, הפד חזק בדיבורים ונזהר מאד במעשים. ג'נט ילן נמצאת בסוף הקדנציה שלה ואינה מעוניינת בזעזועים. סטנלי פישר יותר פתוח אתנו ואומר שהתמחור בשווקים גבוה. זה כמובן מזכיר לנו את האמירה האלמותית של אלן גרינספן על המחירים הגבוהים של מניות הטכנולוגיה, שלאחריה מניות אלה עלו ברציפות עוד 4 שנים - עד להתפוצצות בועת הדוט.קום.
 
גם בארץ עלו התשואות, בעקבות ארה"ב ואירופה, אבל כאן ללא סיבה. אין העלאת ריבית באופק והדבר מתחיל להוות הזדמנות להארכת מח"מ תיק האג"ח הממשלתי הישראלי.
 
השבוע התחזק הדולר מול השקל בעקבות "עסקות גידור שעושה משרד האוצר לחוב החיצוני הדולרי של מדינת ישראל". אחרי שבנק ישראל לא מצליח להחליש את השקל, מתגייס גם האוצר לעזרה. יש לי רק בקשה אחת: אל תעבדו עלינו באוצר עם אמירות על כמה חשוב לגדר את החוב החיצוני של ישראל במט"ח... לישראל יש יחס חוב-תוצר נמוך מאוד, חוב חיצוני במט"ח מאוד נמוך ויתרות מט"ח אדירות. החוב החיצוני של ישראל במט"ח לא מסכן שום דבר ורק לפני כמה חודשים הנפיקה ישראל אג"ח ביורו. פשוט תגידו שאתם עוזרים קצת לקרנית פלוג, וזה בסדר, אבל אנחנו לא כאלה מטומטמים.
 
מהדורות החדשות בישראל שוב נפלו בפח הפופוליזם ומדווחות בעיקר על פגזים טועים מסוריה שנופלים בגולן, השייכים למלחמה לא לנו. אבל, האירוע החדשותי העיקרי השבוע היה ביקורו של ראש ממשלת הודו מודי בישראל. זהו נספח חשוב של האווירה הכלכלית העולמית החיובית שיוצר דונלד טראמפ ובפרט העלאת קרנה של ישראל אל מול מדינות העולם. הודו היא המדינה השנייה הכי מאוכלסת בעולם וצמיחתה המהירה מובטחת עוד שנים קדימה. המזרח הוא העתיד של היצוא הישראלי. יש לישראל המון מה לייצא להודו בתחומי הטכנולוגיה, הפרמצבטיקה התעשיות הביטחוניות והחקלאות. מבחינת ישראל זהו שוק יצוא כמעט אינסופי שרוצה להיפתח אלינו.
 

 

הודו יום יוגה בינלאומי
Altaf Qadri/אי־פי
להמשך הפוסט

סוף עונת הפינוקים? מזל שהבנקים המרכזיים מפחדים

חזרנו לרגע לעולם של בנקים מרכזיים, אבל עכשיו בכיוון ההפוך, שאותו אנו בשוק ההון פחות אוהבים

2תגובות

לצאת באיחור מתוכניות ההרחבה המוגזמות שלהם. יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה ש"לא יהיה עוד משבר פיננסי בדורנו". היא באמת אמרה את זה! האם היא מנסה לשכנע את הנשיא דונלד טראמפ להאריך לה את הקדנציה, אף שהוא אמר שלא יעשה כן? אני סומך על טראמפ שיעשה את הדבר הנכון... גם סגנה של ילן, סטנלי פישר, מיודענו משכבר הימים, נתפס באמירה די מוזרה. פישר ציין כי משום מה המשקיעים מלווים כסף לחברות בריביות נמוכות מדי. בוקר טוב סטנלי! אולי זה משום שהבנק המרכזי האמריקאי מחזיק כבר שמונה שנים ריבית אפסית?!

