פוסטים אחרונים

כשתשמעו מחמאות מכלכלנים - תתחילו לחשוש

וגם: היוזמה יוצאת הדופן של שלושת הענקים האמריקאים והשערוריה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

אחרי פתיחה חלומית של שנה, שוקי המניות מנסים לעבור מימוש. קצב העליות בשווקים שנרשם בחודש ינואר לא יימשך הלאה, אבל אני בהחלט חושב שיש עדיין מה לצפות משוק המניות גם בהמשך השנה. יש לזכור שכבר חודשים רבים הורגלנו לשוק מניות בארה"ב בלי מימוש, ולמרות התנאים הטובים השוררים בכלכלה העולמית, אסור להיות שאננים לגמרי. עם כל הזהירות המתבקשת, לדעתי אנו עדיין בשוק מניות שכל נסיגה שלו מהווה הזדמנות קניה.

בגדול, אתן לכם כלל אצבע מתי השוק השורי בסכנה: כל עוד קיימת ספקנות כלפי טראמפ ותוכניותיו הכלכליות - הרי שה-S&P עדיין נסחר בחסר ולא סיימנו את מהלך העליות. כשתשמעו את כל עדת הכלכלנים מחמיאה לטראמפ על פועלו למען הכלכלה האמריקאית – אז תתחילו לחשוש.

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ בנאום מצב האומה, השבוע
Win McNamee/אי־פי
להמשך הפוסט

ההשקעות שכדאי לחזק כשהדולר נחלש

התחזקות מטבעות שונים בעולם בשילוב ניסיונות של בנזקים מרכזיים לפגוע בדולר הביאו להיחלשותו - לא שזה מפריע לכלכלת ארה"ב. אבל בתנאים האלו של התחזקות היורו והין, יהיה קשה לשווקים באירופה להמשיך לעלות

התנודות החדות של המטבעות בעולם ריכזו את עיקר העניין בשווקים השבוע. היורו ממשיך להתחזק, ומצטרפים אליו בתנודה חדה של התחזקות גם הין היפני והליש"ט. הערכות השוק הן שגם באירופה וגם ביפן אנו במרחק כמה חודשים מהקטנה או סיום תוכניות ההרחבה הכמותית, הכוללת רכישת אג"חים בשוק.

לכך יש להוסיף את ההדלפות המכוונות של בנקים מרכזיים בעולם (ובראשם זה הגרמני) על "גיוון" יתרות המט"ח שלהם לכיוון היואן הסיני ומטבעות אחרים, על חשבון הדולר, כל זאת כדי "לפגוע" בטראמפ הבדלני. אבל, מבחינת כלכלה האמריקאית, זה בבחינת "בא לקלל ויצא מברך", שכן היחלשות הדולר בעולם טובה מאד לחברות האמריקאיות. לא פלא הוא, שכאשר נשאל שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין על היחלשות הדולר בעולם, הוא הגיב שהוא בטח לא הולך להפריע לזה. אז הבעיה חוזרת לפתחו של דראגי המסכן, שכמעט כמעט ומצליח למצוא מוצא נוח לסיים את ההרחבה הכמותית שלו בצורה מכובדת.

טראמפ בבית הלבן
בלומברג
להמשך הפוסט

הלא נחמדים שמורידים לנו את יוקר המחיה - והאקטיביזם שמגיע לישראל

וגם: למה ההפחדות שסין תמכור את כל האג"ח הממשלתי של ארה"ב שבידיה מגוחכות, ועליית התשואות היא בעצם סימן חיובי

אחרי שהעיתונים התייאשו מהניסיון להבעית את הזירה הכלכלית בתחזיות על מלחמה גרעינית עם צפון קוריאה מהמטבח של דונלד טראמפ, השבוע חזרנו לקרוא על הסכנה של מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. עוד ידעו העיתונים להפחיד, שסין תמכור את כל האג"ח הממשלתי של ארה"ב שבידיה, וכי שוק האג"ח הממשלתי האמריקאי יתמוטט.

נו בטח... ומה סין תעשה עם כל המט"ח? תקנה אג"ח של יוון? ההפחדות לגבי סין באו על רקע עליית התשואות באג"ח הממשלתיות האמריקאיות. ההסבר הנכון הוא, כמובן, ההסתברות הגוברת והולכת לכך שהצמיחה בארה"ב ב-2018 תעלה באופן משמעותי על התחזיות של 2.5%-3%, והאפשרות שלא ניתן לשלול לכך שאף האינפלציה בארה"ב תקפוץ מדרגה. שוקי המניות בארה"ב לא ממש מתרשמים מההפחדות על הסינים, ורושמים (שוב) שיאים חדשים.