גם באירופה נתפס הנגיד מריו דראגי ככזה הרומז על סיום קרוב של תוכנית התמריצים המיותרת והמוגזמת שלו באירופה. לא עבר אפילו יום אחד, לפני שיצא שוב לכתבים וטען שהשוק לא הבין אותו כהלכה. באירופה תמיד הכל פוליטי, ולמען האמת גרמניה לוחצת מאוד על דראגי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות וקונצרניות בשוק כמו מטורף.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן (משמאל) ונגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי
בלומברג
להמשך הפוסט

צרות בבזק? אולי זו דווקא הזדמנות

הירידה במחירי הנפט אולי נראית כמו דז'ה וו, שמלחיץ קצת את השווקים - אך דווקא עקום התשואות האמריקאי מוביל לתהיות על תקופה שיש להיזהר בה ■ ובישראל? בזק עלולה לקבל החזרים כתוצאה מהעסקה היקרה על yes - מה שנשמע דווקא כמו חדשות טובות

20תגובות

סטיות התקן עלו בשבוע שעבר בשווקים, בשל הירידה המחודשת במחירי הנפט. ממש דז'ה וו למה שקרה לפני כשנתיים. אמנם זו לא ירידה מ-100 דולר כמו אז, אבל משהו שוב נסדק באמונה שמחיר הנפט יכול להחזיק גם ב-50 דולר לחבית. בהקשר של הנפט, חשוב לזכור - אנחנו לא נראה בקרוב שוב מחיר של 100 דולר ולדעתי אפילו לא 70 דולר לחבית.

הפיתוחים הטכנולוגיים מוזילים מאד את עלות הפקת הנפט בעולם, ובניגוד למה שחלק מהאנשים עדיין חושבים, לא חסר נפט בעולם ועתודות הנפט רק הולכות וגדלות. ארה"ב הפכה למפיקה מרכזית בשוק האנרגיה העולמי, וקרטל אופ"ק חלש מתמיד.

בניין בזק
דודו בכר
להמשך הפוסט

הקטנת המאזן של הפד: אין צורך להיבהל, אבל צריך להיזהר

הבנקים המרכזיים באירופה וביפן עדיין נוקטים בתוכניות הרחבה אגרסיביות, הכלכלה האמריקאית משתפרת ואפילו כלכלת אירופה מראה ניצוצות של חיות. נקווה שהרגולציה לא תהרוג את ניצני הלבלוב בבורסה הישראלית, ושההגרלות של כחלון לא יגרמו לאפקט הפוך מהמצופה בשוק הנדל"ן

23תגובות

ג'נט ילן העלתה את הריבית בארה"ב ב-0.25% כמצופה, אבל לדעתי היה חלק חשוב יותר בהחלטת הפד הפעם. הבנק המרכזי האמריקאי החליט להתחיל להקטין את המאזן שלו ב- 10 מיליארד דולר בחודש, בכך שלא ימחזר תשלומי קרן מפדיון אג"ח ממשלתיות ומגובות משכנתאות שהוא מחזיק במאזן.

התחלת קיפול המאזן של הפד הוא בשורה פחות נעימה לנו המשקיעים בשוק ההון. זה אמנם סכום קטן מאוד, אבל זכרו, הפד יהיה עקבי. ברגע שהתחיל, הוא ימשיך לקפל את המאזן ויגדיל את הסכום, אם תנאי השוק יאפשרו זאת. מדובר פה ב-QE הפוך. נעלם בשוק ביקוש (אמנם קטן) ופד סופג כסף מהשוק. מדובר פה ברוח נגדית הן למניות והן לאג"ח, כשם ש-QE נתן רוח גבית לשני האפיקים.

יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן נואמת בבנק הפדרלי
בלומברג
להמשך הפוסט

כל הסימנים מראים: המשיח בדרך!

הריבית הנמוכה מדי גורמת לנו בשוק ההון להמשיך להרוויח,איזה כיף לנו

15תגובות

אירועי השבוע האחרון מחזקים אצלי את התחושה שהמשיח בדרך. סעודיה החליטה להטיל חרם כלכלי על קטאר, בגלל תמיכתה באיסלאם הקיצוני. האם אויבינו הפחות קיצוניים נלחמים באויבינו היותר קיצוניים, או אולי מדינות המפרץ מכירות סוף-סוף בעובדה שעדיף להשקיע בחינוך וטכנולוגיה במקום להוביל את הטרור העולמי? כל הסיפור הזה קרה בדיוק לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סיים את ביקורו בסעודיה. במקרה. האם הקול קול טראמפ והידיים ידי סעודיה? חזק מאוד הטראמפ הזה. גם דאעש די נלחץ אל הקיר בתקופה האחרונה. מה שבטוח, טראמפ מטפל באיסלאם הקיצוני בדרך קצת יותר טובה מהאירופאים התמימים.

אותו טראמפ הכריז על ראש ה-FBI החדש בטוויטר. מסכנים הכתבים הפוליטים של הבית הלבן. הם כבר לא רלוונטים וחסרי סקופים. טראמפ מדלג על אמצעי התקשורת המסורתיים ומדבר את כולנו אונליין בטוויטר. עוד מעט באמת כבר לא נצטרך מהדורות חדשות.

פדיון פטר חמור
גיל כהן-מגן
להמשך הפוסט

מי יפוצץ את בועת הריבית

מלחמת המטבעות מתחדשת בצורתה החדשה: מי יסוג ראשון מהמדיניות האולטרא מרחיבה לאחר כל כך הרבה שנים

23תגובות

אנגלה מרקל לא אוהבת את טראמפ, כי הוא רוצה שהיא תשלם את חלקה במימון ברית נאט"ו. אם בוחנים את הנתונים היבשים, טראמפ שוב צודק. ארה"ב מממנת כמעט לבדה את ה"ביטחון העולמי". מרקל היתה כל כך עצבנית אחרי פסגת G7, שצוטטה אומרת כי: "על אירופה לקחת את גורלה בידיה". זו כמובן אמירה קצת לא מציאותית מבחינה כלכלית. מילא גרמניה, אבל איך בדיוק איטליה תיקח את גורלה בידיה?! גרמניה תמשיך לממן אותה, ומי יממן את גרמניה? טראמפ?
 
לאחר שמטבע היורו עשה מהלך התחזקות לכיוון 1.12 מול הדולר, מתחדשת מלחמת המטבעות בצורתה החדשה: מי יסוג ראשון מהמדיניות האולטרא מרחיבה, לאחר כל כך הרבה שנים. האם הפד יעלה ריבית בקצב מהיר ממה שמצפה השוק (הוא בהחלט יכול) ו/או האם יצמצם את המאזן המנופח שלו. מנגד, האם נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, יצמצם את הרכישות המטורפות והמיותרות שלו של אג"ח קונצרני וממשלתי באירופה. לדעתי דראגי ימצמץ ראשון, כי המדיניות שלו בגוש היורו באמת קיצונית מדי לתנאים הכלכליים הנוכחיים. אם אכן כך הוא, זה הופך את שוק האג"ח הממשלתי והקונצרני האירופאי לשורט, ובעיקר את האג"ח הממשלתי של גרמניה ל- 10 שנים הנסחר בתשואה סביב 0.3%.