טובלרון
DARREN STAPLES/רויטרס
להמשך הפוסט

אין סיבה להיבהל מאזהרות האינפלציה

בכל השנים האחרונות הזהירו כלכלנים מפני אינפלציה עקב ההרחבות הכמותיות האדירות של הבנקים המרכזיים, אך נבואתם מעולם לא התממשה. במציאות של חידושים טכנולוגיים ולנוכח מהפכת המידע - קשה מאוד להעלות מחירים

"בהלת אינפלציה" מציפה את הכותרות הכלכליות בעולם בשבוע האחרון. תחושה זו אצל המשקיעים הביאה לעליית התשואות הארוכות בארה"ב וכן לעלייתן של מניות המושפעות לחיוב מתשואות עולות (בעיקר הפיננסים).

בארץ, השוק התבגר, והתשואות הארוכות כמעט לא עלו, שכן הסיכוי להאצה בקצב האינפלציה בארץ בחודשים הקרובים נמוך מאוד בשל התחזקות השקל והורדות המסים. אין ספק שאם תגבר האינפלציה העולמית, הדבר יהווה סיכון לשוקי האג"ח, ואם נגידי הבנקים המרכזיים ייבהלו גם הם ויעלו ריביות מהר - אז גם לשוק המניות. אך האם יש הצדקה לחשש הזה?

ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי, במסיבת עיתונאים לאחר ההכרזה על התוכנית לצמצום המאזן
בלומברג
להמשך הפוסט

הסיכון העיקרי שמדאיג את מנהלי ההשקעות? שיהיה טוב מדי

דראגי יכול לקום בוקר בהיר אחד ולא להבין למה הוא ממשיך לקנות אג"ח ממשלתיים וקונצרניים בשוק כמו מפגר

את 2018 התחלנו בדיוק באותו האופן שבו הסתיימה 2017, עם עליות חדות בשוקי המניות וזינוק במדדים בכל העולם. הפעם גם המעוף שלנו מצטרף, וצועד אחרי העולם. מדד המעוף פרץ את רמת 1,500 הנקודות, שמתחתיה התבסס ודשדש במשך שנתיים שלמות, שנתיים שבהן מדדי העולם עלו בעשרות אחוזים.

גם הפרשנות זהה לזו שבשנה הקודמת: השילוב של צמיחה גוברת בכל העולם, רפורמת המס של טראמפ בארה"ב, העלייה ברווחי החברות והריביות הנמוכות מדי - כל אלה חברו וממשיכים לתדלק את שוקי המניות. ולאחר כל העליות בשוק האמריקאי לקראת ולאחר רפורמת המס של טראמפ, אני מעז להגיד שהיא טרם מגולמת במלואה במחירי השוק. בתקופה זו החברות הגדולות וגם העסקים הקטנים והבינוניים בארה"ב מתחילים להפנים את ההשלכות וההשתמעויות של רפורמת המס, וכלל לא אתפלא אם הצמיחה השנה בארה"ב תגיע ל-4% או אפילו ל-4.5%.

קרוסלה מונמרטר, פריז
משה גלעד
להמשך הפוסט

טראמפ הפך את 2017 לשנה טובה בשוק ההון

המשקיעים היו עסוקים מדי בהפחדות, אבל רואי השחורות מתעקשים עוד מ-2011 שהעולם הכלכלי עומד לקרוס ומי שנשאר מחוץ לשוק ההון השנה - הפסיד ■ ג'רי קוטישטנו צופה שגם ב-2018 נבואות האימים לא יתממשו

2017 היתה בראש ובראשונה שנה טובה לכלכלה הריאלית בעולם. אנו נכנסים ל-2018 עם רמות שיא בצמיחה העולמית ברוב המוחלט של מדינות העולם, מדדי יצור תעשייתי בשיא בארה"ב ובאירופה, עלייה בסחר העולמי, והכי חשוב לנו - שיא ברווחי החברות וריבית נמוכה (מדי). גם לנו בשוק ההון היתה זו שנה מצוינת, עם עליות יפות במדדי המניות בכל העולם (חוץ מהמעוף) ועליות נאות גם באג"ח הקונצרני. אין תלונות.

ב-2017 המשקיעים היו עסוקים יותר מדי בהפחדות מכותרות העיתונים, בעיקר באלו הנוגעות למסוכנותו של הנשיא טראמפ לכלכלת העולם. אירונית היא העובדה שהמהלך שהכי השפיע לחיוב על שוקי המניות בא מאותו טראמפ עצמו, שהוריד את מס החברות בארה"ב מ-35% ל-21%. ובכלל, רואי השחורות, אלה שמנסים לקבל כותרת בעיתון, מפחידים אותנו עוד מ-2011 (רוביני) שהעולם הכלכלי עומד לקרוס. מי שיתמיד בנבואות הזעם ודאי יצליח להיות צודק באיזשהו שלב בעתיד, אך בינתיים זו היתה עוד שנה שחבל מאוד למי שנשאר מחוץ לשוק ההון.

דונלד טראמפ
Patrick Semansky/אי־פי
להמשך הפוסט

טראמפ מניע את העסקים קדימה - אבל מה יקרה למניות?

חלק מהכספים שייחסכו בתשלום מס יוזרמו על ידי בעלי עסקים קטנים ובינוניים בחזרה אל תוך המשק ויוקדשו לפיתוח, אבל הריבית עלולה לסבך את העניינים

דונלד טראמפ העביר את רפורמת המס, וזהו לדעתי האירוע הכלכלי המהותי ביותר לקראת 2018. זכרו, מס החברות בארה"ב ירד מ- 35% ל- 21%. זהו מהלך דרמטי. רבים בשוק רואים את תוספת הרווח לחברות האמריקאיות הסחירות ומחשבים את הגידול ברווח, אך זו לא התמונה המלאה. חייבים לקחת בחשבון גם את ההשפעה של הורדת המס העמוקה על העסקים הקטנים והבינוניים בארה"ב – הכסף שיוותר בידם יניע קדימה את הכלכלה האמריקאית.

זהו נתח לא קטן וחשוב מאוד, שלדעתי ימריץ את הכלכלה וגם יגביר את קצב הצמיחה בכלכלת ארה"ב - גם ב-2018 וגם אל תוך 2019. חלק מהכספים שייחסכו בתשלום מס יוזרמו על ידי בעלי עסקים קטנים ובינוניים בחזרה אל תוך המשק ויוקדשו לפיתוח ולהרחבת העסק.

טראמפ בבית הלבן, שלשום
Susan Walsh/אי־פי
להמשך הפוסט

שקל חזק ונגידים חלשים: השנה הבאה תהיה טובה

רגע לפני שמתחילה עונת התחזיות, אביא כמה משלי - איך תשפיע רפורמת המס של טראמפ? האם הוא בכלל יישאר נשיא? צפויות העלאות ריבית נוספות? ומה יעלה בגורל הכלכלה המקומית?

ג'נט ילן, יו"ר הפדרל ריזרב, העלתה כצפוי את הריבית ב-0.25% ותשאיר את ההתפתלויות בקשר להעלאות עתידיות למחליף שלה. הצפי שנתנה הוא ל-3 העלאות ריבית בשנת 2018. כרגיל, השוק צופה בקושי 2 העלאות. נתוני האינפלציה האחרונים, הן בארה"ב והן באירופה אף ירדו מעט, כך שזה משאיר אותנו בינתיים בלי מוטיבציה מיידית להעלאות ריבית נוספות.

גם דראגי, נגיד הבנק המרכזי של אירופה, בהחלטת הריבית בגוש היורו לא הוסיף דבר. הוא ימשיך לבצע רכישות אג"ח ממשלתיות וקונצרניות מטופשות עד ספטמבר 2018 לפחות. מי אנחנו שנתלונן. הבנקים המרכזיים מאחרים להעלות ריביות ואנו בשוק ההון נמשיך להינות מכך גם אל תוך 2018. גם בבריטניה, שבה דווקא יש אינפלציה של 3%, הריבית היא 0.5%. למה? ככה. הנגיד מפחד מהשלכות הברקזיט.
 
רפורמת המס של דונלד טראמפ קרובה לסיכום והיא המהלך המשמעותי ביותר בכלכלת העולם ל-2018. האם ניכנס כאן ל"מלחמת מס", כמו שהיינו עד כה ב"מלחמת מטבעות"? כל משק רוצה להגדיל את הנתח שלו בצמיחה העולמית, אבל בינתיים נראה שהכלכלה האמריקאית היא המרוויחה הגדולה ל-2018. השקעות בחברות יצברו תאוצה בארה"ב בשנה הבאה וכסף שיחזירו חברות הטכנולוגיה הגדולות לארה"ב (במסגרת הטבת המס שמעניק להן טראמפ) יוכלו לשמש גם להשקעה בארה"ב, אך גם לחלוקת דיווידנדים וביי-בקים של מניות. ושוב, אנו בשוק ההון בוודאי לא נתלונן על כך.
 