למרות כל זאת, חייבים לזכור שהנסיגה של הבנקים המרכזיים מהמדיניות המרחיבה תהיה האטית ביותר שביכולתם לבצע ("הם מפחדים"). הבנקים המרכזיים התאהבו באסטרטגיה הזו, וזה יימשך בעתיד הנראה לעין. בועת הריביות בכל מדינות המערב, כולל ישראל, נשארת אתנו, בינתיים.
מה שבהחלט מהווה תירוץ טוב לבנקים המרכזיים לא להעלות ריביות היא האינפלציה הנמוכה בעולם. אין אינפלציה בעולם גם בגלל סיבות מבניות ופחות כלכליות: מהפיכת המידע על מחירים, עליית המודעות הצרכנית ומחירי הקומודיטיס הממותנים. בגדול, אפשר לומר שכיום יש עודף היצע כמעט בכל מוצר
 
בארץ, שימו לב לחדשות מהימים האחרונים בתחום האינפלציה: מחירי הדלק ירדו, מחירי המים יירדו בכ-15% בחודש הבא, השקל ממשיך להתחזק – הלחץ מתמשך כלפי מטה על האינפלציה, עליית מחירי הנדל"ן נבלמה והדבר מחלחל גם אל נתוני מחירי השכירות שבמדד המחירים לצרכן, וישנו סיכוי לא קטן להמשך הורדות מסים של הממשלה בהמשך השנה. מדד מאי צפוי להיות חיובי נמוך, אבל אחר כך...
 
 
 

פסטיבל בועות סבון בסנט פטרבורג
להמשך הפוסט

מי גאון של אמא?

בעוד האמריקאים מגיבים לכל התפתחות בממשל טראמפ, מנהלי ההשקעות האקטיביים בישראל חוגגים כבר שנה וחצי ומנפצים את התיאוריה שאי אפשר להכות את המדד

13תגובות

מדדי המניות האמריקאים דילגו חיש מהר על המימוש החד יומי, שקושר לאפשרות שטראמפ יודח מתפקידו. ואכן, מה הקשר?! מינו חוקר שיבדוק את יחסיו של טראמפ ועוזריו עם הרוסים לפני הבחירות. הוא יחקור במשך חודשים, ידווח לקונגרס ובכלל לא בטוח שימצא משהו.

גם אם ימצא, טראמפ לא יוותר בקלות (הוא מאד אהוד, בניגוד למה שמצטייר בתקשורת) וזה גם לא כל כך פשוט להדיח נשיא. אין מה להתרגש. מי שבדק את נתוני הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2017 בחברות S&P, נוכח לדעת שהחברות האמריקאיות הציגו את הגידול הרבעוני המשמעותי ביותר ברווח למניה זה שנים.

דונלד טראמפ ורעייתו מלניה
KEVIN LAMARQUE/רויטרס
להמשך הפוסט

שמאלנים, תנו לדונלד לנצח

בעידן הנוכחי קשה מאוד לממשלות ליישם את האג'נדה הכלכלית שלהן, וזו כבר תופעה בעייתית לכלכלה העולמית

36תגובות

נמצא התירוץ למימוש בשוק. כמו כמעט כל דבר בחודשים האחרונים זהו... דונלד טראמפ. כבר כמה חודשים היינו עדים לסטיות תקן נמוכות מאוד בשוק המניות, ולא מעט הזהירו שהן יעלו. טוב, אבל זה כמו להגיד ביום שמש בחורף, שמתישהו בשבועות הקרובים יירד שוב גשם.

מנגנון ההשמדה העצמית של דמוקרטיות, בעידוד התקשורת שרוצה לייצר סנסציות, הופעל בארה"ב. יותר ויותר מפמפמים בתקשורת האמריקאית את האפשרות של הדחת הנשיא טראמפ. טראמפ נבחר אך לפני כמה חודשים על-ידי הציבור האמריקאי, בדיוק משום שהוא מאס בפוליטיקה והיה נגד העוינות חסרת התקדים של כל אמצעי התקשורת. תנו לו למשול! טראמפ לא נבחר כי כמה האקרים רוסים שתלו פוסטים בפייסבוק, אם זה בכלל קרה. אני מעריך שדונלד טראמפ, שבא מהעולם העסקי, לא יוותר בקלות. ובכלל, אם טראמפ כל כך איום ונורא, השוק צריך דווקא לעלות על רקע עליית הסבירות שהוא יודח, לא?!