עוד מעט תתחיל עונת התחזיות ל-2018 אז אני אקדים בנבואות משלי. בגדול, העולם נכנס אל השנה הבאה עם צמיחה גלובלית מסונכרנת, כאשר אירופה ויפן צומחות שתיהן בקצב של 2.5% לשנה - זה לא קרה כבר שנים. ארה"ב תגביר את קצב הצמיחה שלה, כתוצאה מהחיתוך החד במסים. האינפלציה ממותנת ולכן לנגידי הבנקים המרכזיים לא יהיה בוער להעלות ריבית מהר. למזלנו כמנהלי השקעות, הדבר ממשיך לתמוך בגידול ברווחי החברות ולכן גם להמשך כדאיות ההשקעה בנכסי סיכון ובעיקר במניות.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

ארה"ב תרוויח כששאר העולם יפסיד

טראמפ נתן לנתניהו הזדמנות פז עם הורדת מס החברות - האם נתניהו ינצל אותה?

השוק האמריקאי מעכל את רפורמת המס של טראמפ. השוק היה כל כך סקפטי לגבי סיכויי הצלחתו של טראמפ להעביר את הרפורמה, עד שרק אחרי שהיא עברה בסנאט התחילה הרוטציה בין הסקטורים בשוק המניות האמריקאי. המשקיעים עוברים לחברות וסקטורים משני סוגים, האחד טריוויאלי - חברות שמשלמות כיום מס גבוה ויהנו מהפחתה משמעותית במס, והשני, חברות שהולכות ליהנות מפירות התרחבות פעילותן בתוך ארה"ב, כתוצאה התרחבות הכלכלה האמריקאית.

המאזן שיוצר טראמפ הוא מאוד ברור - היום הרבה יותר כדאי לייצר, לפתח ולהרוויח בתוך ארה"ב. מטרת מס החברות הנמוך היא לדרבן חברות להקים את המפעל השולי הבא בארה"ב וכן לייצר מקורות רווח בתוך ארה"ב, בניגוד למגמה של החברות האמריקאיות הגלובליות הגדולות עד כה, שהעבירו ייצור ופיתוח לשאר העולם.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חותם על ההצהרה שלפיה ירושלים היא בירת ישראל, יחד עם סגנו מייק פנס
SAUL LOEB/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

הפיננסים עוקפים את הטכנולוגיה בסיבוב - ומה יהרוג את הביטקוין

הפוקוס של השוק, שהיה על הדו"חות המצוינים והצמיחה המהירה ברווחיות חברות הטכנולוגיה, עבר לתמחר את הורדת מסי החברות בארה"ב. למה? פוליטיקה

השבוע התרחשה רוטציה בין סקטורים במסחר בארה"ב, שמזמן לא ראיתי כמוה. השוק נשאר אופטימי, אבל החליף דיסקט (מונח שחלק מהצעירים בטח לא מבין). בקיצור: טכנולוגיה אאוט - פיננסים אין. זה כמובן לא אומר שחברות הטכנולוגיה עומדות לרדת מעכשיו. אבל, הפוקוס של השוק, שהיה על הדו"חות המצוינים והצמיחה המהירה ברווחיות חברות הטכנולוגיה, עבר לתמחר את הורדת מסי החברות בארה"ב. הפער בין ביצועי סקטור הטכנולוגיה לסקטור הפיננסים היה ברגע מסוים 4%, הראשון ירד 2% והאחרון עלה 2%. לא זוכר כזאת רוטציה אגרסיבית בין סקטורים מזמן.

שוק ההון האמריקאי מתחיל לתמחר את הורדת מסי החברות בסיכויים גדולים יותר, לאחר שחודשים הוא היה ספקן מאוד לגבי סיכויי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לבצע את המהלך. למה זה קורה דווקא עכשיו? כרגיל, זה הכל פוליטיקה. הרפובליקאים בקונגרס ובסנאט זקוקים נואשות להצלחה לקראת הבחירות לשני בתי הנבחרים בסוף 2018. בארה"ב הקמפיינים מתחילים מוקדם. הרפובליקאים מתחילים להבין, ש"לעשות דווקא" לטראמפ גם לא יעבוד - בגלל נחישותו של טראמפ בדרכו, וגם יזיק להם בבחירות אמצע הקדנציה בעוד פחות משנה. העברת רפורמת המס היא בהחלט "הצלחת רפובליקאית", שכן במשך שנים חרתה על דגלה המפלגה הורדת מסים.

מרוץ מכוניות במונאקו
אי־אף־פי אי-אף-פי
להמשך הפוסט

כל הסיבות לכך שאנחנו לא בדרך לעלייה באינפלציה

נראה כי רק עלייה בקצב האינפלציה בעולם תשכנע את נגידי הבנקים המרכזיים להעלות ריביות בקצב מהיר יותר, ובכך תסכן את הסייקל החיובי הנוכחי במניות. ואולם, כרגע אין עדויות משמעותיות להתגברות האינפלציה בעולם

ג'נט ילן הכשירה השבוע את הקרקע להעלאת ריבית בדצמבר בארה"ב, עובדה שמגולמת לגמרי בשוק. ילן תעזוב אותנו בפברואר והיא כבר פוצחת באמירות סיום פוליטיקלי קורקט כמו שהפד רוצה למנוע ירידה מהירה של מחירי הנכסים, כי זה עלול לפגוע בכלכלה. אבל, מי בדיוק ניפח את מחירי הנכסים אם לא הפד במדיניות הריבית הנמוכה וההרחבות הכמותיות למשך זמן כה רב?! הפרוטוקולים של הפד שופכים אור שוב על חילוקי הדעות הקיימים שם, בין המחנה הנצי הדוגל בהעלאות ריבית מהירות יותר לבין היונים הגורסים שאם אין לחצים אינפלציוניים, אז אפשר עדיין לחכות. בכל מקרה, הרכב הפד ישתנה לא מעט בחודש הקרובים, שכן חוץ מהיו"ר החדש, על דונלד טראמפ למנות עוד חמישה חברים!

הנתונים המקרו-כלכליים בעולם ממשיכים להיות טובים ואנו מצויים בתקופה של צמיחה עולמית מסונכרנת. נראה כי רק עלייה בקצב האינפלציה בעולם תשכנע את נגידי הבנקים המרכזיים להעלות ריביות בקצב מהיר יותר, ובכך תסכן את הסייקל החיובי הנוכחי במניות. ואולם, כרגע אין עדויות משמעותיות להתגברות האינפלציה בעולם.

גרפים של מניות
Dreamstime
להמשך הפוסט

שוקי המניות בעולם מנסים להתממש - ומה הסיכונים?

מתי ייגמר הסייקל השורי הזה במניות? ולמה אין אינפלציה אחרי כל כך הרבה שנים של ריביות אפסיות והרחבות כמותיות?

לאחר הדו"חות הטובים לרבעון השלישי שוקי המניות בעולם מנסים להתממש, כאשר כרגע אין טריגר מיידי נוסף להמשך העליות. למה אני חושב שזה רק מימוש? כי התנאים הבסיסיים נותרו בעינם. העליות בשוקי המניות השנה נשענות על קרקע מוצקה של עלייה ברווחי החברות בעולם וצמיחה עולמית מתגברת. גם הריבית עולה לאט (מדי) בארה"ב, ובאירופה וביפן בכלל עוד יש הרחבות כמותיות (די מיותרות).

אז מתי ייגמר הסייקל השורי הזה במניות? טוב, לא ציפיתם שאני אדע את התשובה לשאלה הזאת, אבל אני רואה את הריבית כסיכון העיקרי לסייקל הנוכחי, שכן הפרמטרים הכלכליים ב-2017 בעולם הם הטובים ביותר מאז המשבר העולמי האחרון ב-2008. הגורם המרכזי שעלול לזרז העלאות ריבית הוא אינפלציה. אז למה אין אינפלציה אחרי כל כך הרבה שנים של ריביות אפסיות והרחבות כמותיות?

נשים בוול סטריט
עיבוד תמונה : עדי
להמשך הפוסט

למה שוקי המניות ממשיכים לעלות, בלי מימוש ואפילו מימושון?