דונלד דאק, סקרוג'
להמשך הפוסט

להטיל מס גם על דירה שנייה

המס על השקעות בנדל"ן עדיין נמוך מהמס על רוב ההשקעות ההוניות. אין שום סיבה שהוא לא יהיה שווה למס על רווחי הון בשוק ההון - או אפילו גבוה ממנו מהותית

126תגובות

חוק מס דירה שלישית נבחן השבוע בבג"ץ. שופטי בית המשפט העליון לא אוהבים להחליט ולפסוק. קבלת החלטה היא אכן פעולה קשה לבני אנוש, אף שהשופטים אמורים להיות מורמים מעם. לכתוב פסקי דין זה גם עבודה וזה גם לוקח זמן. אז השופטים העצלים שולחים את החוק חזרה לממשלה, כמו שבערכאות נמוכות יותר שולחים את כולם לגישור, פישור או חשיבה מחודשת. הכותרות בעיתונים טענו שבית המשפט העליון נותן בכך לממשלה למשול ולחוקק. אבל זה בדיוק להיפך! הממשלה חוקקה. אני בטוח שזה לא מתאים לכאלה שיש להם 10 דירות ולא מתאים לאופוזיציה (כמו כמעט כל פעולה של הממשלה). אבל, לתת לממשלה למשול זה לדחות את העתירה. זו הממשלה שנבחרה על ידי הציבור הישראלי לחוקק חוקים - וצריך לתת לה למשול. זאת כמובן לפני התייחסות למהות והעניין הכלכלי-חברתי. לטעמי, זהו חוק מצוין וצודק.

המס על השקעות בנדל"ן בישראל הוא נמוך באופן היסטורי. הוא הועלה במעט בשנים האחרונות, אך לא בצורה מספקת. המס על השקעות בנדל"ן עדיין נמוך מהמס על רוב ההשקעות ההוניות. אין שום סיבה שהוא לא יהיה שווה למס על רווחי הון בשוק ההון, או אולי אפילו גבוה ממנו מהותית, בתקופה שבה הממשלה רוצה להוריד את מחירי הדיור. שום חוק אינו מושלם, אבל זהו בהחלט חוק מהמוצדקים. ואל תגידו לי שקניית דירה שלישית רביעית חמישית זו לא פעולת השקעה. לטעמי, היה צריך לחוקק חוק מס "דירה שנייה". אדם גר בדירה אחת. הדירה השנייה היא לצורך השקעה מתוך הגדרה.

מדיניות המיסוי היא אולי הדרך היחידה שיש לממשלה לממש את האג'נדה שלה בהתמודדות עם הבועה בשוק הנדל"ן למגורים, שכן הממשלה אינה קובעת את שיעור הריבית במשק. הגדלת ההיצע אינה רלוונטית. יש מספיק אנשים בארץ שיש להם כסף לקנות גם 3 גם 5 וגם 10 דירות.

דירות להשכרה בתל אביב. שיעור השוכרים בעיר הוא הגבוה ביותר בישראל
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

כשהדב הרוסי מתעורר מתרדמת החורף

וגם:הרבעון המוצלח של חברות הטכנולוגיה בארה"ב והחגיגה הלא הגיונית בחסות הבנקים

13תגובות

שוקי המניות בעולם שומרים על עוצמתם והתנודתיות חזרה להיות די נמוכה. מדד מניות הטכנולוגיה בארה"ב מתבלט לאחרונה בעוצמתו, בעקבות דו"חות טובים של החברות בענף. בכלל, עונת הדו"חות הנוכחית בארה"ב היא הטובה ביותר שראינו זה כמה רבעונים.