הריבית נמצאת רחוק מאד ממקומה הטבעי, ובינתיים זה נוח לנגידי הבנקים המרכזיים - וגם ולנו במצב הנוכחי

עוד שבוע עמוס של בנקים מרכזיים מאחורינו. בארה"ב נבחר לתפקיד יו"ר הפד ג'רום פאואל. מבחינתנו כשחקנים בשוק ההון זהו מינוי מעולה. פאואל הוא בעל ניסיון במגזר הפרטי בתחום ההשקעות והוא נחשב "יוני" בכל הנוגע להשקפתו בתחום המדיניות המוניטרית. במילים אחרות, הריבית תעלה לאט - יאללה בלאגן.

ובשאר העולם, הנגיד הבריטי הצטרף למועדון המדינות המצומצם מאוד - של אלו שכבר החלו להעלות את הריבית לאחר שנים ארוכות. אז הריבית בבריטניה עלתה ב-0.25% ל-0.5%. האם זה באמת מזיז לשווקים?! האינפלציה בבריטניה הגיעה כבר לקצב של 3% בשנה האחרונה והריבית היא... 0.5%! בנוסף, הנגיד הבריטי הבהיר שאנחנו לא צריכים לדאוג, כי הוא יעלה את הריבית לאט. למה לאט? אולי כי הוא מפחד מהברקסיט שלא קרה ומי יודע אם ומתי יקרה. איזה מזל שיש בעולם נגידים פחדנים.

ג'רום פאואל
בלומברג
להמשך הפוסט

אחרי צמצום ההרחבה הכמותית - הסיכון העיקרי לשווקים הוא הריבית

וגם: מה הסיכוי של טראמפ להעביר את רפורמת המס הנרחבת שלו למרות התנגדות מבית ואיך התהפכו היוצרות בין ישראל לבין ערב הסעודית

לאחר שהתמהמה במשך חודשים, הבנק האירופי אמר את דברו. כמובן שנשיא הבנק, מריו דראגי, דאג להדליף את ההחלטה כמה ימים לפני כדי שהשוק לא יופתע. ההחלטה: הבנק האירופאי יקנה (קניות מיותרות) אג"חים בשוק בהיקף של 30 מיליארד אירו בחודש החל מינואר 2018, במקום 60 מיליארד אירו כיום - לפחות עד ספטמבר 2018.

בנוסף הודגש כי הבנק ימשיך לקנות גם את סכום הפדיון של אג"חים קיימים עוד זמן רב. המסקנה - הם מפחדים! למרות שאין כבר צורך במדיניות מרחיבה כל כך, הבנק האירופי יקנה אג"חים בשוק עוד לפחות שנה וגם ישאיר את הריבית שלילית. מבחינתנו אי הוודאות מאחורנו, אין שינוי מהותי במדיניות, והשוק יכול להמשיך קדימה בחסות הריבית הנמוכה, התוצאות הטובות של החברות הגלובליות והצמיחה העולמית המסונכרנת.

מטה הבנק המרכזי האירופי בפרנקפורט
Paul Raftery
להמשך הפוסט

מה יעצור את העליות בשווקים?

הבנקים המרכזיים מתמהמהים, האינפלציה לא מתפרצת ורווחי החברות עולים, דבר שמאריך את הסייקל השורי במניות בעולם

המדדים בארה"ב ממשיכים לספק לנו שיאים חדשים, במקביל לעלייה בתחזיות הצמיחה העולמית ועונת הדוחות לרבעון השלישי. אמנם, צפויה עלייה של 4% בלבד ברווחי החברות האמריקאיות ברבעון השלישי לעומת אשתקד, אך הדבר נובע מאסונות הטבע שפקדו את ארה"ב, אשר מתבטאים בפגיעה ברווחיות של חברות הביטוח, התעופה והתיירות. אם צוללים ממש לתוך המספרים, ניתן לראות כי בענף הטכנולוגיה למשל, אנו צפויים לעלייה של 12% ברווחיות, לעומת הרבעון המקביל אשתקד. במצב עולם זה, אנו צפויים לדעתי להמשיך ולראות שוקי מניות חיוביים, למרות המחירים שאינם זולים.

כבר חודשים לא ראינו מימוש בריא של מספר אחוזים בשוק המניות. האם יבוא מימוש? שוק ההון מנסה למצוא סיבה למימוש והנה הסכסוך המחריף בין קטלוניה לספרד מנסה להוות טריגר פסיכולוגי לכך. כבר ראינו לא מעט פעמים בשנתיים האחרונות, שאירועים פוליטיים משפיעים לזמן קצר בלבד על שוק ההון, אם בכלל. ואכן, לסכסוך הפוליטי הזה בספרד אין השפעה על הכלכלה העולמית, אבל, גם אני, כמו רבים אחרים, כבר מתגעגע לאיזה מימוש, כדי... לקנות מניות יותר בזול.

ג'נט ילן, נגידת הבנק הפדרלי
JOSHUA ROBERTS/רויטרס
להמשך הפוסט

הירייה הראשונה בדרך למלחמת המס הגדולה

אחרי ארה"ב כל מדינה בעולם תרצה להוריד מסי חברו כדי ליהפך ליותר אטרקטיבית במשיכת החברות הגלובליות

רפורמת המס של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, היתה במרכז האירועים הכלכליים השבוע. טראמפ רוצה להוריד את מס החברות בארה"ב באופן חד ל-20% ולפשט את מערכת המס באמצעות הורדת מספר מדרגות המס מ-7 ל-3 - וביטול כל מיני סוגי פטורים שונים ומשונים, שהשתרשו במערכת המס האמריקאית זה שנים, בגלל לחצים פוליטיים (כמו חוק ההסדרים אצלנו או הפטור ממע"מ באילת). טראמפ הוא היחיד שיכול לעשות דבר כזה, כי הוא לא בא מתוך הפוליטיקה. נקווה שיצליח. זה יהיה מצוין לשוק המניות האמריקאי ולכלכלת ארה"ב בכלל. הקונגרס (עם כל הלוביסטים) לא הולך לעשות לו חיים קלים. טראמפ גם יביא בקרוב שוב את רפורמת הבריאות שלו ולא יוותר עד שיעביר אותה עם שינויים כאלה ואחרים.

אם תוכנית המס של טראמפ תעבור, יכולה להיות לכך השפעה מהותית על הכדאיות של חברות אמריקאיות גלובליות להחזיר כסף הביתה לארה"ב, וכן על נכונותן לייצר ולהרוויח בעתיד בתוך ארה"ב. מצב זה יכול גם ליצור "מלחמת הורדת מס חברות גלובלית", שקצת דומה ל"מלחמת המטבעות", כך שכל מדינה בעולם תרצה להוריד מסי חברות גם כן, כדי ליהפך ליותר אטרקטיבית במשיכת החברות הגלובליות להשקיע ולייצר בה (כך גם אולי ישראל).

אקדח
להמשך הפוסט

האם השקט שאחרי הסערה יביא עמו גם האטה?

לממרות צמיחה גלובלית נאה, הבנקים המרכזיים ממשיכים לעוות את מחירי הנכסים בשווקים, ושחקני שוק ההון מבינים זאת היטב ומנצלים זאת עד תום

חלפו להם ההוריקנים המסעירים, וגם צפון קוריאה ירדה - לבינתיים - מהכותרות. בהתאם, התנודתיות פחתה והשווקים חזרו להיסחר על בסיס כלכלי יותר. אני מזכיר שהתנאים הבסיסיים כוללים צמיחה נאה בכל העולם ורווחי חברות במגמת עלייה במרבית המדינות. ובנוסף, בכל פעם מחדש מתברר שנגידי הבנקים המרכזיים עדיין נמנעים מהעלאת הריביות או מצמצום ההרחבות הכמותיות. הבנקים המרכזיים ממשיכים לעוות את מחירי הנכסים בשווקים, ושחקני שוק ההון מבינים זאת היטב ומנצלים זאת עד תום.

לפני כשבוע היה זה דראגי, שבתצוגה מביכה דחה את ההחלטה לגבי צמצום ההרחבה הכמותית באירופה מספטמבר לאוקטובר. אם אפשר לדחות, אז למה לא? גם בארה"ב פחתו הסיכויים להעלאת ריבית נוספת השנה, כי מי ירצה להקשות על משק המשתקם מאסונות טבע - גם בטקסס וגם בפלורידה?! ובכלל, בחודשים הקרובים יש כבר תירוץ לנתונים יותר חלשים בקשר לצמיחה בארה"ב - ההוריקנים. בכל מקרה, המחזור הכלכלי הנוכחי - שהחל ב-2009 - יהיה ארוך יותר ממחזורים קודמים, בשל העובדה שאין אינפלציה ושהריביות לא עולות.