בשוק הון שבו יש עדיין ריביות שליליות, המשקיעים עדיין נהנים. אין סיבה להפסיק ליהנות ולהרוויח, כל עוד הבנקים המרכזיים נותנים לנו את זה. ייתכן שדווקא הכלכלה הריאלית ממשיכה להיפגע, כתוצאה מריביות נמוכות כל כך ואף שליליות - לאורך זמן כה רב - בניגוד לתיאוריה הכלכלית. מה הגיוני בריביות שליליות?! המשקיע משלם ללווה בשביל להלוות לו כסף?! בעולם כזה הפיריון נפגע ודרך הפיריון, אולי אפילו הצמיחה. בפועל, אין כיום כבר שום סיבה שבנקים מרכזיים יחזיקו ריביות נמוכות או שליליות. כבר אין סכנה לדיפלציה, הצמיחה היא סבירה ואין באופק תרחיש כלכלי משברי.

צמצום המרווחים בשוק האג"ח הקונצרני נמשך בארץ ובעולם. בעבר, מרווחי האשראי הושפעו מרמת המינוף של החברות. כיום קשר זה ניתק, בשל הריבית האולטרה נמוכה למשך זמן כה רב. כיום הנזילות האדירה בשווקים מכתיבה את המחירים גם בשוק הקונצרני יותר מכל. כל משקיע רוצה פיסה קטנה מאיזושהי תשואה חיובית, שעוד אפשר להשיג באג"ח. המחירים בשוק הקונצרני גבוהים, אפשר לקחת צעד אחורה, אבל הכסף עדיין זורם. העובדה כי החברות לוות במחיר כה נמוך מגדילה, כמובן, את האטרקטיביות של המניות.

רוסיה
Pavel Golovkin/אי־פי
להמשך הפוסט

אין מה לדאוג, טראמפ ומקרון יפתחו את הסכר

די מדהים שמנהלי השקעות אינטליגנטים מתפתים להאמין לכותרות המאיימות על האסון שיתרחש אם ייבחר בבחירות מועמד כזה או אחר.כמה פעמים בשנה האחרונה הסתבר שאירועים פוליטיים יוצרים הזדמנויות משמעותיות לרווחים

15תגובות

המדדים האמריקאיים שוב בשיאים חדשים וכאילו כלום לא השתנה בשוק ההון בשנים האחרונות. ואכן, הדבר העיקרי לא השתנה. הבנקים המרכזיים התאהבו במדיניות האולטרה מרחיבה, אף שכבר אינה נחוצה זה שנים. ובכל זאת, לא הייתי רוצה להתחלף עם הנגידים בעולם המערבי. אסטרטגיית היציאה מהמדיניות של הריביות הנמוכות והשליליות, וקניית אג"חים ממשלתיים וקונצרניים בשוק ללא רסן, היא מורכבת במיוחד. צמצום מוניטרי משמעותי בהחלט יכול לשנות תמחורים בשוק ההון. אבל, אין לאף נגיד סיבה (ואומץ) לעשות את הניסוי הזה בקדנציה שלו. כל נגיד רוצה להשאיר את המלאכה הקשה והמסוכנת הזאת לזה שיבוא אחריו. אנחנו, בינתיים, נמשיך להינות מעליית ערך הנכסים הגלובלית.

כשהריבית הריאלית בארה"ב שלילית ורווחי החברות עולים, מכפיל של 8-19 ב-S&P אינו בועה. גם הביקורת על החברות האמריקאיות, על כך שהן מעלות מינוף ועושות בייבק היא די טפשית בעיני. החברות מבצעות פעולה כלכלית הגיונית מבחינתן, שמעלה את הערך לבעלי המניות. למה בעצם לא להנפיק חוב זול במחירים מגוחכים ולפעול לטובת בעלי המניות?! איך זה ייגמר? אם לא תהיה צמיחה הרבה יותר גבוהה בעולם (כנראה שלא תהיה), זה ייגמר רע! אבל... לא כרגע.

סכר היואסי, צפון קרוליינה
להמשך הפוסט