פלורידה, ההרס אחרי הסערה
CHIP SOMODEVILLA/אי־אף־פ�
להמשך הפוסט

התחזית: הוריקן דונלד עומד להכות במדיניות המס

חברי הקונגרס יתקשו להתנגד לקיצוץ מסים לחברות וליחידים

בשבוע הבא יחזור הקונגרס האמריקאי לעבודה אחרי חופשת הקיץ. על הפרק ענייני התקציב, נושא תקרת החוב הטכני המטופש ותוכנית קיצוץ המסים של טראמפ. אין ספק שהקונגרס ינסה לעשות את זה לטראמפ הכי קשה שאפשר. גם הרפובליקאים לא אוהבים אותו והדמוקרטים ממש מתעבים אותו. אבל, התנגדות לקיצוץ מסים לחברות וליחידים הוא נושא שיותר קשה לחברי הקונגרס להתנגד לו. זה ייטיב עם האזרח האמריקאי והכלכלה האמריקאית. אם נושא קיצוץ המסים יעבור בארה"ב' זה יהיה שינוי כלכלי דרמטי. מקרון בצרפת ינסה לחקות את המהלך ואולי עוד מדינות באירופה ובעולם.

אולי גם בישראל יורידו עוד מסי חברות ויחידים, כי בישראל בהחלט יש עודפים בתקציב. נושא זה יכול לתרום משמעותית לחיזוק הכלכלות ולצמיחה ולנו זה בטח בהקשר של שוקי המניות. נחזיק אצבעות לטראמפ. אולי סוף סוף הקונגרס האמריקאי יתן לנשיא ליישם את המדיניות שבגינה נבחר לנשיאות.

דונלד טראמפ
ATEF SAFADI/אי־פי
להמשך הפוסט

לחוצים? מודאגים? הנה כמה סיבות להירגע

הבנקים המרכזיים ימשיכו לספק כסף זול, אירופה צומחת ולא מתפרקת (בינתיים), הכלכלה הסינית לא תסבול כנראה מ"נחיתה קשה", העולם מגביר קצבי צמיחה ורווחי החברות עולים

נגידי הבנקים המרכזיים נופשים להם בג'קסון הול ומטיילים בין ההרים. הם משתדלים לא להגיד כלום בנאומים שלהם, ואולי, גם הם לא ממש יודעים מה קורה. בכל מקרה, אין טעם סתם להפחיד את השווקים עם העלאות ריבית באמצע הקיץ, כאגם האינפלציה בירידה בעולם. בפועל, עוד שנה מבוזבזת של משיכת זמן על-ידי הנגידים המרכזיים, שיכלו כבר לבצע נורמליזציה של הריביות.

על אך שהאינפלציה לא דוחקת ונמצאת ברמה של כ-1.5% גם בארה"ב וגם באירופה, אין ממש סיבה לכך שהריבית לא תהיה 2.5% בארה"ב ו-1.5% באירופה. כל עוד זה לא קורה, שסטנלי פישר לא ידבר על בועה בשוק המניות - כי מחירי המניות צריכים להיות גבוהים בתנאים של ריבית ריאלית שלילית כזאת.

מדיטציה בהודו
להמשך הפוסט

יאללה, טראמפ, תשתגע כבר

בעתיד יהיו עוד הזדמנויות קנייה במניות כשנשיא ארה"ב יבהיל את כולם נורא. ובינתיים אצלנו נכנסים לשנה רביעית ברציפות של אינפלציה שלילית

המלחמה הגרעינית בין צפון קוריאה לארה"ב נגמרה - וכל תושבי כדור הארץ שרדו. כנראה שהרבה יותר מסוכן לנסוע בכביש 4 מאשר לעמוד על קו הגבול בין צפון קוריאה לדרום קוריאה. דונלד טראמפ מתחיל להחזיר את ההרתעה של המעצמה העולמית שבראשה הוא עומד, שאבדה כמעט לחלוטין בימיו של ברק אובמה. זו רק ההתחלה, ואנו נחכה לעוד הזדמנויות קנייה בעתיד במניות, כשטראמפ "ישתגע" וכולם יבהלו נורא.

שוק המניות האמריקאי ממשיך להיות חזק, בהובלת "סקטורי טראמפ" וסקטור הטכנולוגיה. כבר רבות נכתב וצויץ על הפער בין האופטימיות של משקיעי וול סטריט, השמים את הכסף ובוטחים בכלכלה האמריקאית, בחברות האמריקאיות ובדרכו הכלכלית של טראמפ, לבין ה"חששות" המבוטאות בכלי התקשורת המוטים לייצר סנסציות וכותרות שליליות ומבהילות. בפועל, הסקטורים שממשיכים להוביל את המדד האמריקאי הם הטכנולוגיה והפיננסים.

דולנד טראמפ
JONATHAN ERNST/רויטרס
להמשך הפוסט